Aktualności

Aktualności

"WAKACJE" - Wystawa klubu "PASTELE"

               
                                                                          


Wystawa malarska „Pasteli” pt. „Wakacje”


W czwartek 13 czerwca, odbył się kolejny wernisaż grupy „Pastele”.Wystawa pt. „Wakacje” zamyka kolejny rok akademicki. Wystawione 42 obrazy doskonale wpasowują się w nadchodzący czas wakacyjnego wypoczynku, zwiedzania nowych pięknych miejsc podczas urlopowych miesięcy. Wykonane w różnych technikach malarskich /olej,akryl,akwarela/, barwne obrazy kuszą do wyjazdów i relaksu. Morze, góry, parki, miasteczka są na wyciągnięcie ręki i zapraszają do miłego spędzania czasu. Wydaje się że wiele osób zostanie zmotywowanych do ciekawych eskapad letnich. W tym gorącym letnim nastroju w otwarciu naszej wystawy towarzyszyło nam wiele osób. Jest to zawsze miła część uroczystości. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym gościom i do zobaczenia po wakacjach.

Opr.Lucyna Charydczak

                                                        

Foto. – Stanisław Matuszewski

Wernisaż


Obrazy


SŁUCHACZE PEF ZAKOŃCZYLI ROK 2018/2019

 • Bogumiła Hyla-Dąbek
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 207

Filiżanka kawy smakuje najlepiej, kiedy delektujesz się nią w gronie przyjaciół, z którymi łączą Cię podobne pasje. Tak właśnie było we wtorek -11 czerwca 2019 w cukierni "Sowa", która również wybornymi wypiekami stoi. To tutaj zakończyli tegoroczne zajęcia słuchacze Pracowni Edukacji Fotograficznej prowadzone pod czujnym okiem artysty-fotografa Pawła Janczaruka. On też był naszym gościem honorowym, przecież to jemu zawdzięczamy lepszą jakość zdjęć i większą satysfakcję z poznawania tajników fotografii. Na wesoło wspominaliśmy zajęcia plenerowe, wspólny wyjazd do Cottbus, pogoń za ruchliwymi obiektami w ZOO... Tylko P. Janczaruk wie, ile wysiłku trzeba włożyć, żebyśmy zapamiętali odpowiednie do warunków ustawienia aparatu, żeby powstawały fotografie, a nie zdjęcia. Jego cierpliwość w   wielokrotnie powielanych tych samych wskazówek też jest godna podziwu. Doceniamy to Pawle!
  
Po uzupełnieniu ilości "pustych kalorii" i podniesieniu poziomu hormonu "szczęśliwości" spotkaliśmy się ponownie w budynku ZUTW, by wspólnie uczestniczyć w wernisażu wystawy fotograficznej, która stanowi kolejną odsłonę Księgi Parków. Tym razem  nasza grupa dwukrotnie wybrała się do Parku Piastowskiego, by wczesną jesienią i zimą uwiecznić na fotografiach piękno naszej natury. Otwarcia wystawy dokonał Paweł Janczaruk, który stwierdził, że leśna przestrzeń jest  jednym z trudniejszych tematów w fotografii, a jednak to, czego dokonaliśmy, napawa go dumą i szczerze gratuluje fotografującym. Słowa uznania z ust prowadzącego zobowiązują do jeszcze bardziej wydajnego wysiłku. Następnie głos zabrała p. prezes Zofia Banaszak, podziękowała wszystkim za tak wdzięczny temat, jakim jest dbałość o przyrodę i jej dokumentowanie. Zapowiedziała, że ścianka na tym  korytarzu jest nasza "na wieki wieków", łącznie z drzwiami do magazynu, zażartowała.
     Fotografie drzewostanu w Parku Piastowskim działały na oglądających wręcz magnetycznie. Bogata jest ich różnorodność, szkoda, że niektórych z nich w rzeczywistości już nie ma, za sprawą rabunkowej gospodarki człowieka "drzewa umierały stojąc", zostały po nich tylko żałosne pniaki. Obiektywy aparatów wyszukiwały jakże odmiennych okazy  i patrząc na nie, trudno było uniknąć porównania ze skupiskiem ludzkim. Niektóre drzewa - podobnie jak ludzie - wybierały samotniczy tryb życia. Z potężnego pnia wysuwały mocne konary, jakby chciały sięgnąć nieboskłonu. Takiemu lepiej nie wchodzić w drogę. Inne niepewnie przytulały się do gromadki pozostałych, bo same nie poradziłyby sobie z trudami życia. Wreszcie na fotografiach uwiecznione zostały drzewa pozbawione korony, nie dające nikomu cienia, bo same przeżyły katastrofę, która podarła im korę i rozszczepiła tkankę, ich trzewia widoczne były gołym okiem.
Zachęcamy wszystkich do obejrzenia wystawy.
W miłej atmosferze, dziękując Pawłowi Janczarukowi za ten rok i prosząc o następny, zakończyliśmy tegoroczną działalność PEF-u.
                                                                        Małgorzata Turzańska
Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek


Zdjęcia: Roman Grobarski


Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek


Zakończenie roku akademickiego 2018/19 Śpiewnika ZUTW


Mimo wielkiego upału ( 34 stopnie w cieniu!), członkowie Śpiewnika Uniwersyteckiego spotkali się w Ogrodzie Botanicznym, by świętować zakończenie roku akademickiego. Wybrane miejsce okazało się świetne, gdyż w drewnianym "wigwamie" było przewiewnie i przyjemnie. Wiktuały zostały przygotowane i dostarczone przez uczestników spotkania. Dołączyli do nas fotografowie i gitarzysta, który umilił pobyt grą przy wspólnych śpiewach. Wspominano miniony pracowity rok, występy i koncerty całego zespołu. Trzy, bardzo sympatyczne godziny  spotkania minęły bardzo szybko. Na koniec zrobiono grupowe zdjęcia i obiecano sobie, że za rok spotkamy się być może już w innym, równie atrakcyjnym miejscu. Prowadząca Śpiewnik podziękowała zespołowi za współpracę i wspaniałą atmosferę, która jest udziałem wszystkich członków zespołu.

Napisała Mirosława Branicka-Polarczyk.

Zdjęcia: Andrzej Kozak,
Bolesław PolarczykSOLNIKI Plener Kontrapostu
                                                           

I znowu jesteśmy na plenerze malarskim w gościnnych progach pałacu w Solnikach.  Niby to samo, a jednak ... My o 5 lat starsi /licząc od ostatniego pobytu/, a i na oranżerii widać upływ czasu. Dach wymaga remontu, a i w wewnątrz by się przydał. Trzymamy kciuki by gospodarze otrzymali dotację państwową na remont zabytkowej oranżerii.

Ale serca gospodarzy, jak zwykle dla nas gorące.  I kiedy wzięliśmy się za malowanie nic nam już nie przeszkadzało.

Na plener przybyli: Leopold Kolbiarz - komisarz pleneru, Krzysiek Dudziak, Jadzia Kopij, Helenka Lebiecka, Ela Nalepa, Zofia Tumielewicz, i Mirka Sokołowska - obie po raz pierwszy w Solnikach i moja skromna osoba.

Cały czas podczas naszego tam pobytu słońce nam świeciło i to bardzo, dlatego jedni malowali swoje obrazy na zewnątrz gdzie w cieniu było 32◦, pozostali w oranzerii, gdzie chłód dawał trochę wytchnienia.

Zosia Tumielewicz, oprócz malowania obrazów, znalazła czas by napisać wiersz na temat naszego pleneru, który odczytała podczas wernisażu,

Plonem naszego pleneru były zostawione w podziękowaniu państwu Szron       25 obrazów. Myślę, że będą zdobić ściany pałacu tak, jak wszystkie nasze poprzednie obrazy.

W sobotę na wolnym powietrzu odbyła się prezentacja naszych prac.

                                                

Na wernisaż przygotowany pod kierunkiem komisarza pleneru Leopolda Kolbiarza przybyli goście ze strony gospodarzy, oraz nasi przyjaciele z ZUTW.

Przybyła Krysia Matuszewska, która ze względów zdrowotnych nie mogła uczestniczyć w plenerze, ale przywiozła dwa obrazy, wraz z mężem, który zrobił zdjęcia z przebiegu wernisażu. Poldek Kolbiarz robił zdjęcia podczas pleneru.

Większość naszych obrazów to pejzaże, ale Ela Nalepa malowała martwą naturę, Krysia Matuszewska - architekturę . Jadzia Kopij dorodne maki, Krzysiu Dudziak - abstrakcję, a i znalazł się też obraz przedstawiający portret tajemniczej nieznajomej.

Jak zwykle, najciekawsze to pejzaże Poldka, ale i nasze, dzięki krytycznym uwagom komisarza pleneru, są niebanalne.

Dziękujemy Państwu Szron za wspaniałą gościnę, smaczny poczęstunek i wspaniałe wyroby jakimi nas obdarowali /soki owocowe, miód, i ocet jabłkowy/.

Dziękujemy także naszemu niezawodnemu i uważnemu opiekunowi - Leopoldowi Kolbiarzowi, którego rady i konstruktywna krytyka były nam bardzo pomocne.

                                                               Barbara Dzięcielewska

                                                                


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              
Foto. Leopold Kolbiarz, Stanisław Matuszewski
MOC JASNEJ STRONY

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 121


Dwudziesty raz Świebodziński Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodził zakończenie roku akademickiego. W uroczystości 10 czerwca 2019 r., która odbyła się w sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury, oprócz delegacji zaprzyjaźnionych lubuskich UTW, wzięli udział nasi przedstawiciele w składzie: Mirosława Branicka-Polarczyk, Barbara Ciorga-Kwiecień, Barbara Woroniecka oraz Bolesław Polarczyk. W wystąpieniu naszej delegacji został odczytany list gratulacyjny od zarządu i słuchaczy ZUTW. W uroczystości tradycyjnie wzięli udział miejscowi samorządowcy. Jubileuszowe spotkanie poprowadzili: Danuta Sobocińska, Beata Czechowska oraz Andrzej Zygmaniak. Inicjatorką oraz prezeską od samego początku istnienia uniwersytetu jest Danuta Sobocińska, która na wstępie  skrótowo przedstawiła historię 20. lat istnienia UTW. Świebodziński Uniwersytet działa w ramach ŚDK. Tak jak inne uniwersytety posiada liczne sekcje min. kabaret, sekcję turystyczną, sekcję fotograficzną i inne. Po części oficjalnej, w której wypowiedzieli się zaproszeni goście, zostaliśmy zaproszeni na spektakl wg scenariusza i w reżyserii Beaty Czechowskiej pt. "Moc jasnej strony". Widowisko było znakomite i na koniec długo oklaskiwane. Jubileusz zakończono przy wyśmienitym torcie oraz kawie i serdecznych rozmowach ze znajomymi słuchaczami lubuskich UTW.

.


Zdjęcia ŚDK Świebodzin

Pożegnalne spotkanie klubu "Fotooko"Dla słuchaczy ZUTW czerwiec to wyjątkowy miesiąc - czas pożegnań, rozstań, przedwakacyjnych wzruszeń! Zaledwie wczoraj koniec roku akademickiego świętował klub fotograficzno-filmowy "Kwadrat", a dziś - 11 czerwca - tegoroczną działalność zakończył nasz klub "Fotooko". Po raz kolejny skorzystaliśmy z gościnności Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie i na jego zielonych terenach urządziliśmy radosny piknik. Jak to dobrze, że ciągle działa czarodziejska różdżka byłego wieloletniego dyrektora w/wym instytucji - Włodzimierza Kwaśniewicza, którą w swej życzliwości szeroko otwiera przed nami wrota do zacisznych zakątków muzeum. Dziękujemy!

Gromadnie zasiedliśmy przy stołach pod wielkim namiotem, który przypominał nam beztroski czas obozów harcerskich z lat naszej młodości. Na stole pojawiło się mnóstwo smakołyków, każdy chętnie dzielił się tym, czym jego chata bogata. Rozpalono ognisko, Romek Grobarski na wesoło przypomniał paniom o pielęgnowaniu tradycyjnego podziału obowiązków i tym sposobem wylądowałyśmy przy grillu, a panowie i niektóre koleżanki dokumentowały pracowitość kucharek za pomocą aparatów. I nawet "w kuchni" działo się różnie, niektóre  z poświęceniem przewracały kiełbaski, a inne z wdziękiem pozowały do zdjęć.

Atmosfera spotkania była b.miła, apetyty dopisywały, żartom i śmiechom nie było końca... Przedyskutowaliśmy jeszcze plany na przyszły rok, stanęliśmy dzielnie do zbiorowej fotografii, pochwaliliśmy sportową kondycję Romka Grobarskiego za bieg od statywu na pozycję w szeregu i w znakomitych humorach wyruszyliśmy w powrotną drogę do domu. Słonecznymi literkami zapisze się ten dzień w pamięci wszystkich uczestników Klubu "Fotooko". Do zobaczenia moi drodzy  w październiku...

Opr. Małgorzata Turzańska

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz


Zdjęcia: Elżbieta Subocz


Zdjęcia: Krzysztof Subocz


Zdjęcia: Roman Grobarski


Zdjęcia: Andrzej Kozak

KLUB KWADRAT ZAKOŃCZYŁ ROK 2018/2019

 • Bogumiła Hyla-Dąbek
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 218

To był kolejny, trzeci już rok działalności Klubu Fotograficzno-Filmowego "Kwadrat". Rok pełen nowych wyzwań, projektów, doskonalenia fotografowania i filmowania. Członkowie klubu są bardzo aktywnymi słuchaczami ZUTW. Nie tylko korzystają z tego, co im uniwersytet oferuje, ale też włączają się czynnie w te wydarzenia. Fotografują, filmują, tworząc na bieżąco kronikę wydarzeń na naszym uniwersytecie. Byli wszędzie, zostawiając swój ślad w postaci zdjęć i filmów, co można zobaczyć na stronie ZUTW, na Facebooku. Wszystko zawsze robili i robią zespołowo, bo dobrze rozumieją, że dobra współpraca przynosi lepsze efekty. Duża w tym zasługa kierownika - Bolesława Polarczyka, który, trzeba przyznać, umie zmobilizować do pracy i współpracy. Klub podjął się przeprowadzenia konkursu fotograficznego dla fotografujących słuchaczy lubuskich utw. Organizacyjnie to spore przedsięwzięcie, ale, jak się uda, to też duża satysfakcja.
Największą nagrodą dla członków Klubu "Kwadrat" jest widoczne zadowolenie z tego, co robią, innych słuchaczy ZUTW, klubów, zespołów, chóru i Zarządu ZUTW.
Dzisiaj, 10 czerwca 2019, w wyjątkowo pięknej scenerii 
ForRest Hotel & Restaurant w Zielonej Górze - Raculi, przy obiedzie, kawie, lodach członkowie Klubu Fotograficzno-Filmowego "Kwadrat" pożegnali ten rok akademicki. Oczywiście prawie wszyscy przyszli z aparatami fotograficznymi, a było, co fotografować, bo teren wokół restauracji jest wyjątkowo uroczy. Dobra atmosfera w klubie powoduje, że jego członkowie lubią ze sobą spędzać czas, więc nic dziwnego, że dzisiejszy wspólny obiad przedłużał się i przedłużał.
Podziękowaliśmy B. Polarczykowi za ten rok i poprosiliśmy o następny.
    

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz

Zdjęcia: Janina Komorowska

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Zdjęcia: Roman Grobarski

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


I FORUM SENIORA

 • Bogumiła Hyla-Dąbek
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 247

Nasi słuchacze wzięli 7 czerwca 2019 udział w I Forum Seniora w Zielonej Górze zorganizowanym przez Gazetę Lubuską i Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku. To znaczące dla seniorów wydarzenie zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
Zainteresowani seniorzy tłumnie przybyli do Sali Kolumnowej UM i to nie tylko z Zielonej Góry. Co im powiedzą, co zaproponują, czy pomogą w trudnych sprawach? Ich problemy nie spotykają się zbyt często z zainteresowaniem innych, czy tym razem będzie inaczej? Było! Poruszono tyle ważnych spraw, że chyba każdy z obecnych znalazł coś dla siebie i wychodził usatysfakcjonowany.
  
Po powitaniu przybyłych, głos zabrała  była minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, która stwierdziła, że coraz więcej osób zajmuje się sprawami seniorów i życzyła, żeby zajmowały się skutecznie, a to przełożyło się na poprawę warunków materialnych i organizacyjnych ludzi starszych.
   
Występ Grupy Tanecznej ZUTW "DISCO SOLO, FOLKLOR, DANCE LATINO SOLO" został entuzjastycznie nagrodzony brawami, a instruktor Krzysztof Kociński usłyszał słowa uznania.
  
"Miłość i seksualność osób w wieku senioralnym" to temat wykładu inauguracyjnego prof. Zbigniewa Izdebskiego znanego seksuologa i pedagoga. Zaskoczenie? Może trochę, bo temat często niesłusznie wstydliwy, o którym nie wszyscy potrafią swobodnie rozmawiać, mimo, że bardzo ważny i dotyczący każdego z nas. Wiek przecież nie narzuca zaprzestania uprawiania seksu i osiągania orgazmu  mówił prof. Z Izdebski i trudno się z tym nie zgodzić.
Na sali udzielił się wszystkim bardzo wesoły nastrój, gdy profesor swobodnie mówił o seksie, a mówił momentami w sposób żartobliwy, zabawny namawiając seniorów do seksualnej aktywności, do okazywania sobie uczuć, do częstego przytulania się. Poruszył problemy ludzi samotnych, a po stwierdzeniu, że: "To, że umiera jeden z małżonków, nie znaczy, że zabiera ze sobą naszą seksualność!" otrzymał gromkie brawa. Było m.in. o seksie w sanatoriach, o tym, że warto o seksie rozmawiać też z wnukami, którym z dziadkami łatwiej niż z rodzicami.
Wykład prof. Z. Izdebskiego na pewno pobudził wielu seniorów do przemyśleń nad swoim życiem intymnym, od którego w dużym stopniu zależy nasze z życia zadowolenie.
Profesor sporo czasu poświęcił dr nauk medycznych Michalinie Wisłockiej, którą znał osobiście. Proponował, żeby województwo lubuskie promować hasłem: "Lubuskie kraina winem, miodem i miłością płynące", bo to właśnie w naszym województwie Michalina Wisłocka przeżyła swoją wielką miłość.
   
Po wykładzie prof. Z Izdebskiego, który wszyscy na pewno zapamiętają i długo będą o nim dyskutować, przyszedł czas na inne porady, mające pomóc i ułatwić życie starszemu pokoleniu.
Pierwszy wystąpił Narodowy Fundusz Zdrowia i chociaż dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego - Piotr Bromber nie mógł przyjść osobiście, to na telebimie wyświetlono z nim rozmowę. Dyrektor opowiedział o planach i już realizowanych programach dla seniorów. Wszyscy mogli na stoisku NFZ w holu załatwić np. kartę uprawniającą do leczenia w krajach UE. zbliżają się wakacje, wyjazdy, więc wiele osób z tego skorzystało. 
W panelu na temat zdrowia nie zabrakło głosu dietetyka klinicznego Aleksandry Majsnerowskiej, która mówiła o zdrowej diecie seniorów i podawała konkretne przykłady, co jeść, czego nie jeść, żeby cieszyć się dobrym zdrowiem.
   
Jakub Piosik - dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej zaproponował m.in. Kartę Seniora dającą wiele zniżek. Nic dziwnego, że wnioski o tę kartę trzeba było dodrukować.
W panelu o przedsiębiorczości i bezpieczeństwie porad prawnych udzielał Piotr Bijański - prezes firmy Twój Prawnik24.pl, który przyjechał z Gliwic. "Umowy, banki, spadki - gdzie najczęściej popełniamy błędy?" - to tematy, które spotkały się z dużym zainteresowaniem, a jeżeli kogoś można było przestrzec przed popełnieniem błędu, to wykład spełnił swoje zadanie.
   
Dariusz Olipra z firmy Winnarce zaprezentował najnowsze przyrządy, które mogą usprawnić codziennie życie emerytów i ich opiekunów. Poznali je wszyscy teoretycznie i zobaczyli na filmie w konkretnym zastosowaniu. Firma też miała swoje stoisko w holu UM, kto chciał mógł tam dowiedzieć się więcej.
Z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wykładem "ZUS dla seniora" przyszła na forum Alina Ciesielska - naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych i  opowiedziała o najważniejszych zasadach dotyczących waloryzacji emerytur oraz przypomniała o doradcach emerytalnych.
  
Swoją ofertę przedstawiły również Przewozy Regionalne PolRegio, a Krzysztof Pawlak omówił gdzie, kiedy i z jakich zniżek mogą korzystać podróżujący seniorzy.
Nie mogło zabraknąć spotkania z policjantem, tym bardziej, że statystyki oszustw seniorów są zatrważające. W 2018 roku lubuscy seniorzy stracili ponad milion złotych , a od stycznia do maja 2019 starsze osoby dały się naciągnąć na ponad 560 tysięcy. Funkcjonariusz przypominał, że "oszustwo na wnuczka", to jedna z najpopularniejszych metod wyłudzania pieniędzy i bardzo przed nią przestrzegał. Zapoznał też z innymi metodami oszustów, jak się okazuje jest ich sporo.
  
Na zakończenie I Forum Seniorów wystąpiła Grupa Taneczna "Senior Perfekt" z ZUTW, której instruktorką jest Aneta Ostrówka. Występ, podobnie jak poprzedni, bardzo się wszystkim podobał i zebrał wielkie brawa.
   
W przerwie pomiędzy poszczególnymi panelami był czas na kawę, herbatę, ciasteczka, a przy nich na rozmowy, dyskusje i wymianę doświadczeń. Po zakończeniu, na wszystkich czekał ciepły posiłek.
   
Forum okazało się bardzo potrzebne. Było ciekawie, miło, wesoło i, co najważniejsze, seniorzy poczuli, że nie są pozostawieni sami sobie.
Dziękujemy organizatorom i wszystkim, którzy udzielili cennych rad i wskazówek.
    
                                                   
Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Zdjęcia: Krystyna i Roman Grobarscy

Na stronie Gazety Lubuskiej: https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-i-forum-seniora-w-zielonej-gorze-rozmawiali-o-seksie-znizkach-prawidlowej-diecie-i-bezpieczenstwie/ar/c1-14192501

pozyczki

Log in