KLUB KAMIENI I MINERAŁÓW 'KRYSZTAŁ'

KLUB KAMIENI I MINERAŁÓW 'KRYSZTAŁ'

KLUB KAMIENI I MINERAŁÓW "KRYSZTAŁ"Kończy się pierwszy semestr roku szkolnego 2018/1019. Więc małe podsumowanie:
- część zajęć prowadzili pasjonaci różnych dziedzin - członkowie naszego klubu; zdobyliśmy więc sporo nietypowej wiedzy.
- odprawiliśmy urodziny naszej szefowej Maryni Siateckiej.
- na ostatnich zajęciach 13. 12. br uczestniczyliśmy w ekstra medytacji z programowaniem przyszłości, którą prowadziła Marynia.
   Następne wielkie wydarzenie przed nami: początek nowego 2019 roku.  Życzymy wszystkim członkom ZUTW pogody ducha, spełniania marzeń, dobrych ludzi po drodze i duuuużo szczęścia. Dla aktywu kierującego naszym uniwersytetem dodatkowe specjalne życzenia kreatywności, wytrwałości i satysfakcji na polu pracy dla nas i dla siebie.
            Marzena Tomczak
  

ANDRZEJKI I MIKOŁAJKI W KLUBIE KRYSZTAŁDnia 30.11.2017. spotkanie członków klubu Kamieni i Minerałów odbyło się "na bogato", bo święciliśmy dwie okazje: Andrzejki i Mikołajki.

Andrzejki przygotowała, w ramach nowej formuły spotkań, Teresa Wielińska ze wsparciem Haliny Maszner. Na stołach ptysie i pyszne domowe pączki oraz inne słodkości, a przy każdym nakryciu wróżba. Wszystkie andrzejkowe przepowiednie zostały przyjęte z życzliwością, a nawet wesołością, ponieważ gwarantowały, że druga połówka czeka zakochana i bogata, będzie dużo seksu, brylantów oraz wygranych w lotto.

Wróżby z minerałów wybranych przez każdego z nas interpretowała Maria Siatecka. I to już nie były śmichy-chichy. Problemy ustalone w myślach a objaśnione wróżbą poddawane są teraz weryfikacji przez los i czas. Zobaczymy…

Na Mikołaja dostaliśmy od Teresy i Haliny wiersz. Na rózgi nikt nie zasłużył!

Idzie sobie Mikołajek, nie ma nawet paczki fajek

Sprzedał sanki, renifera, jest wkurzony jak cholera

Buty mu się rozsypały bo w nich chodził roczek cały

Kalesony ma podarte no i spodnie gówno warte

Dawno zgubił też prezenty, szwenda się jak w tył kopnięty

Choć już bardzo blisko święta on po dworcach się pałęta

Gdy go spotkasz – pociesz proszę, jeśli zechcesz – sypnij groszem…

 

Składamy gorące życzenia członkom Zarządu i wszystkim koleżankom i kolegom z ZUTW

Wesołych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia,
góry prezentów oraz szalonego Sylwestra,
a w Nowym Roku spełnienia marzeń .

spisała Maria Madżenka Tomczak

Zdjęcia: Maria Siatecka

NOWY SEZON W KLUBIE „KRYSZTAŁ”Dnia 21.09.2017 roku odbyło się pierwsze spotkanie członków klubu Kamieni i Minerałów w roku akademickim 2017/2018 .

Jak szczęśliwy numerek wyświetliła mi się ta liczba określająca datę. „21”. Najpierwsze jest skojarzenie z terminem pierwszego dnia wiosny – wydobywa się z niego sama radość. Łączy się z nią też wygrana w tzw oczko, którą zapewnia zdobycie 21 punktów, ale wywalczenie tzw perskiego oczka już nie, chociaż ładnie brzmi, bo to 22 punkty. A z Internetu takie wieści: 21 jest liczbą oznaczającą odpowiedzialność, zupełną doskonałość, boską mądrość, osiągnięty cel i związaną z tym pełnię szczęścia, jest symbolem jednostki dokonującej wyboru między światem ducha a światem materialnym.

Rozpisałam się, wiem, ale uważam, że udowodniłam porządnie, jak dobrze zaczęliśmy.

To będzie dobry rok !

Wynika to również z zapowiedzianej przez kierownika klubu Marynię Siatecką nowej formuły spotkań. I chociaż dotychczasowa nie była zła, to teraz: oj, będzie się działo! Aktywizacja członków, poszerzenie tematyki i wiedza napłynie z różnych źródeł !!! Już nie mogę się doczekać!!

Najbliższe spotkanie 12 października odbędzie się pod tytułem: „Moje fascynacje i przygody z naturą”. Oczywiście w nowej formule !

A dla porządku relacjonuję co jeszcze było na naszym pierwszym spotkaniu:

- Tereska Wielińska przywitała nowy rok akademicki wierszem. Fragment poniżej:

No i zaczynamy

Jesień do nas zawitała,

Choć o zgodę nie pytała!

Lato już jest hen za nami,

Ale my nie narzekamy!

 

Bo klub „Kryształ”się zaczyna

I radości nie brakuje,

To jest balsam na wiek trzeci,

Tu się słucha, dyskutuje

 

Marynia nowe czakry odkryje,

Wprawi bez „amfy” w stan odlotowy,

Podpowie jaki kamień na nerki,

Serce w rozterce czy zawrót głowy.

Czaruje wiedzą, urokiem, siłą,

Czasem w to wątpisz – ale ulżyło!...”

 

- pożegnaliśmy zmarłą w czerwcu Różę Kowalczyk

- wysłuchaliśmy podziękowania złożonego przez filię WMBP im.C.K.Norwida nr 4 na Podgórnej dla Maryni Siateckiej i Geni Rosołek za wystawę kamieni i minerałów, która trwała trzy miesiące.

- szefowa Marynia złożyła na piśmie w imieniu członków klubu wyrazy uznania Halince Maszner za siedmioletnią pracę, a w szczególności za prowadzenie strony internetowej

- omówienie zakupów na targach w Lwówku Śląskim: tylko dwie osoby, z różnych względów, przedstawiły swoje zdobycze; temat kontynuowany będzie na następnych zajęciach. Pole badawcze było malutkie, ale potwierdziło prawdę o niezbędności wiedzy przy zakupach. Marynia kupiła dziesięć przedmiotów; wszystkie służą do uziemiania, mają działanie antydepresyjne, pomagają w utrzymaniu równowagi. Ja kupiłam sobie naszyjnik bo mi się podobał, ale nie ma on właściwości energetycznych oraz kilka minerałów, które okazały się podrabiane, a więc bezwartościowe. Wyjazd jednak dał mi bardzo dużo radości, więc był wartościowy.

Spotkanie zakończyliśmy tradycyjnie: medytacją z kryształami.

spisała Maria Madżenka Tomczak


Zdjęcia: Maria Siatecka

Zakończenie roku 2016/2017 - klub Kryształ


 Klub kamieni i minerałów „KRYSZTAŁ”
Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Prowadząca Maria Siatecka
Podsumowanie  roku akademickiego   2016/2017

       Koleżanki i Koledzy nadszedł czas wakacji, ale dla  pasjonatów z klubu KRYSZTAŁ to  dalszy ciąg poznawania,  odczuwania  połączenia człowieka z naturą, poszukiwania. Marynia  wprowadziła nas w rozumienie  zjawisk jakie daje  energia minerałów , kamieni, dźwięków mis tybetańskich  itp.  To ciekawa wiedza z którą  inaczej patrzymy na bogactwo i piękno  kamieni szlachetnych i zjawiska natury  zwiedzając w wakacje muzea, sklepy  itp. a znaleziony na plaży  kawałek bursztynu wśród szumu fal,  wprawia nas w niezwykle radosny nastrój. Wiemy, że każdy kamień nosi w sobie  historię, tajemnicę stworzenia przez naturę, budzi chęć posiadania  a także wiarę w niezwykłą  moc.   Proces tworzenia się  minerałów, który trwa całe wieki budzi refleksję i pokorę.  To  jeden ze szlachetnych  cudów  natury, którym jest przecież także człowiek. Spojrzenie  w głąb ziemi to spojrzenie w głąb siebie z zadumą nad energią kamieni i minerałów …..a kruchością życia.

Koleżanki i Koledzy   zapachy  wakacyjnych dni, śpiew ptaków, niezgłębione przestrzenie mórz czy tajemnic skalistych gór  pozwalają mocniej docenić miłość którą mamy, może ocalić słabnącą  lub przeżyć niezwykłą bo

                             NAJCENNIEJSZYM DIAMENTEM JEST MIŁOŚĆ      
Beata Pawlikowska –pisarka ,podróżniczka-napisała  :
„…bo kamienie mają moc, podobnie jak ludzkie myśli..”
Poczujmy to ciałem i duszą.
Niezwykłych wrażeń wakacyjnych
DYREKCJI –ZARZĄDOWI
 WSZYSTKIM KOLEŻANKOM I KOLEGOM ZUTW 
ŻYCZĄ
UCZESTNICY MAGICZNYCH ZAJĘĆ  Z PROWADZĄCĄ KLUB  MARYNIĄ SIATECKĄ

 Spisała Halina Maszner

Zdj.M. Siatecka

DLACZEGO KRYSZTAŁ ?

 

Spotkanie 15 grudnia 2016 roku. Temat: „ Dlaczego kryształ?”

Kryształ górski to kamień szlachetny z grupy Kwarcu. Bezbarwny, przeźroczysty minerał. Nieskazitelna czystość , silny połysk sprawiły ,że był on często utożsamiany z diamentem stąd wiele nazw nieprawidłowych jak: diament alaskański, bohemiński, islandzki, herkimer, meksykański lub marmora. Czasami w Krysztale Górskim występują inkluzje obcych minerałów: goethytu (Kwarc Gwiaździsty), złota, pirytu, rutylu (Kwarc Rutylowy), turmalinu (Kwarc Turmalinowy).

Ten piękny minerał wpisywał się w nastrój naszego spotkania przedświątecznego. Przy choince w Sali Klubowej, przy udekorowanych stołach wchodziliśmy w świat radości i wzajemnych serdeczności. Marynia wprowadziła element zabawy polegający na przyporządkowaniu osób do szlachetnego kamienia co wywoływało miłe dyskusje a jednocześnie każdej z osób, co ważne, poświecona była uwaga- każdy z osobna i wszyscy razem czuliśmy magię wspólnotowości. Ze słowami życzliwości rozchodziliśmy się do swoich domów.

W czas wigilii, świąt, raduje się wszelkie stworzenie. Starohinduskie porzekadło mówi

Bóg śpi w kamieniu, oddycha w roślinie , śni w zwierzęciu , budzi się w Człowieku”

Z OKAZJI ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ORAZ NOWEGO ROKU 2017 YREKCJI – ZARZĄDOWI
ORAZ WSZYSTKIM KOLEŻANKOM I KOLEGOM ZUTW KRYSZTAŁOWE” ŻYCZENIA składają UCZESTICY MAGICZNYCH ZAJĘĆ ORAZ prowadząca KLUB Maria Siatecka
Wszystko co było Twoim marzeniem , co jest i będzie w przyszłości 
Niech nie uleci z cichym westchnieniem 
Lecz niech się spełni w całości.

Spisała Halina Maszner

Zdjęcia: Maria Siatecka

Klub Kamieni i Minerałów „Kryształ”Przyszła złota jesień -laba się skończyła

Do zajęć w „Krysztale ” ochota wróciła.

Marynia -szefowa wita uśmiechami

Z koszem roziskrzonym ziemi klejnotami(…)

To fragment wiersza Tereski Wielińskiej.

Pierwsze nasze zajęcia w roku akademickim 2016/2017 Marynia rozpoczęła 22 września. To szczególny dzień w układzie gwiazd, kiedy Regulus najjaśniejsza gwiazda w gwiazdozbiorze Lwa i Fomalhaut najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Ryb pokrywały się dokładnie z punktami równonocy , a tym samym miały wpływ przez swoją grawitację na ruch orbity ziemskiej.

W układzie gwiazd taka konstelacja zdarza się raz na 289 800 lat.To spotkanie się wielkich cykli: precesyjnego 28 980 i równonocy 24 150 lat.

W jednej linii stanęły dokładnie naprzeciw siebie gwiazdy : Regulus zwany sercem lwa i Fomalhaut zwany sercem człowieka.

To astrologiczne wydarzenie ma silny energetyczny wpływ na wszelkie wydarzenia dlatego też powinniśmy być uważni i obserwować siebie i co się dzieje wokół nas. Jest to dobry czas na "porządki" w życiu, kończenie starych zadań i otwieranie nowych , czynienie planów. Wielka obfitość wiedzy dla ludzi o otwartych sercach. Rozładowanie tego napięcia, energii nastąpi w II połowie października i spowoduje "zwolnienie czasu" , które 500 lat temu przepowiedział Kopernik.

Ponadto na tym powakacyjnym spotkaniu rozmawiano o różnych wrażeniach, także o emocjach po wycieczce do Lwówka Śląskiego- na międzynarodową giełdę minerałów, uważaną za największą mineralogiczną imprezę w Polsce.

………

„Praca z dźwiękiem i relaks z misami kryształowymi” to temat pasjonatów Klubu w dniu 13 .10.2016.Prowadziła zajęcia pani Monika Wnęk , animator kultury ,edukacji ekologicznej i profilaktyki zdrowia. Koncert wykonała na : kamertonach, rurach Solfeggio, bębnie, sansuli, misach kryształowych dzwonkach i kiju deszczowym.

Wibracje dochodząc do komórki powodują przywrócenie równowagi zdrowotnej fizycznej i psychicznej.

 Sala Słoneczna zapełniła się chętnymi do wzięcia udziału w tym magicznym koncercie. Leżeliśmy na matach, w półmroku, wsłuchani w spokojne kojące , dźwięki. Bardzo ciekawe doświadczenie.

Spisała Halina Maszner


Podsumowanie roku akademickiego 2015/2016 w Klubie kamieni i minerałów KRYSZTAŁ

  W lutym 2016 minęło 6 lat kiedy Marynia Siatecka, pasjonatka z dużą wiedzą   zaprosiła chętne osoby do   wspólnego poznawania tajemnic energii kryształów. Klub „Kryształ ” składa się z wielu osobowości, co można by porównać do walorów jaspisu omawianego na jednym z zajęć.

„ Jaspis jest kamieniem który ma bardzo wiele odmian i różnych wersji kolorystycznych. Wszystkie odmiany zachowują cechy ogólne jaspisu, ale mają jeszcze swoje dodatkowe właściwości. Jaspis generalnie jest kamieniem wspierającym i uspokajającym, szczególnie dla ludzi żyjących w stresie. Pomaga w kontaktach z ludźmi, przywraca poczucie jedności i połączenia, zarówno ze sobą samym jak i z innymi, pomaga załagodzić konflikty. W praktycznym życiu jaspis zachęca do działania, przekształcania pomysłów w rzeczywistość, pomaga dobrze organizować sobie czas i utrzymywać dyscyplinę w dążeniu do celu.”

Trafiliśmy do Klubu szukając radości , wsparcia, uspokojenia, wartościowego spędzenia czasu itp.
 
Podobnie jak jaspis- członkowie klubu to „wiele wersji” człowieka. Są osoby z dużą szczegółową wiedzą o minerałach, są kolekcjonerzy okazów niezwykle kosztownych, zdobywanych na egzotycznych wyjazdach. Medytacje z kryształami czy wpływ na podejmowanie decyzji osoby stosują w różnym natężeniu. Są tacy, dla których medytacja jest głębią, inni z rezerwą poddają się temu skupieniu. Rodzajem medytacji jest tworzenie mandali. W najszerszym znaczeniu mandale są diagramami, które ukazują w jaki sposób chaos przybiera harmonijną formę.   Stworzony rysunek odzwierciedla stan wewnętrzny autora, odkrywając to co jest ukryte przed światem.

 

Na spotkaniach klubowych niektóre osoby dokładnie notują . Podobnie jak czytając książkę, każdy zachwyci się innym wątkiem tak i tu barwa odczuć jest zróżnicowana. Potrafimy też z radością świętować różne okazje  - że przypomnę z rozmachem urządzone pięciolecie Klubu w lutym 2015 roku.

Przyjemnością był także zorganizowany w lipcu 2015, przez Marynię Siatecką oraz planowany w tym roku, wyjazd na Lwóweckie Lato Agatowe - święto poszukiwaczy skarbów Ziemi. To impreza plenerowa, której głównym elementem jest międzynarodowa giełda minerałów uważana za największą mineralogiczną imprezę w Polsce. A spędzony dzień w oparach magii kamieni, niezwykłych wystaw   to czerpaniu siły z ich pozytywnego wpływu.

                                         To nieocenione doznanie.

Grudniowe spotkanie w 2015 roku świętowaliśmy w scenerii dekoracji Bożego Narodzenia przy subtelnych tonach mis tybetańskich przyniesionych przez Marynię , których tajemnicze tony wybrzmiały nieziemsko w połączeniu z różnorodnymi dzwonkami słuchaczy.
 

Dziękujemy naszej Maryni oraz sobie wzajemnie za wzruszenia i wiedzę jaką otrzymujemy na zajęciach Klubu „Kryształ”.

Spisała Halina Maszner

WSZYSTKIM SŁUCHACZOM ŻYCZYMY PASJONUJĄCYCH CIEKAWYCH WAKACJI - MARYNIA SIATECKA Z KLUBEM KAMIENI I MINERAŁÓW  „KRYSZTAŁ

…………………………………………………………………………………………………………………………

 

 

 

 

Dźwięk w pracy z kryształami


Grudzień to czas szczególnych spotkań – to czas zapachu choinek, dekoracji świątecznych , serdeczności w gronie osób przejętych wspólną pasją. Marynia zaplanowała ekscytujący temat- DŹWIĘK. W rogu Sali ZUTW „koronkowo” przystrojona choinka. Na stołach pojawiły się za sprawą / jak zawsze/ naszej Geni Rosołek pracowicie dobrane akcenty świąteczne, a każda z osób przyniosła różne dzwonki. Ekscytująca sceneria. Prowadząca Klub Marynia przyniosła misy tybetańskie i przygotowała bardzo ciekawy wykład.

W wieku XVIII Ernst Chladni ,niemiecki fizyk i geolog , zwany ojcem akustyki, udowodnił, iż dźwięk ma bezpośredni wpływ na materię. Według filozofii wschodu Wszechświat powstał z wibracji i w związku z tym zbudowany jest na zasadzie harmonii i rytmu. Świat, w którym żyjemy wypełniony jest dźwiękami. Dźwięk jest wibracją, niezwykle subtelną formą energii.

Specjalny rodzaj dźwięku wydają misy tybetańskie inaczej zwane grające, śpiewające, himalajskie, nepalskie i misy kryształowe . Wytwarzane ze stopu metali, a obecnie z brązu spiżowego, misy kryształowe z czystego kwarcu, matowe lub kolorowe. . Dźwięk pobudza do właściwej wibracji ciało i aurę, działanie jest bardzo złożone. Nawet, jeśli na pierwszy rzut oka metoda ta wydaje się być prosta, to jednak jej zastosowanie wymaga dużej wiedzy tak jak energia kamieni szlachetnych. O tym że dźwięki można wykorzystywać w celach leczniczych wiadomo od najdawniejszych czasów np. masaż dźwiękiem, kąpiel dźwiękiem itp. Nie tylko narząd słuchu odbiera dźwięk, ale każda komórka naszego ciała. Misy to także ciekawy element medytacji.

Niezwykle istotny jest również wpływ dźwięku na rozwój naszej świadomości. Okazuje sie bowiem, że jest to jedna z najdoskonalszych dróg wspomagających, a wręcz przyspieszających nasze wzrastanie w aspekcie duchowym.

Subtelne tony misy jakie prezentowała nam Marynia przenikały nas jakimś tajemniczym intensywnym przekazem. W tej scenerii dekoracji świąt Bożego Narodzenia niezwykle wybrzmiał moment kiedy wszyscy zadzwoniliśmy swoimi różnorodnymi dzwonkami. W ten czas świątecznych tradycji, nowych nadziei w nadchodzącym roku, rozedrgani pięknem wieczoru składaliśmy sobie wzajemnie radosne życzenia. Dziękując naszej Maryni za wzruszenia i wiedzę jaką dostajemy na zajęciach.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia:

NA NIENAWISTNE SŁOWA

NA CZYNY LUDZI MAŁYCH

OBRUS BIAŁY

JEŚLI CI KTOŚ ZAWINIŁ

TO WŁAŚNIE DZIŚ MU PRZEBACZ

TAK TRZEBA

Spisała Halina MasznerZ OKAZJI ZBLIŻAJĄCYCH SIĘ ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ORAZ NOWEGO ROKU 2016

DYREKCJI – ZARZĄDOWI

ORAZ WSZYSTKIM KOLEŻANKOM I KOLEGOM ZUTW

SKŁADAMY

KRYSZTAŁOWE” ŻYCZENIA WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO

Klub kamieni i minerałów „KRYSZTAŁ”

Prowadząca KLUB Maria SiateckaZDJĘCIA: ŁUCJA OSTRĘGApozyczki

Log in