KLUB FILOZOFICZNY 'COGITO'

KLUB FILOZOFICZNY 'COGITO'

Klub Filozofii „Cogito” - spotkanie świąteczne 17. 12. 2018Gdy nadchodzą magiczne święta Bożego Narodzenia wszystko się cudnie zmienia. Wysyłamy życzenia, z serdecznością myślimy o bliskich, chcemy  spotykać się z przyjaciółmi by móc  powiedzieć jak bardzo są ważni w naszym życiu.. Bycie razem, rozmowa przy stole o życiu, o sprawach ważnych i tych codziennych sprawia nam wielką radość.
Zgodnie z tradycją i w tym roku członkowie  Klubu  Filozoficznego "Cogito" spotkaliśmy się przy kawie by złożyć sobie szczere  życzenia, by dać wyraz uznania naszej ukochanej, skromnej o wielkiej wiedzy opiekunce

                                          pani  doktor  Agnieszce Szczap.                     

Nastrój był prawdziwie świąteczny. Zaproszona pani prezes Zofia Banaszak i  Elżbieta Józefowicz nie kryły zachwytu podziwiając piękną dekorację stołu wykonaną artystycznie przez Marzenę Tomczak. Na stole pyszniły się domowe wypieki i owoce. Smak serowego tortu pana Edwarda długo będziemy wspominać.
Spotkanie rozpoczęło się bardzo miło. Pani Agnieszka z dumą podziękowała słuchaczom wykładu profesora z Uniwersytetu Zielonogórskiego za czynny udział w wykładzie. Ponoć profesor był zdumiony wiedzą i profesjonalizmem "filozofów niedoskonałych".
Chociaż dzisiaj nie w głowie były nam dysputy filozoficzne to z wielką przyjemnością wysłuchaliśmy trzech świetnych piosenek filozoficznych naszego wspaniałego „barda” Bogdana Springera.
Nowy "Song optymistyczny" to mądra przypowieść o podnoszeniu głowy po upadku życiowym. Ponownie ubawiły nas piosenki „Nie filozofuj” oraz dedykowana koledze Markowi piosenka „O filozofii, która prostą myślą jest”
Później potoczyły się rozmowy o poezji, wspominając spotkanie w Oksymoronie, opowiadaliśmy anegdoty o księdzu Twardowskim.
Nasza poetka Anna Blacha wręczyła pocztówki ze świetnymi swoimi opowiastkami w formie hayku. Następnie atmosfera zrobiła się bardzo frywolna, bo poezję zastąpiły dowcipy o przeróżnej treści. Panowie byli świetni.
Spotkanie zakończyło się wręczeniem nam prezentów wykonanych przez Marzenę. Były to świeże  gałązki świerkowe z laseczkami cynamonu, ozdobione  wstążeczkami i sreberkiem.  Prawdziwe cudeńka.
Z żalem musieliśmy się rozstać. Ryszard wystąpił z postulatem aby żegnać stary rok przynajmniej raz na kwartał.
Niestety następne spotkanie w styczniu nowego roku będzie "O państwie i władzy c.d."

                                                                     Spisała Bogumiła  Kolasińska

 KLUB FILOZOFII  „COGITO” SKŁADA KOLEŻANKOM I KOLEGOM 

 Z ZUTW  SERDECZNE ŻYCZENIA  RADOSNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIE  I WSPANIAŁEGO   ROKU 2019

                                  W imieniu Klubu”Cogito”  Jerzy Lewandowski i Barbara Czarnecka

Zdjęcia: Bogdan Springer


Zdjęcia: Elżbieta Józefowicz

 

Klub Filozofii „Cogito” ZUTW


Klub Filozofii „Cogito” ZUTW prowadzony przez doktora nauk filozoficznych panią Agnieszkę Szczap
10 grudnia 2018  miał spotkanie na Uniwersytecie Zielonogórskim w Instytucie Filozofii z dr. hab. Piotrem Bylicą prof. UZ.
Tytuł wykładu:
”Clive”a S. Lewisa – argumenty z „natury”  i natury  przeciwko  naturalizmowi.

„Przez naturalizm rozumiemy (…) taki system, w którym istnieje jedynie wzajemnie powiązany zespół zjawisk zwanych naturą. (…) gdyby to twierdzenie było prawdą, wszystko przy założeniu dostatecznej wiedzy dałoby się (…) wyjaśnić jako konieczny produkt systemu' (Clive S. Lewis, Cuda. Rozważania wstępne, przeł. Krzysztof Puławski, Media Rodzina, Poznań 2010, s. 24).”..
'(…) racjonalność [człowieka] stanowi wyłom w naturze, co wskazuje na to, że istnieje coś poza nią samą' (Lewis, Cuda…, s. 50)
Wysłuchaliśmy z ogromną  uwagą ciekawego wykładu prowadzonego  w sposób zachęcający słuchaczy do dyskusji.  Dziękując  pani doktor Agnieszce  za zorganizowanie  spotkanie  z profesorem Piotrem Bylicą  mamy nadzieję na następne  takie spotkania.
W imieniu Klubu” Cogito” - Jerzy  Lewandowski, Barbara Czarnecka i Halina Maszner.

                                                                             Spisała Halina Maszner


Zdjęcia: Bogdan Jan Springer

Koniec roku akademickiego w CogitoMinął kolejny rok w klubie filozoficznym „Cogito”, w którym pani doktor nauk filozoficznych - Agnieszka Szczap przedstawiała nam z wdziękiem i wiedzą, dzieła wielkich filozofów. W marcu 2018 na pięknej uroczystości zostaliśmy pasowani na miłośników wiedzy filozoficznej z tytułem „Filozof Niedoskonały”.

Każdy z nas ma inne doświadczenia losowe, inne drogi zawodowe, więc i dyskusje są różne, co potęguje doznania, przemyca nowe interpretacje otaczającej nas rzeczywistości. Nasza społeczność to ciekawe osobowości o różnorodnych zdolnościach, talentach malarskich, fotograficznych, poetyckich, muzycznych, pasji ogrodniczych, pszczelarskich i innych…

Dziś -10. 06. 2018 r. mieliśmy ostatnie spotkanie w tym roku akademickim. Były kwiaty od słuchaczy, a także od p.prezes Zofii Banaszak która podziękowała serdecznie p. doktor Agnieszce za nieodpłatne prowadzenie zajęć. Kierownik Klubu Jerzy Lewandowski z Barbarą Czarnecką przygotowali uroczystą oprawę, a niespodziankę zrobili nam koledzy Marek Kurzawa i Bogdan Jan Springer. Marek, który jest doktorem nauk technicznych, a obecnie kończy dzienne studia filozoficzne na Uniwersytecie Zielonogórskim, przygotował na dziś bardzo ciekawy mini wykład z Epikura – greckiego filozofa, który zajmował się tzw. filozofią życia, czyli rozważaniami, jak osiągnąć pełnię szczęścia. Zacytował napis jaki umieścił na bramie do ogrodu EPIKUR - „Gościu tutaj będzie ci dobrze, tutaj dobrem najwyższym jest rozkosz.” …. czy dziś spotykamy gdzieś taki zapraszający zapis…

Po mini wykładzie był mini recital Bogdana Springera, który pisze teksty i komponuje  do nich muzykę. Powiedział: ”Czy te spotkania filozoficzne mają wpływ na tzw. „moją twórczość” – pewnie w jakimś stopniu tak. Sens moich tekstów jeśli nawet trochę ociera się o filozofię, to z pewnością są to i tak moimi własnymi przemyśleniami Bo, jak twierdzą niektórzy, mają pewne głębsze wartości i zmuszają do zastanawiania.”A propos - Fryderyk Nietzsche niemiecki filozof, prozaik i poeta był także uzdolnionym muzykiem. Bogdan ma także artystyczną żyłkę fotograficzną zdjęciami upiększa nasze spotkania.

Do tej odświętnej części spotkania spontanicznie dołączyła Anna Blacha pięknie recytując z pamięci wiersz z Horacego „Carpe Diem”.

Poprosiłam słuchaczy o kilka refleksji dotyczących zajęć z filozofii - oto co napisali :

Zosia Birgfellner "Wiem, że nic nie wiem" - te słowa Sokratesa dokładnie oddają stan mojej wiedzy filozoficznej. Do klubu "Cogito" wstąpiłam w momencie, gdy moi starsi stażem koledzy byli już po kursie filozofii starożytnej i w znacznym stopniu poznali też nowożytną myśl filozoficzną. "Wkroczyłam" w wiek XX - czasy nieodległe....ale czy znane?

Uczestnicząc w zajęciach, odkrywam, jak skomplikowany jest proces przemian społecznych, jak skomplikowany jest człowiek. Jego postawy należy analizować w różnych konfiguracjach: psychologicznej, socjologicznej, historycznej, antropologicznej... Filozofia je łączy. Pytania: Jak? Dlaczego? Gdzie? Kiedy? - stawiane z perspektywy różnych nauk, to próba zrozumienia współczesnego świata... Ciągle drepczę w miejscu..... Próbuję zrozumieć....Kartezjusz daje taką nadzieję...i oczywiście klub "Cogito" ."Cogito ergo sum" - Myślę, więc jestem”.

Wojciech Dudziak „Spotkanie z klubem Cogito jest dla mnie rodzajem przyjemnego i pożytecznego doświadczenia, jest przypomnieniem szkoły i klimatu szkolnej lekcji, spotkaniem z ciekawym nauczycielem i uczniowskim gronem – ale teraz gronem osób dojrzałych, dociekających, oraz wykładowcą odkrywającym niezwykłość nauki. Zajęcia są też dla mnie, odpoczynkiem, ucieczką od naszpikowanej obowiązkami i zadaniami codzienności. Dziękuję za wszystkie wspólnie spędzone zajęcia i do zobaczenia …… „

Jerzy Lewandowski

„Moja podróż przez świat filozofii trwa już ponad 5 lat. Na naszych klubowych spotkaniach podążaliśmy śladami wielkich filozofów starożytnej Grecji takich jak Sokrates, Platon czy Arystoteles. Na naszej drodze był też św. Augustyn i św.Tomasz. Przeszliśmy przez filozofie nowożytną czytając czy też rozmawiając o Kartezjuszu, Kancie, Heglu, Schopenhauerze czy też Nietzschem. Doszliśmy do filozofii współczesnej, a tutaj spotkaliśmy Bergsona, Husserla, Alberta Camusa i wiele - wiele innych wspaniałych ale też kontrowersyjnych postaci. Przez całą tę drogę wsłuchiwaliśmy się w pytania jakie zadawali, odpowiedzi których udzielali filozofowie wszech czasów. Czytaliśmy i rozmawialiśmy o ich poglądach na życie i na świat o polemikach jakie prowadzili pomiędzy sobą. Sami też staraliśmy się zadawać swoje pytania i poszukiwać swoich własnych odpowiedzi. Dla mnie ważna jest sama droga, którą idę śladami znanych postaci dążąc do pogłębiania wiedzy i poszerzania swoich horyzontów. " A komu trzy tysiące lat nie mówią nic, niech w ciemnościach niewiedzy żyje z dnia na dzień" -  Goethe.

 

Ryszard Konarski – bardzo precyzyjny słuchacz, dyskutant napisał: „filozofia winna być wprowadzona do szkół średnich jako przedmiot obowiązkowy i maturalny”.

Urszula Piotrowska

Moja skromna refleksja na temat naszych zajęć z filozofii:

Szkoda, że tak późno mam przyjemność zapoznania się z mądrością filozofów starożytnych i całkiem współczesnych, a jednocześnie wielka radość, że jeszcze zdążyłam chociaż łyk wiedzy zaczerpnąć.

I sądzę, że gdyby  filozofia, a nie religia,  była przedmiotem obowiązkowym w szkole, świat wyglądałby "o niebo" lepiej. 

 

 

Józef Koncewicz                                           

Dlaczego zainteresowałem się filozofią? Kierowała mną zwykła ciekawość. Pierwsze spotkanie z filozofią miało miejsce już w szkole podstawowej. Wówczas to na moje zadawane skomplikowane pytania zawsze otrzymywałem odpowiedź — nie filozofuj. Sytuacja taka wygenerowała obraz czegoś tajemniczego i niedostępnego. Prościej mi było zając się matematyka czy fizyką, tu wszystko było konkretne i dostępne.

W moim dorosłym życie zdarzyło mi się usłyszeć cytaty znanych filozofów, ale dotyczyło to jedynie starożytności, nigdy zaś filozofii współczesnej. Jak zostałem emerytem zacząłem szukać sposobu na życie. Kupiłem działkę – moją pasją była uprawa irysów. Zapisałem się też do ZUTW. Kiedy utworzono klub filozoficzny „Cogito”, tak jak wspomniałem, zapisałem się z ciekawości. Przychodziłem na wykłady seminaryjne prowadzone przez doktor Agnieszkę Szczap - i tu zaskoczenie. Ta dziedzina nauki niczego nie udowadnia, każdy filozof stawia jedynie własne tezy w które święcie wierzy.

Wędrując poprzez filozoficzne rozważania – od starożytności po współczesność zrozumiałem znacznie więcej z historii ludzkości..

                                          

Elżbieta Stalec

„Coraz więcej wiemy, zdobywamy kosmos, chodzimy po księżycu, a przeraża nas ulotność czasu…życia… czyli przemijanie …. Wsłuchując się w profesjonalny - jednocześnie dostępny sposób przekazywania nam tak trudnej wiedzy przez panią doktor Agnieszkę Szczap ogarnia nas zaduma nad nieprzemijającą od wieków mądrością Arystotelesa i innych filozofów… „

 

Halina Maszner

„Jestem wdzięczna losowi, że trafiłam do pani Agnieszki …Filozofia to bogactwo niełatwej wiedzy. Bywają często skrajnie różne podejścia filozofów do tych samych zagadnień. Filozofowie przecież różnie definiują równość, wolność, emocje, moralność…Interpretacja może wywołać chaos u niewyrobionego słuchacza. Uczestnicząc w zajęciach staram się jakoś to sobie poukładać??? Czy to możliwe?? To chyba też pytanie filozoficzne???..

…………………………………

Kierownik Klubu Jerzy Lewandowski wraz z Barbarą Czarnecką złożyli życzenia ciekawych wakacji pani Agnieszce oraz Koleżankom i Kolegom.

Z nadzieją na spotkanie w nowym roku akademickim.

 

Spisała Halina Maszner

PS. Dziękujemy Bolesławowi Polarczykowi za współpracę przy obsłudze technicznej.

Zdjęcia: Bogdan Jan Springer

Klub "Cogito" - spotkanie 21.05.2018r.Minęło 5 lat spotkań z doktor nauk filozoficznych panią Agnieszką Szczap. W dyskusjach wyłaniają się postacie filozofów, które każdy z nas w jakiś szczególny sposób zapamiętał.

Bogumiła Kolasińska napisała tak: Spośród wielu filozofów omawianych w tym 5 -leciu największe wrażenie wywarła na mnie Mary Wollstonecraft. Jej prywatne życie to gotowy scenariusz filmowy. Ta 18-wieczna angielska prekursorka feminizmu, filozofka i pisarka walcząca o równouprawnienie kobiet do edukacji w dzieciństwie była ofiarą przemocy ze strony ojca. W młodości doznała kilku zdrad i upokorzeń. Dwukrotnie podejmowała próby samobójcze. Była kobietą niezależną, wiele jej wyborów życiowych stało w opozycji do ówczesnych norm społecznych i kulturowych. Nie wahała się urodzić dziecka z „nieprawego łoża”, uwikłana w romanse z żonatymi mężczyznami, którzy ją zdradzali i co najważniejsze do końca swego krótkiego życia walczyła o równouprawnienie kobiet. W czasach gdy jej ideowa francuska poprzedniczka upominająca się o prawa kobiet Olimpia de Gouges oddała za to życie na szafocie Mary Wollstonecraft wydaje traktat polityczno- filozoficzny ” Wołanie o prawa kobiet” który nawiązuje do francuskiej ”Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela”.

Mary Wollstonecraft przeciwstawia się poniżaniu kobiet, wskazuje na ich nierówność, przypomina ,że kobieta nie jest własnością mężczyzny, jest „obywatelką” i należą się jej prawa obywatelskie.

Walczy całe życie o prawo dziewcząt do edukacji. Uważa, że kobieta ma prawo być wykształconą w równym stopniu jak mężczyzna. Wykształcenie pozwoli kobiecie być jednostką niezależną finansowo i mentalnie. Zyska na tym całe społeczeństwo.

Traktat „Wołanie o prawa kobiety” został napisany w 1792 roku. Niestety jest ciągle zatrważająco aktualny. Autorkę często ponoszą emocje, ale to nie ujmuje niczego jej racjonalności i logice.

Mary Wollstonecraft została dużo później uznana za pionierkę feminizmu / w tamtych czasach nie używano tego określenia/.

Jestem wdzięczna pani Agnieszce Szczap za przedstawienie nam tej filozofki, ponieważ jest godna polecenia bo jej tezy są nadal aktualne.”

Tyle napisała nasza koleżanka klubowa Bogusława Kolasińska, a ja dodam, że uczestnicząc w zajęciach z filozofii uświadamiamy sobie, że nie tylko wszelkie przywileje ale i prawa trzeba wywalczyć i KTOŚ - także dla nas - to robi… bywa, że latami i bywa, że płaci wysoką cenę….

Kierownik Klubu Jerzy Lewandowski

Spisała Halina Maszner maj 2018

Zdjęcia: Bogdan Jan Springer

Podsumowanie 5 lat działalności klubu „COGITO”Radosnymi wydarzeniami warto cieszyć się jak najdłużej. Na spotkaniu 09.04.2018r. w Sali Słonecznej ZUTW postanowiliśmy przy kawie, torcie, smakołykach , wrócić do obchodów 5 lecia Klubu „Cogito ” które świętowaliśmy 20 marca 2018 przy wypełnionej widowni w Sali im. Janusza Koniusza WiMBP

Ludzka myśl żywi się radością . Bez niej nie ma nie tylko inteligencji, ale i odwagi i wielkoduszności” /Charaktery nr 5 maj 2016/

Na tym dzisiejszym spotkaniu uroczyście pasowani na „filozofa niedoskonałego” były osoby które nie mogły uczestniczyć 20 marca: koleżanki Jadwiga Korcz- Dziadosz i Jadwiga Lechny oraz kolega Edward Cupiał.

Przy kolorowo –wiosennej oprawie spotkania –uśmiechnięci , zadowoleni w przyjaznym gronie podsumowaliśmy nasze 5 lat.

Chcę dodać ,że Klub „Cogito” wykazał się solidarnością w organizowaniu marcowego wydarzenie oraz dzisiejszego spotkania. Wszyscy włączali się w pomysły na etapie przygotowań a później we wszelkie konieczne prace.

Zaczynamy następne 5 lecie…

Bezmyślnym życiem żyć człowiekowi nie warto” SOKRATES

Kierownik Klubu : Jerzy Lewandowski i Barbara Czarnecka

Spisała Halina Maszner

 

Dzisiejsze /jak i poprzednie/ spotkanie profesjonalnie udokumentowali koledzy z Grupy Fotogaficzno-Filmowej "Kwadrat": Bolesław Polarczyk ,Roman Grobarski, Andrzej Josicz.

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


Zdjęcia: Roman Grobarski

JUBILEUSZ 2013-2018 Klubu Filozofii „Cogito” ZUTWKlub prowadzony przez doktora nauk filozoficznych panią Agnieszkę Szczap.

Uczciliśmy jubileusz 5-lecia uroczyście 20.03.2018 na Sali WiMPB im. J. Koniusza.

 

Epikur, grecki filozof, był jednym z najważniejszych filozofów tzw. drugiej fazy greckiej filozofii klasycznej, w której dominowały zagadnienia filozofii życia, czyli rozważania na temat jak osiągnąć pełne szczęście: Każdy chciałby być szczęśliwy więc…

Pani Agnieszka Szczap - doktor nauk filozoficznych - postanowiła dotrzeć do słuchaczy trzeciego wieku z przekazem sławnych filozofów. Filozofia to umiłowanie mądrości. To próba zrozumienia czym jest świat i jakie jest w nim nasze miejsce. To prowokowanie do własnych przemyśleń, do pytań stawianych sobie i wszelkim przejawom ludzkiej twórczości.

Przez 5 lat staraliśmy się być pilnymi słuchaczami i uczestnikami zajęć dotyczących m. innymi Kanta, Sokratesa, Platona czy omawiając „Książeczkę o człowieku R. Ingardena” lub G. Marcela „ Być i mieć” i innych.

Postanowiliśmy za namową pani prezes Zofii Banaszak, której dziękujemy jubileusz 5-lecia uczcić w gronie innych słuchaczy i zaproszonych specjalnych gości. Uświetnili uroczystość swoją obecnością - dyrektor WiMBP pan Andrzej Buck, panie: Barbara Konarska, Danuta Styś-Wierzchołowska, Elżbieta Żurawik, panie z Instytutu Filozofii Katarzyna Turonek-Ostrowska i Lucyna Majewska. Scenariusz zawierał sporo atrakcji. Zostaliśmy, przez panią doktor Agnieszkę Szczap i naszego kolegę Marka Kurzawę, doktora nauk technicznych (obecnie studiującego filozofię) pasowani na FILOZOFA NIEDOSKONAŁEGO, otrzymując birety i certyfikaty upoważniające do tytułu.

Członkowie Klubu „Cogito” ze sceny rzucili klika filozoficznych myśli z pytaniem o ich autorstwo. Był to rodzaj zabawy edukacyjnej, dzięki której udało się przemycić niektóre treści znane z dzieł filozofów oraz zachęcić słuchaczy do uczestnictwa w zajęciach klubu. Widzowie, którzy udzielili trafnych odpowiedzi, otrzymali efektownie zapakowane upominki, wręczane przez członków Zarządu ZUTW z panią prezes Zofią Banaszak.

Nasz Klub składa się z różnych ciekawych  osobowości. Mamy w gronie kolegę, który od lat potrafi wyrazić swoje widzenie świata za pomocą bardzo ciekawych fotografii, ale także tworząc autorskie kompozycje w zakresie muzyki i tekstu piosenki poetyckiej. Był uczestnikiem festiwalu piosenki studenckiej w Krakowie w roku 1970. To Bogdan Jan Springer, którego recitalu wysłuchaliśmy.

Kwiaty, oklaski, życzenia dopełniały miłego nastroju. Wypełniona sala świadczyła o potrzebie zrozumienia, co może dać człowiekowi filozofia. Niewykluczone, że pojawiła się u niektórych uczestników jubileuszowej gali chęć pogłębienia wiedzy z tej dziedziny. Myślę, że obecnym na tym wieczorze można nadać tytuł „FILOZOFA PRAWIE NIEDOSKONAŁEGO”, a bardziej zainteresowanych zapraszamy do Klubu na zajęcia.

 

Obsługę imprezy w zakresie dokumentacji fotograficznej, oświetlenia i nagłośnienia oraz transmisji w internecie zapewnili koledzy z Grupy Fotogaficzno-Filmowej "Kwadrat": Roman Grobarski, Andrzej Josicz, Bolesław Polarczyk.

Wszystkim Obecnym bardzo dziękujemy za wspólną radość wieczoru.

 

Kierownik Klubu : Jerzy Lewandowski i Barbara Czarnecka

SPISAŁA Halina Maszner

 

PS. Barbara Konarska napisała krótką refleksję po jubileuszu: Impreza sympatyczna, Bogdan dał świetny recital, podobał mi się też Ryszard Konarski - z taką swadą relacjonujący Wasze zajęcia. Dobry jest!

 

Słowa i muzyka Bogdan Jan Springer

W dzieciństwie to być chciałem filozofem

Bo zawsze miałem dziwne coś do powiedzenia.

powiadano, że głupoty prawię wszędzie

To jak dorosnę i zmądrzeję jakoś będzie.

Nie filozofuj, nie filozofuj…

Gdy już dorosłem, to znów jestem filozofem.

Codziennie twierdzę, że mój świat zmienić trzeba.

Lecz prócz słów chęci brak, czas ucieka,

A z filozofii mej pożytku nadal nie ma.

 

Nie filozofuj…

Gdy poznasz dzieła Heraklita i Talesa z Miletu

Lub Platona i innego myśliciela

Czytaj Kanta, Condillaka i Darwina

Nie zapomnij o Kandydzie Woltera.

Teraz filozofuj, teraz filozofuj…

W czasie imprezy prowadzona była transmisja online. Została ona zarejestrowana i można ją obejrzeć klikając TUTAJ


Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


Zdjęcia: Roman Grobarski

„Filozofia jest sztuką życia.” powiedział Cyceron.W poniedziałek 13 marca 2017r. odbyły się uroczyste zajęcia przy kawie i ciastkach z okazji 4 lat istnienia Klubu Filozofii "Cogito". Filozofię z grubsza tłumaczy się jako „umiłowanie mądrości”. To trudne zagadnienia dotyczące podstawowych problemów i idei, a także całościowego zrozumienia świata.

Zajęcia w formie niezwykle ciekawych wykładów i dyskusji w bardzo przystępnej formie prowadzi doktor Agnieszka Szczap z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Te rozwijające intelektualnie zajęcia są niezobowiązujące dla wszystkich naszych słuchaczy , którzy pragną rozszerzać swoje horyzonty myślowe i podyskutować na temat życia. Dlatego też klub "Cogito" jest otwarty dla wszystkich chętnych, a jak ciekawe są spotkania z panią doktor Agnieszka Szczap , wiedzą osoby, które choć raz uczestniczyły w jej wykładzie na temat kobiet w historii filozofii , które kilka razy odbyły się w Sali Dębowej WiMBP . Jeżeli ktoś choć raz przybył na spotkanie klubu "Cogito" , ten staje się przyjacielem Klubu.

Tekst i zdjęcia:

Bogdan Jan Springer - członek Klubu Filozofii ” Cogito”.

pozyczki

Log in