Aktualności

Aktualności

V Kołobrzeskie Senioralia - Dni Seniora

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 58


W dniach 15 i 16 września 2017 roku odbyły się V KOŁOBRZESKIE SENIORALIA zorganizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kołobrzegu. Swoją obecnością zaszczycili nas : Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Pani Anna Mieczkowska, Z-ca Prezydenta Miasta Kołobrzeg Pan Jacek Woźniak, Sekretarz Miasta Kołobrzeg Pani Ewa Pełechata, Starosta Kołobrzeski Pan Tomasz Tamborski i Z-ca Starosty Pani Helena Rudzis-Gruchała, przedstawiciele radnych UM i Przewodnicząca Rady Powiatu Pani Danuta Adamska Czepczyńska, Historyk i muzeolog Pan Hieronim Kroczyński, Dyrektorzy Biur Poselskich Posła Marka Hoka i Europosła Czesława Hoca, Dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie Pan Jacek Jekiel, który przekazał nam w swoim wykładzie wiele ciekawych informacji o starości i nie tylko. Głos zabrali zaproszeni goście i przedstawiciele zaproszonych i przybyłych na uroczystość Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski. Szczególnym wydarzeniem było odznaczenie Złotym Gryfem Zachodniopomorskim Prezes UTW w Kołobrzegu Pani Ireny Frankiewicz. Po części oficjalnej, gości i wszystkich uczestników Senioraliów poproszono na kawę i herbatę serwowaną przez firmę "Kawon" i na torty zasponsorowane przez Cukiernię "Sowa" i właścicieli Piekarni w Rymaniu. Po pysznej degustacji goście się rozeszli, by następnie wziąć udział w rejsie po morzu Bałtyckim i wieczorku integracyjnym w Restauracji Sanatorium "Bałtyk". W następnym dniu Senioraliów z udziałem Pani Marszałek woj. Zachodniopomorskiego Pani Anny Mieczkowskiej, Prezydenta Miasta Pana Janusza Gromka, Starosty Pana Tomasza Tamborskiego i innych przedstawicieli władz Miasta i Powiatu Kołobrzeg, przy dźwiękach Orkiestry "MORKA" z Ustronia Morskiego, odbył się piękny kolorowy korowód złożony ze wszystkich uczestników z Kołobrzegu i zaproszonych Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski. Senioralia zakończyły się występami artystycznymi seniorów , pokazem mody na scenie plenerowej RCK w Kołobrzegu i serwowaną przez uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kołobrzegu gorącą grochówką. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i sponsorom biorącym udział w naszym Święcie” – czytamy na fecebooku KOŁOBRZESKIEGO UTW.

Dziękujemy Pani Prezes Irenie Frankiewicz za zaproszenie przedstawicieli Zielonogórskiego UTW na wydarzenie, którym były V SENIORALIA.

Zofia Banaszak

Zdjęcia: Andrzej Josicz

NIEMIECKO - POLSKIE SPOTKANIE Z OKAZJI WINOBRANIA 2017

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 112


Z okazji WINOBRANIA 2017 spotkaliśmy się z naszym niemieckim partnerem
i członkami Niemiecko - Polskiego Stowarzyszenia e.V. Cottbus w dniach 8 - 9 września br. realizując projekt z EUROREGIONU SPREWA - NYSA - BÓBR.
Uczestnicy - członkowie Stowarzyszenia i słuchacze Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w pierwszym dniu spotkali się na Winnicy Krojcig "Stara Winna Góra" w Górzykowie. Zwiedziliśmy WINNICĘ i wzięliśmy udział w uroczystym obiedzie. W tym samym dniu grupa niemiecka została oprowadzona przez naszą słuchaczkę Jadwigę Korcz- Dziadosz po Zielonej Górze, poznając ciekawe miejsca i historię Miasta.
W drugim dniu byliśmy obserwatorami korowodu WINOBRANIOWEGO. Podsumowanie pobytu i omówienie planów na przyszłość odbyło się podczas uroczystego obiadu w Restauracji "Zbójnicka Grota" w Zielonej Górze.
Zdjęcia oddaja atmosferę pobytu naszych przyjaciół z partnerskiego dla Zielonej Góry Miasta Cottbus.
Zofia Banaszak

      

Zdjęcia: Ewa MalysZdjęcia: Bolesław Polarczyk

VI PÓŁMARATON ZIELONOGÓRSKI

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 213


Z okazji WINOBRANIA już po raz szósty 10 września 2017 roku organizowany był Półmaraton Zielonogórski.
Organizator: Stowarzyszenie Biegam - Pomagam www.polmaratonzielonogorski.pl
Słuchacze ZUTW od 4 lat są partnerami tej imprezy. Obsługujemy jako wolonatariusze biegaczy na stoiskach z wodą. Na trzech stoiskach było nas, obsługujących, prawie 50 osób. Na każdym ze stoisk byli słuchacze, którzy fotografowali i filmowali przebieg Pólmaratonu.
Dziękujemy wszystkim słuchaczom i ich rodzinom za bezinteresowną pomoc w tych wydarzeniach ważnych dla Zielonej Góry.
Zofia Banaszak

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz


Zdjęcia: Krystyna Jaworska


Zdjęcia: Roman Grobarski

Zdjęcia: Zofia Dobrzyńska


Wideo: Bolesław Polarczyk
WARSZTATY W LUBUSKIM TEATRZE

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 220


W dniach 26-30 czerwca w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego grupa słuchaczy ZUTW uczestniczyła w warsztatach teatralnych, filmowych, fotograficznych, literackich. Warsztaty stanowiły część projektu "Halina Lubicz: ślady i nawiązania", w którym nasz Uniwersytet jest partnerem. Spotkania miały na celu znalezienie śladów po scenie lalkowej. Z uzyskanych materiałów powstaną reportaże fotograficzne i filmowe, które zostaną przedstawione w listopadzie. Podczas zajęć uczestnicy skupiali się głównie na przygotowaniu właśnie materiałów do planowanej wystawy fotograficznej i filmu. Zajęcia fotograficzno-filmowe prowadzili: Paweł Janczaruk i Jacek Katarzyński. Ponieważ Halina Lubicz prowadziła znaczącą korespondencję z dziećmi jako ciocia Halina, jednym z tematów był warsztat pisania listów. Prowadziła go pani Anna Feleniak - polonistka z I Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze. Z podstawowymi technikami lalkarskimi i tajnikami animowania lalek zapoznawała uczestników pani Beata Sobicka-Kupczyk - aktorka Lubuskiego Teatru. Pani Emilia Adamiszyn - teatrolog, przedstawiała archiwalia zachowane w Teatrze, oraz była odpowiedzialna za całość przedsięwzięcia.

Film na You Tube


Zdjęcia: Beata Wołyniec


Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

FOTOWARIACJE - klubu FotoX

Klub fotograficzny FotoX w czerwcu w sali klubowej otworzył swoją wystawę pt. "FOTOWARIACJE".  Mieliśmy zaszczyt, że na otwarciu naszej wystawy pojawił się cały zarząd ZUTW z panią Prezes Zofią Banaszak. W otwarciu udział też wzięli zaprzyjaźnione kluby:FOTOOKO w imieniu którego swoje wrażenie o wystawie przedstawił kolega Bolesław Polarczyk,  ALLAPRIMA z kierowniczką klubu Mirosławą Bogdan, a także TERMOPILE z Kierownikiem klubu Zygmuntem Jankowskim. Z grupami plastycznymi przybył artysta plastyk Zbigniew Szymoniak - opiekun grup plastycznych, który bardzo ciekawie wypowiadał się o wystawie dostrzegając i przedstawiając jej najciekawsze aspekty.
  
Po otwarciu wystawy nastąpiło zapoznanie się z fotogramami i wymiana poglądów.

Foto. Krystyna Jaworska, Irena Sosnowska, Elżbieta Dąbrowska-Żurawik, Stanisław Matuszewski

otwarcie wystawy


Fotogramy


SENIORIADA - LUBSKO 2017

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 417


Po raz kolejny Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lubsku był organizatorem SENIORIADY, która odbyła się w dniach 29 - 30 czerwca 2017 roku. W sportowej rywalizacji (ok. 100 osób) wzięły udział zespoły: Forst (Lausitz) – Niemcy, Zvolen – Słowacja, Klub Seniora – Lubsko, Klub Seniora – Jasień, Zielona Góra – Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku i gospodarze Lubsko –Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Startowaliśmy we wszystkich możliwych konkurencjach. Zmagania sportowe to świetna zabawa ale i wielkie emocje, których nie zabrakło !

Uczestnicy mogli przy okazji sprawdzić poziom tkanki tłuszczowej, zmierzyć ciśnienie oraz skorzystać z masażu relaksacyjnego. W wiele gier i zabaw włączyli się najmłodsi, być może przyszli sportowcy.

Rywalizujących seniorów odwiedził Starosta Żarski Janusz Dudojć, Sekretarz Gminy Henryk Dybka, prezes PGKiM Sp. z o.o. Marcin Gołębiewski i Małgorzata Delijewska, którzy wspierają tego rodzaju przedsięwzięcia.

Dziękuję w imieniu naszej 10 – osobowej zielonogórskiej grupy wszystkim Organizatorom, szczególnie Prezes UTW z Lubska Zofii Głogowskiej i Stefanowi Ciężkowskiemu, który medialnie obsługiwał SENIORIADĘ.

Zofia Banaszak

Zdjęcia: Roman Grobarski


Dyplomy i trofeaZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2016/2017 W NOWYM MIASTECZKU

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 269


30 czerwca uczestniczyliśmy w obchodach 5-lecia UTW w Nowym Miasteczku. Uroczystość odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury. Zaproszonymi gośćmi były władze Nowego Miasteczka, mieszkańcy, słuchacze UTW z Nowego Miasteczka oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych UTW z województwa. W części oficjalnej nasza delegacja złożyła życzenia dalszej owocnej pracy, wielu sukcesów i wielu dalszych jubileuszy. Część artystyczną uświetniły wspaniałe tańce i śpiewy przedszkolaków, zespołów tanecznych gimnazjalistów oraz chór, kabaret i grupa taneczna UTW Nowego Miasteczka. Część artystyczna bardzo podobała się widowni, a występowi kabaretu towarzyszyły gromkie wybuchy śmiechu. Wszystko było nagradzane brawami. Na koniec zaproszono gości na przyjęcie. Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie i życzymy UTW w Nowym Miasteczku dalszych pięknych lat pracy w tak miłej i sympatycznej atmosferze. Skład naszej delegacji: Zofia Dobrzyńska, Elżbieta Kamińska, Halina Dorniak-Szczęsna i Stefan Szczęsny.

Opr. Halina Dorniak-Szczęsna

Zdjęcia z uroczystości

10. JUWENALIA III WIEKU

 • Bogumiła Hyla-Dąbek
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 539

Po raz dziesiąty słuchacze Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w JUWENALIACH organizowanych przez Fundację AVE w Warszawie. Wpisaliśmy się znacząco w całą atmosferę JUWENALIOWĄ. Tysiące odbiorców, setki wykonawców. Jak przez wszystkie poprzednie lata wróciliśmy z tarczą”.

W przeglądzie JUWENALIOWYM kryje się nasza aktywność artystyczna, twórcza.

Dwa dni (od 20 do 21 czerwca 2017 roku) niezapomnianych przeżyć, zmagań naszych twórczych seniorów na trzech scenach ( Białołęcki Ośrodek Kultury, Teatr Palladium i Klub Hybrydy) w różnych przestrzeniach twórczych wystąpili:

W kategorii:  Muzyka

 • Grupa wokalno-artystyczna „AKOLADA”, którą prowadzi Aleksandra Matusiak, wystąpiła w programie pt. „Chcę wyjechać na wieś".
 • Solistka – Aleksandra Matusiak zaśpiewała dwa utwory do tekstu i muzyki Haliny Bohuta–Stąpel - „Mamma mafia” i „Dulcynea”. III miejsce w tej kategorii.

 • Solista - Leszek Maciaś zaśpiewał dwa utwory „Ptaki śpiewają kocham” Czesława Niemena i „Chciałabym być słońcem” Miry Kubasińskiej.

 W kategorii: Teatr

 • Kabaret – „MONTE VERDE” wystąpił w spektaklu „Prysły zmysły”. Program przygotowały i wyreżyserowały Mirosława Branicka–Polarczyk i Bożena Rudkiewicz.
  

TEATR POEZJI wystąpił w programie pt. „Monidło, czyli Romea i Julii tragedia prawdziwa” – autor, reżyseria i scenografia Halina Bohuta-Stąpel.

W kategorii: Taniec

 • Teatr Tańca „CON PASSIONE”, prowadzi i przygotowuje autorskie choreografie Paweł Matyasik, wykonał taniec pt. „Siostry” i otrzymał GRAND PRIX w tej kategorii.
   

 • Grupa taneczna „EKSPLOZJA” wykonała taniec „Metamorfoza” do utworów Chandelier Sia-Bachta Version i Cumba Version. Grupę prowadzi Grażyna Wyczałkowska. Choreografia to autorskie przygotowanie Anety Ostrówki, która jest Międzynarodowym Instruktorem Fitness, uczestniczką konwencji, warsztatów oraz szkoleń z zakresu tańca: Latino Salo, Bachata, Salsa i innych. Współpracuje z ZUTW. Pracuje jako FITNESS MANAGER w Everest Fitness w Zielonej Górze, w klubie, z którym od wielu lat współpracuje Grupa otrzymała I nagrodę w tej kategorii.
  
     
Grupa taneczna „RADOŚĆ TAŃCZENIA” wykonała dwa tańce „Perlice” i „Obama”. Zespół prowadzi Aleksandra Matusiak. Grupa otrzymała Wyróżnienie.
  

Wszystkim występom kibicowała cała grupa słuchaczy  ZUTW obecna w Warszawie.

  
    
W kategorii Literatura (kategorie: poezja, proza) udział wzięli:        
 • Poezja – Witold Stankiewicz –„Być poetą” - II miejsce
 • Poezja – Jadwiga Lidia Engel –„ U schyłku” i „Kiedy odejdę” - III miejsce
 • Proza -  Teresa Gładysz -  „ Saneczkarka – amatorka” - wyróżnienie
 • Poezja/proza – Adriana Witkowska
 • Poezja/proza - Anna Blacha
 • Poezja/proza - Maria Tomczak
 • Poezja – Alina Kruk
 • Poezja – Grażyna Wyczałkowska

  

Gratulujemy !

Dziękujemy słuchaczom, którzy obsługiwali organizacyjnie, fotograficznie, technicznie i medialnie tegoroczne JUWENALIA. Umieszczali materiały na stronie Internetowej i Facebooku.

  

Organizatorzy piszą: Idea imprezy to artystyczna integracja studentów – seniorów. Głównym celem przedsięwzięcia jest integracja środowiska akademickiego III Wieku, a także inspiracja Uniwersytetów III Wieku do pielęgnowania chlubnych tradycji artystycznych. Impreza otwarta jest również dla środowisk seniorskich, niezwiązanych z ruchem Uniwersytetów III Wieku.

W imieniu uczestników Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku tej i ubiegłorocznych edycji  podarowaliśmy na ręce Agnieszki i Bartłomieja Włodkowskich trzy ANIOŁY z przesłaniem dołączając okolicznościowy DYPLOM.


„Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra”

                                                                                                   Opracowała: Zofia Banaszak

Zdjęcia: Roman Grobarski


Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


Dyplomy i podziękowaniaInformacja Gazety Lubuskiej


 


pozyczki

Log in