Aktualności

Aktualności

SPOTKANIE WIELKANOCNE

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 155


Tuż przed ŚWIĘTAMI WIELKANOCNYMI 17 kwietnia 2019 roku słuchacze z Zespołu „ASYSTENT”, GRUPY FOTOGRAFICZNEJ „KWADRAT”, członkowie Komisji Rewizyjnej spotkali się z przedstawicielami Zarządu ZUTW w Sali Słonecznej Uniwersytetu. Każdy z nas przyniósł na stół WIELKANOCNY potrawy, które mają tradycję w naszych domach. Nie zabrakło ciast, wypieków różnych, szynki i kiełbasy z własnego wędzenia, różnorakich sałatek i wiele innych.

Były życzenia, niespodzianki od ZAJĄCZKA, przyjacielskie rozmowy.

Życzenia dla wszystkich Państwa.

Niech WIELKANOC pachnie WIOSNĄ !

To pora tak radosna !

Pełna pisanek kolorowych.

Na stole bazie, cukrowy baranek

i mnóstwo wody w dyngusowy poranek.

 

Życzymy wielu prezentów ZAJĄCZKOWYCH !

 

                                                                                                                                         Zofia Banaszak

Zdjęcia: Andrzej Kozak


Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


Zdjęcia: Krzysztof Subocz

Filozofia a zdrowy rozsądek

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 138


Wchodząc do Sali Słonecznej ZUTW wszyscy byliśmy mile zaskoczeni, gdy zobaczyliśmy odświętnie ozdobione stoły, co można zobaczyć na zdjęciach. Taką niespodziankę zrobiła nam koleżanka klubowa Marzena Tomczak. Owoce, słodycze i fantazyjnie ułożone dekoracje kwiatowe.

W tej miłej scenerii, po powitaniu przez kierownika grupy Jerzego Lewandowskiego i prowadzącą Klub panią doktor Agnieszkę Szczap, głos zabrała koleżanka Halina Maszner rozpoczynając swoje ciekawe wystąpienie na temat „Filozofia a zdrowy rozsądek”.

W swoim wywodzie Halina starała się przedstawić poglądy różnych szkół filozoficznych, rozpoczynając od starożytności, aż do dnia dzisiejszego, dotyczące zdroworozsądkowego podejścia do życia. Starała się dociec jakimi czynnikami kieruje się człowiek podejmując taką, a nie inną decyzję i co sprawia, że jej podjęcie jest oceniane jako trafne lub nie. Przecież wszyscy się zastanawiamy nad trafnością naszych wyborów, ale znamy też sytuacje, gdy decyzje podjęliśmy bez zastanowienia, bez kierowania się tym, co zwykliśmy nazywać zdrowym rozsądkiem. Wtedy często mówimy - jakoś to będzie - i bywa, że wychodzi mądry Polak po szkodzie.

Według Słownika Współczesnego Języka Polskiego: rozsądek to umiejętność trafnej oceny sytuacji i podejmowanie adekwatnej do tej oceny, decyzji. Od wieków staramy się odpowiedzieć na pytanie co kształtuje nasz zdrowy rozsądek. Nauka nadal nie dostarcza nam odpowiedzi. Jak mówiła w swoim wykładzie Halina niemożliwe, żeby temat został wyczerpany, bo zdrowy rozsądek siedzi w nas i wpływa na nasze indywidualne,  codzienne decyzje. To właśnie nasz, często zawodny intelekt, ocenia jakie argumenty w danej chwili przyjmujemy za słuszne.

W efekcie dyskusji wyciągnięto wniosek, że każdy kandydat ubiegający się o stanowisko kierownicze powinien ukończyć kurs z zakresu podejmowania decyzji, uczelnie nie zawsze mają ten temat w swoich programach.

Ciekawym akcentem spotkania był mini recital naszego kolegi Bogdana Springera, który nam wyśpiewał swoje filozoficzne kompozycje, których zawsze z uwagą słuchamy.

Wychodząc z zajęć pozostało w nas wiele wątpliwości - jak to w filozofii bywa. Benjamin Franklin powiedział:  Zdrowy rozsądek to rzecz, której każdy potrzebuje, mało kto posiada, a nikt nie wie, że mu brakuje.”

                                                                              Spisał Włodzimierz Apenit

Zdjęcia: Katarzyna Kucharczyk


Zdjęcia: Marzena Tomczak


JUBILEUSZOWY KONCERT CHÓRU "MODERATO"Lubuski Teatr, 8 kwietnia 2019 roku to szczególny dla chóru "MODERATO" wieczór muzyczny. Szczególny, bo JUBILEUSZOWY. NASI DWUDZIESTOLETNI przygotowali koncert, który - pozostanie w naszej pamięci na długo.

Koncert prowadzili: Jolanta Lorens i Stanisław Lewandowski – chórzyści z "MODERATO".
Gości przywitała prezes Zarządu Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Zofia Banaszak.

  
Koncert i JUBILEUSZ zaszczycili swoją obecnością
:
Zastępca Prezydenta Miasta Zielona Góra Dariusz Lesicki, reprezentujący Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego, który objął honorowym patronatem KONCERT JUBILEUSZOWY CHÓRU "MODERATO".
Pani Profesor Janina Nowak - pierwszy dyrygent i pomysłodawczyni założenia chóru "MODERATO".
Pani Profesor Bogumiła Tarasiewicz, wielokrotnie koncertującą z naszym chórem, która prowadziła także wykłady w Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Pan Profesor Karol Schmidt, który wielokrotnie akompaniował występującym artystom.
Pani Elżbieta Kusz, która prowadziła wiele naszych koncertów i wykłady z muzykologii.
Pani Agata Miedzińska dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.
Pani dr Krystyna Walińska kierownik Centrum Przyrodniczego w Zielonej Górze. Dzięki życzliwości obydwu Pań chór "MODERATO" koncertował w ZOK-u w HYDRO(za)GADCE oraz Centrum Przyrodniczym.
Pani Joanna Krupnicka z Działu Komunikacji i Public Relations z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa  Spółki Akcyjnej, Oddział  Zielona Góra, która reprezentowała Dyrektora Oddziału Krzysztofa Krupińskiego. PGNiG Oddział Zielona Góra był partnerem Koncertu z okazji Jubileuszu 20-lecia Chóru ZUTW "MODERATO" i wsparł finansowo wydarzenie.
Pan Tomasz Furtak dyrektor Sulechowskiego Domu Kultury im. F. Chopina, dzięki którego życzliwości  chór "MODERATO" wielokrotnie koncertował w Sulechowie w dawnym Zborze.
Członkowie SULECHOWSKIEGO CHÓRU "CANTABILE", którego dyrygentem jest także Bernard Grupa. Chór  "CANTABILE" wielokrotnie koncertował wspólnie z chórem "MODERATO".
Byli chórzyści z "MODERATO": Barbara Maśko, Barbara Sienkiewicz oraz Jan Sędzierski, który wspomagał muzycznie koncerty chóru.
Obecni na koncercie byli: słuchacze ZUTW, rodziny, przyjaciele naszego Uniwersytetu, pracownicy Lubuskiego Teatru z dyrektorem Robertem Czechowskim, Heleną Bondyra, obsługą techniczną.

  
Chór „MODERATO” w swojej dwudziestoletniej historii koncertował na wielu uroczystościach w Zielonej Górze i poza nią przy różnych okazjach. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. NAGRODĘ KULTURALNĄ MIASTA ZIELONA GÓRA.
Szczególnym wyróżnieniem w dniu JUBILEUSZOWGO KONCERTU było uhonorowanie Chóru i dyrygenta Bernarda Grupę przez Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego dyplomami i odznaczeniami, które wręczył, obecny na koncercie, wiceprezydent Dariusz Lesicki.

  
         . .

Prezydent wystosował też list gratulacyjny, w którym napisał, że nie wyobraża sobie już dziś Zielonej Góry bez chóru „MODERATO”.

     .   .  .  


          
.

Oprócz dyplomów i odznaczeń Prezydent ufundował też kosz czerwonych róż i pyszny tort urodzinowy.

 

Z chórem od lat występuje, m.in. dr hab. Bogumiła Tarasiewicz, która i tym razem koncertowała solo i z towarzyszeniem chóru.

                                         
Przy fortepianie zasiadł dr hab. Karol Schmidt z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, także dobrze znany studentom ZUTW.
Gości, którzy wystąpili wspólnie z chórem podczas wczorajszego jubileuszu, było więcej.
Krystyna Castelain, Anna Gmiąt, Zbigniew Banaszak, Jolanta Lorens.
  
 
    

Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory Moniuszki, ale i wiele znanych przebojów jak choćby „Alleluja” czy „Jesteśmy dziećmi świata” z repertuaru Michaela Jacksona, „Małe tęsknoty” z repertuaru Krystyny Prońko.
- Pięknie śpiewają! Przenoszą nas w zupełnie inny świat, gdzie wszystko jest zgodne i szczęśliwe - komentowano po zakończeniu koncertu.
- Chcemy więcej takich chwil!

   
Chór „MODERATO” nie odmawia występów. A śpiewa nie tylko w Zielonej Górze, bo i w Gorzowie, Głogowie i innych miejscowościach regionu. Zachwycał publiczność na przeglądach polsko-niemieckich w Guben, zbierał wielkie brawa w Cottbus. Był odbierany ze łzami w oczach w Wilnie i wśród Polonii we Lwowie. Z Juwenaliów w Warszawie wracał z nagrodami i podziękowaniami. Często koncertuje wspólnie z chórem „CANTABILE” z Sulechowa, który także prowadzi Bernard Grupa.
Śpiewacy z ZUTW nie odmawiają też pomocy potrzebującym, występują charytatywnie. I za to jeszcze bardziej kochają go wierni słuchacze.
Chór w swoim repertuarze ma pieśni ludowe, patriotyczne, poważne i żartobliwe, dawne i współczesne. Wykonuje też utwory o tematyce zielonogórskiej, promując swoje miasto tam, gdzie tylko może.
Przez długie lata kierownikiem chóru była wspomniana już Barbara Maśko, obecnie tę funkcję pełni Kazimierz Bujnicki. Nie tylko o tych, ale i innych osobach, których już dziś nie ma, a które przez lata angażowały się w przygotowanie koncertu, chórzyści i organizatorzy pamiętają, wspominają i jak podkreślają - zawsze dla tych osób jest miejsce w ich sercach.
  
Dziękuję grupie Fotograficzno-Filmowej "KWADRAT i innym słuchaczom za obsługę medialną koncertu i wcześniejsze opracowanie plakatów, zaproszeń na JUBILEUSZ oraz za umieszczanie materiałów na naszej stronie Internetowej i na facebooku.
Dziękujemy Prezydentowi Miasta Zielona Góra Januszowi Kubickiemu, PGNiG Oddział Zielona Góra, który był partnerem Koncertu z okazji Jubileuszu 20-lecia Chóru ZUTW "MODERATO" i wsparł finansowo.
                                                                                        Zofia Banaszak

                       

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć oraz przeczytania artykułu red. Leszka Kalinowskiego z „Gazety Lubuskiej” - KLIKNIJ

 Audycja Radia "Zachód" - KLIKNIJ.

Zapraszamy do posłuchania: rozmowy z red. Barbarą Kuraszkiewicz Machniak z Jolantą Lorens z chóru „MODERATO” i dyrygentem: Bernardem Grupą. 
TVP3 KALEJDOSKOP 12.04.2019 - KLIKNIJ


Zdjęcia: Krystyna JaworskaZdjęcia: Krystyna Filmanowicz


Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


Zdjęcia: Andrzej KozakWideo: Kazimierz Błaszyński


   

WIELKANOCNE INSPIRACJE

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 119


10 kwietnia 2019 roku odbyło się przedświąteczne spotkanie słuchaczy KLUBU " INSPIRACJE I PORADY".

Gościem specjalnym był pan Cezary Molenda - florysta z zaprzyjaźnionej kwiaciarni "Kuźnia Zapachów". Pod jego okiem powstało kilka wspaniałych "ogrodów w słoiku", udzielił wielu wskazówek dotyczących doboru i pielęgnacji roślin do słoika. Słuchaczki wykonały palmy wielkanocne, kolorowe, piękne, prawdziwe dzieła.

Polecamy stronę na FB kwiaciarni "Kuźnia Zapachów ".

https://pl-pl.facebook.com/kwiaciarnia.kuzniazapachow/ - już wkrótce ukaże się bezpłatna oferta warsztatów florystycznych, oferta kwiaciarni i właściciela.

Kolejne spotkanie 15-05-2019 roku. Temat spotkania "Ciągle maj - czyli majowe inspiracje".

 

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych dużo radości!

 

Iwona Przybyszewska

Zdjęcia: Zofia Isańska

SPOTKANIE PRZEDŚWIĄTECZNE W KLUBIE HAFTU „ATŁASEK”


10 kwietnia 2019 roku KLUB HAFTU „ATŁASEK” tradycyjnie przygotował niezwykle piękny i świąteczny stół WIELKANOCNY i spotkanie przedświąteczne. Były życzenia i radość ze spotkania.

Dziękujemy wszystkim, którzy to spotkanie przygotowali.

Wesołych i pogodnych ŚWIĄT WIELKANOCNYCH !!!

Zofia Banaszak

Zdjęcia: Roman Grobarski


Zdjęcia: Zofia Isańska

OTWARCIE WYSTAWY MALARSTWA


10 kwietnia 2019 roku w zaprzyjaźnionej HERBACIARNI W POSZUKIWANIU STRACONEGO CZASU przy ul. Świętojańskiej w Zielonej Górze została otwarta wystawa malarstwa „Żywe i martwe” Stanisławy Widzickiej–Chmiel, słuchaczki ZUTW. Malarka jest związana z grupą plastyczną „KONTRAPOST” Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którą prowadzi od 25 lat Leopold Kolbiarz, pedagog, art. malarz.

Gratulujemy ! Życzymy kolejnych wystaw.

Zofia Banaszak

Zdjęcia: Roman Grobarski

PROMOCJA PISMA ZUTW „INSPIRACJE”

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 213


9 kwietnia 2019 roku w WiMBP w Sali im. Janusza Koniusza odbyło się spotkanie poświęcone promocji nowego numeru /1(55)2109/ PISMA ZUTW „INSPIRACJE”. Promocję „INSPIRACJI” prowadził red. Eugeniusz Kurzawa wraz z pozostałymi osobami z Redakcji PISMA: Ewą Kwaśniewicz, Alicją Błażyńską, Jadwigą Korcz – Dziadosz, Włodzimierzem Edelmanem, Zofią Banaszak / z powodów rodzinnych, zdrowotnych i służbowych nie mogli uczestniczyć w wieczorze pozostali członkowie Redakcji: Danuta Kuleszyńska, Barbara Nau i Bogumiła Hyla – Dąbek/

Tytuł numeru Basia odeszła” był przewodnim tematem spotkania z odbiorcami.

Gościem wieczoru był Bogdan Springer, słuchacz ZUTW, który zaśpiewał do tekstów poetyckich Barbary Konarskiej. Było wzruszenie i refleksja pełna wspomnień o Basi.

w koncepcji pisma dla szerokiego odbiorcy w Zielonej Górze (nie tylko ZUTW) jest pokazanie problemów i radości seniorów w mieście i regionie. Stąd prezentacja innych UTW. Chcemy pisać o ciekawych, poruszających sprawach, prezentować niebanalne postacie i ich twórczość, dorobek ZUTW, kącik porad językowych, varia.

Zapraszamy do lektury.

Dziękujemy słuchaczom i wszystkim przybyłym na spotkanie. Kolejny numer w zapowiedziach ma się ukazać już w czerwcu br.

Zofia Banaszak

 

Kolejny numer „INSPIRACJI” „Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra”.

Zdjęcia: Elżbieta Subocz


Zdjęcia: Roman Grobarski

Posadziliśmy razem las

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 144

Po raz kolejny wzięliśmy udział w akcji w dniu 6 kwietnia 2019 roku „Posadźmy razem las”, do której zaprosiło nas i nie tylko Nadleśnictwo Zielona Góra wraz z Nadleśnictwem Przytok, we współpracy z Polskim Towarzystwem Leśnym, Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Zielonej Górze oraz Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze, pod patronatem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Wśród uczestników znaleźli się starsi i młodzi ludzie, harcerze, przedszkolaki, całe rodziny.

Dziękujemy organizatorom za spotkanie plenerowe, poczęstunek i za możliwość bycia z sobą w ciepły sobotni dzień. A wszystko działo się w Zielonej Górze – Przylepie nieopodal Aeroklubu Zielona Góra w zaciszu pobliskiego lasu.

Zofia Banaszak

Zdjęcia: Elżbieta Józefowicz


Zobacz wpis na stronie Gazety Lubuskiej - KLIKNIJ


pozyczki

Log in