Aktualności

Aktualności

WALENTY PUKA

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 75

13 lutego, w przeddzień święta Zakochanych Klub ZUTW "Inspiracje i Porady" spotkał się aby wykonać kartki walentynkowe. Do przygotowania ich potrzeba niewiele materiałów czy sprzętu. Wystarczą kolorowe kartki, wstążeczki, kawałki materiału, ołówek, nożyczki... Ale najważniejszy w tym wszystkim jest pomysł. Podpowiedzią służyła Iwona Przybyszewska - słuchaczka ZUTW, która podobne zajęcia prowadzi od początku roku akademickiego. Przebieg tworzenia oraz efekty pokazują załączone fotografie oraz krótki filmik.

.

MALARSTWO SŁUCHACZY ZUTW

 • Bogumiła Hyla-Dąbek
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 234

„Świat w barwach…”

"Chcę wiedzieć wszystko.."
W martwych kształtach życie wzbudzić
Ująć namiętne uczucie
Myśl zatrzymać, oko złudzić
Znaleźć obraz w wieszcza nucie
Rozwinąć światła koleje
I natury odkryć skarby
Na jaw dobyć znikłe dzieje
To świat malarzy i farby”.
Wacław Piotrowski  – malarz polski

Niezwykłym przeżyciem dla naszych słuchaczy malarzy była wizyta w SPICHLERZU, filii Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Przywitał nas kierownik filii Lech Dominik, kustosz Muzeum, oprowadzał Krzysztof Jędrzejczak, asystent muzealny.
Otwarcie wystawy miało uroczysty charakter, nie zabrakło momentów humorystycznych.
  

MALARSTWO SŁUCHACZY
Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Wystawa obejmuje 40 prac, prac o różnorodnej w technice, tematach, prezentujących spectrum zainteresowań artystów oraz poszukiwań warsztatowych. Malując swój „świat barw” autorzy prac  posługują się linią, barwą, plamą barwną. Reprezentują cztery działające w Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku grupy plastyczne: KONTRAPOST, PASTELE, TERMOPILE, ALLA PRIMA prowadzone przez artystów plastyków: Leopolda Kolbiarza, Katarzynę Filipowicz-Burchart, Zbigniewa Szymoniaka.

Niech wzruszenie, zachwyt, olśnienie wprowadzają nas w dziedzinę przeżyć, które są przejawami sztuki. Niech to malarstwo przemówi do nas.

WYKAZ OBRAZÓW   -  (kliknij i powiększ)

  

Dziękujemy prezesowi Uniwersytetu Trzeciego Wieku Czesławowi Gandzie, Eugeniuszowi Jaszkulowi  prowadzącemu sekcję plastyki oraz wszystkim słuchaczom, którzy przyjęli niezwykle serdecznie grupę naszych słuchaczy z Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wśród których najliczniejszą grupę stanowili autorzy prac.
                                Opracowała Zofia Banaszak

Zdjęcia: Wanda Maciejewska


Zdjęcia: Zygmunt Jankowski


Zdjęcia: Barbara Krupecka

 

 

 

 

„TRZY PO TRZY” - Włodzimierza Włodarczaka„Galeria na Ptasiej”

Filia nr 1 WiMBP w Zielonej Górze  ul. Ptasia 32

05.02.2019

Wernisaż  wystawy fotograficznej Włodzimierza Włodarczaka

„TRZY PO TRZY”

Klub Fotooko -Zielonogórskiego  Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Znakomitych gości  przywitała  jak zwykle z wdziękiem kierowniczka  Filii  pani  Elżbieta Hopej. Następnie Bogdan Jan Springer kurator wystawy - dodam  mózg przedsięwzięcia - w kilku słowach nakreślił jak udało mu się przekonać Włodzimierza Włodarczaka do pokazania swoich zdjęć, których ma  bardzo dużo. Dalej  tę  opowieść kontynuował Włodek. Opowiedział - mając ciekawy sposób narracji - jak kiełkował pomysł, koncepcja. W jego słowach serdeczność i dowcip przeplata się z potrzebą pokazania głębi tematu - to z szacunku do odbiorcy ale i z szacunku do siebie.

Włodek w „Galerii na Ptasiej” miał  dwie ciekawe  wystawy – w roku 2013 i 2017.  Mógłby zrobić więcej, ale skromnie nie zabiega o to – a moim zdaniem pasjonaci upiękniają świat i czynią go lepszym. Czuliśmy to także na tym wernisażu. Tematy autora zdjęć  mają zawsze jakiś  przekaz. Wystawę nazwano „Trzy po trzy’ ponieważ w trzech planszach zdjęć zawarto trzy tematy- Martwa natura. Przystanek. Sprint Air.

Martwa natura- na jednym ze zdjęć jest stary  kaflowy piec kuchenny z garnkami na płycie. Obraz przenoszący nas w historię, którą wiele osób przecież pamięta.  

Przystanek- to zdjęcia przypominające  Kolej Szprotawską bardzo ważny element historii Zielonej Góry. Kolejka szprotawska to skarbnica wspomnień powojennych pokoleń Zielonej Góry. W roku 2010 Polskie Towarzystwo Krajoznawcze doprowadziło do wpisania pozostałości kolei do rejestru zabytków.

Sprint Air – grupa kapitałowa świadcząca usługi transportowe na rynku lotniczym. Włodek zaprezentował ciekawe zdjęcia  robione także z pokładu samolotu.

Za pomocą niewielu zdjęć widz z ciekawą wyobraźnią przemierzy kawałek historii od kuchenki stojącej mocno na ziemi, poprzez Kolej Szprotawską  do samolotu którym dziś możemy dotrzeć w każdy zakątek świata dla nauki  i przygody. 

Każdy kogo zainteresują zdjęcia dołoży wyobraźnia swoje „trzy po trzy”.

Obecność na wernisażu to  emocje autora, serdeczny gwar gości wzmaga doznania dodatkową przyjemnością był mini recital Bogdana-kuratora wystawy - który zorganizował  w „Galerii na Ptasiej”  blisko 30 wystaw różnym autorom zdjęć, także swoich, bo Bogdan potrafi wyrazić swoje widzenie świata za pomocą bardzo ciekawych fotografii, ale także  tworząc autorskie kompozycje w zakresie  muzyki i tekstu piosenki zaangażowanej. Był  uczestnikiem festiwalu piosenki studenckiej w Krakowie w roku 1970.

Zachęcam do obejrzenia wystawy.

                                                                                                 Spisała Halina Maszner
Zdjęcia: Bogdan Springer

 JUBILEUSZ 25-LECIA KABARETU "MONTE VERDE"

 • Bogumiła Hyla-Dąbek
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 421


4 lutego 2019 r. Lubuski Teatr pękał w szwach, w ruch poszły dostawki, a to wszystko za sprawą wielkiej uroczystości, jaką był jubileuszowy program naszego kabaretu "Monte Verde" pt. "TO NAM W DUSZY GRA". Kabaret, który ma na swoim koncie wiele sukcesów, od lat reprezentował ZUTW na Juwenaliach III Wieku w Warszawie, zdobywając tam zawsze czołowe miejsca, obchodzi w tym roku akademickim swoje 25-lecie.
Kierownikiem "Monte Verde" jest Gracjan Grzesiewicz, a utalentowanych artystycznie członków kabaretu prowadzi aktorka naszego teatru Elżbieta Donimirska. To Ona wyreżyserowała program, który mieliśmy przyjemność obejrzeć w poniedziałkowe popołudnie.
Scenariusz przygotowała - Bożena Rudkiewiczsłuchaczka ZUTW, od dawna występująca w kabarecie. Opracowania muzyczne i akompaniament to muzycznie utalentowana Mirosława Branicka-Polarczyk, też nasza słuchaczka.
  

Ludzie, ludzie, jak ten czas leci to nie do wiary aż, dziś obchodzi swoje ćwierćwiecze Monte Verde nasz”- tą piosenką rozpoczęli nasi artyści swój jubileuszowy program, na który, jak objaśniła mi Bożena Rudkiewicz - autorka scenariusza - złożyły się utwory muzyczne i słowne z wielu poprzednich występów. Były one nagradzane na warszawskich Juvenaliach III Wieku i innych przeglądach. Zawierają treści dotyczące bliskich nam problemów zdrowotnych, miłosnych! Po prostu ludzkich. Z uśmiechem traktujemy  perypetie damskomęskie i sprawy życia codziennego - powiedziała autorka scenariusza.
  
To wspaniałe móc mieć do siebie dystans, który pozwoli śmiać się ze swoich wad i zalet, obracać w żart to, co nam dolega, z czym się zmagamy. Poczucie humoru to wspaniała zaleta. Mają ją nasi artyści kabaretowi i, jak zaobserwowałam, mieli ją ci, co zapełnili w poniedziałkowe popołudnie Lubuski Teatr. Przez dwie godziny bawił nas kabaret "Monte Verde", a śmiechom i brawom nie było końca.
Zabawne teksty o ostatniej dziewicy, o mężusiu, który wybacza, o chrapiącym mężu, o gumowym pasie, o młodej wdowie, konkursie chopinowskim, o tym, jak ona przytyła, czy o pożegnaniu przyjemności, o biurze matrymonialnym, o "bocznej uliczce" i wiele innych...to z jednej strony zabawa i śmiech, a z drugiej morał, który zmuszał do przemyśleń.
  
Kabaretowi "Monte Verde" serdecznie pogratulowała i podziękowała dumna z zespołu p. prezes Zofia Banaszak. Bo jak tu nie być dumną, gdy ma się w prowadzonym przez siebie uniwersytecie dla seniorów taką perełkę, jak obchodzący 25-lecie kabaret. Mnóstwo podziękowań otrzymała prowadząca kabaretowych artystów aktorka Elżbieta Donimirska, która też była zadowolona ze swoich podopiecznych.
Kosz 25 róż i podziękowania były również od Prezydenta Miasta Janusza Kubickiego, który docenia wkład ZUTW w promocję Zielonej Góry. W Jego imieniu podziękowania przekazał Zygmunt Stabrowski.
     
Od Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czyli od nas, świętujący kabareciarze otrzymali okazały z okolicznościowym napisem tort.
  
Dziękujemy dyrektorowi Lubuskiego Teatru Robertowi Czechowskiemu za życzliwość i udostępnienie teatru. Dziękujemy pracownikom teatru za pomoc przy organizacji całej imprezy.

O urodę występujących, fryzury i makijaże, dbały Janina Skrynkowska i Ewa Puczko.
  

Całą imprezę rejestrowali filmując i fotografując słuchacze Grupy Fotograficzno-Filmowej "Kwadrat". Plakat jest autorstwa Bolesława Polarczyka.


List gratulacyjny od Prezydenta Zielonej Góry
Janusza Kubickiego


Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz


Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek


WYSTAWA PEF - PARK MAKUSYNÓW I SKWERY

 • Bogumiła Hyla-Dąbek
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 248


Słuchacze Pracowni Edukacji Fotograficznej, w której pod kierunkiem artysty fotografa Pawła Janczaruka uczymy się fotografować coraz lepiej, zakończyli pierwszy semestr roku akademickiego 2018/2019 kolejną wystawą o zielonogórskich terenach zielonych. Tym razem na wystawie znalazły się zdjęcia 20. słuchaczy zrobione w Parku Makusynów i na skwerze przed dworcem.
Obraz może zawierać: tekst
O wystawie ciekawie, jak zawsze, powiedział Paweł Janczaruk, a później wrażeniami podzieliła się p. prezes Zofia Banaszak, która lubi przyrodę, więc i jej zdjęcia. Ucieszył p. prezes, jak i nas, fakt, że poprzednia nasza wystawa zdjęć "Księga parków. Rozdziały 1 i 2" była prezentowana w galerii "Ciasna" w Jastrzębiu Zdroju, gdzie została bardzo dobrze przyjęta.
Dzisiaj, 31. 01. 2019, otwarta wystawa też powstawała długo, bo najpierw poznawaliśmy wiedzę teoretyczną, niezbędną do dobrego sfotografowania danego tematu. Po plenerze fotograficznym Paweł Janczaruk szczegółowo każde zdjęcie omawiał, żeby móc wybrać te najlepsze, nadające się do publicznego pokazania.
Tym razem zdjęcia są zaprezentowane tak obok siebie, że oglądający mogą zobaczyć szerszy plan parku i skweru oraz ciekawy szczegół.
Jak powiedział nasz nauczyciel, bardzo często mijamy różne miejsca, znamy je, ale na szczegóły nie zwracamy uwagi. Dlatego warto je pokazywać, bo na pewno będą tacy, którzy dzięki temu się nimi zainteresują.
O znaczeniu parków, skwerów z drzewami, krzewami i ich znaczeniu dla człowieka przekonywać nikogo nie trzeba. To zielone płuca miasta. Dzięki nim w mieście jest ładniej i żyje się przyjemniej.
Ich fotografowanie pod kierunkiem Pawła Janczaruka, który uczy nas, jak pokazać czasami coś zwykłego, banalnego, inaczej, ciekawiej, to świetna lekcja fotografowania i przyjemność.
Dziękujemy, Pawle.
Słuchaczy ZUTW, często przechodzących korytarzem zwanym "łącznikiem", zapraszamy do zatrzymania się przy naszej wystawie. Zainteresowanych, nie będących naszymi słuchaczami, też zapraszamy na wystawę do siedziby ZUTW.
Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

"ZRANIONE SKRZYDŁO" książka EDWARDA JAWORSKIEGO

 • Bogumiła Hyla-Dąbek
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 174


W każdy wtorek spotykamy się w Sali im. Janusza Koniusza na wykładach. Dzisiejsze spotkanie - 29. 01. 2019 zorganizowaliśmy wspólnie z WiMBP, a gościem spotkania był Zbigniew Jaworski - właściciel Biura Podróży EXODUS.
Zbigniew Jaworski, którego serdecznie powitała i przedstawiła p. prezes Zofia Banaszak, promował książkę swojego ojca Edwarda Jaworskiego - ppłk. pilota polskich dywizjonów myśliwskich RAF odznaczonego Orderem Virtuti Militari. Na spotkaniu była też rodzina p. Zbigniewa, dla której Jego ojciec był bardzo ważną osobą.
  
Przez dwie godziny syn opowiadał o ojcu tak ciekawie, że wszyscy słuchali z dużym zainteresowaniem i nikt nie patrzył na zegarek. Wyświetlane zdjęcia, niektóre bardzo stare, przybliżały słuchającym postać ppłk. pilota, tak bardzo zasłużonego podczas II wojny światowej i historię tamtych dni.
Edward Jaworski podobnie jak starsi bracia - Jan i Ferdynand - był zafascynowany samolotami. Jako 17-latek zdobył licencję szybowcowego pilota. Po maturze dostał się do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie.
Posiadając wcześniejsze umiejętności pilotażu trafił od razu do zaawansowanej grupy, szkolonej w przyspieszonym tempie. Wojna postawiła przed lotnikiem rożne trudne wyzwania na terenie Anglii i Francji. Brał udział w lotach bojowych, w których, wiadomo, nie brakowało zagrożeń życia. Syn opowiedział o niektórych, które nawet dzisiaj mrożą krew w żyłach.
  
Wcale nie łatwiejsze były lata powojenne dla ojca p. Zbigniewa. Przecież wrócił z Anglii! "Zachodnia" przeszłość nie była wówczas mile widziana. Powrót ojca do kraju, o którym też opowiedział p. Zbigniew Jaworski, to jak sensacyjna opowieść i znowu kawał naszej historii.
Z tęsknoty za lataniem Edward Jaworski, gdy nadarzyła się okazja, przyjechał z rodzinnej Trzebini do Zielonej Góry, a właściwie najpierw do Przylepu, gdzie latał w Lotniczym Pogotowiu Sanitarnym. Tam też nie zawsze było bezpiecznie, ale umiejętności znakomitego lotnika pozwoliły sobie poradzić w najtrudniejszych sytuacjach.
Ojciec Zbigniewa Jaworskiego to człowiek bardzo zasłużony i wielokrotnie odznaczany.
To honorowy obywatel miast Trzebinia i Zielona Góra. Jego imieniem zostały nazwane ronda w tych miastach.
  
Zbigniew Jaworski w swoich opowieściach o ojcu nie ominął też wątków nie związanych z Jego wojskowym i wojennym życiem. Niech żałują ci, co nie przyszli, bo były one też niezwykle ciekawe, wręcz sensacyjne, jak  całe życie p. Edwarda.
Każdy, kogo zainteresowały wspomnienia syna o życiu ojca, mógł kupić książkę pt. "Zranione Skrzydło" autorstwa Edwarda Jaworskiego.
Nasz dzisiejszy gość dziękował za zorganizowanie tego spotkania paniom Dorocie Kaczmarek z WiMBP i Zofii Banaszak - prezes ZUTW.
My, wszyscy na nim obecni, bardzo dziękujemy p. Zbigniewowi Jaworskiemu za tak ciekawe przekazanie wiadomości z życia człowieka wyjątkowego, wielkiego i bardzo dla kraju zasłużonego.

Zdjęcia: B.Hyla-Dąbek 


Zdjęcia: Roman GrobarskiPORTRETY, KWIATY
PORTRETY, KWIATY


24 stycznia odbyło się otwarcie wystawy grupy plastycznej „Pastele”.
Tytuł wystawy to „Portrety,kwiaty”. Wystawa stanowi spójną całość, bo portrety osób to przecież twarze, które są tak jakby kwiatami ludzkiej sylwetki.
Oglądając obrazy widzimy różnorodność kształtów, kolorów, zarówno twarzy ludzi, jak i kwiatów.
Wystawa jest barwna, energetyczna i optymistyczna, generuje ciepło szczególnie potrzebne nam w ten zimowy czas. Obrazy wykonano różnymi technikami malarskimi, olejem,akrylem, akwarelą. Te jakże różnorodne prace powstały pod kierunkiem naszej wspaniałej artystki plastyk Katarzyny Filipowicz-Burchart. Dziękujemy Kasiu.
Dziękujemy również wszystkim gościom przybyłym na otwarcie wystawy,przedstawicielom Zarządu ZUTW i innych grup.

Opr.Lucyna Charydczak

                                                                         

Foto. Stanisław Matuszewski

Otwarcie wystawy


Obrazy


Halina Węglińska obchodzi 99. urodzinyW styczniowy , z lekka mroźny dzień odbyła się w ZUTW uroczystość urodzin naszej najstarszej słuchaczki – Halinki Węglińskiej. Halinka 23 stycznia 2019 roku skończyła 99 lat! Uroczystość zorganizowały koleżanki z KLUBU POMOCY KOLEŻEŃSKIEJ przy udziale macierzystego Klubu Jubilatki – ATŁASEK. Wspaniały tort, którym częstowały się przybyłe koleżanki i goście upiekła Ela Szcześniak . Pięknie zastawiony stół był jedynie dodatkiem do radosnej, pełnej życzliwości atmosfery spotkania. Z uwagą słuchałyśmy wypowiedzi Halinki , która udzielała szczerego wywiadu o swoim życiu - pełnym zdarzeń szczęśliwych i tragicznych redaktorowi Leszkowi Kalinowskiemu. Na zakończenie tej jedynej w swoim rodzaju uroczystości zaśpiewałyśmy Czcigodnej Jubilatce:

dzisiaj są Twoje urodziny

Więc przychodzimy do Ciebie tu...

Przyjm od nas skromne te życzenia

które składamy Ci wszyscy wraz.

Niechaj spełnią się Twoje marzenia

Dlatego życzymy Ci 200 lat!”

Jadwiga Korcz-Dziadosz

Na łamach Gazety Lubuskiej ukazał się artykuł Leszka Kalinowskiego - KLIKNIJ

Pełny wywiad Haliny Węglińskiej udzielony redaktorowi Leszkowi Kalinowskiemu - KLIKNIJ

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


pozyczki

Log in