PRACOWNIA EDUKACJI FOTOGRAFICZNEJ

PRACOWNIA EDUKACJI FOTOGRAFICZNEJ

REMARKE - WYSTAWA IRENY SOSNOWSKIEJ22 lutego 2018 w tzw. łączniku naszej siedziby mieliśmy wielką przyjemność uczestniczyć w otwarciu wystawy fotograficznej Ireny Sosnowskiej, którą przygotowała i zaprezentowała pod kierunkiem Pawła Janczaruka.
To pierwsza tego typu wystawa w naszym uniwersytecie, można śmiało powiedzieć inna niż wszystkie, bo temat bardzo ciekawy i nie łatwy do zrealizowania. Na jej otwarciu poza p. prezes Zofią Banaszak, która pogratulowała autorce i kuratorowi wystawy, byli też inni członkowie Zarządu ZUTW, słuchacze PEF oraz inni zainteresowani słuchacze.
Irena  już kilka lat uczestniczy w zajęciach PEF, należy też do klubu fotograficznego FOTOX.
REMAKE - czyli jakby adaptacja materiału źródłowego. Tematem tym zainteresował nas w ubiegłym roku akademickim Paweł Janczaruk na zajęciach Pracowni Edukacji Fotograficznej.
Obejrzyjcie obrazy, poszukajcie takich, które was zainteresują i zainspirują do zrobienia podobnych zdjęć - mówił nasz nauczyciel. Wielu z nas oczywiście próbowało, ale najbardziej zainteresowała się tematem i zrobiła najlepsze zdjęcia Irena Sosnowska, więc nic dziwnego, że Paweł Janczaruk - artysta fotograf - zaproponował jej zrobienie indywidualnej wystawy, co zawsze jest dużym wyzwaniem, ale też wyróżnieniem i daje ogromną satysfakcję.

Co powiedziała autorka tej bardzo ciekawej wystawy?
To było tak, że Paweł dał  nam na PEF temat: Obrazy malarzy - remake.
Kilka osób wrzuciło na Facebooka- na stronie PEF po jednym zdjęciu wskazanego obrazu mistrza i swoje zdjęcie. Temat mi się spodobał, więc zrobiłam kilka takich zdjęć i codziennie wrzucałam na FB. Na zajęciach, Paweł zaczął mnie zachęcać żebym więcej takich zdjęć zrobiła. Wybrałam z internetu (trwało to kilka tygodni) kilkanaście obrazów i we współpracy z Elżbietą Gaińską (modelką) zrobiłam zdjęcia, z których Paweł najlepsze wybrał na tę wystawę. Moja wystawa powstała  dzięki Pawłowi Janczarukowi i naszej koleżance Elżbiecie Gaińskiej, za co im bardzo dziękuję.

Irena Sosnowska podziękowała Pawłowi Janczarukowi (nie łatwo u niego o zakwalifikowanie zdjęć na wystawę, dobrze to wiemy) i koleżance, a ja dziękuję autorce za tę wystawę, którą obejrzałam z wielkim zainteresowaniem i podziwem. Dziękuję Pawłowi - kuratorowi wystawy za pracę z nami, która daje takie efekty.
Myślę, że śmiało mogę w imieniu wszystkich, którzy uczestniczyli w wernisażu wystawy (słyszałam jakie opinie były wypowiadane) Irenie Sosnowskiej pogratulować, a słuchaczy ZUTW i wszystkich zainteresowanych zaprosić do oglądania wystawy, bo tutaj zdjęć nie pokażemy, a zobaczyć na pewno warto.

Zdjęcia: Elżbieta Gaińska i Regina Pawliczak

PARKI MIEJSKIE W OBIEKTYWIE SŁUCHACZY PEF
Pracownię Edukacji Fotograficznej na naszym uniwersytecie prowadzi artysta fotograf Paweł Janczaruk. Słuchacze, którzy pasjonują się fotografowaniem i chcą tę swoją pasję doskonalić, uczestniczą w zajęciach, na których poznają teorię fotografowania, żeby później tę wiedzę wykorzystywać na zajęciach praktycznych.
W ubiegłym i w tym roku akademickim większość fotograficznych plenerów mieliśmy i nadal będziemy mieli w parkach miejskich. Ich fotografowanie sprawia nam wiele przyjemności, a zdjęcia, biorąc pod uwagę wycinkę drzew w mieście, stanowią wartość nie tylko artystyczną, ale też dokumentalną, a nawet już historyczną.

W parku Sowińskiego:
  

W parku Poetów:
  

W parku przy stacji kolejowej:
  

Fotografując parki nasz nauczyciel stawia nam zawsze konkretne zadanie. I tak w parku Sowińskiego ważne były linie, ich układ. W parku Poetów zwracaliśmy uwagę na prawie lustrzane odbicia, a w parku Makusynów, czy Kolejowym fotografowaliśmy je tak, żeby drugie wykonane zdjęcie było dopowiedzeniem pierwszego. Mamy nadzieję, że oglądający nasze zdjęcia to dostrzegą. Nie są to łatwe zadania, zdarzają się nam "poprawki". Idziemy i fotografujemy raz jeszcze. Za to, gdy uda się nam zadanie wykonać poprawnie, a zdjęcia Paweł Janczaruk zakwalifikuje jeszcze na wystawę, czujemy ogromną satysfakcję. Zrozumieliśmy, że w sztuce nie ma demokracji, liczy się dobre zdjęcie i tak na wystawach PEF może być kilka zdjęć jednej osoby, a drugiej żadnego. To czyni wystawy Pracowni Edukacji Fotograficznej wystawami dobrych zdjęć, a nas bardzo motywuje. Mamy świadomość, że ciągle się uczymy, ale też, że robimy coraz lepsze zdjęcia.
       
  
Nasze wystawy powstają długo. Poświęcamy wiele zajęć na dany temat, żeby móc zebrać materiał, który można pokazać. W pierwszym półroczu słuchacze PEF pod kierunkiem Pawła Janczaruka otworzyli dwie wystawy fotograficzne. Pierwszą w październiku o tytule "WZGÓRZE WINNE -  Rozdział drugi". Dzisiaj Wzgórze Winne o dawnym wyglądzie już nie istnieje. Jakie będzie? Zobaczymy. Nasze zdjęcia mają dużą wartość dokumentalną.
Druga wystawa  "PARK SOWIŃSKIEGO" została otwarta 14 października i można ją teraz oglądać w łączniku siedziby ZUTW. Na niej też można zobaczyć to, czego, niestety, już w tym parku dzisiaj nie ma.
Sukcesywnie będziemy pokazywać kolejne zielone tereny naszego miasta, ale tak, jak wspominałam wystawy pod kierunkiem Pawła Janczaruka potrzebują czasu.
Liczymy na zainteresowanie słuchaczy ZUTW i nie tylko naszymi wystawami, na które serdecznie zapraszamy.

Zdjęcia: Janina Komorowska:


Zdjęcia: Bolesław Polarczyk:


"MOŻE MORZE" - wystawa BolkaDzisiaj - 27.01.2016 r. w łączniku, gdzie swoją galerię ma Pracownia Edukacji Fotograficznej, otwarta została wystawa fotograficzna Bolka Polarczyka pt: "Może morze".
To Paweł Janczaruk widząc na Facebooku kilka morskich zdjęć Bolka zainteresował się nimi i zaproponował mu zrobienia wystawy, którą dzisiaj, jako jej kurator, razem z p. prezes Zofią Banaszak i autorem, otworzył. W naszym skromnym łączniku zgromadziło się wielu słuchaczy uniwersytetu, aż był kłopot z poruszaniem się i na pewno zdjęcia trzeba będzie raz jeszcze spokojnie obejrzeć.
Woda – jeden z trzech żywiołów w towarzystwie, którego dobrze się czuję. Lubię jeziora, rzeki i morze. Z wodą związane są moje wcześniejsze i obecne hobby czyli żeglarstwo i wędkarstwo. Przebywanie nad wodą powoduje to, że człowiek staje się spokojniejszy.
Przebywając nad polskim Bałtykiem podjąłem próbę przedstawienia morskich widoków. Mewy na falochronie, zachód słońca czy przepełniona ludźmi plaża to dla mnie obrazy zbyt banalne. Wystawa ukazuje najpiękniejsze nasze morze w nieco inny sposób nieco minimalistyczny. Zdjęcia powstały w Świnoujściu i Kołobrzegu w latach 2015-2016.
Tak tematykę swojej wystawy uzasadnia sam autor - Bolesław Polarczyk.
Bardzo ładnie o wystawie powiedział Paweł Janczaruk, którego artystyczne spojrzenie jest na pewno bardziej wysublimowane niż przeciętnego odbiorcy. Dla Niego, wystawa Bolka nie jest tylko o morzu, to przede wszystkim wystawa o ciszy, spokoju, o nicości. Wystawa bardzo refleksyjna, która zmusza do dłuższego zatrzymania się przy niej, sięgnięcia bardziej w jej głębię i zastanowienia się nad przemijającym czasem, a nawet nad swoim życiem. Zdjęcia na wystawie Bolka nie krzyczą, nie porażają nas barwami, nie pokazują nam spektakularnych wydarzeń, ale te zdjęcia nam wszystkim szepczą: "zwolnij, spokojnie, nie spiesz się tak, zobacz ile wokół piękna...". To cenne przesłanie otwartej dzisiaj wystawy, gdy wszystko i wszyscy dokoła pędzą i brakuje często czasu na głębsze przemyślenia.
Streściłam tylko wypowiedź Pawła o wystawie, więc na pewno nie ujęłam wszystkiego, co powiedział, a co niektórym otworzyło oczy na Bolka zdjęcia. Mnie bardzo, ale jak rozmawiałam z koleżankami, to wiem, że innym też. Początkowo szukaliśmy na zdjęciach większej dynamiki, a to fal, a to ludzi karmiących mewy, niektórzy liczyli na zachody słońca, a tu nic z tych rzeczy, tylko cisza, spokój.. i o to właśnie chodziło. Dlatego wystawa Bolka o morzu okazała się inna i na pewno jest to wystawa dla ludzi wrażliwych, którzy będą na nią patrzyli oczami duszy.
Gdy oglądałam zdjęcie, na którym Mirka - żona Bolka - stoi nad brzegiem spokojnego morza, pomyślałam: jaka ładna ilustracja do piosenki Alicji Majewskiej "Jeszcze się tam żagiel bieli". Myślę, że gdy znajdę się nad morzem, wspomnę zdjęcia z wystawy Bolka i będę tam szukała tej ciszy, spokoju, nawet monotonii, która pozwoli mi się odprężyć, wyciszyć. Może spróbuję też inaczej fotografować morze?
Pani prezes Zofia Banaszak podziękowała autorowi i kuratorowi za wystawę, za związane z nią przeżycia. Była pełna uznania dla Bolka, gdy zaczął opowiadać o robieniu zdjęć nad morzem. Profesjonalny język fotograficzny, świadczący o tym, że Bolek ciągle rozwija swoją pasję poprzez poszerzanie wiedzy teoretycznej i praktycznej, niektórych wprawiał w zakłopotanie. Paweł Janczaruk przypomniał, że Bolek w poprzednich latach uczestniczył w zajęciach Pracowni Edukacji Fotograficznej, podkreślił też, że galeria pracowni jest dostępna dla wszystkich, którzy mają dobre, ładne i ciekawe zdjęcia do pokazania.
Bolku, wielkie gratulacje. Pawle, podziękowania, że dostrzegłeś zdjęcia Bolka. Zosiu, wdzięczność za możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań w ZUTW.
Mam świadomość, że piszę to w imieniu wielu osób.

Więcej zdjęć tutaj:O PRACOWNI EDUKACJI FOTOGRAFICZNEJOd września 2013 roku działa w naszym uniwersytecie Pracownia Edukacji Fotograficznej (PEF). Zajęcia prowadzi artysta-fotograf Paweł Janczaruk. Uczęszczają na nie członkowie obu klubów fotograficznych: FOTOOKO i FOTOX oraz zainteresowani fotografią i fotografowaniem słuchacze spoza tych klubów. Są to zajęcia teoretyczne, praktyczne, plenery, wykonujemy zdjęcia na zadany temat, często zestawy. Wszystkie są szczegółowo omawiane i wówczas przekonujemy się ile jeszcze musimy się nauczyć, żeby robić dobre zdjęcia.
Dla niektórych, jest to już czwarty rok pogłębiania wiedzy z zakresu fotografowania, co jest ich pasją.
Prowadzący zajęcia Paweł uczy i wymaga. Wysoko stawia poprzeczkę swoim słuchaczom. Chwali za dobre zdjęcia, ale też wytyka wszystkie błędy i zmusza do ich wyeliminowania.
Cenimy to sobie, bo każdemu z nas zależy, żeby jak najwięcej się nauczyć i żeby nasze zdjęcia były coraz lepsze.
W ciągu tych lat, pod kierunkiem Pawła Janczaruka,  powstało wiele wystaw słuchaczy Pracowni Edukacji Fotograficznej, grupowych i indywidualnych. Były też wystawy w obu klubach fotograficznych, na które Paweł pomagał dokonać wyboru zdjęć, bo dobre zdjęcia to podstawa, żeby nasze wystawy się podobały i były doceniane.
Zdjęcia, które były na tych wystawach prezentowane, to najlepsze nasze zdjęcia, wcześniej szczegółowo omawiane i wybrane.

Obecnie w siedzibie ZUTW (w łączniku) można oglądać wystawę Małgorzaty Mężyńskiej pt: "Siedem dni w Alpach".

Wcześniejsze wystawy słuchaczy wszystkich grup PEF prezentowały zdjęcia o różnej tematyce.
"Studio dwa" -  to wystawa zdjęć martwej natury, fotografowanej podczas zajęć. Ta wystawa wzbudziła podziw, że z fotografowania takich banalnych rzeczy, bibelotów, powstało coś tak interesującego.

Wystawy "Ulica" i "Ulica 2" - prezentowały zdjęcia wykonane w różnych miejscach na ulicach różnych miast. To zatrzymane w kadrze przez fotografujących niepozowane sytuacje. Nie jest łatwe uchwycenie czegoś bardzo interesującego. Wymaga obserwacji i cierpliwości. Dlatego sporo czasu poświęciliśmy podczas zajęć na teorię i szczegółowe omawianie takich zdjęć.

"Opowiemy wam o Zbyszku" - wystawa poświęcona  Zbigniewowi Rajche, który odszedł od nas w roku 2016, była wystawą członków obu klubów fotograficznych FOTOOKO i FOTOX, ale w PEF dokonano selekcji zdjęć i była to wystawa, z której na pewno i Zbyszek, świetny fotograf, byłby zadowolony.

"Antypocztówka" - tutaj pokazano zdjęcia miejsc naszego miasta, które na pewno nigdy nie ukazałyby się na widokówkach. Zanim je znaleźliśmy i zrozumieliśmy o co w takiej fotografii chodzi, przemierzyliśmy z naszym nauczycielem Zieloną Górę i wysłuchaliśmy wszystkich Jego wskazówek. Ta wystawa była prezentowana też poza siedzibą ZUTW.

"Czeski Raj" i "Jesień w Czeskiej Szwajcarii" - to piękne wystawy zdjęć członków klubu FOTOX,  w wyborze których pomagał Paweł Janczaruk, a zdjęcia zrobiono podczas wycieczek w te urocze regiony naszych sąsiadów.

"Zittau i okolice" - to też jedna z ładniejszych wystaw, jaka powstała po naszym pobycie w Zittau i gdzie warsztaty fotograficzne prowadził Paweł. Długo trwał wybór zdjęć na tę wystawę, ale prezentowaliśmy ją nie tylko w ZUTW, bo też w Zielonogórskiej Palmiarni i w Zittau.

"W studiu"  - to wystawa portretów osób niepełnosprawnych i uroczej Darii, która zgodziła się nam pozować na oddzielnej sesji w sali, w której mamy zajęcia. Na tej wystawie są też wybrane najlepsze zdjęcia martwej natury. Była ona posumowaniem studyjnych warsztatów fotograficznych. Fotografowaniu, szczególnie osób niepełnosprawnych, towarzyszyły duże emocje. Osoby fotografowane pokazały nam, że z niepełnosprawnością można też żyć pełnią życia i być szczęśliwym, co staraliśmy się pokazać na naszych zdjęciach.

Tych grupowych wystaw zdjęć, w których czynnie uczestniczyła PEF i jej prowadzący, było więcej, o czym przekonają się wszyscy, którzy się nimi zainteresują i klikną w link:    http://pracowniaedukacjifotograficznej.eu/galerie/
 
W PEF, przez okres jej działalności, powstało też wiele wystawa indywidualnych, do których zawsze nas Paweł Janczaruk namawia. I tak, pod Jego kierunkiem i czujnym, artystycznym okiem, powstały m.in. wystawy:
"Taniec" - Teresy Kaczmarek 
"Taaka ryba" - Ewy Kwaśniewicz
"Pocałunek w Neapolu" - Eugeniusz Czerwińskiego
"Dwa teatry" - Janiny Komorowskiej
"Gdzie śpiewają motyle" - Krystyny Bałundy
"O czym szumi rzeka"  - Krystyny Filmanowicz
"Myśl podwójnie" - Romana Grobarskiego
" Moje spacery" - Andrzeja Kozaka
"Detale zielonogórskie" - Ewy Kwaśniewicz
"Współczesna architektura Zielonej Góry" - Bolesława Polarczyka
"Oksford Street" - Janiny Komorowskiej
"Priwit Lwiw!" - Bogumiły Hyli-Dąbek
"Architektura" - Marii Greckiej i Ryszarda Anackiego
"Pasjonaci" - Pawła Janczaruka

Wystawy Marii Greckiej i Ryszarda Anackiego, Janiny Komorowskiej, Andrzeja Kozaka, Bogumiły Hyli-Dąbek, Ewy Kwaśniewicz, Bolesława Polarczyka były prezentowane poza siedzibą ZUTW i dostępne dla wielu zainteresowanych zielonogórzan.  Wystawy Janiny Komorowskiej i Bogumiły Hyli-Dąbek powędrowały, aż do Jastrzębia Zdroju.
Wystawy najlepiej świadczą o naszych fotograficznych postępach. Chociaż ciągle nam jeszcze wiele brakuje, żeby nasz nauczyciel był z nas w pełni zadowolony, to małymi kroczkami idziemy do przodu.
W tym miesiącu w siedzibie ZUTW będzie otwarcie kolejnej indywidualnej wystawy. Tym razem Boleslawa Polarczyka pt: "Może morze". Tymczasem, wszystkich zainteresowanych zapraszamy do naszych galerii, bo, jak się przekonacie, dorobek słuchaczy PEF jest już imponujący.


Wszystkie wystawy indywidualne warto na pewno zobaczyć i tak, jak wystawy grupowe, wystarczy kliknąć w link: http://pracowniaedukacjifotograficznej.eu/galerie/

   
  
                       WYSTAWA "STUDIO DWA"
W październiku, w siedzibie ZUTW została otwarta pierwsza w tym roku akademickim wystawa słuchaczy Pracowni Edukacji Fotograficznej, w której zajęcia prowadzi artysta fotograf Paweł Janczaruk. Wystawę otworzyła pani prezes Zofia Banaszak.

Swoje zdjęcia zaprezentowali:
Elżbieta Galińska , Ewa Kwaśniewicz, Irena Sosnowska, Janina Komorowska, Jerzy Staszewski, Jadwiga Szuba, Józefa Słonina, Krystyna Filmanowicz, Krystyna Jaworska, Paweł Janczaruk, Roman Grobarski, Stanisław Jastrzębski i Teresa Kaczmarek.Zdjęcia powstały na zajęciach i pokazały, jak można stworzyć ciekawe kompozycje z drobiazgów, których pełno w każdym domu. Odpowiednio ustawione, oświetlone dały efekt, który każdy może podziwiać w korytarzu ZUTW, tzw. łączniku.Wszystkie fotografie były szczegółowo omawiane i, jak zawsze u Pawła, wybrane te najlepsze. Na pewno warto się przy nich zatrzymać i obejrzeć.

Zdjęcia w artykule są autorstwa Romana Grobarskiego.
 

ULICA TEMATEM KOLEJNEJ WYSTAWY PEFPracownię Edukacji Fotograficznej prowadzi artysta-fotograf Paweł Janczaruk. Z zajęć korzystają nasi fotografujący słuchacze z obu klubów fotograficznych FOTOOKO i FOTOX.
Tym czego uczą się w PEF mogą się pochwalić na fotograficznych wystawach, które przygotowują pod kierunkiem swojego nauczyciela.
Wystawy są przygotowywane przez wiele miesięcy, poprzedzone wykładami na dany temat, warsztatami, omówieniem i wyborem zdjęć.
Oko Pawła dostrzeże każdą niedoskonałość zdjęcia, więc jeżeli czyjeś zdjęcie zostanie wybrane na wystawę, na pewno ma powód do zadowolenia.
7 kwietnia 2016r. w Filii nr1 WiMBP im. C. Norwida (Galeria na Ptasiej) odbył się wernisaż  wystawy fotograficznej, której tematem jest ulica. Ukazały się na niej zdjęcia następujących osób:
Andrzeja Kozaka
Bogumiły Hyli-Dąbek
Beaty Wołyniec
Eugeniusza Czerwińskiego
Ewy Kwaśniewicz
Hanny Nowickiej
Ireny Sosnowskiej
Janiny Komorowskiej
Jerzego Staszewskiego
Krystyny Filmanowicz
Krystyny Jaworskiej
Niny Czekały
Pawła Janczaruka
Romana Grobarskiego
Teresy Żak
Paweł Janczaruk o tego rodzaju fotografii napisał tak:
Street photography–fotogtafia uliczna. Sugeruje fotografowanie na ulicach miasta, jednak jest to uproszczenie, w szczególności jeżeli chodzi o charakter jaki mają w rzeczywistości takie zdjęcia. Większość pokazywanych tego typu zdjęć wykonanych jest w dużych miastach. Jednak to, co w nich jest najważniejsze, nie odnosi się do architektury, lecz do człowieka, jego zachowań oraz relacji z otoczeniem.
Jak widzimy, nie jest to łatwa fotografia i zmierzenie się z nią było dla fotografujących ambitnym wyzwaniem. Wystawę na pewno warto obejrzeć, co jest możliwe do 6 maja.

Zdjęcia: Andrzej Kozak i Krystyna Filmanowicz
  

Otwarcie wystawy Krysi Filmanowicz  31-03-2016 r. Jadzia Korcz-Dziadosz otworzyła wystawę Krysi Filmanowicz. W otwarciu uczestniczyli koledzy i koleżanki z Klubów Fotograficznych Fotooko, Foto X i Pracowni Edukacji Fotograficznej ZUTW,w której, pod kierunkiem artysty-fotografa Pawła Janczaruka, ta wystawa powstała.
 
 zdj. A. Kozak


zdj.Janeczka, Romek, Krysia

 

O czym szumi rzeka

Pod takim poetyckim tytułem kryje się pierwsza indywidualna wystawa fotograficzna Krystyny Filmanowicz , której otwarcie było we czwartek 31 marca. Jest to kolejna wystawa indywidualna członków Pracowni Edukacji Fotograficznej, prowadzonej przez Pawła Janczaruka. Poprzednio swoją wystawę pt. „Taaaka ryba” prezentowała Ewa Kwaśniewicz, a następna autorstwa Teresy Kaczmarek pt. „Taniec” zawiśnie na ścianie galerii UTW w maju.

Wystawę otworzyła Jadwiga Korcz-Dziadosz, potem ciepło o wystawie i jej autorce mówił Paweł Janczaruk, następnie głos zabrała Krysia. Fotografie, które oglądałam są wybrane przez Krysię i Pawła z bardzo wielu (kilkuset a może więcej) zrobionych przez autorkę w trakcie jej licznych podróży w Karkonosze, drogą prowadzącą przez Dolinę Bobru, jeździła tam przez wiele lat i zakochała się w rzece. Tą miłość widać na prezentowanych zdjęciach. Jest na nich rzeka wzburzona w trakcie wielkiej powodzi i płynąca wolno i leniwie w letni wieczór. W lecie woda na rzece opada i pojawiają się na niej łachy a nad powierzchnie wody wychylają się trawy. Jak jest spokojna można nią płynąć kajakiem. Ale to górska rzeka bystra i rwąca. Żeby nie zagrażała ludziom i ich dobytkowi ujarzmiono ją i wykorzystano do swoich celów. Zbudowano zapory i elektrownie w Pilchowicach, Siedlęcinie, Wrzeszczynie i Starym Raduszczu koło Krosna Odrz. Przerzucono nad nią mosty kolejowe (niektóre już nieczynne) min. w Siedlęcinie i Dychowie i przegrodzono jazami. I właśnie o tym wszystkim szumi rzeka i pięknie pokazuje nam Krysia.                                                                                  Ewa KwaśniewiczANTYPOCZTÓWKA - WERNISAŻ WYSTAWY


Pracownia Edukacji Fotograficznej ZUTW już od kilka lat jest prowadzona przez artystę - fotografa Pawła Janczaruka. Ciekawe zajęcia przyciągają coraz więcej chętnych, zainteresowanych podnoszeniem umiejętności fotografowania i poszerzeniem swojej wiedzy o fotografii.
Powstają nowe grupy, których program jest dostosowany do oczekiwań i potrzeb ich słuchaczy.
W wyniku zajęć z Pawłem organizowane są też różne wystawy fotograficzne. Są to wystawy indywidualne oraz grupowe.
27 stycznia 2016 roku w Filii nr1 WiMBP przy ul. Ptasiej odbył się wernisaż wystawy, której tematem jest "Antypocztówka".
Zanim jednak wystawa powstała, odbyły się zajęcia, które wszystkim uzmysłowiły, o co tak naprawdę chodzi i że nie jest to, wbrew pozorom, temat łatwy. Później, oglądanie i szczegółowe omawianie zdjęć przez prowadzącego zajęcia, żeby na koniec dokonał wyboru tych najlepszych.


O wystawie "Antypocztówka" jej organizator i kurator Paweł Janczaruk powiedział tak:
"Każdy rozpoczynający przygodę z fotografią posiada w swoim archiwum kilka zdjęć, które można określić "pocztówką”. Zdjęcia, które tak chętnie wykonują amatorzy na wycieczkach i plenerach. Ten "społeczny przymus" wywołuje jednak sprzeciw. Prowokuje do tworzenia, poszukiwania piękna w prostocie, w tym co ,,niefotograficzne”. W każdym zdjęciu, oprócz perfekcyjnej kompozycji, zatrzymana jest mała opowieść. Opowieść ta jest najcenniejszym elementem zdjęcia. Wystawa antypocztówek jest osobistym podejściem każdego autora do tego co go otacza. Jest próbą przekonania, że należy znaleźć w sobie chęć popatrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. W tej rzeczywistości znaleźć można piękno i harmonię."


Autorzy prac: Andrzej Kozak, Bagumiła Hyla-Dąbek, Beata Wołyniec, Eugeniusz Czerwiński, Ewa Kwaśniewicz, Irena Sosnowska, Janina Komorowska, Józefa Słonina, Jerzy Staszewski, Krystyna Filmanowicz, Krystyna Jaworska, Nina Czekała, Paweł Janczaruk, Roman Grobarski,Teresa Brandyk

     
Goście i sami autorzy z zainteresowaniem oglądali pokazane na wystawie zdjęcia, a przy niektórych żywo dyskutowali.

   

Był też czas na rozmowy przy kawie i ciasteczkach.

Wystawę można oglądać przez miesiąc od jej otwarcia. Wszystkich zainteresowanych, autorzy zdjęć z Pawłem Janczarukiem serdecznie zapraszają.

Zdjęcia: Krystyna FilmanowiczZdjęcia: Janina Komorowska
 

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek
 

pozyczki

Log in