Aktualności

Aktualności

SPOTKANIE Z WOLONTARIUSZAMI

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 203

23 lipca 2019 roku na terenie WiMBP im. K. Norwida w Zielonej Górze odbyło się spotkanie kierownictwa biblioteki z wolontariuszami, którzy swą zaangażowaną pracą przyczynili się do sprawnej organizacji 5. Festiwalu Filmu i Teatru KOZZI-CZYŻEWSKA-FIJEWSKI. Dyrektor biblioteki Andrzej Buck ciepło powitał zebranych, przypomniał wszystkich partnerów Festiwalu, którzy brali udział w tym ważnym przedsięwzięciu. Jednak na jego sukces pracowało jeszcze wielu przyjaciół biblioteki, w tej liczbie znaleźli się również obecni na spotkaniu wolontariusze. To prawda, że działalność biblioteki przez długie lata oparta była głównie na kontakcie ze słowem pisanym, dlatego dziś cieszy fakt, że teksty kultury zaistniały w zupełnie nowych przestrzeniach miasta, takich jak: deptak, Urząd Marszałkowski, plac przed Filharmonią Zielonogórską czy Lubuskie Centrum Winiarstwa.

Zrozumiałe więc, że zaistniała potrzeba powiększenia szeregów wolontariuszy, którym przypadła rola porządkowo - informacyjna i zdaniem dyr Anny Polus wywiązali się z niej znakomicie, dlatego zasłużyli oni na szczególne słowa uznania. Każdy, niezależnie od wieku, może być wolontariuszem i sądząc po rozpiętości wieku zebranych w patio biblioteki, jest to zgodne z prawdą. W tej grupie znaleźli się uczniowie LO nr 5, studenci UZ, słuchacze ZUTW, a nawet kilku prawników. Właśnie oni w krótkiej prelekcji przed każdym filmem kryminalnym objaśniali widzom, jak ma się rzeczywistość filmowa do realiów życia współczesnego.

Wszyscy wolontariusze otrzymali imienne dyplomy za bezinteresowną aktywność i świadomą pracę na rzecz instytucji i innych osób. Koordynator wolontariatu Sandra Stempniewska stwierdziła, że oprócz pracowitości i zdyscyplinowania podziwiała radość swych podopiecznych z pomagania innym. Na terenie patio odbył się wspólny piknik- wybornie smakował chleb ze smalcem i ogórkiem, gorąca pizza i pyszne sałatki.

Warto na koniec przytoczyć  słowa C.S.Mardena:" W ofiarowaniu siebie najpiękniejsze jest to, że to, co do nas wraca, jest zawsze lepsze od tego, co dajemy..."

Opr. Małgorzata Turzańska

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

WYPRAWA W ŚWIAT SKAŁ, MINERAŁÓW I KRYSZTAŁÓW


7 lipca członkowie Klubu Geologicznego i wszyscy chętni na ciekawą wycieczkę wybrali się do Lubania, gdzie odbywał się Sudecki Festiwal Minerałów oraz giełda minerałów, skamieniałości i biżuterii na świeżym powietrzu. Ważną częścią Festiwalu były wystawy mineralogiczne, gdzie można było podziwiać setki okazów najwyższej klasy – również zbiory prywatnych kolekcjonerów, także zagranicznych. Lubań to miasto położone  na Pogórzu Izerskim, nad rzeką Kwisą, historycznie leży w polskiej części Łużyc Górnych. Lubań położony jest w obszarze występowania największych złóż bazaltoidów w Polsce. Na południe od miasta ciągnie się obszar pokrywy wulkanicznej, zbudowanej ze skał magmowych, które powstały ok. 23 miliony lat temu na skutek wylewów lawy na powierzchnię. W lubańskim Parku Na Kamiennej Górze, w nieczynnym kamieniołomie,  podziwialiśmy odsłaniające się w ścianach kilkunastometrowej wysokości, sterczące pionowo, silnie spękane słupy zastygłej lawy - nefelinitu, odmiany bazaltu. Dostępności tego surowca skalnego wywarła silne piętno na dawnej architekturze miasta. Zwiedziliśmy również położony w pobliżu zamek Czocha, zbudowany jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247, przebudowany na początku XX w. przez ostatniego właściciela.
                                                                           Opr. E. Dąbrowska-Żurawik


Zdjęcia: Jadwiga Szuba, Zofia Stępka i E. Dąbrowska-Żurawik

FotoX- zakończenie roku akad. 2018/2019

  


Członkowie Klubu Fotograficznego "FotoX"  postanowili zakończyć rok akademicki 2018/2019 na słodko, spotykając się w jednej z zielonogórskich kawiarń.

Powspominaliśmy o tym co było w minionym roku, pogadaliśmy o planach i zamierzeniach na nowy rok, delektując się przy tym kawiarnianymi słodkościami.

Foto. Krystyna Jaworska,  Zofia Stępka.


Video Kazimierz Błaszyński

PRZEDWAKACYJNE SPOTKANIE "COGITO"

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 230


Wtorek 25 czerwca 2019 r. to ostatnie spotkanie Klubu COGITO w tym roku akademickim. Minęło 6 lat. Coraz bardziej fascynują nas meandry filozofów, w które wprowadza nas pani doktor Agnieszka SZCZAP. W tym roku kilka spotkań było przygotowanych przez uczestników Klubu, pod czujnym okiem pani doktor. Zapisaliśmy się też w piśmie Inspiracje nr 1/55/2019 do którego artykuły napisali: dr Agnieszka Szczap, dr Marek Kurzawa, Ryszard Konarski i Halina Maszner. Dzięki pani doktor Agnieszce Szczap w tym półroczu uczestniczyliśmy w niezwykle ciekawych wykładach na Uniwersytecie Zielonogórskim które prowadzili: dr hab. Piotr Bylica, dr Justyna Kroczak , dr Paweł Walczak .
Jaka serdeczność towarzyszyła nam w spotkaniu przedwakacyjnym widzimy na zdjęciach Przy stole pełnym różnorodnych smakołyków ogromnym tortem w obecności pani prezes Zofii Banaszak prześcigaliśmy się w zabawnych opowieściach „z życia” wziętych.
A oto refleksje niektórych członków Klubu Cogito.
Jerzy Lewandowski
Mija kolejny rok naszych spotkań z filozofią. Spotkań na których nie można się nudzić. Lata mijają a my nadal mamy o czym rozmawiać. Myślę, że taka jest filozofia. Wciąga, uczy samodzielnego i krytycznego myślenia, uczy szacunku do cudzej myśli, tolerancji, pozwala na swobodną wymianę poglądów. Dyskusja jest tutaj nieodzowna. Jesteśmy otwarci na nową wiedzę, spoglądamy na wiele spraw z innej nowej perspektywy. Po zawiłych i krętych ścieżkach filozofii z fachową naukową wiedzą –jak morska latarnia – prowadzi nas doktor Agnieszka Szczap. Myślę też, że wzajemnie jesteśmy dla siebie nauczycielami.
Każdy z nas ma inne doświadczenia życiowe, inne poglądy, rozmawiając i dyskutując uczymy się i bardziej siebie poznajemy. Przecież człowiek którego spotykasz na swojej drodze wie coś o czym ty nie wiesz -uczymy się od ludzi.
Dla mnie filozofia to życiowa przygoda.
Elżbieta Stalec :
Przede wszystkim chcę podziękować pani doktor Agnieszce Szczap za piękne i mądre spotkania przybliżające zagadnienia filozoficzne.
Dla mnie filozofia to głód i pragnienie wiedzy. To ciągłe pytania na które nie znajduję jednoznacznych odpowiedzi. To wolność myśli nie skrępowana żadną ideologią. Jedynym sędzią moich myśli to własne sumienie, które zostało ukształtowane poprzez wychowanie. Mimo postępu wiedzy w różnych dziedzinach człowiek jest ciągle taki sam, borykając się z tymi samymi przywarami .
Etyka, moralność były tematem zajmującego wykładu doktora Pawła Walczaka. Przystępnym językiem wykładowca przedstawił zagadnienia , które są przedmiotem wielu opracowań, a oceny czynów nie są jednoznaczne. Słuchając uświadamiałam sobie, jak bardzo wieloznaczne i delikatne są terminy -etyka- moralność. Będąc słuchaczem filozofii odkrywam głębię różnych potocznych znaczeń ……i to jest zachwycające odkrycie….
Włodzimierz Apenit:
Kończy się rok akademicki 2018/2019 na Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku i należałoby podsumować swoje wrażenia jakie odniosłem należąc do filozoficznego klubu - COGITO. 
W zajęciach uczestniczę dopiero od kilku miesięcy i na wstępie wydawało mi się ,że wchodzę do dość tajemniczej grupy pod nazwą -COGITO. Ta grupa to zespół myślicieli, którzy zapoznają się z rozważaniami wielkich filozofów które w ciekawy sposób przekazuje pani doktor Agnieszka Szczap. Bardzo interesujące, czasem zaskakujące są dyskusje uczestników zajęć. W rozważaniach ważne jest to ,że mamy pozytywne myślenie, bo wtedy otwierają się przed nami nie tyko drzwi ale i wrota. Niezwykle ciekawy klub, zachęcam słuchaczy ZUTW.
Barbara Nau
W spotkaniach klubu "Cogito" uczestniczę od roku. Przygnała mnie tu chęć odświeżenia i pogłębienia wiedzy z zakresu filozofii i kultury. I oto znalazłam się w gronie rozdyskutowanych pasjonatów, a więc w swoim żywiole. Klub jest- w moim przekonaniu- ze względu na poruszaną tematykę i problematykę spotkań małą enklawą myśli humanistycznej. Miło tu uciec od rozmów o coraz bardziej stechnicyzowanym świecie, prowadzonych językiem adekwatnym do tematu przez moich rodzinnych fanów komputerów i motoryzacji. Z zainteresowaniem czekam na spotkania w przyszłym roku akademickim.
Marek Kurzawa
Kiedy pięć lat temu pierwszy raz wziąłem udział w spotkaniu klubu filozoficznego Cogito, nie miałem pojęcia jak ten dzień zmienił moje życie. Teraz jestem po czterech latach studiów na kierunku filozofia na Uniwersytecie Zielonogórskim, przede mną ostatni rok i mgr. Teraz inaczej patrzę na świat inaczej go rozumiem i inaczej przeżywam. Filozofia otworzyła mnie na humanistykę. Filozofia nauczyła mnie zadawać właściwe pytania i poszukiwać na nie odpowiedzi. Jest to dla mnie jednocześnie wspaniałe ćwiczenie umysłu.
DZIĘKUJEMY PANI AGNIESZCE - ŻYCZYMY „FILOZOFOM NIEDOSKONAŁYM”
DOBRYCH CIEKAWYCH WAKACJI
Prowadzący klub: Jerzy Lewandowski i Barbara Czarnecka
 
Zebrała Halina Maszner.

Zdjęcia: Ewa Kwaśniewicz

FESTYN SPORTOWY DLA SENIORÓW W COTTBUS

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 348


Po raz drugi 19 czerwca 2019 r. prawie 100–osobowa grupa słuchaczy Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięła udział w FESTYNIE SPORTOWYM DLA SENIORÓW W COTTBUS w ramach projektu „Podniesienie jakości współpracy Miast Partnerskich Zielonej Góry i Cottbus”. Festyn odbył się w SPORTZENTRUM w Cottbus. Przywitał polskich i niemieckich seniorów oraz otworzył Festyn przedstawiciel miasta. Wspólną rozgrzewkę przeprowadziła dr Carola Wiesner. Ćwiczenia i zajęcia ruchowe odbywały się w przygotowanych stacjach. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątki z Festynu oraz obiad i na zakończenie prowiant na drogę.
Projekt sfinansowany został z funduszy Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.
Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie. Pani Ewie Małys za prowadzone rozmowy w trakcie naboru uczestników oraz za powitanie naszej grupy wraz z przedstawicielami Miasta Cottbus.
Do zobaczenia za rok !

Zofia Banaszak

Zdjęcia: Krzysztof SuboczWideo: Elżbieta Subocz
ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2018/2019

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 731
  

 ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2018/2019 Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku po raz kolejny odbyło się w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie 18 czerwca 2019 roku.

W programie przewidziano między innymi:
Uroczyste powitanie, po którym zaczęły się nasze „UNIWERSYTECKIE INSPIRACJE” - prezentacja programów zespołów tanecznych, teatralno – kabaretowych, śpiewaczych i solistów ZUTW w nowych programach. Były brawa, wspólna zabawa, śmiech i radość.
 
Wystąpili:
Solistka Aleksandra Matusiak - Kujawska - wykonała piosenkę "Parasolki"
Z repertuaru Marii Koterbskiej. Refren śpiewali wszyscy.
Grupa taneczna "TANIEC DISCO, FOLKLOR, DANCE, LATINO SOLO" wykonała dwa tańce: "Polonez lubuski" i "GANGAM STYLE" .
Prowadzenie: Krzysztof Kociński - pedagog, tancerz, choreograf , właściciel SZKOŁY TAŃCA "STUDIO DANCE".
Mirosława Branicka - Polarczyk, Zbigniew Banaszak - zaśpiewali w duecie piosenkę "Jej portret". Autor utworu" Włodzimierz Nahorny.
Teatr Tańca "CON PASSIONE" – zatańczył do „Powrót do....” - muzyka z filmu "Grease". Prowadzenie: Małgorzata KONERT Chreptak - pedagog, tancerz, choreograf, juror festiwali.
Zespół "ŚPIEWNIK UNIWERSYTECKI" – wystąpił z programem "Ach jak przyjemnie".
"Ach, jak przyjemnie" ...
"Krople deszczu"
"Cicha woda"
"Złamano już tyle  serc"
Prowadzenie: Mirosława - Branicka Polarczyk
Grupa taneczna - SENIOR PERFECT – wykonała dwa tańce „BACHATA” i „SALSA”. Instruktor Aneta Ostrówka - międzynarodowy prezenter i instruktor fitness.
Solistka Aleksandra Matusiak - Kujawska - zaśpiewała brawurowo trzy piosenki:
„Piechotą do lata” – wykonawca Bajm
„Tyle słońca w całym mieście”- Anna Jantar
„Cykady, na Cykladach” – Maanam -Kora
Występom towarzyszyły PARASOLKOWE INSPIRACJE. Wiele z nich to autorstwa Bożeny Czerwoniec, malarskie, ręcznie malowane dziełka sztuki.
PARASOLKOWE INSPIRACJE
Zapowiedziany wcześniej konkurs na pomysłowy parasol wg własnych pomysłów zharmonizowany z ubiorem pomysłodawcy wywołał ogromne zainteresowanie. Jury w składzie: Anna Sulima – Jagiełowicz, Bożena Czerwoniec, Roman Grobarski wyłonili, spośród zgłoszonych do pokazu chętnych słuchaczy, zwycięzców oraz wyróżnionych:
Nagrodzeni kolejno zwycięzcy:
Grażyna Wyczałkowska
Stefania Kozak
Mirosława Sokołowska
Mirosława Piacko
Janina Kubiak
Wyróżnienia:
Krystyna Łaszcz
Maria Wróblewska
Zofia Tumielewicz
Helena Haczkowska
Regina Chocha
Ryszard Sobczak
Nagrody ufundowali:
Urząd Miasta Zielona Góra, Biuro Podróży EXODUS, WOSiR Drzonków, Zarząd ZUTW
Dziękujemy !
W przerwie była kawa, herbata, ciasto serwowana przez Catering Palce Lizać.
Po przerwie wystąpił Kabaret "MONTE VERDE" z programem: "Postępy w medycynie czyli przychodzi baba do lekarza" – w reż. Elżbiety Donimirskiej. Kierownikiem Zespołu jest Gracjan Grzesiewicz.
Po obiedzie uczestnicy przenieśli się na Plac Piknikowy na tańce i biesiadę.
Dziękujemy pracownikom Ośrodka w Drzonkowie za współpracę, pomoc i organizację wielu zdarzeń, za pomoc techniczną. Dziękujemy Annie Sulima – Jagiełowicz /kierownik ds. Sportu i Promocji/, Mirosławowi Stępniowi /nagłośnienie, didżej/, pozostałym pracownikom Ośrodka za obsługę. Dziękujemy pracownikom i właścicielom firmy Palce Lizać za pomoc i użyczenie 300 krzeseł, za catering i obsługę setek słuchaczy biorących udział w zakończeniu roku akademickiego.
Dziękujemy naszym wolontariuszom, słuchaczom ZUTW, za obsługę biura przed w trakcie i po zakończeniu uroczystości.
Dziękujemy Krzysztofowi Kocińskiemu za prowadzenie wspólnej zabawy i zbiorowych tańców w części biesiadnej.
Organizator: Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Partnerzy: Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie.
Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra”
PODZIĘKOWANIA I ŻYCZENIA
W imieniu Zarządu ZUTW podziękowano wielu słuchaczom za ich codzienną społeczną pracę i współpracę w minionym roku akademickim 2018/2019, także naszym wykładowcom i partnerom za współtworzenie programów edukacyjnych dla naszego Uniwersytetu.
Życzymy na zbliżające się wakacje udanego wypoczynku, wspaniałych przeżyć, miłych chwil, szczęśliwego powrotu z zapasem sił do dalszego studiowania w nowym roku akademickim 2019/2020.
Niech okres wakacyjny będzie czasem wielu inspiracji i przeżyć duchowych.
Marcel Proust napisał:
Prawdziwa podróż odkrywcza nie polega na szukaniu nowych lądów,
lecz na nowym spojrzeniu”.
Takiej refleksji i nowego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość życzymy Państwu w okresie wakacyjnym.
Zofia Banaszak
Prezes Zarządu ZUTWNa matrycach aparatów fotograficznych imprezę rejestrowali członkowie klubów fotograficznych działających w Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku:

Andrzej Kozak


Bogumiła Hyla-Dąbek


Kazimierz Błaszyński


Bolesław Polarczyk


Roman Grobarski


Krzysztof Subocz


Elżbieta Subocz                                              


MIĘDZYRZECZ - ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 201

Na zaproszenie Gorzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i jego prezesa, Czesława Gandy,  nasi przedstawiciele ( Bolesław Polarczyk, fotografujący i Mirka Polarczyk) wzięli udział w uroczystym zakończeniu Roku Akademickiego. Tym razem impreza miała miejsce w Zamku w Międzyrzeczu, gdyż jednym z organizatorów był także Międzyrzecki UTW. Gośćmi byli przedstawiciele ościennych UTW, a dla nas miłym zaskoczeniem było spotkanie koleżanek i jednego kolegi ze Świebodzińskiego UTW. Aura dopisała, więc po krótkich wystąpieniach gospodarzy i zaproszonych gości, byliśmy świadkami pięknych występów artystycznych ( chórów, grup wokalnych, tanecznych i solistów z uniwersytetów biorących udział w uroczystości) . Bardzo ciekawy wykład o historii Ziemi Międzyrzeckiej wygłosił dyrektor miejscowego Muzeum. Przysłowiową wisienką na torcie był na zakończenie imprezy występ Zespołu Muzyki Dawnej "Antiquo More". To grupa młodych muzyków, którzy w strojach z epoki zachwycili wszystkich obecnych piękną grą, tańcem i wyrafinowanym pokazem sztuki posługiwania się chorągwiami. Uroczyste zakończenie Roku Akademickiego Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Międzyrzeczu na długo zostanie w naszej pamięci jako, że było okazją do spotkania przedstawicieli wielu UTW, a także ze względu na znakomite, historyczne miejsce tej imprezy.

Napisała Mirosława Branicka-Polarczyk.

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


Wideo: Bolesław Polarczyk

Monte Verde w Gościmiu


Dzięki uprzejmości p. Ewy Bosy, która wcześniej poznała wokalno-aktorskie zdolności szefa kabaretu Monte Verde, zespół mógł wystąpić z programem o zdrowiu w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym im prof. W. Degi w Gościmiu dla uczestników turnusu. Wszystkie numery nawiązywały oczywiście do problemów związanych z kontaktami pacjentów ze służbą zdrowia. Opowiadano więc i śpiewano o wizytach u lekarzy, pobytach w szpitalu i w sanatorium, a także o skutkach przebytych kuracji.Teksty, piosenki i anegdoty były na tyle zabawne, iż kuracjusze bawili się znakomicie , a kabaret otrzymał ofertę ponownego występu. Dziękujemy za wspaniałą gościnę i zaproszenie.

Napisała Mirosława Branicka-Polarczyk.

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


pozyczki

Log in