Aktualności

Aktualności

Wystawa "ULOTNE"

                                                                                              


09 lutego 2018 r. odbył się wernisaż grupy malarskiej Alla Prima pt. "ULOTNE". Jesteśmy wdzięczni Zarządowi, wszystkim sekcjom malarskim oraz fotograficznym, naszym rodzinom i przyjaciołom za tak liczne przybycie. Cieszymy się ,że usłyszeliśmy bardzo dobre recenzje na temat naszego malarstwa.   Do następnego, może nawet   ciekawszego wernisażu za rok.                 
                                                                                                                                                                                                                   Pasieczna   Teresa     

Otwarcie wystawy
  

Wystawiane obrazy

ZIOŁA, WITAMINY, MIKROELEMENTYJak naturalnie wspomagać organizm stosując zioła, witaminy i mikroelementy - wyjaśniała pani Brygida Janowska specjalista ds. ziołolecznictwa i suplementacji w toku wykładu w dniu 13 lutego b.r., zorganizowanego przez Zespół Żyjmy Zdrowiej w Sali Słonecznej naszego uniwersytetu.
Liczna grupa uczestników spotkania skorzystała z badania na zawartość w organizmie mikroelementów, witamin oraz zakwaszenia.
 
Dziękujemy za bardzo ciekawy wykład i możliwość badania.
 
 
Halina Sawa i Jadwiga Jarowicz
.

WYSTAWA KLUBU "FotoX"

                                                                          

W dniu 02.02.2018 r. Klub Fotograficzny "FotoX" otworzył w sali klubowej swoją wystawę pt. "Wschody i zachody słońca"

Foto. Zofia Stępka,  Kazimierz Błaszyński

Otwarcie wystawyFotogramy


Wspomnienie z „Karnawału Weneckiego”

  • Bolesław Polarczyk
  • Kategoria: ZUTW
  • Odsłony: 177


Dom Dziennego Pobytu Emeryta i Rencisty CUS OPS w Sulechowie organizował zabawę karnawałową pn. „Karnawał Wenecki na Zameczku na Kruszynie w Sulechowie”. . Stroje były raczej nie obowiązkowe, ale mile widziane byłyby maseczki.

Zaproszenie na zabawę karnawałową w dniu 9 lutego 2018r. otrzymało nasze ZUTW od pani Katarzyny Konkiewicz - instruktora terapii zajęciowej CUS OPS w Sulechowie – Kruszynie. Zaproszonych było 20 uczestników ze względu na możliwości lokalowe Domu Dziennego Pobytu, a udział wzięli przedstawiciele grupy wokalnej ”Akolada” .

W otrzymanym zaproszeniu były miłe słowa, „...gdyż chcieliby ugościć nas,(ZUTW) aby nawiązać cieplejsze relacje z jednostkami aktywizującymi Seniorów...” Pani Katarzyna Konkiewicz wyjaśniła nam, że co roku organizuje taką zabawę karnawałową. Swoją obecnością zaszczycił nas burmistrz Ignacy Odważny, także Honorowy Obywatel Gminy Sulechów.

Przywitały nas panie w pięknych sukniach w stylu weneckim – pracownice Domu Dziennego, i panie, które tam znalazły się jako Seniorki, oczywiście w odpowiednich strojach.

Zabawa była wspaniała, piękne, stylowe suknie i niepowtarzalne maseczki rodem z Wenecji. Ugoszczono nas ciepłą kolacją i wspaniałymi, dobrymi wypiekami – własnej roboty. Humoru nam nie zabrakło, wiadomo – rozśpiewana „Akolada”! Był też konkurs na ciekawy strój – I miejsce otrzymał Marian Wygoda, także Witek Hański i Witek Stankiewicz otrzymali nagrody za pomysłowe stroje. Najwięcej śmiechu było z zabawą z klamerkami takimi od wieszania prania na sznurku – trzeba było partnerce przypiąć je do sukni lub gdziekolwiek. Potem panom zawiązano oczy i musieli po omacku odpiąć 5 przyczepionych klamerek, tylko ...że... panie zamieniły się miejscami... polecam! Bawiliśmy się do godziny 22,05! Taka kameralna atmosfera, tańce, śpiewy, aż szkoda, że trzeba wracać do domu, autobus czeka!

Serdeczne podziękowania za zaproszenie na wspaniałą zabawę Karnawałową w Domu Dziennego Pobytu Emeryta i Rencisty CUS OPS na zameczku w Kruszynie z niespodziankami składają -”Akolada” i goście z ZUTW z Zielonej Góry.

 

Zdjęcia najlepiej ilustrują wspaniałą zabawę karnawałową w dniu 9 lutego 2018r.

 

Oprac. Anna Blacha.

Zdjęcia: Anna Blacha


Zdjęcia: Ewa Pawłowska

Tłusty czwartek w przedszkolu

  • Bolesław Polarczyk
  • Kategoria: ZUTW
  • Odsłony: 81

 

Po raz kolejny grupa słuchaczek z Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku 8 lutego 2018 r. spotkała się z dziećmi i nauczycielkami z Przedszkola Nr 34 "Rozśpiewane Przedszkole" w ramach wspólnie realizowanego projektu "Od Przedszkola do Seniora". W TŁUSTY CZWARTEK piekliśmy faworki wg podanego przepisu. Wspólna degustacja przyniosła wiele radości. Wypieki smakowały znakomicie.

opr. Bożenna Strączyńska


W ZIMOWYM NASTROJUPo raz pierwszy w 2018 roku, 6 lutego, w odnowionej Sali Dębowej im J. Koniusza, dał koncert Śpiewnik Uniwersytecki. W programie znalazły się utwory o treści zimowej, noworocznej i okołoświątecznej.

Piosenki przeplatane były wierszami naszych uniwersyteckich koleżanek i kolegów, a które recytowali członkowie Śpiewnika (Maria Tyliszczak- Baryła, Jan Stańczyk i Mirka Branicka-Polarczyk, która także wykonała wybrane partie solowe i prowadziła cały koncert.

Śpiewali solo z Zespołem również : Barbara Ciorga – Kwiecień, Grażyna Balcer, Gracjan Grzesiewicz, Stenia Kozak, Wanda Rejman i Eugenia Smolich.

Pierwsza część występu obejmowała piosenki nastrojowe, refleksyjne, by w drugiej przejść do utworów o żywszym tempie i bardziej radosnych.

Koncert zakończył, śpiewany wspólnie z licznie przybyłą publicznością popularny przebój z repertuaru Jerzego Połomskiego pt. „Cała sala śpiewa z nami”.

Imprezie towarzyszyli nasi fotografowie (Andrzej Kozak, Roman Grobarski i Bolesław Polarczyk, zaś akustyką zajmował się Andrzej Josicz.

Występ dedykowany był naszym koleżankom i kolegom, którzy odeszli od nas na zawsze.

Przed Śpiewnikiem teraz praca nad nowym repertuarem o treściach związanych z ...wodą.

Jest wiele piosenek opowiadających np. o deszczu, rzekach, morzach i oceanach. Na pewno znajdziemy coś ciekawego do zaśpiewania w przyszłości.

opr. Mirosława Branicka-Polarczyk

Zdjęcia: Roman Grobarski


Zdjęcia: Andrzej Kozak


Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

ŚPIEWNIK ZUTW W KOMBATANCIEZ repertuarem piosenek zimowych, Śpiewnik ZUTW 30 stycznia 2018 r. wystąpił w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”.

Wykonano 10 utworów o tematyce świąteczno – zimowej mimo braku aury odpowiadającej tej porze roku. Teksty piosenek przybliżały słuchaczom klimat prawdziwych zim, które wielu z nich i nas pamięta.

Po występie Pan Dyrektor w ciepłych słowach podziękował Śpiewnikowi, zaproponował kolejne muzyczne spotkanie w swojej placówce i zaprosił na kawę z ciastkiem.

Słowa podziękowania skierowała do Zespołu także jedna z pensjonariuszek Kombatanta.

Mamy nadzieję wrócić tam ponownie z nowym repertuarem.

Tekst i zdjęcie Mirosawa Branicka-Polarczyk.

Lekarz partnerem pacjenta w leczeniu onkologicznym "Lekarz partnerem pacjenta w leczeniu onkologicznym" to  temat wykładu wygłoszonego przez dr n. med. Różę Poźniak- Balicką w dniu 30 stycznia 2018 r. w sali wykładowej WiMBP w Zielonej Górze,zorganizowanego przez Zespół Żyjmy Zdrowiej. Na podstawie przykładów pani doktor omówiła jak trudna i ważna dla obu stron jest komunikacja lekarza z pacjentem onkologicznym. Szczegółowo wskazywała na co zwraca uwagę pacjent podczas wizyty u lekarza oraz co powinien zrobić lekarz podczas wizyty. Podkreślała, że najważniejsza jest współpraca pomiędzy lekarzem a pacjentem. Przekazywane przez lekarza informacje pacjentowi powinny ułatwić odnalezienie się w bardzo trudnej dla niego sytuacji i pomóc mu w podjęciu decyzji o toku leczenia. Efektywna komunikacja między lekarzem a pacjentem jest niezwykle istotna dla całego procesu terapii.
Pani doktor bardzo chętnie i wyczerpująco odpowiadała na zadawane pytania przez uczestników spotkania. Dowiedzieliśmy się jak jest zorganizowany oddział radioterapii, jak działa, jakie jest jego wyposażenie w zakresie niezbędnych aparatów i urządzeń, a także jakie są sposoby postępowania z pacjentem poddanym radioterapii.
Wykład był bardzo ciekawy i wzbudził duże zainteresowanie licznie zgromadzonych słuchaczy naszego uniwersytetu.
 
Serdecznie dziękujemy pani doktor i wszystkim słuchaczom.
 
Zespół Żyjmy Zdrowiej
Halina Sawa i Jadwiga Jarowicz

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

Log in