Aktualności

Aktualności

Klub Filozofii „Cogito” ZUTW


Klub Filozofii „Cogito” ZUTW prowadzony przez doktora nauk filozoficznych panią Agnieszkę Szczap
10 grudnia 2018  miał spotkanie na Uniwersytecie Zielonogórskim w Instytucie Filozofii z dr. hab. Piotrem Bylicą prof. UZ.
Tytuł wykładu:
”Clive”a S. Lewisa – argumenty z „natury”  i natury  przeciwko  naturalizmowi.

„Przez naturalizm rozumiemy (…) taki system, w którym istnieje jedynie wzajemnie powiązany zespół zjawisk zwanych naturą. (…) gdyby to twierdzenie było prawdą, wszystko przy założeniu dostatecznej wiedzy dałoby się (…) wyjaśnić jako konieczny produkt systemu' (Clive S. Lewis, Cuda. Rozważania wstępne, przeł. Krzysztof Puławski, Media Rodzina, Poznań 2010, s. 24).”..
'(…) racjonalność [człowieka] stanowi wyłom w naturze, co wskazuje na to, że istnieje coś poza nią samą' (Lewis, Cuda…, s. 50)
Wysłuchaliśmy z ogromną  uwagą ciekawego wykładu prowadzonego  w sposób zachęcający słuchaczy do dyskusji.  Dziękując  pani doktor Agnieszce  za zorganizowanie  spotkanie  z profesorem Piotrem Bylicą  mamy nadzieję na następne  takie spotkania.
W imieniu Klubu” Cogito” - Jerzy  Lewandowski, Barbara Czarnecka i Halina Maszner.

                                                                             Spisała Halina Maszner


Zdjęcia: Bogdan Jan Springer

MIKOŁAJ W KLUBIE FOTOOKO


Dwa dni przed terminem, 4 grudnia, w Klubie Fotograficznym "Fotooko" miała miejsce impreza mikołajkowa. Przy świątecznie ustrojonych, przez Wandę Maciejewską i Beatę Wołyniec, stołach zgromadzili się członkowie Klubu, w oczekiwaniu na prezenty. Czerwone czapeczki mikołajowe na głowach wszystkich panów i niektórych pań, podkreślały świąteczny nastrój.

  
Weszła pani prezes Zofia Banaszak w towarzystwie dwóch młodych Mikołajów. Byli to współautorzy projektu ”Seniorzy Aktywni i Zdrowi” i autorzy broszury informacyjnej pod tym samym tytułem, studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego, Mateusz Wartalski i Hubert Kocur. Broszura ta porusza problemy związane z oszustwami i niebezpieczeństwami, które grożą seniorom, przemocą wobec seniorów, prawem konsumenckim i prawami pacjenta. Omówili te zagadnienia, i odpowiadali na nasze pytania.
                                             
Potem nastąpiła oczekiwana część spotkania, losowanie prezentów, przygotowanych dla siebie nawzajem. Mimo, że jesteśmy już bardzo dorośli, głośno okazywaliśmy swoją radość po ich rozpakowaniu.
     

                                                                                                                                Ewa Kwaśniewicz

Zdjęcia: Roman Grobarski

SPOTKANIE WIGILIJNE W KROŚNIE ODRZAŃSKIM
W sobotę 8 grudnia przedstawiciele zespołów literackich, fotograficznych i śpiewaczych  ZUTW uczestniczyli w Wigilii zorganizowanej w Zamku przez UTW w Krośnie Odrzańskim.
Uroczystość uświetnili: starosta krośnieński, w imieniu burmistrza - dyrektor departamentu Urzędu Gminy i gospodarz Zamku. Po miłym przywitaniu uczestników i gości, nowocześnie zaaranżowane kolędy, ślicznie odśpiewał krośnieński zespół wokalny "Nadodrze". Do kolęd dołączyli się biesiadnicy, tworząc miłą, rodzinną atmosferę. Panie z "Żywego słowa" i "Oksymoronu" z Zielonej Góry recytowały wiersze okolicznościowe i podarowały gospodarzom  autorskie tomiki wraz z kwiatem - gwiazdą betlejemską. Wigilijny nastrój podkreśliła pyszna wieczerza z barszczykiem, karpiem i innymi smakołykami. Były też prezenty od Gwiazdora, radosne wspólne śpiewanie, życzenia i serdeczne pożegnanie.
                                                                              Tekst: Alina Kruk

Zdjęcia: Alina Kruk i Roman Czarnecki

OD PRZEDSZKOLA DO SENIORA - warsztaty świąteczne

 • Bogumiła Hyla-Dąbek
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 1027 grudnia 2018 roku miało miejsce kolejne spotkanie naszych słuchaczek z przedszkolakami w Przedszkolu nr 34 w ramach realizacji projektu "Od przedszkola do seniora". Jest to projekt, którego realizacja sprawia nam wiele radości, zadowolenia, przynosi korzyść jednym i drugim. Można śmiało powiedzieć, że uczymy się od siebie. Dzieci uczą się od seniorów, seniorzy od dzieci.
Tym razem wspólne warsztaty tematycznie dotyczyły zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, a jak święta to i św. Mikołaj, który już wczoraj odwiedzał dzieci, o nas też nie zapominając.
Przedszkolaki przywitały nas piosenką, bo to przecież rozśpiewane przedszkole, o co bardzo dbają p. dyrektor Renata Rogacewicz i wszystkie panie nauczycielki. Pomysły różnorodnych zajęć, jakie przygotowują panie, budzą w nas podziw, cieszą dzieci, a wspólna ich realizacja to świetna nauka i zabawa.
  
Podczas dzisiejszych warsztatów powstawały ciekawe lampiony, kolorowe choinki, szyszki, łańcuchy i inne ozdoby. Rysunki św. Mikołaja stawały się kolorową wycinanką, a przygotowane jabłka były maczane w gorącej czekoladzie, ozdabiane i na pewno były pysznym deserem po obiedzie.
  
Dzieci z radością prezentowały swoje prace, a dla nas ich radość była nagrodą za pomoc i czas, który im poświęciliśmy. Niektóre nasze słuchaczki, jak p. prezes Zofia Banaszak, czy Zofia Dobrzyńska uczestniczą od początku realizacji projektu w każdych zajęciach. Chętnych słuchaczek nie brakuje.
  
Różnorodne kontakty dzieci z seniorami, seniorów z dziećmi to znakomite lekcje zbliżania pokoleń. Dzieci oswajają się ze starszymi ludźmi, przekonują się, że są im pomocni, że mogą się od nich dużo nauczyć, co powinno przełożyć się na większy szacunek do starszych. Seniorzy doświadczają poprzez kontakty z milusińskimi wiele radości, obdarzają dzieci ciepłem, na ich twarzach, podczas tych spotkań, gości uśmiech, czują, jak ciągle są młodszemu pokoleniu, pokoleniu ich wnucząt, prawnucząt potrzebni.

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek


Spotkanie z poezją księdza Jana Twardowskiego


Grudzień to miesiąc przygotowań do świąt, do nowego roku czyli przepełniony serdecznością myśli. Postanowiliśmy przy wierszach ks. Jana Twarowskiego spędzić spotkanie w szerszym gronie czytając wybrane wiersze wspólnie z osobami z różnych klubów. Atłasek, Geologia, Filozofia, Kryształ, Wierni kwiatom, Śpiewnik Uniwersytecki ….Gości przywitała prowadząca klub Alina Kruk.

Pani prezes Zosia Banaszak rozpoczęła „wierszem z dedykacją” który Jan Twardowski napisał dla Zbigniewa Herberta. Rok 2018 Sejm Rzeczpospolitej Polskie ogłosił - Rokiem Zbigniewa Herberta.

Z ponad tysiąca jakie napisał J. Twardowski można wybrać wiersze na każdy temat, ale jak powiedziała Barbara Konarska w wywiadzie z Alina Kruk:

”Musi być odbiorca który jest na poezje wrażliwy,…”

Naszym zamiarem w Oksymoronie było zorganizowanie radosnego, łączącego wieczoru, więc tematyka wierszy była bardzo różnorodna. Ksiądz Twardowski pisał między innymi o przyrodzie, smutku, miłości a wszystko otoczone mgiełką współzależności Boga i Człowieka. Nie lubił patosu „polna myszka siedzi sobie konfesjonał ząbkiem skrobie” albo składał takie życzenia Zdrowia i karetki pogotowia…..żeby zdążyła na czas.

Ale kiedy odbierał w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim tytuł doktora honoris causa powiedział o swoich wierszach:…Niektórzy widzą w nich tylko biedronki, sikorki i motyle, ale chyba widzą za mało i nie to co trzeba..”

Wieczór bardzo serdeczny z akcentami radości i zadumy - Mirka Branicka-Polarczyk pięknie zaśpiewała piosenkę Edyty Geppert „zamiast”. Były głosy m.in. wspominające pobyt przed laty księdza J. Twardowskiego w Zielonej Górze na zaproszenia Wojewódzkiej Biblioteki.

Klub Oksymoron bardzo dziękuje za współtworzenie ciekawego wieczoru.

Kończąc pani prezes Zofia Banaszak, Ewa Kwaśniewicz, Halina Maszner przeczytały „Wiersz staroświecki” J. Twardowskiego jako życzenia świąteczne:

„….oby się wszystkie trudne sprawy porozkręcały jak supełki, własne ambicje i urazy zaczęły śmieszyć jak kukiełki….”

Prowadziła i spisała Halina Maszner

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Dekoracje przygotowała Marzena Tomczak. Każdy z gości na przywitanie otrzymywał pocztówkę z wierszem J. Twardowskiego wykonaną przez Marzenę. 

Wiersze czytali:

Prezes Zofia Banaszak, Maria Orlicka, Lidia Engel, Grażyna Kozłowska , Dorota Łukasiewicz, Bogusława Kolasińska, Urszula Piotrowska, Maria Siatecka, Alicja Ryś.

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

NIEMIECKO-POLSKIE BOŻONARODZENIOWE SPOTKANIE PRZYJACIÓŁ

 • Bogumiła Hyla-Dąbek
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 160


W niedzielę, 2 grudnia 2018 roku, delegacja naszego uniwersytetu, razem z innymi zielonogórzanami, przedstawicielami różnych instytucji, pojechała do Cottbus, żeby wziąć udział w bożonarodzeniowym spotkaniu z Niemcami na terenie Parku Branitz.
Organizatorzy spotkania - Stowarzyszenie Niemiecko-Polskie w Cottbus - powitali nas na parkingu przy ZOO, żeby wspólnie z przewodnikiem pokazać nam swoją dumę, jaką jest dzieło
księcia Pücklera-Branitz - ogrodnika artysty.
  
Mimo, że pogoda tego dnia nie była najlepsza, to spacer po parku sprawił wszystkim wiele przyjemności. Można było tutaj podziwiać kręte ścieżki, elegancko poprowadzone jeziorka i wodospady oraz niesamowite kompozycje zagajników, które ukazują Branitz jako punkt kulminacyjny rozwoju sztuki ogrodnictwa krajobrazowego, co czyni go zabytkiem międzynarodowej rangi. W Branitz najbardziej znaczącymi obiektami w parku są dwie piramidy, będące śladem pobytu księcia w Egipcie. Jedna z piramid została na jego polecenie usypana na środku największego ze stawów parkowych i książę został tam pochowany – do dziś, jak europejski faraon, spoczywa w piramidzie. W centralnej części parku znajduje się zamek zbudowany w latach 1770 -72. Ciekawostki z wystawnego życia twórcy parku, opowiadane przez przewodniczkę, dodały kolorytu naszemu spacerowi.
  
W Parku Branitz uczestniczyliśmy w świątecznym jarmarku, oglądaliśmy występy lokalnych zespołów, wysłuchaliśmy kolęd w wykonaniu dzieci z jednej ze szkół. Kolędy śpiewali z dziećmi też zebrani w parku mieszkańcy Cottbus.
  
  
Po wrażeniach w Parku Branitz organizatorzy zaprosili wszystkich gości na wspólną kolację w restauracji KULINARIUM - BRANITZ. Tam czekali już muzycy z lokalnej szkoły muzycznej, żeby umilić i ułatwić nam wspólne śpiewanie kolęd.
Były podziękowania za współpracę, miłe słowa, gesty i drobne upominki.
Nasza p. prezes Zofia Banaszak również dziękowała Zarządowi Stowarzyszenia Niemiecko-Polskiemu w Cottbus przekazując kwiat Gwiazdę Betlejemską, jako symbol świąt Bożego Narodzenia i podkreślając przyjazne stosunki, jakie łączą nas od lat.
  
  
Nasze dobre, przyjazne stosunki z Niemcami na szczeblu lokalnym cieszą i napawają optymizmem. Bardzo je sobie cenimy. Te spotkania, wspólnie realizowane projekty pozwalają na umacnianie więzi, co jest szczególnie ważne wśród narodów, które łączy trudna historia.
                                                       Dziękujemy za miłe spotkanie.

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek


Zaproszenie
INSPIRACJE I PORADY

 • Bogumiła Hyla-Dąbek
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 179


28 listopada 2018 roku odbyło się drugie spotkanie nowego KLUBU ZUTW „INSPIRACJE I PORADY”. Tym razem prowadząca Iwona Przybyszewska poprowadziła uczestników w świat „Jesiennych i świątecznych  inspiracji". Były pomysły na prezenty, na dzianiny na jesienne i zimowe chłody… Przygotowane prezentacje robiły wrażenie. A ile pomysłów wyzwoliły !

Następne spotkanie w styczniu 2019 roku.

                                                                              Dziękujemy!
                                                                                                        Zofia Banaszak
Zdjęcia: Zofia Banaszak


Prezentacja 

PODSUMOWANIE PROJEKTU

 • Bogumiła Hyla-Dąbek
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 123Podsumowanie Projektu
pt: "Oddziaływanie wysiłku fizycznego na mechanizmy molekularne procesu starzenia się”

27 listopada 2018 roku został podsumowany projekt  Oddziaływanie wysiłku fizycznego na mechanizmy molekularne procesu starzenia się” pod kierunkiem prof. dr hab. Agnieszki Zembroń - Łacny, dziekana Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Projekt podsumowała mgr Barbara Morawin  z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UZ. Biorący udział w projekcie otrzymali dyplomy i końcowe wyniki badań.

Podczas spotkania w ramach projektu został wygłoszony wykład przez mgr Natalię Hertmanowską – dietetyka Wydziału Lekarskiego i Nauk  o Zdrowiu UZ  z Katedry Medycyny Translacyjnej nt.  „Zalecenia żywieniowe w jednostkach chorobowych najczęściej występujących u osób powyżej 65 roku życia".

W nowym roku kalendarzowym rozpoczęty zostanie kolejny projekt realizowany przez Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu UZ pn. "Ocena stanu metabolicznego u osób po 60 roku życia z wykorzystaniem wskaźników biochemicznych i immunologicznych". Do projektu zostaną zaproszeni mężczyźni w celu zmierzenia stężenia PSA.

 Dziękujemy za współpracę

                                         Zofia Banaszak

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

 

 


pozyczki

Log in