Aktualności

Aktualności

WSPÓLNE SADZENIE LASU

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 105

W sobotni poranek 14 kwietnia słuchacze Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyli w corocznym sadzeniu lasu. Organizatorami akcji byli: Nadleśnictwo Przytok, Nadleśnictwo Zielona Góra oraz Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego. Miejscem zbiórki była siedziba PZŁ przy ul. Poznańskiej na Chynowie. W sadzeniu lasy uczestniczyli uczniowie szkół, członkowie Związku Łowieckiego a także wielopokoleniowe rodziny. Po skończonej pracy czekała grochówka, a każdy z uczestników otrzymał certyfikat. Oprócz fotografii prowadzona była transmisja online na facebooku, której zapis znajduje się TUTAJ


Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

ŻYCIE PARYŻAN

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 153

Tradycyjnie od wielu lat grupy słuchaczy Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczące się języka francuskiego organizują DZIEŃ FRANCUSKI pod zmieniającym się hasłem i myślą przewodnią. Tym razem 16 kwietnia 2018 r. było to „Życie paryskie” – „La vie parisienne”.
Były opowieści o Paryżu, degustacja potraw przygotowanych przez uczestników, piosenki i …taniec.
Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Zarządu ZUTW, małżeństwo polsko – francuskie oraz słuchacze z grup francuskich.
Nie brakło ciepłych podziękowań dla wszystkich, którzy wieczór przygotowali. Szczególne wyrazy uznania otrzymała nauczycielka francuskiego Helena Krzyżanowska, która od lat będąc naszą słuchaczką, bezinteresownie, z ogromną życzliwością i szacunkiem w stosunku do naszych studentów, te zajęcia prowadzi.

Dziękuję za spotkanie w imieniu Zarządu, życzę dalszych niezapomnianych spotkań w atmosferze życzliwości i przyjaźni…

Zofia Banaszak


Czy wiecie, jakie jest w Paryżu najbardziej romantyczne miejsce, jakie najbardziej seksowne, gdzie znaleźć najlepsze dzieła sztuki, ale z dala od tłumów?
Na te i inne pytania dotyczące życia paryskiego staraliśmy się odpowiedzieć na naszym spotkaniu ph. „La vie parisienne” (Życie paryskie) w dniu 16 kwietnia 2018.
W imprezie naszej, jak co roku, uczestniczyli: niezawodna p. Prezes ZUTW- Zofia Banaszak wraz z członkiniami Zarządu oraz zaprzyjaźnione z nami małżeństwo polsko-francuskie pp. Ewa i Jean Paul Bosquet, których powitała nasza lektorka Helena Krzyżanowska.
W Sali Słonecznej na stołach przystrojonych niebiesko- biało- czerwonymi serwetkami królowały potrawy kuchni francuskiej i wyborne wina. Scenki z życia codziennego paryżan prezentowała wystawa przygotowana przez Halinkę i część artystyczna przeplatana wspólnym śpiewaniem piosenek.
Clou programu okazała się improwizacja taneczna autorstwa Ani Maciejak do piosenki Edith Piaf „Padam”. Występ został entuzjastycznie przyjęty przez zebranych.
Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć chociaż trochę prawdziwy Paryż, który wg Stephen’a Clarke’a „Zachwyca nawet bladym świtem, bez makijażu i z resztkami snu na oczach”.

Helena Krzyżanowska i Anna Badacz

 Zdjęcia: Zofia Banaszak

Po zdrowie do Truskawca „Po zdrowie i urodę do Truskawca” - pod takim tytułem odbyło się w miniony wtorek spotkanie, na którym Jadwiga Korcz-Dziadosz dzieliła się z obecnymi własnymi doświadczenia z marcowego pobytu w Truskawcu . W programie spotkania po krótkim wprowadzeniu przez prof. Stanisława Nicieję w formie fragmentu jego filmu „ Truskawiec – polska kolchida”o historii i przedwojennych czasach uzdrowiska – prelegentka drobiazgowo zapoznała zebranych o szerokich możliwościach leczniczych tego miejsca. Omówione zostały również bardzo dobre warunki bytowe w wyremontowanym sanatorium „Szachtar” oraz wyżywienie. Bezsporne walory lecznicze wód mineralnych Truskawca z „Naftusią” na czele, wiele możliwości diagnostyki lekarskiej, dziesiątki zabiegów leczniczych w tym unikalny ozokeryt oraz inne zabiegi fizjoterapeutyczne stawiają to uzdrowisko w pierwszym rzędzie uzdrowisk europejskich. Zapraszamy zatem do wspólnego wyjazdu już w sierpniu br.. - zapisy i informacje w sekretariacie ZUTW.

Zespół "Żyjmy Zdrowiej".
Halina Sawa
Jadwiga Jarowicz

Zdjęcia: Jadwiga Jarowicz

Wycieczka integracyjna do MielnaTuż po Wielkanocy, 4 kwietnia, duża grupa członków Klubu Fotograficznego plus parę osób z innych grup, na zaproszenie szefowej UTW z Witnicy Ewy Janowicz wybrała się na wycieczkę integracyjną do Mielna. Oprócz nas i słuchaczy z UTW z Witnicy jechali też członkowie UTW z Sulechowa z ich szefową Krystyną Orwat na czele.

Pierwszym przystankiem na drodze do celu był Szczecin pełen kwitnących pięknych krokusów. Zwiedziliśmy tam Centrum Dialogu „Przełomy” – pawilon wystawowy Muzeum Narodowego w Szczecinie, przeznaczony na wystawy i edukację o najnowszych dziejach Szczecina i Pomorza Zachodniego. Jest to budynek podziemny, zagłębiony w Plac Solidarności, na którym znajduje się Pomnik Ofiar Grudnia 1970 . Potem, oprowadzeni przez miłego i bardzo kompetentnego przewodnika obejrzeliśmy wspaniały ultranowoczesny gmach Filharmonii Szczecińskiej z salą symfoniczną na 953 miejsca siedzące.

W Mielnie mieszkaliśmy w Ośrodku Rehabilitacyjno – Wypoczynkowym „Floryn” . W drugi i trzeci wieczór integrowaliśmy się na wspólnej zabawie. Były tańce, losowanie fantów, pozyskanych przez Ewę Janowicz I Romana Czarneckiego i bliższe poznawanie się.

W piątek pojechaliśmy do Darłowa i Darłówka. W Darłowie zwiedziliśmy gotycki Zamek Książąt Pomorskich jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów.

W sobotę pospacerowaliśmy po Mielnie z przewodnikiem z naszego ośrodka . Pogoda była super, więc spacery plażą były długie i piękne.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Kołobrzegu i o piętnastej wyruszyliśmy do domu.

To był bardzo udany i pouczający wyjazd. Dużo zobaczyliśmy, poznaliśmy się lepiej i mamy co wspominać.

Ewa Kwaśniewicz

Zdjęcia: Ewa Kwaśniewicz


Zdjęcia: Regina Pawliczak


Zdjęcia: Hanna Nowicka

6 Przegląd Fotografii ‘20183 kwietnia, we wtorek miał miejsce wernisaż 6 Przeglądu Fotografii ’2018. Już od paru lat Klub „Fotooko” prezentuje na wystawie najlepsze fotografie zrobione w danym roku. Najlepsze, oczywiście, zdaniem ich autorów. Wiem, z doświadczenia, że niełatwo z setek fotografii wybrać tę jedną. I właśnie one wiszą w Sali Klubowej.

Ojcem” Przeglądu jest Bolesław Polarczyk, to on sześć lat temu wpadł na pomysł, abyśmy pokazali swoje jedno zdjęcie, ze zdjęć wykonanych w ubiegłym roku. On co roku nam o tym przypomina, zbiera je i wysyła to labu, opracowuje plakat i czuwa nad powieszeniem zdjęć. I właśnie on opowiedział nam o prezentowanych fotografiach.

Gości wernisażu powitali Roman Grobarski i Ewa Kwaśniewicz. Swoją obecnością sprawiły nam radość członkinie Zarządu UTW: Zofia Biniecka-Dobrzyńska , Barbara Miller i Alicja Szpakowska-Balewska oraz Paweł Janczaruk, który też powiedział parę słów o naszych zdjęciach.

O pięknie nakryty stół zadbały Ela Muszyńska i Beata Wołyniec, a pomagał im Ryszard Czaja.

Ewa Kwaśniewicz

Zdjęcia: Roman GrobarskiŚPIEWAJĄCE PRZEDSZKOLAKI

 • Bogumiła Hyla-Dąbek
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 171Bardzo dobrze układa się nasza, seniorów - słuchaczy ZUTW, współpraca z Przedszkolem nr 34. "Rozśpiewane przedszkole", którym kieruje p. Renata Rogacewicz, było dzisiaj, 12.04.2018 organizatorem XII Mędzyprzedszkolnego Przeglądu Piosenki. Impreza odbyła się w Teatrze Lubuskim pod patronatem Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego i Lubuskiego Kuratora Oświaty w Gorzowie Wlkp. p. Ewy Rawy.
Nie mogło na koncercie, w którym wzięły udział dzieci z zielonogórskich przedszkoli, zabraknąć naszych słuchaczy z p. prezes Zofią Banaszak, zaprzyjaźnionych z milusińskimi.
Międzypokoleniowe spotkania bardzo sobie cenimy, bo sprawiają nam wiele przyjemności i satysfakcji. Przynoszą one korzyść nam i dzieciom, którym przekazujemy swoją wiedzę, doświadczenie, obdarzamy serdecznością.
Oklaskiwaliśmy dzisiaj występy przedszkolaków, które stawiały pierwsze kroki na deskach teatru. Przygotowane z nauczycielkami piosenki, stroje budziły nasz podziw, wywoływały wspomnienia, gdy sami nasze dzieci przygotowywaliśmy do zajęć przedszkolnych, a dzisiaj już podziwiamy dokonania wnucząt.

  
     

Występujące na deskach teatru dzieci, uczyły się też bezpiecznego przechodzenia przez ulicę. Koncert zakończył się rozdaniem prezentów wszystkim przedszkolom, bo wszyscy na nie zasłużyli.

  

My, gratulujemy wszystkim dzieciom występów. Gratulujemy również organizatorom, pracownikom zaprzyjaźnionego z nami Przedszkola nr 34, wspaniałej imprezy. Dziękujemy za miłe przedpołudnie.

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek


Jak zmieniają się stopy z wiekiem?" Jak zmieniają  się stopy z wiekiem? "  - taki wykład w dniu 10.04.2018r. w Sali Słonecznej ZUTW przeprowadziła mgr Aleksandra Lemanik - specjalista podolog, prowadząca w Zielonej Górze gabinet podologiczny "ZDROWE STOPY".
Było to drugie takie spotkanie zorganizowane przez Zespół Żyjmy Zdrowiej na prośbę naszych słuchaczy.
Faktem jest, że stopy zmieniają  się z wiekiem, ale zwiększają się też dolegliwości w ich obrębie. Pani podolog omawiała jakie dolegliwości występują najczęściej, jakie są przyczyny ich powstawania oraz jakie są sposoby leczenia. Uzmysłowiła nam, jak ważna jest wczesna profilaktyka, a także dobór odpowiedniej metody terapii i leczenia. Każdy człowiek jest inny i do każdego podolog podchodzi indywidualnie, czyli dla każdego będą inne wskazówki co do właściwej pielęgnacji stóp.
Wykład przeprowadzony bardzo profesjonalnie wzbudził duże zainteresowanie słuchaczy.
Serdecznie dziękujemy.
 
Pamiętajmy - warto dbać o stopy !
 
Zespół Żyjmy Zdrowiej
Halina Sawa i Jadwiga Jarowicz

Zdjęcia: Roman Grobarski

SENIORZY W SZKOLE

 • Bogumiła Hyla-Dąbek
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 140


Już nie młode (chociaż duchem tak), ale z dużą wiedzą, doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą, energiczne, nasze słuchaczki, Anna Kwolek i Sylwia Mejnartowicz chętnie dzieliły się dzisiaj, 09.04. 2018 swoją wiedzą z uczniami klas czwartej i szóstej Zespołu Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze w ramach realizacji projektu "Międzypokoleniowa wymiana doświadczeń".
"Lubimy się uczyć od siebie" - to pod takim hasłem realizowany jest projekt i dobitnie oddaje atmosferę , jaka panuje podczas tych międzypokoleniowych spotkań.
Sylwia Majnartowicz - emerytowana nauczycielka fizyki w sposób bardzo przystępny i ciekawy omawiała z uczniami stany skupienia. Mieszała wodę z nadmanganianem potasu, żeby pokazać, co dzieje się z cząsteczkami, jak ich ruch powoduje zabarwienie wody. Dzieciom bardzo się to podobało.

  

Co jest niezbędne, żeby paliła się świeczka? Kiedy i dlaczego zgasła? I kolejne doświadczenia, które pozwoliły dzieciom to  zrozumieć.
  

Siła odrzutu wytłumaczona przy pomocy nadmuchanych baloników i ich puszczaniu też bardzo spodobała się dzieciom i wprowadziła na lekcji trochę wesołego luzu. Jak można spowodować, że ciało pływa? Kolejny eksperyment p. Sylwii Mejnartowicz pozwolił dzieciom na rozwiązanie i tego problemu.
  

Pani Anna Kwolek, chemiczka, emerytowana nauczycielka, pracowała kiedyś ze studentami. Dzisiaj postanowiła dzieci zapoznać z kilkoma pojęciami chemicznymi. Mówiła o atomie, pierwiastkach, ich uszeregowaniu w układzie Mendelejewa, o związkach węgla i wodoru. Dzieci dowiedziały się, że chemia dzieli się na organiczną i nieorganiczną. Prawdziwa i trudna chemia dopiero przed nimi, ale pewne pojęcia po dzisiejszej lekcji nie będą im już obce.
  

Przysłuchiwałam się tym lekcjom z dużym zainteresowaniem. Kontakt naszych słuchaczek z dziećmi i dzieci z nimi był bardzo przyjazny, a przede wszystkim dzieci dużo się nauczyły.
Nadzorowała oczywiście ich nauczycielka przyrody p. Joanna Lewszyk. Dzieci imponowały też wcześniej zdobytą wiedzą.
   

                                                  
pozyczki

Log in