Aktualności

Aktualności

Plener artystyczno-integracyjny

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 93


„Łowisko rodzinne „ Admar”, usytuowane między Połupinem a Dąbiem, to wymarzone miejsce dla miłośników wędkarstwa i odpoczynku na łonie natury. Sympatyczni właściciele łowiska oferują gościom wszystko, co uatrakcyjnia pobyt w każdym gospodarstwie agroturystycznym: możliwość wędkowania, biesiadowania, uprawiania sportów, czy zwyczajnego leniuchowania. I to właśnie tam, 13 czerwca, członkowie klubów „Alla Prima”, „Termopile” i „Fotooko” postanowili spędzić wspólnie ostatnie w tym roku akademickim zajęcia warsztatowe. Dla warsztatów plastycznych wyjazd w plener - z założenia po części artystyczny – miał o tyle znaczenie, że ich członkowie chcieli sprawdzić, czy zajęcia „w pięknych okolicznościach przyrody” , to formuła, którą będą zainteresowani w przyszłości.

I tak, już od rana łowisko zapełniło się wszędobylskimi słuchaczami naszego Uniwersytetu; jedni fotografowali, inni malowali tudzież wędkowali, albo zwyczajnie spacerowali, wymieniając poglądy na znane tylko sobie tematy. Ponieważ zajęcia warsztatowe z założenia nie były obowiązkowe, pobyt na łowisku szybko zamienił się we wspólną biesiadę integracyjną. W ruch poszedł grill z kiełbaskami, na stół powędrowały produkty przywiezione z domu i tak w milej atmosferze przebiegało popołudnie. Od czasu do czasu spontanicznie tworzyły się drużyny, by tuż za wiatą rozegrać zawody w bulę. O tym, że było sympatycznie świadczyć może fakt, iż najwytrwalsi opuścili „Admar”, gdy słońce chyliło się już ku zachodowi.

Za miłą atmosferę pleneru i pomoc w jego organizacji składam podziękowania Zygmuntowi Jankowskiemu, Zbigniewowi Szymoniakowi i Romkowi Czarneckiemu. Szczególne podziękowania należą się naszej koleżance z „Alla Prima”, Teresie Pasiecznej, która wymyśliła miejsce i formułę tego spotkania oraz je skutecznie zorganizowała, o czym zaświadcza niżej podpisana

Mirosława Bogdan

Zdjęcia: Teresa Pasieczna


Duuużo więcej zdjęć Klubu Fotooko

JUBILEUSZ 5 – LECIA DUTW

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 109


8 czerwca 2017 r. zaprzyjaźniony z nami Drezdenecki Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodził uroczyście Jubileusz 5 – lecia działalności połączony z zakończeniem roku akademickiego 2016/2017. Uroczystość, którą zaszczycili, m.in. przedstawiciele władz Miasta, Starostwa, utw z Międzychodu, Zielonej Góry, szkół, stowarzyszeń, wykładowcy, odbyła się w Centrum Promocji Kultury w Drezdenku.

Dziękujemy za zaproszenie, wręczone PODZIĘKOWANIE oraz w trakcie trwania uroczystości za wiele ciepłych słów skierowanych do naszego Uniwersytetu.

Zofia Banaszak

Podziękowanie


Zdjęcia z uroczystościFOTOOKO - IMPREZA INTEGRACYJNA W KARPACZU


Zakończenie roku akademickiego 2016/2017 w Klubie Fotograficznym ZUTW "Fotooko" odbyło się w dniach 9 - 11 czerwca w Karpaczu. Grupa w tym czasie gościła w Pensjonacie Stropnica. Za zorganizowanie i przebieg imprezy odpowiadała Ewa Horodyska, natomiast za transport Biuro Podróży Exodus. Oprócz członków Klubu "Fotooko" w wyjeździe uczestniczyły inne zaprzyjaźnione osoby i członkowie rodzin. Podczas pobytu zwiedzano ciekawe obiekty (m.in. Park Miniatur, Zamek Czocha, Zamek Chojnik itd.) znajdujące się w okolicy bazy noclegowej. Część grupy udała się w kierunku Śnieżki. Wieczorem odbywały się spotkania przy ognisku. Cele wyjazdu zostały osiągnięte i w niedzielę wszyscy szczęśliwi wrócili do swoich domów. Pomimo, że bieżący rok akademicki Klubu został zakończony,  już przygotowywane są nowe wystawy i przygotowywane plany na przyszły rok. 

Zdjęcia z imprezy

INSPIRACJE ARCHIWALNEW minioną sobotę 10 czerwca obchodzony był Międzynarodowy Dzień Archiwów i z tej też okazji odbyło się uroczyste otwarcie autorskiej wystawy fotograficznej dwóch członków klubu "Fotooko" - tytuł wystawy "Inspiracje Archiwalne". Autorami unikatowych zdjęć są Włodek Włodarczak i Bogdan Jan Springer, których prace spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających. Kuratorem wystawy była pani Beata Grelewicz z Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, która była także inicjatorem i pomysłodawcą tego przedsięwzięcia. 

Bogdan Jan Springer (tekst i zdjęcia)

 

"WCIĄŻ ŻYWA MARTWA NATURA"

                              

WIECZNIE ŻYWA MARTWA NATURA

    
 Taki tytuł nosi wystawa grupy plastycznej „Kontrapost”, którą otwarto w dniu 7 czerwca 2017 r.

Na wystawie zaprezentowano około 5o prac przedmiotowych. Słuchacze  wykonali te obrazy w takich technikach jak: olej, pastel, rysunek kolaż i lawowanie tuszem.

Ta różnorodność technik  malarskich i form prezentacji podniosła atrakcyjność wystawy , którą można potraktować jako promocyjną, jak również retrospektywną.

W otwarciu tej wystawy brały udział przedstawicielki Zarządu ZUTW ,z Panią Prezes Zofią Banaszak,która  zwykle oświadcza, że adoruje tą najstarszą grupę plastyczną w ZUTW. Animatorką uroczystości była Kol. Helena Lebiecka. Jej zdaniem wszystkie nasze działania plastyczne zasługują na uwagę tylko dlatego, że organizuje je, motywuje do twórczych prób, do pokonywania różnych barier w malarskim” rzemiośle” nasz Mistrz-Leopold Kolbiarz. W czasie wernisażu dokonał krótkiego wprowadzenia merytorycznego a następnie ocenił poziom prac zaprezentowanych na tej wystawie.

Zwykle adepci malarstwa rozpoczynają edukację od studium martwej natury. To właśnie ona jest najbardziej odpowiednia do ćwiczeń , w wyniku których dowiadujemy się, że aby stworzyć obraz, nie wystarczy zabarwić formy narysowane. Należy go zbudować za pomocą zestawień barwnych. Sugestia przestrzeni i światła powstaje  w martwej naturze  z temperaturowych różnic, z kontrastów ciepłych i zimnych barw. To są właśnie elementy malarskie, gdzie główną rolę odgrywają kolory relatywne. Tym zasadom podporządkowane są  wszelkie zabiegi organizujące martwą naturę.

Martwa natura zawsze była  przedmiotem ekspozycji twórców. Znajdujemy ją w obrazach wszystkich epok. W antycznych mozaikach  / na Cyprze, w Tunezji, a nawet w jaskiniach- grotach Lascaux/. Jest ona detalem kompozycji figuratywnej lub tematem oddzielnego obrazu. W ikonografii podziwiać możemy przepiękne martwe natury francuskiego malarza Chardina a także XVII i XVIII wiecznych  malarzy Holenderskich czy Flamandzkich. Obrazy te cechuje ogromne bogactwo kształtów, świetlistości czy kolorów. Są one  czasami epokowymi dokumentami obyczajów, obrzędów, czy dowodami zamożności obywatelskiej. Szczególną ucztę przeżywamy oglądając martwe natury Caravagia, Cezanneia czy Van Gogha.
Martwa natura, jako temat- jeden z wielu- niewielki – ma dużą wymowę i może być formą monumentalną. Jest on klasycznym tematem dydaktycznym, ale też wykorzystywany jest jako przedmiot do aranżacji,ekspozycji malarskich oraz w kolekcjonerstwie.
Wystawa” Wiecznie  żywa martwa natura”  jest retrospektywna właśnie  również dlatego,że zamyka długo trwający proces studiowania martwej natury i wielokrotnego eksponowania tego tematu w różnych układach., kolejno po sobie następujących  stopniach wtajemniczenia.
Zdaniem prowadzącego grupę, mgr. L. Kolbiarza pokonywanie kolejnych etapów poznawczych  i efekty wizualne tego procesu zasługują na dobrą ocenę.
Za trud zmagań się z tak bardzo chętną ale nie zawsze zdolną do pokonywania wysoko stawianych poprzeczek artystycznych, grupa ufundowała i wręczyła piękne bukiety kwiatów.

 Okolicznościową notkę sporządziła Jadwiga Kopij. 

Foto. Stanisław Matuszewski

Przygotowanie i otwarcie wystawy
 

Obrazy

MIĘDZYPOKOLENIOWE SPOTKANIE w „Rozśpiewanym Przedszkolu”

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 139


Spotkanie słuchaczy Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z dziećmi i nauczycielkami „Rozśpiewanego Przedszkola” nr 34 w Zielonej Górze 12 czerwca br. miało radosny, rozśpiewany i taneczny charakter. To spotkanie kończyło całoroczne, cykliczne spotkania, które przekładały się na bardzo różne warsztaty, okolicznościowe imprezy i…zaprzyjaźnianie się, wzajemne poznawanie, częste pełne wzruszeń. Pisaliśmy o tym wielokrotnie na naszej stronie Internetowej.

Otrzymaliśmy PODZIĘKOWANIA od Dyrekcji, nauczycieli i dzieci naszego partnerskiego przedszkola.

Dziękujemy wszystkim pracownikom „Rozśpiewanego Przedszkola” za wspólne spotkania i chwile pełne życzliwości, a rodzicom tych wspaniałych maluchów gratulujemy wychowania i zaangażowania w przygotowanie wspólnie z kadrą przedszkola tylu wspaniałych pokazów, inscenizacji, często z akcentami mocno patriotycznymi i szacunku dla osób starszych.

Do spotkania po wakacjach !

Zofia Banaszak

Podziękowanie


Zdjęcia: Andrzej Josicz

Hiszpańska Noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 133


Taka NOC zdarza się tylko raz. Słuchacze Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku po raz kolejny pomogli, tym razem w realizacji „Hiszpańskiej Nocy Muzeów”, która odbyła się maju br. z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów.

Serdecznie dziękuję wszystkim słuchaczom Uniwersytetu, którzy bezinteresownie angażują się we współpracę i pomoc z naszym Partnerem jakim jest MZL. To już 25 lat współpracy.

Otrzymaliśmy podziękowania od Dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej Leszka Kani.

Dziękujemy.

Zofia Banaszak

Podziękowanie


pozyczki

Log in