KLUB FILOZOFICZNY 'COGITO'

KLUB FILOZOFICZNY 'COGITO'

Podsumowanie 5 lat działalności klubu „COGITO”Radosnymi wydarzeniami warto cieszyć się jak najdłużej. Na spotkaniu 09.04.2018r. w Sali Słonecznej ZUTW postanowiliśmy przy kawie, torcie, smakołykach , wrócić do obchodów 5 lecia Klubu „Cogito ” które świętowaliśmy 20 marca 2018 przy wypełnionej widowni w Sali im. Janusza Koniusza WiMBP

Ludzka myśl żywi się radością . Bez niej nie ma nie tylko inteligencji, ale i odwagi i wielkoduszności” /Charaktery nr 5 maj 2016/

Na tym dzisiejszym spotkaniu uroczyście pasowani na „filozofa niedoskonałego” były osoby które nie mogły uczestniczyć 20 marca: koleżanki Jadwiga Korcz- Dziadosz i Jadwiga Lechny oraz kolega Edward Cupiał.

Przy kolorowo –wiosennej oprawie spotkania –uśmiechnięci , zadowoleni w przyjaznym gronie podsumowaliśmy nasze 5 lat.

Chcę dodać ,że Klub „Cogito” wykazał się solidarnością w organizowaniu marcowego wydarzenie oraz dzisiejszego spotkania. Wszyscy włączali się w pomysły na etapie przygotowań a później we wszelkie konieczne prace.

Zaczynamy następne 5 lecie…

Bezmyślnym życiem żyć człowiekowi nie warto” SOKRATES

Kierownik Klubu : Jerzy Lewandowski i Barbara Czarnecka

Spisała Halina Maszner

 

Dzisiejsze /jak i poprzednie/ spotkanie profesjonalnie udokumentowali koledzy z Grupy Fotogaficzno-Filmowej "Kwadrat": Bolesław Polarczyk ,Roman Grobarski, Andrzej Josicz.

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


Zdjęcia: Roman Grobarski

JUBILEUSZ 2013-2018 Klubu Filozofii „Cogito” ZUTWKlub prowadzony przez doktora nauk filozoficznych panią Agnieszkę Szczap.

Uczciliśmy jubileusz 5-lecia uroczyście 20.03.2018 na Sali WiMPB im. J. Koniusza.

 

Epikur, grecki filozof, był jednym z najważniejszych filozofów tzw. drugiej fazy greckiej filozofii klasycznej, w której dominowały zagadnienia filozofii życia, czyli rozważania na temat jak osiągnąć pełne szczęście: Każdy chciałby być szczęśliwy więc…

Pani Agnieszka Szczap - doktor nauk filozoficznych - postanowiła dotrzeć do słuchaczy trzeciego wieku z przekazem sławnych filozofów. Filozofia to umiłowanie mądrości. To próba zrozumienia czym jest świat i jakie jest w nim nasze miejsce. To prowokowanie do własnych przemyśleń, do pytań stawianych sobie i wszelkim przejawom ludzkiej twórczości.

Przez 5 lat staraliśmy się być pilnymi słuchaczami i uczestnikami zajęć dotyczących m. innymi Kanta, Sokratesa, Platona czy omawiając „Książeczkę o człowieku R. Ingardena” lub G. Marcela „ Być i mieć” i innych.

Postanowiliśmy za namową pani prezes Zofii Banaszak, której dziękujemy jubileusz 5-lecia uczcić w gronie innych słuchaczy i zaproszonych specjalnych gości. Uświetnili uroczystość swoją obecnością - dyrektor WiMBP pan Andrzej Buck, panie: Barbara Konarska, Danuta Styś-Wierzchołowska, Elżbieta Żurawik, panie z Instytutu Filozofii Katarzyna Turonek-Ostrowska i Lucyna Majewska. Scenariusz zawierał sporo atrakcji. Zostaliśmy, przez panią doktor Agnieszkę Szczap i naszego kolegę Marka Kurzawę, doktora nauk technicznych (obecnie studiującego filozofię) pasowani na FILOZOFA NIEDOSKONAŁEGO, otrzymując birety i certyfikaty upoważniające do tytułu.

Członkowie Klubu „Cogito” ze sceny rzucili klika filozoficznych myśli z pytaniem o ich autorstwo. Był to rodzaj zabawy edukacyjnej, dzięki której udało się przemycić niektóre treści znane z dzieł filozofów oraz zachęcić słuchaczy do uczestnictwa w zajęciach klubu. Widzowie, którzy udzielili trafnych odpowiedzi, otrzymali efektownie zapakowane upominki, wręczane przez członków Zarządu ZUTW z panią prezes Zofią Banaszak.

Nasz Klub składa się z różnych ciekawych  osobowości. Mamy w gronie kolegę, który od lat potrafi wyrazić swoje widzenie świata za pomocą bardzo ciekawych fotografii, ale także tworząc autorskie kompozycje w zakresie muzyki i tekstu piosenki poetyckiej. Był uczestnikiem festiwalu piosenki studenckiej w Krakowie w roku 1970. To Bogdan Jan Springer, którego recitalu wysłuchaliśmy.

Kwiaty, oklaski, życzenia dopełniały miłego nastroju. Wypełniona sala świadczyła o potrzebie zrozumienia, co może dać człowiekowi filozofia. Niewykluczone, że pojawiła się u niektórych uczestników jubileuszowej gali chęć pogłębienia wiedzy z tej dziedziny. Myślę, że obecnym na tym wieczorze można nadać tytuł „FILOZOFA PRAWIE NIEDOSKONAŁEGO”, a bardziej zainteresowanych zapraszamy do Klubu na zajęcia.

 

Obsługę imprezy w zakresie dokumentacji fotograficznej, oświetlenia i nagłośnienia oraz transmisji w internecie zapewnili koledzy z Grupy Fotogaficzno-Filmowej "Kwadrat": Roman Grobarski, Andrzej Josicz, Bolesław Polarczyk.

Wszystkim Obecnym bardzo dziękujemy za wspólną radość wieczoru.

 

Kierownik Klubu : Jerzy Lewandowski i Barbara Czarnecka

SPISAŁA Halina Maszner

 

PS. Barbara Konarska napisała krótką refleksję po jubileuszu: Impreza sympatyczna, Bogdan dał świetny recital, podobał mi się też Ryszard Konarski - z taką swadą relacjonujący Wasze zajęcia. Dobry jest!

 

Słowa i muzyka Bogdan Jan Springer

W dzieciństwie to być chciałem filozofem

Bo zawsze miałem dziwne coś do powiedzenia.

powiadano, że głupoty prawię wszędzie

To jak dorosnę i zmądrzeję jakoś będzie.

Nie filozofuj, nie filozofuj…

Gdy już dorosłem, to znów jestem filozofem.

Codziennie twierdzę, że mój świat zmienić trzeba.

Lecz prócz słów chęci brak, czas ucieka,

A z filozofii mej pożytku nadal nie ma.

 

Nie filozofuj…

Gdy poznasz dzieła Heraklita i Talesa z Miletu

Lub Platona i innego myśliciela

Czytaj Kanta, Condillaka i Darwina

Nie zapomnij o Kandydzie Woltera.

Teraz filozofuj, teraz filozofuj…

W czasie imprezy prowadzona była transmisja online. Została ona zarejestrowana i można ją obejrzeć klikając TUTAJ


Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


Zdjęcia: Roman Grobarski

„Filozofia jest sztuką życia.” powiedział Cyceron.W poniedziałek 13 marca 2017r. odbyły się uroczyste zajęcia przy kawie i ciastkach z okazji 4 lat istnienia Klubu Filozofii "Cogito". Filozofię z grubsza tłumaczy się jako „umiłowanie mądrości”. To trudne zagadnienia dotyczące podstawowych problemów i idei, a także całościowego zrozumienia świata.

Zajęcia w formie niezwykle ciekawych wykładów i dyskusji w bardzo przystępnej formie prowadzi doktor Agnieszka Szczap z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Te rozwijające intelektualnie zajęcia są niezobowiązujące dla wszystkich naszych słuchaczy , którzy pragną rozszerzać swoje horyzonty myślowe i podyskutować na temat życia. Dlatego też klub "Cogito" jest otwarty dla wszystkich chętnych, a jak ciekawe są spotkania z panią doktor Agnieszka Szczap , wiedzą osoby, które choć raz uczestniczyły w jej wykładzie na temat kobiet w historii filozofii , które kilka razy odbyły się w Sali Dębowej WiMBP . Jeżeli ktoś choć raz przybył na spotkanie klubu "Cogito" , ten staje się przyjacielem Klubu.

Tekst i zdjęcia:

Bogdan Jan Springer - członek Klubu Filozofii ” Cogito”.

pozyczki

Log in