Aktualności

Aktualności

WYSTAWA "IMAGINACJE"
17 marca 2017 roku odbyło się otwarcie wystawy pt. „IMAGINACJE” prac  Zespołu Plastycznego „TERMOPILE”.

Zespół siódmy rok realizuje swe pasje pod mistrzowskim kierownictwem artysty plastyka Zbigniewa Szymoniaka.

Obrazy o tematyce dowolnej są wyrazem indywidualnych przeżyć  autora i wrażliwości postrzegania piękna we wszystkim co nas otacza.

 

Autorzy prac:

Anna Blacha

Irena Furman

Krystyna Grabińska

Zygmunt  Jankowski

Lucyna Jastrzębska

Barbara Maria Kołosowska

Wanda Kostrzewa

Krystyna Lewicka

Mirosława Piacko

Stanisława Sidorkiewicz

Wanda Szybowska

Anna Lidia Tylkowska

Alina Żywień

                                                   
                                                                             Foto. Maria Jankowska


Foto Maria Jankowska
Praca przed wystawą


Foto Stanisław Matuszewski
otwarcie wystawy


wystawiane obrazy

 

BARBARA KONARSKA W SULECHOWIEWczoraj, 15 marca w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów miało miejsce spotkanie z Barbarą Konarską z naszego UTW. Bohaterka spotkania prezentowała tam swoją, już trzecią wystawę fotograficzną pt.” U sąsiadów z południa – czesko-słowackie impresje”, a także twórczość literacką. Przywitała wszystkich pani Teresa Zawalna – dyrektor Biblioteki, a potem Barbara obszernie mówiła o swoim pisaniu. Czytała wiersze z wszystkich pięciu tomików poetyckich. Wiersze, które mówią o jej bólu, radości, strachu przed zagrożeniami dnia dzisiejszego, o jej miłościach do ludzi, przyrody i muzyki. W tych wierszach jest Barbara, którą nie wszyscy znają. Po tym spotkaniu dla niektórych jego uczestników stała się znacznie bliższa. Przeczytała też fragment opowiadania z tomiku prozy „Czy życie musi boleć?”.

Następnie Bogdan Springer przedstawił nam Basię – fotografkę. Zdjęcia, na które padało słońce prezentowały się bardzo ciekawie. Ich autorka, na prośbę z sali opowiedziała prawie o każdym zdjęciu. A na sali była duża grupa młodzieży i nasze koleżanki z sulechowskiego UTW , z prezeską panią Krystyną Orwat na czele. Potem były gratulacje, kwiaty, uściski i liczne prośby o dedykacje.

Ewa Kwaśniewicz

Zdjęcia: Bogdan Jan Springer

DZIEŃ KOBIET w „ROZŚPIEWANYM PRZEDSZKOLU”

  • Bolesław Polarczyk
  • Kategoria: ZUTW
  • Odsłony: 215


8 marca 2017 r. zostaliśmy zaproszeni do partnerskiego „Rozśpiewanego Przedszkola” nr 34 w Zielonej Górze. Zaproszeni to: Zespół „Radość Tańczenia” prowadzony przez Aleksandrę Matusiak w naszym Uniwersytecie oraz przedstawiciele Zarządu.

Działo się !

Dzieci z wszystkich grup wraz ze swoimi nauczycielkami i samą Panią Dyrektor Renatą Rogacewicz przygotowały własne programy i podarunki dla Pań, które zostały także obdarowane tulipanami. Nasze panie z Zespołu „Radość Tańczenia” z pełnym sobie wdziękiem bawiły dzieci swoimi tańcami, aby pod koniec wspólnie wziąć udział w tańcach i zabawach integracyjnych.

Brawo ! Dziękujemy, za taki DZIEŃ KOBIET, który pozostanie w naszych sercach.

Zofia Banaszak

Zdjęcia: Karolina Michalska


Zdjęcia: Archiwum ZUTW


„Filozofia jest sztuką życia.” powiedział Cyceron.W poniedziałek 13 marca 2017r. odbyły się uroczyste zajęcia przy kawie i ciastkach z okazji 4 lat istnienia Klubu Filozofii "Cogito". Filozofię z grubsza tłumaczy się jako „umiłowanie mądrości”. To trudne zagadnienia dotyczące podstawowych problemów i idei, a także całościowego zrozumienia świata.

Zajęcia w formie niezwykle ciekawych wykładów i dyskusji w bardzo przystępnej formie prowadzi doktor Agnieszka Szczap z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Te rozwijające intelektualnie zajęcia są niezobowiązujące dla wszystkich naszych słuchaczy , którzy pragną rozszerzać swoje horyzonty myślowe i podyskutować na temat życia. Dlatego też klub "Cogito" jest otwarty dla wszystkich chętnych, a jak ciekawe są spotkania z panią doktor Agnieszka Szczap , wiedzą osoby, które choć raz uczestniczyły w jej wykładzie na temat kobiet w historii filozofii , które kilka razy odbyły się w Sali Dębowej WiMBP . Jeżeli ktoś choć raz przybył na spotkanie klubu "Cogito" , ten staje się przyjacielem Klubu.

Tekst i zdjęcia:

Bogdan Jan Springer - członek Klubu Filozofii ” Cogito”.
Koncert Symfoniczny we Frankfurcie n. Odrą

  • Bolesław Polarczyk
  • Kategoria: ZUTW
  • Odsłony: 247


W minioną niedzielę, tj. 12 marca 2017 roku 53 – osobowa słuchaczy z rodzinami, przyjaciółmi i znajomymi wybrała się na zaproszenie Dyrekcji Filharmonii Zielonogórskiej im. T. Bairda do Frankfurtu n. Odrą na Koncert Symfoniczny w Konzerthalle. Był to jeden z koncertów w ramach Dni Muzyki nad Odrą. Orkiestra Symfoniczna FZ, którą dyrygował Czesław Grabowski wykonała brawurowo: C. M. Webera Uwerturę do op. Wolny strzelec, H. Wieniawskiego II Koncert skrzypcowy d-moll, A. Dworzaka VIII Symfonię G–dur. Amelia Maszońska – skrzypce.

Był to niezapomniany wieczór pełen muzycznych przeżyć i refleksji.

Przed koncertem odbyliśmy spacer po centrum Frankfurtu z naszą słuchaczką, przewodnik – Henryką Frankiewicz. Dziękujemy za przekazane informacje na trasie i potem już w samym Frankfurcie.

Było to pięknie spędzony dzień i wieczór.

Zofia Banaszak

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


Zdjęcia: Janusz Miller

"Dzieje Grzechu" w Czerwieńsku10 marca na zaproszenie Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Czerwieńsku wystąpiliśmy tam z okazji Dnia Kobiet. Program nasz poprzedziły okazjonalne przemówienia i występ chóru tamtejszego Ośrodka. W imprezie uczestniczyło 120 osób a jak powiedziała p. dyrektor Jolanta Matuszkiewicz zaproszenia rozeszły się w 4 godziny.. I tu pokazaliśmy „Dzieje grzechów” wzbogacone o niektóre numery z poprzednich programów.

Tak żywiołowej i rozbawionej publiczności dawno nie mieliśmy więc i nasza radość z występu była ogromna.

Do zobaczenia za rok - tak p. dyrektor i oglądające nas panie - żegnały nasz kabaret.

A więc: do zobaczenia w Czerwieńsku!!!

Bożena Rudkiewicz

Zdjęcia: Andrzej Kozak


Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

Monte Verde w WitnicyBardzo starannie przygotowywaliśmy się do występu w Witnicy ( 9 III). Jechaliśmy tam pierwszy raz więc chcieliśmy się pokazać z jak najlepszej strony. Do programu „Dzieje grzechów” dołączyliśmy inne dowcipne i zabawne numery z poprzednich naszych występów. Wygodny autokar dowiózł nas szczęśliwie do Witnicy, gdzie czekała na nas p. prezes tamtejszego UTW – Ewa Janowicz. Występ nasz odbywał się w elegancko przygotowanej sali Regionalnego Centrum Ratownictwa. Publiczność ( 180 osób) zapełniła miejsca a organizatorzy niestety nie mogli pomieścić wszystkich chętnych. Po powitaniach i krótkich przemówieniach p. prezes E. Janowicz i naszego kierownika R. Czarneckiego rozpoczął się program kabaretowy. Tak się złożyło, że oprócz Ewy Żółciak, wystąpili wszyscy członkowie „Monte Verde”. Zadebiutował – udanie!- Gracjan Grzesiewicz!

Panie, bo one w większości były odbiorcami programu, bardzo emocjonalnie reagowały na nasz występ a my, słysząc ich śmiechy i oklaski czuliśmy, że program przypadł do gustu witnickiej publiczności.

Na zakończenie panowie wręczyli nam tulipany i piękne stroiki – gniazdka z bajkowymi ptaszkami. Były to dzieła jednej z członkiń WUTW.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Przyjaciół Witnicy i WUTW za wspaniałą atmosferę spotkania a dodam, że skończyło się smakowitym poczęstunkiem i tańcami, do których przygrywał…akordeonista…!!!

Bożena Rudkiewicz

Zdjęcia: Krzysztof Subocz


Relacja filmowa

MALARSKO I KONCERTOWO Z OKAZJI DNIA KOBIET

  • Bolesław Polarczyk
  • Kategoria: ZUTW
  • Odsłony: 579


Przyjazne nam Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze 7 marca 2017 roku MALARSKO I KONCERTOWO przyjęło twórców, solistów, chór MODERATO, słuchaczy dwóch lubuskich utw - Gorzowskiego i Zielonogórskiego, organizatorów i wszystkich zaproszonych gości.

Wydarzenie Miesiąca - otwarcie wystawy prac malarskich słuchaczy dwóch wspomnianych uniwersytetów, koncert chóru MODERATO, występujący soliści, przyjazne słowa skierowane do uczestników spotkania, miały swój niepowtarzalny klimat i atmosferę.

Klimat i atmosferę stworzyli: w kolejności: występujący soliści: Aleksandra Matusiak, Zbigniew Banaszak, Krystyna Castelain chórzystka, chór z programem dedykowanym Paniom, którym dyrygował Bernard Grupa.

Były też życzenia i gratulacje dla wystawiających prace i obecnych na wernisażu i spotkaniu. Listy gratulacyjne przekazały: Pani Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak oraz kierownik Centrum Przyrodniczego dr Krystyna Walińska.

Życzenia i gratulacje w imieniu Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego i swoim własnym przekazał przedstawiciel Urzędu Miasta Zygmunt Stabrowski. Wiele ciepłych słów usłyszeliśmy od Dyrektor Zielonogórskiego Ośrodka Kultury Agaty Miedzińskiej, kuratora wystawy malarskiej Zbigniewa Szymoniaka, Prezesa UTW z Gorzowa Wlkp. Czesława Gandy. Było też wiele życzeń od obecnych na sali panów.

Wystawę prac malarskich słuchaczy dwóch Uniwersytetów w Centrum Przyrodniczym zwiedzać można do połowy kwietnia br. Zapraszamy.

Więcej o wystawie: z Zielonogórskiego UTW można oglądać prace uczestników ZESPOŁÓW PLASTYCZNYCH :

KONTRAPOST - prowadzenie: Leopold Kolbiarz - artysta plastyk

ALLA PRIMA - prowadzenie: Zbigniew Szymoniak - artysta plastyk

TERMOPILE - prowadzenie: Zbigniew Szymoniak - artysta plastyk

PASTELE - prowadzenie: Katarzyna Filipowicz- Burchart - artysta plastyk

Łącznie - 53 prace, wystawiających 30 osób.

To OBRAZY KOBIECOŚCI.

"Kobieta jest częstą inspiracją - jako motyw w malarstwie. Inspiracją stała się także dla wielu słuchaczy z Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy wystawili swoje prace w Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze. Każdy z autorów do swego portretu dodaje nowy walor, bo nie można stworzyć jednolitego portretu kobiety, można tylko uchwycić pewne główne tendencję w przedstawianiu kobiet, tak jak to czuje i widzi każdy z twórców.

Postaci kobiece są marzeniem, nadzieją, pragnieniem… i tak to przekazują nasi nieprofesjonalni artyści, słuchacze Uniwersytetu, ujmując je w kategoriach artystycznej, jakże trudnej twórczości"

Z Gorzowskiego UTW prace wystawiają plastycy z sekcji, która prowadzi Eugeniusz Jaszkul - artysta plastyk. Łącznie 38 prac, a wystawiających jest 29 osób.

To „MALARSKIE IMPRESJE”

"Po raz drugi plastycy z Gorzowskiego Uniwersytetu prezentują swoje prace w Zielonej Górze. Wystawione prace zróżnicowane są pod względem treści, formy, techniki wykonania. Są to pejzaże, kwiaty, architektura, postacie i martwa natura. Dominuje malarstwo olejne, akryl, pastel.

W obrazach dostrzega się dużo światła, które wpływa na efekty nastrojowe.

Piękne jest to, że seniorzy na Uniwersytecie mogą wykazać się w różnych działaniach, mogą realizować swoje marzenia, także twórcze".

 

Zofia Banaszak

     

Zdjęcia: Stanisław Matuszewski
                   


Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz


Zdjęcia: Andrzej Kozak


Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


Reportaż telewizyjny


pozyczki

Log in