Aktualności

Aktualności

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA BIESZCZADY PAŹDZIERNIK 2019Na Wetlińskiej Połoninie wiatr ku sobie trawy tuli
Pędzi grzbietem, ścieżką dziką, wierchowiną ku carynie.
Stokiem niżej w las bukowy przez piaskowe rumowisko
Jeszcze głębiej do strumyka, w ciemne jary, w świat surowy.
Na Wetlińskiej Połoninie ostre szczyty mech porasta
Znikły pola, łąki kośne, na bieszczadzkich gór wyżynie.
Jeszcze tylko echem żyje wierchowińskie trombit granie,
W pieśni Bojków zawodzenie, gdzie połonin serce bije.

Roman Bańkowski
(Niedziela Przemyska nr 39 (392) H Rok XLIV Częstochowa-Przemyśl 30 IX 2001 r.)

Bieszczady

Grupa słuchaczy Klubu FOTOX ZUTW i SUTW pod kierownictwem Stanisława Matuszewskiego uczestniczyła od 7 do 11 maja 2019 roku w plenerze fotograficznym na terenie Bieszczadów. 
Odwiedziliśmy min. :

Ustrzyki Dolne, Równię, Jasień, Hoszów, Żłobek, Michniów, Bystre, Lutowisk, rezerwat żubrów, Mucznę, Wołosatą, Połoninę Caryńską, Smolnik,  Olsznicę, Leski Kamień, Lesko, Zagórze, Sanok - muzeum etnograficzne, Solinę, Polańczyk, Ustianową, Krasiczyn. 

          Niepowtarzalny urok wschodnio - beskidzkiego krajobrazu Bieszczadów, a zwłaszcza Bieszczadzkiego Parku Narodowego obejmującego ten połoninowy świat swobody i rozległych przestworzy górskich budził w Nas tęsknotę do dłuższej wędrówki. Z aparatem fotograficznym przemierzaliśmy wiele szlaków wśród falujących traw, kwiecistych dywanów, różnobarwnych storczyków, płomiennych arników, czających się dziewięćsiłów - które przechodzących zadziwiały i odurzały zapachem. Chcieliśmy – choć raz w życiu – wejść na odkryte szczyty i nasycić się pięknem urokliwych krajobrazów. Chwyciliśmy to wszystko sercem i zabraliśmy ze sobą na zawsze, bo ten subtelny świat połoninowy będzie odtąd Naszą własnością.  I to się nam udało.

Każdy z nas przywiózł niezliczoną ilość fotografii krajobrazu bieszczadzkiego. Postanowiliśmy podzielić się wrażeniami z naszej podróży ze społecznością uniwersytecką ZUTW i zorganizowaliśmy wystawę poplenerową Naszych prac pod tytułem:

„WYSTAWA FOTOGRAFICZNA BIESZCZADY 2019”.

Prace wystawili:

Anioł  Irena

Przybyłowska Barbara

Bogucki Mirosław

Ranachowska Anna

Błaszyński Kazimierz

Rutkowska Krystyna

Jaworska Krystyna

Smolik Irena

Jaworski  Józef

Stachurska Janina

Kaczmarek Teresa

Stalec Elżbieta

Mamczur Danuta

Stępka Zofia

Matuszewski Stanisław

Szyjka Bogusława

Piecharków Bronisława

Zboralska Alicja


Otwarcie naszej wystawy 18 października 2019 roku zaszczycili swoją obecnością koleżanki i koledzy z klubów i zespołów ZUTW oraz z Sulechowa. Zaproszonych gości i Panią Prezes naszego Uniwersytetu Zofię Banaszak powitał Stanisław Matuszewski. Przedstawił krótką historię naszego pleneru bieszczadzkiego, omówił problemy i osiągnięcia uczestników tej podróży.

Pani Prezes otworzyła wystawę, pogratulowała jednocześnie pomysłu, zaangażowania oraz osiągnięć artystycznych wykonawcom.

Głos zabrali znawcy problematyki artystycznej i fotograficznej:

Zbigniew Szymoniak – artysta malarz

 

Zygmunt Jankowski - kierownik zespołu plastycznego Termopile

 

Teresa Pasieczna – kierowniczka zespołu plastycznego Alla Prima

 

Bolesław Polarczyk – kierownik klubu fotograficzno-filmowego Kwadrat

 

Tam na górskich szczytach - otrzymaliśmy nagrodę:

Na szczycie górski oset,
Ta rycerska róża,
Jak polip srebrną piersią
Objął ciepłe wzgórza.
Promieniami wrósł w ziemię
Wichry go nie wytną.
To wizerunek słońca
I order za szczytność.

(Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Mam oczy na skrzydłach, Warszawa 1989.)

Zdjęcia: Kazimierz Błaszyński

III WIELKI KONGRES UTW

 • Bogumiła Hyla-Dąbek
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 211


Pięcioosobowa delegacja z Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku 14 października 2019 r. wzięła udział w III Wielkim Kongresie UTW, który odbył się w Warszawie. Pojechaliśmy tam na zaproszenie Ogólnopolskiego Porozumienia Uniwersytetów Trzeciego Wieku, którego prezesem jest Krystyna Lewkowicz.
Sala Teatru Polskiego była wypełniona po brzegi, w fotelach zasiadło kilkaset osób. Nasza delegacja: Zofia Banaszak - prezes Zarządu ZUTW, Elżbieta Józefowicz - wiceprezes Zarządu, Barbara Miller - skarbnik Zarządu oraz słuchacze ZUTW - Bogumiła Hyla-Dąbek i Zbigniew Banaszak była jedną z wielu delegacji z całej Polski. Przyjechały też delegacje z Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Czech i Anglii.
  
Wśród zaproszonych gości zasiedli m.in. marszałek Adam Struzik, poseł Michał Szczerba, senator Krzysztof Kwiatkowski - były szef NIK i wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej. Wszystkich zebranych powitała Krystyna Lewkowicz, a otwarcia III Wielkiego Kongresu UTW dokonał marszałek Adam Struzik, który podkreślił, że wiek senioralny nie jest na pewno wiekiem bezczynności i zapewnił o ogólnym wsparciu władz miast dla uniwersytetów trzeciego wieku.
  
Głos zabierali poseł Michał Szczerba, wiceprezydent Paweł Rabiej, mówili o polityce senioralnej, że jest to budowanie zasad godnego, aktywnego starzenia się. Poruszali sprawy niewystarczającej opieki lekarskiej, pozostawienia często seniorów samych sobie, co należy szybko zmienić. Bony opiekuńcze, asystenci do opieki nad chorymi są to sprawy do załatwienia dla seniorów. Wyrazili swoje oburzenie dla 4,5% PKB na służbę zdrowia, jak i zablokowanie przez rząd bilansu siedemdziesięciolatków. Podkreślali, że uniwersytety trzeciego wieku to potężny potencjał, są adwokatami osób starszych. Mówili, że na rzecz seniorów trzeba działać ponad podziałami. Wiceprezydent Warszawy zapewnił, że Warszawa jest miastem z sercem i takie powinny być wszystkie miasta.
  
Krystyna Lewkowicz przedstawiła historię Konkursu do Tytułu Honorowego "Wielka Osobowość" Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Dyplomy "Wielkiej osobowości UTW" otrzymali na III Kongresie UTW: senator Krzysztof Kwiatkowski i Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
Senator Krzysztof Kwiatkowski dziękując za to wyróżnienie zapewniał przedstawicieli UTW z Polski: Jestem waszym senatorem! Nigdy o was nie zapomnę! - Panie senatorze będziemy mogli się o tym w ciągu czterech najbliższych lat przekonać. Wierzymy, że tak będzie.

     
Wykład pt."Fenomen ruchu UTW" wygłosiła prezes OP UTW Krystyna Lewkowicz. Podsumowując 44-letni okres działalności uniwersytetów trzeciego wieku w Polsce, przypomniała założycielkę pierwszego w 1975 roku uniwersytetu w Polsce na warszawskich Bielanach i trzeciego na świecie prof. Halinę Szwarc. Powiedziała: Gdyby była dzisiaj z nami, byłaby dumna, a zarazem zdumiona rozmiarami, do jakich rozrosło się jej dzieło. Krystyna Lewkowicz podkreśliła, że proces konsolidacji, będący dzisiejszym źródłem sukcesów, nabrał tempa po roku 2005 kiedy Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapoczątkowała systemowe wspomaganie ruchu UTW uruchamiając ogólnopolski program "Uniwersytety Trzeciego Wieku". Mówiła o licznych projektach partnerskich, kontaktach, wymianie doświadczeń i powstaniu ogólnopolskich organizacji zrzeszających UTW.
Fenomen Uniwersytetów Trzeciego Wieku zawarty jest bowiem w ich filozofii, którą obrazuje motto:
"zamiast modlić się na pustyni o deszcz, bierzemy się za kopanie studni" -
mówiła Krystyna Lewkowicz.
  
W Panelu Dyskusyjnym ostro skrytykowano nazwanie uniwersytetów trzeciego wieku "demograficznym tsumani". Jesteśmy normalnym zjawiskiem demograficznym na swoje emerytury uczciwie pracowaliśmy. Tępmy taką retorykę, mówili biorący udział w dyskusji. Panel dyskusyjny był ciekawy, bo poruszał bardzo istotne spawy naszych uniwersytetów i polityki senioralnej w Polsce.
Pani Krystyna Lewkowicz ze smutkiem podkreśliła koniec dobrej tradycji, jaką było organizowanie w Sali Kolumnowej Sejmu RP dorocznych Konferencji Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Niestety, nie ma tam teraz miejsca na spotkania seniorów. Mamy jednak nadzieję, że dawna, dobra tradycja powróci.
  
W dyskusji zabierali głos przedstawiciele Polaków z Ukrainy, Białorusi, Wielkiej Brytanii, Czech i Kazachstanu. Mówili o działalności uniwersytetów trzeciego wieku w ich krajach, o problemach, programach. Poruszający był głos młodego mężczyzny z Kazachstanu, który przyjechał, żeby poznać, co to jest polityka senioralna, bo tam, gdzie mieszka czegoś takiego nie ma.
  
Na III Wielkim Kongresie UTW przyjęto Deklarację Programową Obywatelskiego Porozumienia Seniorów. Nas słuchaczy ZUTW cieszy, że mieliśmy w tym swój udział. Kongres był dobrze przygotowany, sprawnie przeprowadzony. Mimo zmęczenia, wróciliśmy zadowoleni i z uwagą będziemy się przyglądali realizacji polityki senioralnej. Na Kongresie, mimo omawianych spraw trudnych dla seniorów, powiało optymizmem. Są ludzie, którym ich los nie jest obojętny. Ludzie, którzy nie tylko doceniają nasze uniwersytety, ale chcą pomagać, tym Polakom za wschodnią granicą, którzy jej rownież bardzo potrzebują.
Wszyscy uczestniczący w Kongresie otrzymali specjalnie z tej okazji wydaną książkę pt: "III Wielki Kongres UTW - 44 lata Ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku". W rozdziale: "Prezentacja dokonań Uniwersytetów Trzeciego Wieku" nie zabrakło informacji też o ZUTW. Pod tytułem "Nasze jubileusze - talenty, fantazje, realizacja marzeń" można przeczytać o trzech znaczących jubileuszach 20-leciu chóru "MODERATO", 25-leciu Klubu Fotograficznego "FOTOOKO" i 25-leciu Kabaretu "MONTE VERDE". Znalazło się też miejsce na opis szczególnego wydarzenia na zielonogórskim uniwersytecie, jakim był AKT NADANIA SZTANDARU oraz pochwalenie się wydawnictwem "INSPIRACJE".

W materiałach, które otrzymaliśmy na Kongresie, m.in. czytamy: "Jaką chcemy mieć starość? odpowiadamy: Chcemy sami ją kształtować, aby była godna, bezpieczna i aktywna".

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek
 

 
Monte Verde w klubie Grymas


9 października w mocno okrojonym składzie, zespół kabaretowy ZUTW Monte Verde  wystąpił w osiedlowym klubie Grymas  z programem " Apetyt na życie".  Treść monologów, skeczy i piosenek rozbawiła przybyłych słuchaczy i pracowników Klubu. Poszczególne numery traktowały bowiem o naszych słabościach, przywarach, ale i o sukcesach życiowych. Najzabawniejsze wszakże okazały się momenty, gdy z sąsiadującego z placówką kościoła, dobiegały fragmenty modlitwy w trakcie występu naszych aktorów kabaretowych. Okazało się bowiem, iż "sprzęgało się " nagłośnienie  i ostatecznie zrezygnowano z mikrofonów. Na zakończenie wszyscy uczestnicy imprezy zostali poczęstowani sernikiem i pyszną, owocową galaretką. Członków kabaretu dodatkowo obdarowano wielkim koszem ze słodkościami, jako podziękowanie  za występ. 

Napisała Mirosława Branicka-Polarczyk

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

INAUGURACJA ROKU 2019/2020

 • Bogumiła Hyla-Dąbek
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 590


Inauguracja roku akademickiego to dla naszego uniwersytetu i jego słuchaczy wielkie i bardzo ważne święto. Święto podniosłe, na które, oprócz studentów-seniorów, przychodzi wielu znamienitych gości.
11 października 2019 r. odbyła się
XXVIII INAUGURACJI ROKU AKADEMICKIEGO 2019/2020 ZIELONOGÓRSKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU POD HONOROWYM PATRONATEM JM REKTORA UNIWERSYTETU ZIELONOGÓRSKIEGO PROF. ZW. DRA. HAB. INŻ. TADEUSZA KUCZYŃSKIEGO
.
Przybyłych na uroczystość powitała Zofia Banaszak - prezes ZUTW i Tomasz Brzózka - długoletni kierownik USC w Zielonej Górze.
Wszyscy zebrani w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego wstali, gdy wszedł poczet ze sztandarem, symbolem patriotyzmu i tradycji, który od roku jest naszą wielką dumą. Potem w wykonaniu chóru MODERATO pod dyr. Bernarda Grupy zabrzmiał hymn państwowy i Gaude Mater Polonia.
  
Powitanie gości było długie, bo dużo ważnych osobistości naszego miasta przyjęło zaproszenie na uroczystą inaugurację. Parlamentarzyści, pracownicy naukowi UZ, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta, instytucji kultury, stowarzyszeń i innych. Ich obecność to dla nas, słuchaczy ZUTW, wielka radość i zaszczyt. Jak zawsze, swoją obecnością zaszczyciły nas delegacje z zaprzyjaźnionych lubuskich uniwersytetów trzeciego wieku i z głogowskiego uniwersytetu.
   
W inauguracyjnym wystąpieniu Zofia Banaszak - prezes ZUTW przypomniała, że
nasz uniwersytet działa od 1992 roku i że w Polsce jest już ponad 640 takich placówek.
To, że starych ludzi mamy coraz więcej, to nie jest jakiś problem nie do rozwiązania, jakaś pesymistyczna wizja, to naprawdę może być szansa na rozwój poprzez kształcenie przez całe życie.
ZUTW to fenomen, także na Ziemi Lubuskiej, odgrywa znaczącą też rolę wśród polskich utw. 640 organizacji  w Polsce – to tysiące słuchaczy, studentów utw. Łączy je jeden element – w większości realizują działania pożytku publicznego.
Prezes Zofia Banaszak mówiła o zasobach pieniężnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, o tym, że celem naszej działalności  jest rozwijanie sprawności intelektualnej, fizycznej i kulturalnej członków ZUTW, a także budowanie więzi międzyludzkich, integrowanie środowiska ludzi starszych, integracji międzypokoleniowej. Omówiła nasze dokonania w roku ubiegłym, nasze uczestnictwo i zaangażowanie w akcje społeczne i duży wkład naszych zespołów artystycznych w życie kulturalne miasta. Promujemy nie tylko nasz uniwersytet ale także Ziemię Lubuską i nasze miasto. Wystarczy poczytać codzienne wpisy na naszej stronie; www.utw.zgora. pl oraz na portalach internetowych. Jesteśmy MARKĄ pośród utw. Mamy swoje pismo ZUTW  „INSPIRACJE”.
Zofia Banaszak podziękowała przyjaciołom, partnerom, wykładowcom i słuchaczom Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku za wysiłek i trud, za szczególne zaangażowanie w prace na rzecz naszego uniwersytetu. Tegorocznym nowym słuchaczom życzyła optymizmu, powodzenia w życiu osobistym, zdrowia, satysfakcji i radości z bycia w naszej uczelni.
     
Po wystąpieniu p. prezes odbyła się i
mmatrykulacja słuchaczy I roku – ślubowanie, którego treść brzmiała:
My, Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zielonej Górze
Ślubujemy uroczyście
- przestrzegać przyjętego statutu naszego Uniwersytetu
- doskonalić naszą wiedzę i umiejętności dla poprawy samopoczucia oraz podniesienia jakości życia.
Dołożymy wszelkich starań, aby czas przeznaczony na studia spędzić czynnie, radośnie i pożytecznie.
ŚLUBUJEMY !
  
Po odśpiewaniu, razem z chórem, GAUDEAMUS IGITUR otwarcia roku akademickiego 2019/2020 dokonał Prorektor  ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dra hab. Giorgi Melikadze slowami:
QUOD FELIX, FAUSTUM, FORTUNATUMQUE SIT!

OBY BYŁO DOBRZE, SZCZĘŚLIWIE I POMYŚLNIE!
  
Następnie głos zabierali kolejno zaproszeni goście. Wszyscy życzyli nam kolejnego dobrego, satysfakcjonującego roku. Wielu dokonań, realizacji zamierzeń, rozwijania pasji. Przekonywali o swoim uznaniu, życzliwości, chęci pomocy, a prezydent Janusz Kubicki zastanawiał się nad budową domu, w którym byłoby miejsca dla ZUTW, co spotkało się z ogromnym aplauzem wyrażonym gromkimi brawami zebranych. Głos zabrała też nowa słuchaczka dr Jolanta Kostecka,  jeszcze pracownik Uniwersytetu Zielonogórskiego i już studentka naszego Uniwersytetu, która jeszcze niedawno przychodziła do nas ze studentami, a teraz przekonywała o tym, że tutaj znalazła dobre miejsce na zagospodarowanie wolnego czasu podczas emerytury.
     
Prezydent Janusz Kubicki razem z p. prezes Zofią Banaszak największą niespodziankę sprawili siedmiorgu słuchaczom ZUTW, którzy zostali nagrodzenie za swoją pracę na rzecz naszej uczelni złotym medalem i dyplomem, na którym napisano, że nagroda, złoty medal, to wyraz uznania za osiągnięcia mające znaczenie dla miasta Zielona Góra.Wszyscy nagrodzeni byli bardzo zaskoczeni, że ich, seniorów, tak doceniono. W imieniu nagrodzonych podziękowała z-ca prezesa ZUTW Elżbieta Józefowicz
Oto nazwiska złotych medalistów: Elżbieta Józefowicz, Zofia Dobrzyńska, Bożenna Strączyńska, Barbara Miller, Maria Wróblewska, Bogumiła Hyla-Dąbek i Bolesław Polarczyk.  
   

MEDALE:

                                 
Zofia Dobrzyńska                    Bożenna Strączyńska                  Maria Wróblewska                  Barbara Miller
    .   .   .
   
.  .  .  .

           Bolesław Polarczyk             Bogumiła Hyla-Dąbek        Elżbieta Józefowicz
 .   .   .
.  .

Wykład inauguracyjny wygłosił — dr hab. Waldemar Sługocki prof. UZ
Tytuł wykładu: „Polska w Unii Europejskiej — stracony czas czy wykorzystana szansa?”
Jak mówił dr hab.Waldemar Sługocki 78% Polaków popierało wejście Polski do UE, a dzisiaj UE popiera 91% Polaków.Trudno się dziwić, bo korzyści są widoczne na każdym kroku. Każde z państw, członków UE, odprowadza do jej budżetu określoną kwotę pieniędzy, które później są rozdzielane w ramach polityki spójności czy rolnej. Odprowadziliśmy, jak mówił wykładowca, do kasy UE ponad 5 miliardów euro, a otrzymaliśmy ponad 15. Aż 60% inwestycji w Polsce jest realizowanych ze środków unijnych, w tym 15,5 tyś. km wybudowanych autostrad...itd. Wykład ciekawy, rozwiewający wiele wątpliwości o UE.

   
Chór MODERATO, a z nim wszyscy, którzy byli w auli, na zakończenie uroczystej inauguracji zaśpiewał hymn Unii Europejskiej "Odę do radości". Wyprowadzono też sztandar, a Zofia Banaszak podziękowała za o
prawę muzyczną chórowi „MODERATO” Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod dyrekcją Bernarda Grupy, pracownikom UZ i wszystkim, słuchaczom, także członkom Zarządu ZUTW, którzy dzisiaj wspierali organizację uroczystości inauguracyjnej. Prezes Zofia Banaszak zaprosiła wszystkich na JUBILEUSZOWY TORT z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz po odbiór toreb z poczęstunkiem ufundowanym przez Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbietę Annę Polak.
   
Tę bardzo uroczystą i piękną inaugurację bieżącego roku akademickiego rejestrowali członkowie Grupy Fotograficzno-Filmowej KWADRAT.
  

Na inauguracji obecna była Gazeta Lubuska, która na swojej stronie zamieściła reportaż z tego wydarzenia. KLIKNIJ, ABY ZOBACZYĆ

Gratulacje:
.    .

Zdjęcia: Janina Komorowska

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

Zdjęcia: Andrzej Kozak

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Wideo: Kazimierz Błaszyński 


 


  

   

 

   

 

 
SZPROTAWSKI UTW ZAINAUGUROWAŁ ROK 2019/2020

 • Bogumiła Hyla-Dąbek
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 154


11 października 2019 r. trzyosobowa delegacja naszego uniwersytetu miała przyjemność uczestniczyć w uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego Szprotawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do Szprotawy pojechały: Zofia Dobrzyńska, Helena Haczkowska i Bogumiła Hyla-Dąbek. Seniorzy zebrali się w sali widowiskowej Szprotawskiego  Domu Kultury, którego dyrektorem jest Teresa Zima. Prezesem Szprotawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest Zenona Piwtorak. Obie panie powitały zebranych w sali seniorów oraz przybyłych na uroczystość gości.
  

Pani prezes w swoim inauguracyjnym wystąpieniu przedstawiła dane statystyczne utw w Polsce, których jest już 641 oraz dotyczące SzUTW, omówiła założenia programowe, mówiła o zajęciach odbywających się w uniwersytecie i ich znaczeniu dla sprawności intelektualnej i fizycznej seniorów. Zenona Piwtorak dziękowała burmistrzowi miasta za wsparcie, za to, że ich uniwersytet otrzymał nową siedzibę. To wielka sprawa dla SzUTW i wielka radość. Dziękowała za życzliwość Teresie Zimie - dyrektor Domu Kultury, bo do tej pory to tutaj uniwersytet miał swoje miejsce.
Burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik pogratulował seniorom aktywności, życzył zdrowia i zapewnił o swojej dla nich życzliwości oraz chęci pomocy.
SzUTW ma wśród swoich słuchaczy panią Irenę Tomaszewską, która skończyła sto lat. Ta ponad stuletnia słuchaczka była na inauguracji w całkiem dobrej formie, wszyscy zaśpiewali Jej 200 lat, a Zenona Piwtorak wręczyła  bukiet kwiatów.
 

Kwiaty i życzenia słuchaczom SzUTW, na ręce p. prezes złożyli przedstawiciele lubuskich utw, którzy do Szprotawy przyjechali. Były delegacje z Nowej Soli, Żagania, Iłowej Żagańskiej i Zielonej Góry, co bardzo ucieszyło Zarząd SzUTW, a prezes Z. Piwtorak serdecznie delegacjom dziękowała.
  

Występ chóru UNISONO pod dyr. Izy Habich, wspólne GAUDEAMUS IGITUR, ślubowanie nowych słuchaczy SzUTW, to były miłe momenty dla wszystkich zebranych w sali Szprotawskiego Domu Kultury.
  

Dzięki wykładowi Karola Błaszczyka pt:
Cenobium S. Ordinis Mariane Magdalenae de poenitentia in Sprotav Civitasobecni na inauguracji poznali historię budynku, w którym przed laty mieścił się klasztor Magdalenek, a w którym dzisiaj, pięknie odrestaurowanym, swoje miejsce znalazł SzUTW.
 

Po dużej dawce wiedzy przyszedł czas na rozrywkę. Zapewnił ją zespół teatralny słuchaczy utw z Iłowej Żagańskiej, działający przy tamtejszym Domu Kultury, który sztuką "Kandydatka na żonę", dobrą grą aktorów-amatorów, ciekawymi strojami, ubawił widownię i zasłużył na długie, gromkie brawa.
  

Po lampce szampana za pomyślność działań szprotawskich seniorów w starej siedzibie SzUTW pojechaliśmy do nowej, w pięknie wyremontowanym zabytkowym domu, z historią którego zapoznał nas wykładowca Karol Błaszczyk. Podziwialiśmy stare, grube mury, które po remoncie dostały nowe życie i wyglądają imponująco. Tam czekała na nas wystawa malarska Doroty Kamińskiej prowadzącej Sekcję Plastyczną i innych słuchaczy SzUTW oraz smaczny poczęstunek.
  

Do Zielonej Góry nasza delegacja wróciła późno, trochą zmęczona po dwóch inauguracjach tego dnia. Ze Szprotawy przywiozła bardzo miłe wrażenia.
Dziękujemy za zaproszenie, przyjacielską atmosferę, moc wrażeń, gratulujemy tak ciekawie przygotowanej Inauguracji Roku Akademickiego 2019/2020.

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

SIŁA WIEKU TKWI W CZŁOWIEKU

 • Bogumiła Hyla-Dąbek
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 361


XXI LUBUSKI TYDZIEŃ SENIORA obchodzony jest w październiku, a że seniorów coraz więcej, bo społeczeństwo się starzeje, to i lokalnych działań organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe w ramach obchodów XXI Lubuskiego Tygodnia Seniora dużo. Na terenie naszego województwa Lubuski Tydzień Seniora obchodzony jest pod honorowym patronatem Elżbiety Anny Polak  Marszałek Województwa Lubuskiego.
Inauguracja Lubuskiego Tygodnia Seniora odbyła się 7 października br. o godz. 11 w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze uroczystym wręczeniem tysięcznej Lubuskiej Karty Seniora oraz musicalem z piosenkami Edith Piaf.
Kolejnym wydarzeniem, w którym słuchacze naszego uniwersytetu też wzięli udział, a nasze artystyczne zespoły wystąpiły, była impreza kulturalno-integracyjna pod hasłem: "Siła wieku tkwi w człowieku - Zdrowie Seniora" 8 października w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałka Województwa Lubuskiego.
Organizatorem tego wydarzenia było Lubuskie Stowarzyszenie Alzheimera, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze, ZUTW wspomógł znacząco organizatorów, za co podziękowania otrzymała pani prezes Zofia Banaszak.
Wioletta Baziuk i Maciej Wróblewski, jako konferansjerzy, przeprowadzili zebranych w Sali Kolumnowej seniorów przez bogaty i bardzo ciekawy program imprezy.
  
Jeszcze przed uroczystym otwarciem przez panią Elżbietę Annę Polak - Marszałek Województwa Lubuskiego wydarzenia w Sali Kolumnowej, wystąpił nasz kabaret "Monte Verde" z zabawnym programem "Spojrzenie dojrzałej kobiety". Żartobliwe teksty o dolegliwościach ludzi starszych i w ogóle o starości, o tym, że seniorzy nie rezygnują z miłości, że czasami padają ofiarą oszustów...itp. rozbawiły wszystkich zebranych, którzy naszych artystów nagrodzili gromkimi brawami. Z monologiem wystąpiła też seniorka z Dziennego Domu "Senior WIGOR"
  
Pani marszałek Elżbieta Anna Polak po otwarciu spotkania z seniorami omówiła podjęte działania samorządu, pozyskane fundusze na rzecz seniorów, których, jak podkreśliła, jest coraz więcej, a ich życie nie jest łatwe. Trzeba zrobić wszystko, żeby było im lżej. Lubuskie dla Seniora! Pani marszałek wspomniała o 5. programach z zakresu profilaktyki i poprawy dostępności do leczenia m.in. walki z rakiem. Dofinansowania do wymiany pieców też sprawa istotna dla wielu seniorów.  Czy będzie silne społecznie, bliżej obywatela, czy środków wystarczy? Miejmy nadzieję, że nasze województwo będzie przyjazne dla nas, seniorów.
  
Śmiało można napisać, że hitem tego spotkania był wykład, który wygłosił dr hab. n. med. Andrzej Haczyński. "Starzejemy się zdrowo" to jego tytuł, a wiadomości przekazane przez wykładowcę pozwoliły na optymistyczne podejście do przemijającego czasu. Gdy usłyszeliśmy, że starość zależy od nas samych, pewnie wiele osób zastanawiało się, jakie podjąć działania, żeby ona, ta starość, nas nie dopadła. Bo od kiedy się zaczyna starość? Podobno wtedy, gdy sobie sami powiemy, że jesteśmy starzy. Może lepiej nie mówić? Wg doktora wtedy, gdy wolisz siedzieć w domu zamiast z niego wyjść, kiedy miejsce marzeń zajmują wspomnienia, kiedy wydajesz więcej na ratowanie zdrowia niż na jego rujnowanie, kiedy wartość świeczek na torcie przekracza wartość tortu. Z pewnością wielu słuchaczy ZUTW może odetchnąć z ulgą. Starość? Ona nas nie dotyczy! Zaraz po wykładzie udowodnili to seniorzy z grupy tanecznej "Senior-Perfekt" Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
  
Po emocjach, jakie wywołał wykład o zdrowym starzeniu się, przyszedł czas na kolejne, a był nimi występ zielonogórskiego barda Macieja Wróblewskiego. Jego repertuar, w tym wiele piosenek niezapomnianego Czesława Niemena, bardzo się podobał, a niektórzy dali temu wyraz śpiewając i bawiąc się wesoło.
  
   
Podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim można było obejrzeć wystawę fotograficzną "Siła wieku tkwi w człowieku" oraz skorzystać z różnych stoisk informacyjnych.
  
Bardzo dobre i bardzo potrzebne wydarzenie kulturalno integracyjne, spotkanie, na którym seniorzy uzyskali wiele dla nich cennych informacji. Wiedza i rozrywka, bardzo miło spędzone przedpołudnie. Dziękujemy.

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz


Zdjęcia: Bogumiła Hyla-DąbekREMAKE IRENY NIWY

 • Bolesław Polarczyk
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 243


W październikowy wieczór, dziewiątego, w poniedziałek, Irena Niwa, słuchaczka UTW z Klubu Fotograficznego FotoX , zaprosiła nas do Filii nr 1 WiMBP na wernisaż swojej wystawy pt. Remake, którą otworzyła pani Magda Bugaj, jej kierowniczka. Byłam kiedyś, razem z Ireną, członkinią Pracowni Edukacji Fotograficznej i właśnie tam Paweł Janczaruk zadał nam takie zadanie. Miałyśmy zrobić fotografię wg bardziej lub mniej znanego obrazu, ale prawie nikt nie podjął się tego zadania, tylko Irena zachęcona przez Pawła zapaliła się do tematu i bardzo długo nad nim pracowała. Oczywiście zdjęć nie byłoby bez Elżbiety Gaińskiej, która Irenie z wielką cierpliwością pozowała. Efekt jest doskonały. Skromna autorka wysłuchała wielu pochwał i przyjęła mnóstwo gratulacji od licznie zgromadzonych przyjaciół i znajomych. Wernisaż ubarwił występ Mirosławy Branickiej-Polarczyk i Zbigniewa Banaszaka. Spotkanie prowadziła Halina Maszner, która jak powiedziała pani Magda, jest dobrym duchem Filii. Wystawa będzie dostępna w godzinach pracy Filii do 12 listopada, gorąco zachęcam do jej obejrzenia!

Ewa Kwaśniewicz

Zdjęcia: Ewa Kwaśniewicz


Zdjęcia: Janina KomorowskaCHODZIĆ CZY NIE CHODZIĆ NA ZAJĘCIA PEF?

 • Bogumiła Hyla-Dąbek
 • Kategoria: ZUTW
 • Odsłony: 388


Pracownia Edukacji Fotograficznej przy ZUTW to zajęcia już od lat prowadzone przez uznanego artystę-fotografa - Pawła Janczaruka. Roczne uczestnictwo w tych zajęciach nie upoważnia mnie do ich głębokiej analizy, a tym bardziej oceny, ale z przyjemnością podzielę się z zainteresowanymi spostrzeżeniami, które zebrałam w ciągu ubiegłego roku akademickiego.

Zanim zapisałam się na zajęcia PEF, swój kontakt z aparatem rozpoczęłam od rocznego kursu o nazwie Podstawy Fotografii, na którym poznałam najważniejsze parametry, jako że od ich właściwego  ustawienia zależy jakość obrazu. P. Janczaruk omówił dokładnie każdy kolejny, scharakteryzował też szeroki asortyment sprzętu fotograficznego, żebym mogła dokonać świadomego zakupu. Za radą prowadzącego zajęcia, swój aparat, bez względu na to jaki by nie był, wskazane jest polubić, ale życzliwie uprzedzam, nie ma co liczyć od razu na jego wzajemność.

Zajęcia w PEF są, moim zdaniem, niezbędnym etapem w edukacji, bo chodzi o to, żeby robiąc jak najwięcej fotografii, nauczyć się rozpoznawać własne błędy, a bez fachowych uwag P. Janczaruka jest to niemożliwe. Do tej pory robiłam zdjęcia, a teraz uczę się wykonać fotografię.

Bardzo ważna dla każdego seniora, który podejmuje, tak jak ja, absolutnie nowe wyzwanie, jest sama osoba prowadzącego zajęcia. Paweł Janczaruk jest mistrzem, śmiem sądzić, że o fotografii wie wszystko. Imponuje grupie swoją wiedzą, ale jego niekiedy surowe spojrzenie budzi w nas respekt i podświadome freudowskie niepokoje.

Najogólniej tego typu osobowość określiłabym słowem „osobna”, ponieważ nie znam drugiej takiej, która skupiałaby w sobie tyle przeciwieństw. Potrafi być bardzo przyjacielski, ale i szorstki jednocześnie; wytrwale tłumaczący, a za chwilę niecierpliwy; uczący wszechstronności ujęcia tematyki, ale stawiający z lubością na detale; nie cierpiący kiczowatych tematów, a kwiatki jako zadanie domowe; doceniający prace nowicjuszy, b. krytyczny wobec doświadczonych.

Dlaczego więc chętnie będę uczęszczała na te zajęcia również w tym roku akademickim? Przyczyn jest wiele. Na początku zajęć, dowiadujemy się „co w trawie piszczy” w zakresie wydarzeń kulturalnych. Chodzi nie tylko o wernisaże fotograficzne, ale także o inne interesujące przedsięwzięcia, nawet filmy, które warto obejrzeć. Uczę się mądrze rozglądać i w otaczającej mnie rzeczywistości znaleźć ciekawy motyw i ująć go tak, żeby fotografia jako najbardziej „gadatliwe medium” powiedziało wyłącznie to, co niezbędne. Ona ma również zachęcić odbiorcę do myślenia, dać mu możliwość własnej interpretacji, wywołać nostalgię... Dowiedziałam się tylu interesujących rzeczy na temat kompozycji, złotego podziału, niektóre rady Pawła są do bólu proste, np. ta, że aby dobrze wykadrować budynek nie muszę stać jak słup soli, „wolno” mi używać własnych nóg. Nie trzeba kombinować- najprostsze podanie tematu bywa czasami najlepsze. Na zajęciach PEF „podciągam” się też ze słownictwa, autorem szerszego zakresu leksyki jest oczywiście prowadzący. Wymienię zaledwie kilka; fotografie się popełnia, a nie robi, przyroda owszem łagodzi nastroje, ale: „ po co Wam te krzaczory”, fotografia musi „oddychać” itd.

Drogi Pawle, dziękuję za wzbogacenie o wiedzę moje każde spotkanie z fotografią i za ten płaszcz ochronny dla początkujących na zajęciach, niech jeszcze doświadczeni pocierpią, zanim za parę lat i ja do nich dołączę. Pani prezes Zofii Banaszak dziękuję za umożliwienie zajęć u takiego fachowca i ciekawego człowieka.

                                                                        Refleksje „pierwszoklasistki” Małgorzaty Turzańskiej

Paweł Janczaruk, oprócz zajęć programowych, poświęcał nam swój czas też podczas wycieczek do ZOO w Cottbus, ucząc jak fotografować zwierzęta i organizował warsztaty w czasie wakacji, co rejestrowała Bogumiła Hyla-Dąbek.

Kliknij tutaj:
     

 

     


pozyczki

Log in