KLUB FOTOGRAFICZNY 'FOTOOKO'

KLUB FOTOGRAFICZNY 'FOTOOKO'

DRZWI ZIELONEJ GÓRY - wystawa klubu FOTOOKO


Letnie wędrówki członków klubu "Fotooko" zaowocowały kolejną wystawą fotograficzną "Drzwi Zielonej Góry", a jej otwarcie odbyło się 30.08.2019 w gościnnych progach BWA przy al. Niepodległości. Kuratorki wystawy: Krystyna Filmanowicz i Ewa Kwaśniewicz, przy życzliwej pomocy Romana Grobarskiego, wybrały 80 fotografii drzwi, efekt pracy 19. autorów. To dzięki nim powstała imponująca galeria tego użytkowego elementu architektury w naszym mieście, która zgromadziła tego dnia sporą gromadkę widzów, żywo zainteresowanych nietypowym  tematem.  Niewiarygodne, że do tej pory, przechodziliśmy obok drzwi kamienic, zaledwie zauważając ich obecność w obiekcie, nie zwracaliśmy uwagi na detale, które nadawały im swoistą indywidualność i niepowtarzalność.
  
Wystawę otworzył gospodarz BWA dyr Wojciech Kozłowski, który w swej wypowiedzi podkreślił, że drzwi domów są istotną częścią materialnego dziedzictwa naszego miasta, które wraz z upływem czasu nieuchronnie zanika. Pamiętajmy - dla każdego mieszkańca stanowią one granicę między tym, co publiczne, a tym, co jest wyłącznie jego prywatnością. Dzięki tym fotografiom drzwi stają się obiektem samodzielnym, widać na nich te szczegóły, które były przez nas pomijane: ozdobne klamki, ciekawe ornamenty, kolorowe witraże...Taka wystawa, zdaniem dyrektora W. Kozłowskiego, jest godna pochwały, bo stanowi rzetelną inwentaryzację materii naszego miasta, która za jakiś czas będzie trwać tylko na tych fotografiach.
   

Następnie głos zabrała kuratorka wystawy - Ewa Kwaśniewicz, podziękowała autorom fotografii, którzy w upalne czerwcowe dni, zmagali się z potokiem światła, przymierzali się do zdjęć nie tylko od frontu budynków, ale inwigilowali ich zaplecza w poszukiwaniu ciekawych ujęć tematu. Niezastąpiona okazała się być pomoc p. Karoliny Spiak i p. Małgorzaty Dobruckiej, które zawsze wspierają swą aktywnością działania klubu "Fotooko".  Serdecznie Paniom dziękujemy.

BWA to szczególne miejsce - stwierdziła p. prezes Zofia Banaszak, z tej przyczyny autorzy zdjęć mają prawo czuć się docenieni i uprzywilejowani, że ich prace wystawione zostały właśnie tutaj! Temat wystawy jest bardzo interesujący i chwała tym, którzy podjęli się jego realizacji. Fotografie wręcz zapraszają do wędrówki po głównych ulicach miasta, ale i po jego zaułkach i świeżo przyłączonych dzielnicach.  Nasza "Mała Ojczyzna" warta jest poznania również od strony drobnych elementów architektonicznych.

Pozostaje nam jeszcze życzyć wszystkim mieszkańcom - zarówno zasobnych kamienic, jak i skromnych budynków - by drzwi dawały im poczucie bezpieczeństwa i prywatności, oddzielały od hałasów tego świata i spowalniały rytm tętniącego wokół życia. Człowiek wyciszony, głęboko zakotwiczony w tym samym miejscu, doceni swoje własne drzwi i zadba o ich
estetykę i trwałość.
                                             Małgorzata Turzańska

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz


Zdjęcia: Roman Grobarski


Zdjęcia: Krystyna Bałunda


Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

Zdjęcia: Andrzej Kozak

Pożegnalne spotkanie klubu "Fotooko"Dla słuchaczy ZUTW czerwiec to wyjątkowy miesiąc - czas pożegnań, rozstań, przedwakacyjnych wzruszeń! Zaledwie wczoraj koniec roku akademickiego świętował klub fotograficzno-filmowy "Kwadrat", a dziś - 11 czerwca - tegoroczną działalność zakończył nasz klub "Fotooko". Po raz kolejny skorzystaliśmy z gościnności Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie i na jego zielonych terenach urządziliśmy radosny piknik. Jak to dobrze, że ciągle działa czarodziejska różdżka byłego wieloletniego dyrektora w/wym instytucji - Włodzimierza Kwaśniewicza, którą w swej życzliwości szeroko otwiera przed nami wrota do zacisznych zakątków muzeum. Dziękujemy!

Gromadnie zasiedliśmy przy stołach pod wielkim namiotem, który przypominał nam beztroski czas obozów harcerskich z lat naszej młodości. Na stole pojawiło się mnóstwo smakołyków, każdy chętnie dzielił się tym, czym jego chata bogata. Rozpalono ognisko, Romek Grobarski na wesoło przypomniał paniom o pielęgnowaniu tradycyjnego podziału obowiązków i tym sposobem wylądowałyśmy przy grillu, a panowie i niektóre koleżanki dokumentowały pracowitość kucharek za pomocą aparatów. I nawet "w kuchni" działo się różnie, niektóre  z poświęceniem przewracały kiełbaski, a inne z wdziękiem pozowały do zdjęć.

Atmosfera spotkania była b.miła, apetyty dopisywały, żartom i śmiechom nie było końca... Przedyskutowaliśmy jeszcze plany na przyszły rok, stanęliśmy dzielnie do zbiorowej fotografii, pochwaliliśmy sportową kondycję Romka Grobarskiego za bieg od statywu na pozycję w szeregu i w znakomitych humorach wyruszyliśmy w powrotną drogę do domu. Słonecznymi literkami zapisze się ten dzień w pamięci wszystkich uczestników Klubu "Fotooko". Do zobaczenia moi drodzy  w październiku...

Opr. Małgorzata Turzańska

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz


Zdjęcia: Elżbieta Subocz


Zdjęcia: Krzysztof Subocz


Zdjęcia: Roman Grobarski


Zdjęcia: Andrzej Kozak

DZIEŃ SŁOŃCA


Od 6 maja 2019 r. w Domu Kultury ZSM "NOWITA" w Zielonej Górze można oglądać wystawę fotografii, której autorami są członkowie Klubu Fotograficznego ZUTW "FOTOOKO". Wystawa mogła zaistnieć dzięki inicjatywie szefowej Nowity pani Krystyny Szeszuły. Zainspirował ją Dzień Słońca przypadający na początek maja. Do wyboru zdjęć przyjęto motyw naszej Gwiazdy, ale z dala od cywilizacji. Na ścianach placówki zawisło 18 fotografii następujących autorów: Halina Adamiak, Krystyna Filmanowicz, Ewa Kwaśniewicz, Bolesław Polarczyk, Jerzy Staszewski, Elżbieta i Krzysztof Suboczowie. Dokładny termin zamknięcia wystawy nie jest jeszcze znany, ale nie warto odkładać  wizyty w Domu Kultury.

  
Wystawa fotograficzna "7 Przegląd Fotografii"

 
14 maja 2019 Klub Fotograficzny "Fotooko" 
zorganizował wystawę fotograficzną "7. Przegląd Fotografii", która odbyła się w Sali Klubowej ZUTW.  Otwarcia wystawy dokonało kierownictwo Klubu: Ewa Kwaśniewicz i Roman Grobarski. Jej kuratorem został Krzysztof Subocz, który podjął się niełatwego zadania. Należało z ogromnej liczby zdjęć poplenerowych wybrać te najciekawsze i najlepiej obrazujące temat poszczególnych przedsięwzięć. Sądząc po oklaskach, wybór fotografii był właściwy i jak skromnie dodał kurator wystawy, największą pracę wykonali autorzy tych zdjęć i im przede wszystkim  należy się aplauz.

Następnie głos zabrała pani prezes Zofia Banaszak, która wyraziła swoją radość i uznanie, patrząc na artystyczny dorobek Klubu "Fotooko" i pogratulowała twórczej działalności jego członkom. Z kolei Bolesław Polarczyk podkreślił wagę tej właśnie wystawy jako najważniejszej, bo podsumowującej całoroczną pracę 2018 roku.

Zainteresowanie oglądających wystawę i ich pozytywne opinie dały dużo satysfakcji jej twórcom i autorom zdjęć. Kierownictwo podziękowało wszystkim, którzy swym zaangażowaniem przyczynili się do sprawnego zorganizowania klubowego przedsięwzięcia, a szczególnie Beacie Wołyniec i Wandzie Maciejewskiej. Na koniec warto dodać, że smak i aromat ciasta cynamonowego, które własnoręcznie upiekła Ewa Kwaśniewicz, niebezpiecznie konkurowało z wrażeniami estetycznymi odbiorców wystawy "7. Przegląd Fotografii"!
                                            opr. Małgorzata Turzańska

Zdjęcia: Andrzej Kozak & Roman GrobarskiJUBILEUSZ 25-LECIA KLUBU FOTOOKO

  .

7 maja 2019 roku w Sali im. J. Koniusza w Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze Klub Fotograficzny „FOTOOKO” świętował wyjątkowy Jubileusz 25-lat swej twórczej działalności! W atmosferę tego wydarzenia, jeszcze przed oficjalnym otwarciem Gali, wprowadził przegląd fotografii autorstwa Krystyny Filmanowicz. Niezliczone kadry z plenerów, z bycia RAZEM uczestników Klubu z aparatem w ręku i w chwilach relaksu przywołały wspomnienia, obudziły radość, zapaliły iskierki wzruszenia w oczach byłych i aktualnych członków "FOTOOKA".
  

Zaproszonych gości serdecznie powitali prowadzący jubileuszową Galę - Ewa Kwaśniewicz i Roman Grobarski - aktualni kierownicy Klubu "FOTOOKO" oraz Halina Maszner - słuchaczka ZUTW, przyjazna jego działalności. Roman Grobarski zaprosił na scenę do otwarcia jubileuszowej uroczystości p. prezes Zofię Banaszak. Następnie zaproszono wszystkich byłych kierowników Klubu: Helenę Lebiecką, Barbarę Sawicką, Stefana Szczęsnego, Bolesława Polarczyka i Romana Czarneckiego. To właśnie oni wytyczali kierunki działalności Klubu "FOTOOKO", dbali o jego spójność i znacząco przyczynili się do jego obecnej dobrej kondycji. Do nich po chwili dołączyli wszyscy pozostali członkowie - byli i obecni.

   
Halina Maszner w swojej krótkiej opowieści o fotografii, zgodnie z główną sentencją wiersza Ewy Kwaśniewicz, stwierdziła, że prawdziwym kreatorem jest promień słoneczny i jego wierna towarzyszka - radość tworzenia! Następnie prowadząca dowcipnie i z przymrużeniem oka opowiedziała o powstaniu pierwszych fotografii, jej szerokim obecnie wykorzystaniu i rosnącym znaczeniu w życiu każdego człowieka.
Historia Klubu opowiedziana przez Ewę Kwaśniewicz (od momentu jego założenia przez zdolnych i chętnych do działania fotoamatorów), to także refleksja, jak z wielką starannością czuwali oni nad rozwojem Klubu, nad jego poziomem działania.  Dzięki aktywności jego członków i wsparciu Zarządu ZUTW, jak grzyby po deszczu, powstawały kolejne wystawy, dokumentujące działalność „FOTOOKO”, ciesząc oko oglądających.
Historię wystaw pokazywały też plakaty rozstawione w Sali. Nad sceną wszyscy mogli podziwiać aktualne od 2014 roku interesujące logo Klubu autorstwa Pawła Janczaruka, któremu wielu członków zawdzięcza dużo lepsze od przeciętnych umiejętności fotografowania.
Z należnym szacunkiem Ewa Kwaśniewicz wymieniła nazwiska tych, których już nie ma pośród nas, a którzy swoją obecnością i dzieleniem wspólnej pasji, zapisali się złotymi literami w kronice Klubu, m.in. Kazimierz Nowik, Zbigniew Rajche, Barbara Konarska.

  
Po tym wystąpieniu głos oddano gościom i przyjaciołom Klubu „FOTOOKO”. W imieniu Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego p. Zygmunt Stabrowski wręczył kierownictwu Klubu Złoty Medal Zasługi za wieloletni twórczy dorobek artystyczny, służący dobru mieszkańców naszego miasta. Jego zdaniem, warto zatrzymać się na chwilę, żeby pochylić się nad fotografiami i zadumać nad ich przekazem.   
Następnie głos zabrał Paweł Janczaruk, który oprócz serdecznych gratulacji przypomniał, że fotografia nie tylko dokumentuje otaczającą nas rzeczywistość, ale zatrzymuje pamięć o pięknych chwilach w życiu każdego z nas. Tutaj tkwi największa wartość fotografii.

  

Szerokim strumieniem popłynęły gratulacje! Pani Prezes ZUTW Zofia Banaszak w imieniu całego Zarządu złożyła wyrazy uznania za twórcze zaangażowanie Klubu Fotograficznego "FOTOOKO" w artystyczne życie Uniwersytetu. Życzyła wszystkim fotografującym spotkania tej najlepszej chwili, właściwego miejsca, dobrego kadru i światła do pracy z aparatem. Wartość każdej zatrzymanej chwili jest bezcenna, wszak ona już nigdy nie powróci... Długoletni prezes "FOTOOKA" Bolesław Polarczyk swoje życzenia przekazał dowcipnie, śpiewająco, razem z małżonką Mirosławą Branicką-Polarczyk, za co oboje otrzymali gromkie brawa. Serdeczne i miłe życzenia złożyła też dr Krystyna Walińska - kierownik Centrum Przyrodniczego, z którym Klub współpracuje.
  
  
Nastąpiła oczekiwana przez wszystkich część artystyczna! Występujący składali Jubilatom gratulacje, tak, jak potrafili najpiękniej! W romantyczny nastrój wieczoru wprowadził nas Zbigniew Banaszak, wykonując trzy urokliwe piosenki z dawnych lat - dwie solo, jedną w duecie z Mirosławą Branicką-Polarczyk. Zespół Teatru Tańca Con Passione pogratulował energetycznym tańcem, członkowie Śpiewnika Uniwersyteckiego - uroczymi piosenkami, a Bożena Rudkiewicz zabawną wersją "Królewny Śnieżki".

  
  
Uroczystość zamknęła prezes Zofia Banaszak podziękowaniem za piękne zorganizowanie Jubileuszowej Gali i zaprosiła wszystkich na okolicznościowy tort, którego fundatorem był Prezydent Miasta Janusz Kubicki.
  
Członkowie Klubu Fotograficznego "FOTOOKO" serdecznie dziękują za liczne przybycie na jubileuszową uroczystość słuchaczom ZUTW, zaproszonym gościom oraz członkom rodzin, Halinie Maszner za pomoc w prowadzeniu imprezy, Klubowi Fotograficzno-Filmowemu "Kwadrat" za obsługę medialną, zespołom artystycznym za uświetnienie imprezy swoimi występami.
                                                                                                                           Tekst: Małgorzata Turzańska  

Od Prezydenta Miasta Zielona Góra dla Klubu Fotograficznego FOTOOKO:
.     
  

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz


Zdjęcia: Janina Komorowska


Zdjęcia: Andrzej Kozak


Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek


Wideo: Krzysztof Subocz


Pokaz slajdów: Krystyna Filmanowicz
     

„TRZY PO TRZY” - Włodzimierza Włodarczaka„Galeria na Ptasiej”

Filia nr 1 WiMBP w Zielonej Górze  ul. Ptasia 32

05.02.2019

Wernisaż  wystawy fotograficznej Włodzimierza Włodarczaka

„TRZY PO TRZY”

Klub Fotooko -Zielonogórskiego  Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Znakomitych gości  przywitała  jak zwykle z wdziękiem kierowniczka  Filii  pani  Elżbieta Hopej. Następnie Bogdan Jan Springer kurator wystawy - dodam  mózg przedsięwzięcia - w kilku słowach nakreślił jak udało mu się przekonać Włodzimierza Włodarczaka do pokazania swoich zdjęć, których ma  bardzo dużo. Dalej  tę  opowieść kontynuował Włodek. Opowiedział - mając ciekawy sposób narracji - jak kiełkował pomysł, koncepcja. W jego słowach serdeczność i dowcip przeplata się z potrzebą pokazania głębi tematu - to z szacunku do odbiorcy ale i z szacunku do siebie.

Włodek w „Galerii na Ptasiej” miał  dwie ciekawe  wystawy – w roku 2013 i 2017.  Mógłby zrobić więcej, ale skromnie nie zabiega o to – a moim zdaniem pasjonaci upiękniają świat i czynią go lepszym. Czuliśmy to także na tym wernisażu. Tematy autora zdjęć  mają zawsze jakiś  przekaz. Wystawę nazwano „Trzy po trzy’ ponieważ w trzech planszach zdjęć zawarto trzy tematy- Martwa natura. Przystanek. Sprint Air.

Martwa natura- na jednym ze zdjęć jest stary  kaflowy piec kuchenny z garnkami na płycie. Obraz przenoszący nas w historię, którą wiele osób przecież pamięta.  

Przystanek- to zdjęcia przypominające  Kolej Szprotawską bardzo ważny element historii Zielonej Góry. Kolejka szprotawska to skarbnica wspomnień powojennych pokoleń Zielonej Góry. W roku 2010 Polskie Towarzystwo Krajoznawcze doprowadziło do wpisania pozostałości kolei do rejestru zabytków.

Sprint Air – grupa kapitałowa świadcząca usługi transportowe na rynku lotniczym. Włodek zaprezentował ciekawe zdjęcia  robione także z pokładu samolotu.

Za pomocą niewielu zdjęć widz z ciekawą wyobraźnią przemierzy kawałek historii od kuchenki stojącej mocno na ziemi, poprzez Kolej Szprotawską  do samolotu którym dziś możemy dotrzeć w każdy zakątek świata dla nauki  i przygody. 

Każdy kogo zainteresują zdjęcia dołoży wyobraźnia swoje „trzy po trzy”.

Obecność na wernisażu to  emocje autora, serdeczny gwar gości wzmaga doznania dodatkową przyjemnością był mini recital Bogdana-kuratora wystawy - który zorganizował  w „Galerii na Ptasiej”  blisko 30 wystaw różnym autorom zdjęć, także swoich, bo Bogdan potrafi wyrazić swoje widzenie świata za pomocą bardzo ciekawych fotografii, ale także  tworząc autorskie kompozycje w zakresie  muzyki i tekstu piosenki zaangażowanej. Był  uczestnikiem festiwalu piosenki studenckiej w Krakowie w roku 1970.

Zachęcam do obejrzenia wystawy.

                                                                                                 Spisała Halina Maszner
Zdjęcia: Bogdan Springer

 MIKOŁAJ W KLUBIE FOTOOKO


Dwa dni przed terminem, 4 grudnia, w Klubie Fotograficznym "Fotooko" miała miejsce impreza mikołajkowa. Przy świątecznie ustrojonych, przez Wandę Maciejewską i Beatę Wołyniec, stołach zgromadzili się członkowie Klubu, w oczekiwaniu na prezenty. Czerwone czapeczki mikołajowe na głowach wszystkich panów i niektórych pań, podkreślały świąteczny nastrój.

  
Weszła pani prezes Zofia Banaszak w towarzystwie dwóch młodych Mikołajów. Byli to współautorzy projektu ”Seniorzy Aktywni i Zdrowi” i autorzy broszury informacyjnej pod tym samym tytułem, studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego, Mateusz Wartalski i Hubert Kocur. Broszura ta porusza problemy związane z oszustwami i niebezpieczeństwami, które grożą seniorom, przemocą wobec seniorów, prawem konsumenckim i prawami pacjenta. Omówili te zagadnienia, i odpowiadali na nasze pytania.
                                             
Potem nastąpiła oczekiwana część spotkania, losowanie prezentów, przygotowanych dla siebie nawzajem. Mimo, że jesteśmy już bardzo dorośli, głośno okazywaliśmy swoją radość po ich rozpakowaniu.
     

                                                                                                                                Ewa Kwaśniewicz

Zdjęcia: Roman Grobarski

NOWE MIASTO - WYSTAWA FOTOGRAFICZNA"Zielona Góra - Nowe Miasto" to wystawa fotograficzna Klubu Fotograficznego "Fotooko", której otwarcie nastąpiło 7 września 2018 r. w BWA. Celem wystawy było przybliżenie klimatów przyłączonych wsi, a obecnie dzielnic Zielonej Góry. Wernisaż otworzył dyrektor BWA p. Wojciech Kozłowski, który wraz z p. Anną Karoliną Spiak zorganizowali nam tę piękną wystawę. Bardzo im za to dziękujemy. Podziękowania należą się też kierownictwu naszego klubu "Fotooko", Ewie Kwaśniewicz i Romanowi Grobarskiemu, bez których wystawy w BWA by nie było. Kuratorkami wystawy były: Janina Komorowska i Krystyna Filmanowicz. 
Wystawę można oglądać w BWA do dnia 16.09.2018
Opr. Krystyna Filmanowicz

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz


Zdjęcia: Andrzej Kozak


Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


pozyczki

Log in