Aktualności

Aktualności

SPOTKANIE KLUBU POMOCY KOLEŻEŃSKIEJ


15 maja Klub Pomocy Koleżeńskiej zorganizował spotkanie z członkami naszego UTW , którzy ze względu na stan zdrowia nie są w stanie uczęszczać na zajęcia. Podczas spotkania przebiegającego w miłej atmosferze zaproszeni goście wspominali swoje pierwsze miesiące i lata w Zielonej Górze. Zostali również obdarowani kartkami wykonanymi przez byłą słuchaczkę Romkę Dobrzyńską. Życzymy naszym gościom dużo zdrowia i do następnego spotkania.
opr. Zofia Dobrzyńska

Zdjęcia ze spotkania


JAK ZMIENIAJĄ SIĘ STOPY Z WIEKIEM


Dbamy o twarz, włosy, ręce, bo są widoczne. A stopy? Z reguły poświęcamy im mniej uwagi, bo ich nie widać.” - takimi słowami przywitała nas mgr Aleksandra Lemanik - podolog, prowadząca wykład w środę 17 maja b.r., na zaproszenie Zespołu Żyjmy Zdrowiej.

 Na początku spotkania okazało się, że słowo podologia wzbudziło ogromne zainteresowanie ze strony słuchaczy. Pani Aleksandra wyjaśniła nam, ze podologia to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem wad, zniekształceń i zaburzeń funkcji stopy.

Dolegliwości jakie odczuwamy w obrębie stóp są bardzo różne, a szczególnie dotyczą one osób z grup ryzyka, na przykład takich jak cukrzyca, czy choroby reumatyczne.

W toku wykładu pani podolog obrazowo przedstawiała różne problemy ze stopami: odciski, modzele, brodawki wirusowe, pękające pięty, wrastające paznokcie i wiele innych, które występują szczególnie wśród osób starszych. Bardzo obrazowo, jasno i zrozumiale wyjaśniała i udzielała rad w jaki sposób zadbać o nasze stopy, a kiedy można lub nawet trzeba szukać pomocy u profesjonalisty – lekarza podologa.

Wykład był niezwykle interesujący, a słuchacze bardzo zadowoleni, że przyszli na to spotkanie.

 

Pani Aleksandrze i wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.

 

Halina Sawa i Jadwiga Jarowicz

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

Forum Liderów Senioralnych na Pograniczu Polsko – Niemieckim Sulechów ҅ 2017

  • Bolesław Polarczyk
  • Kategoria: ZUTW
  • Odsłony: 166

W Krainie Wina i Miodu”

Forum Liderów Senioralnych, które odbyło się w dniach 13 – 14 maja 2017 roku w Sulechowie przyniosło Organizatorom i uczestnikom wiele satysfakcji. Uczestnicy to: przedstawiciele LUBUSKICH Uniwersytetów Trzeciego Wieku (z Gorzowa Wlkp., Babimosty, Kargowej, Szprotawy, Krosna Odrzańskiego, Zielonej Góry i Sulechowa) oraz partnerzy z Niemiec ze Stowarzyszenia Niemiecko – Polskiego Cottbus e.V.

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym przez Starostę Zielonogórskiego osobom szczególnie aktywnym na rzecz środowiska seniorów. Szkoda, że można było podać tylko dwa nazwiska z każdego utw. Wśród wyróżnionych znalazły się nasze słuchaczki: Mirosława Branicka Polarczyk i Elżbieta Dąbrowska – Żurawik.

Dziękujemy Organizatorom za ciekawy program i możliwość bycia razem na wielu wykładach, spotkaniach, panelu, edukacyjnych wycieczkach…
opr. Zofia Banaszak
    

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


Zdjęcia z Forum na stronie SUTW

WYCIECZKA EDUKACYJNA KLUBU „CIEKAWI ŚWIATA” I KLUBU GEOLOGICZNEGO11 maja wczesnym rankiem wyruszyliśmy liczną grupą członków i sympatyków obu klubów najpierw do Świdnicy a następnie do Szklar k/Ząbkowic Śl. I do Arboretum w Wojsławicach.

W Świdnicy zwiedziliśmy gotycki kościół, Katedrę św. Stanisława i św. Wacława, jeden z największych kościołów Dolnego Śląska, którego wieża o wys. 103 m jest obecnie najwyższą na terenie całego Śląska i piątą co do wielkości w Polsce. Kościół jest późnogotycką, trzynawową bazyliką. Po wejściu do kościoła uderza przede wszystkim ogrom budowli i przepiękny, barokowy, wystrój wnętrza.O historii budowy i dziejach kościoła, który w 2004 roku stał się katedrą diecezji świdnickiej opowiadał ciekawie przewodnik, wskazując najcenniejsze zabytki architektury i rzeźby, gromadzone w świątyni od początku XV wieku.

Zwiedziliśmy również Kościół Pokoju, który jest jednym z największych drewnianych kościołów w Europie, zabytkiem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Kościół jest trójnawową bazyliką, wzniesioną na planie krzyża greckiego, o konstrukcji szkieletowej, w systemie szachulcowym, budowany był z myślą o pomieszczeniu jak największej liczby wiernych, mógł pomieścić ok. 7500 osób. Jest mniejszy od Kościoła Pokoju w Jaworze, który zwiedziliśmy w ubiegłym roku, aleo piękniejszym i bogatszym, barokowym wystroju wnętrza.

Po Świdnicy nadszedł czas na trochę geologii. Po drodze do miejscowości Szklary widoczny był masyw Ślęży, który jest zbudowany ze skał dna oceanicznego sprzed 400 milionów lat.

W Szklarach udostępniona jest do zwiedzania w sztolni "Robert" Podziemna Trasa Edukacyjna, na której możemy oglądać zielonkawe skupienia rudy niklu a przede wszystkim występujące w szczelinach skalnych zabarwione na zielono chryzoprazy i białe opale. Szklary to drugie co do wielkości złoże chryzoprazu na świecie, niestety dziś złoże jest prawie całkowicie wyczerpane.

I na koniec Arboretum w Wojsławicach, filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Arboretum to miejsce, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy oraz prowadzi się badania nad nimi. Wojsławice znane są z bogatego zbioru różaneczników i azalii, liliowców, bukszpanów oraz drzew i krzewów nie mrozoodpornych w innych częściach Polski. Kolekcja obejmuje 4650 gatunków roślin drzewiastych oraz 4885 gatunków i odmian bylin. Znajdujące się tam kolekcje rododendronów to 900 gatunków i odmian, liliowców– 3100 gatunków i odmian oraz bukszpanów uznane zostały przez Polskie Towarzystwo Ogrodów Botanicznych za Kolekcje Narodowe. Dla zwiedzających to przepięknie zagospodarowany park z egzotycznymi drzewami, kwitnącymi aktualnie azaliami, rododendronami i innymi bylin, z mnóstwem ścieżek i uroczych zakątków.

opr. E.Dąbrowska-Żurawik

Zdjęcia: Beata Wołyniec


Zdjęcia: D. Mamczur


Zdjęcia: Zygmunt Jankowski


Zdjęcia: Elżbieta Żurawik

Piosenka biesiadna- ,, Na żeglarską nutę"Dnia 13 maja 2017roku, poraz kolejny zagościliśmy z,,Akoladą"na IV przeglądzie piosenki biesiadnej w Słubicach. Tym razem nosił on nazwę ,,Na Żeglarską Nutę". Organizatorem tego przeglądu był Słubicki Dom Kultury, oraz Gmina Słubice. Pomysłodawcą zaś pan Piotr Pakulski. Już u progu Uniwersytetu Słubickiego w marynarskich strojach, serdecznie powitali nas gospodarze tego koncertu. Gościnność tą odczuliśmy zresztą na każdym kroku. Pamiętać będziemy nie tylko piosenki, ale i smak kawy, ciasta i smakowitego obiadu. Zespoły śpiewacze, a było ich 13 zaprezentowały więc piosenki o treści marynistycznej. Była to dla nas prawdziwa uczta muzyczna. ,,Akolada" pod batutą Aleksandry Matusiak Sztukowskiej, wykonała z powodzeniem 3 piosenki, a mianowicie ,,Morskie Opowieści", ,,10 W Skali Beauforta", oraz ,,W Naszej Wiosce Uciechy". Tę ostatnią piosenkę, wykonaliśmy na bis z udziałem pełnej sali gości, wzbudzając ogólną radość. Konferansjerkę zgrabnie poprowadzili- Małgorzata Horyza i Mariusz Szpakowski. Po występach i wspólnym obiedzie, nastąpiło wręczenie nagród i wspólne biesiadowanie- oczywiście ,,śpiewające", a prym wiodła ,,Akolada". Z uzasadnioną satysfakcją wracaliśmy do domów. Wielkie dzięki w imieniu uczestników tego spotkania, wszystkim tym, którzy dostarczyli nam tyle radości!  
opr. Adriana Witkowska

   

Zdjęcia: Anna Blacha

Ewa Horodyska - Kocham GóryDziś 9 maja 2017 r. o godz. 10-tej spotkanie klubu FOTOOKO odbyło się nie jak co tydzień w sali klubowej, lecz w sali biblioteki na Ptasiej. Powodem tej zamiany było otwarcie wystawy fotografii Ewy Horodyskiej pt. "Kocham góry". Ciekawostką było, że autorka wystawy nie wiedziała co ją czeka, i że takie otwarcie z ciastkami i szampanem przygotują jej organizatorzy. Warto tu zaznaczyć, że w tym spotkaniu uczestniczyli prawie wszyscy członkowie naszego klubu, a po gratulacjach, kwiatach dla autorki należy sądzić, że wystawione fotografie mogą się podobać.

Na wystawie Ewa Horodyska przedstawiła 20 fotografii, głównie pejzażowych, w których ujawnia swoje przywiązanie i miłość do naszych polskich gór - głównie Sudetów.

Bogdan Jan Springer

Zdjęcia z wystawy


Książka naszym skarbem - wystawa fotografii


4 maja br. w holu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie uruchomiono wystawę fotograficzną klubu FOTOOKO pt. "Książka naszym skarbem". Na wystawie zaprezentowano 48 fotografii przedstawiających księgozbiory i biblioteki: Uniwersytecka, Norwid, Augustiańska w Żaganiu, uczelniana i publiczna w Sulechowie i kilka innych. Wystawa towarzyszy wojewódzkiej konferencji z okazji Dnia Bibliotekarza. Planowane jest ponowne uruchomienie tej wystawy w Zielonej Górze w holu wystawowym biblioteki Norwid w późniejszym terminie.

Jako kurator i organizator wystawy serdecznie dziękuję autorom wyróżnionych zdjęć: Barbarze Konarskej, Reginie Chocha, Ewie Kwaśniewicz, Elżbiecie Gaińskiej, Teresie Brandyk, Beacie Wołyniec, Reginie Pawliczak, Krystynie Filmanowicz, Włodzimierzowi Włodarczakowi, Bolesławowi Polarczykowi, Jerzemu Staszewskiemu, Romanowi Grobarskiemu, Krzysztofowi Subocz , a także Ewie Horodyskiej, Romanowi Czarneckiemu i Włodzimierzowi Włodarczakowi za wydajną pomoc techniczną podczas tej czwartkowej instalacji wystawy.

Zdjecia i tekst

Bogdan Jan Springer

Wielka Majówka w Świebodzinie7 maja ekipa naszego UTW brała udział w Wielkiej Świebodzińskiej Majówce. Z powodu deszczowej pogody imprezę przeniesiono do sali widowiskowej Świebodzińskiego Domu Kultury. Wystąpił tam zespół śpiewaczy "Akolada" i zespół "Radość tańczenia". Obydwa kierowane przez Olę Matusiak, która także prowadzi zespół śpiewaczy "Retro" i zespół taneczny "Balans" ze Świebodzina. Przegląd zespołów śpiewaczych i tanecznych trwał parę godzin a publiczność i występujący bawili się przednie. Co mam nadzieję widać na zdjęciach autorstwa Andrzeja Josicza i Ani Blachy.
opr. Ewa Kwaśniewicz

Zdjęcia: Andrzej Josicz


Zdjęcia: Anna Blacha


pozyczki

Log in