ZESPÓŁ LITERACKO-POETYCKI 'OKSYMORON'

ZESPÓŁ LITERACKO-POETYCKI 'OKSYMORON'

SPOTKANIE Z POEZJĄ KAZIMIERZA DZIADOSZA I ADRIANY WITKOWSKIEJ16 stycznia br., na spotkaniu literatów grupy OKSYMORON, swoje utwory prezentowali Kazimierz Dziadosz i Adriana Witkowska.

W miłej, życzliwej atmosferze liryki, literackich rozważań o życiu i poezji humoru, szybko mijał czas.

Spotkania OKSYMORONU są otwarte dla słuchaczy UTW. Kolejne najbliższe otwarte dla wszystkich zainteresowanych, literackie godziny przeznaczyliśmy na ciekawą twórczość Marka Jurgońskiego – autora „epopei mniejszej”, laureata ogólnopolskiego konkursu Georga Trakla - w dniu 23 stycznia br.

Alina Kruk

Spotkanie z poezją księdza Jana Twardowskiego


Grudzień to miesiąc przygotowań do świąt, do nowego roku czyli przepełniony serdecznością myśli. Postanowiliśmy przy wierszach ks. Jana Twarowskiego spędzić spotkanie w szerszym gronie czytając wybrane wiersze wspólnie z osobami z różnych klubów. Atłasek, Geologia, Filozofia, Kryształ, Wierni kwiatom, Śpiewnik Uniwersytecki ….Gości przywitała prowadząca klub Alina Kruk.

Pani prezes Zosia Banaszak rozpoczęła „wierszem z dedykacją” który Jan Twardowski napisał dla Zbigniewa Herberta. Rok 2018 Sejm Rzeczpospolitej Polskie ogłosił - Rokiem Zbigniewa Herberta.

Z ponad tysiąca jakie napisał J. Twardowski można wybrać wiersze na każdy temat, ale jak powiedziała Barbara Konarska w wywiadzie z Alina Kruk:

”Musi być odbiorca który jest na poezje wrażliwy,…”

Naszym zamiarem w Oksymoronie było zorganizowanie radosnego, łączącego wieczoru, więc tematyka wierszy była bardzo różnorodna. Ksiądz Twardowski pisał między innymi o przyrodzie, smutku, miłości a wszystko otoczone mgiełką współzależności Boga i Człowieka. Nie lubił patosu „polna myszka siedzi sobie konfesjonał ząbkiem skrobie” albo składał takie życzenia Zdrowia i karetki pogotowia…..żeby zdążyła na czas.

Ale kiedy odbierał w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim tytuł doktora honoris causa powiedział o swoich wierszach:…Niektórzy widzą w nich tylko biedronki, sikorki i motyle, ale chyba widzą za mało i nie to co trzeba..”

Wieczór bardzo serdeczny z akcentami radości i zadumy - Mirka Branicka-Polarczyk pięknie zaśpiewała piosenkę Edyty Geppert „zamiast”. Były głosy m.in. wspominające pobyt przed laty księdza J. Twardowskiego w Zielonej Górze na zaproszenia Wojewódzkiej Biblioteki.

Klub Oksymoron bardzo dziękuje za współtworzenie ciekawego wieczoru.

Kończąc pani prezes Zofia Banaszak, Ewa Kwaśniewicz, Halina Maszner przeczytały „Wiersz staroświecki” J. Twardowskiego jako życzenia świąteczne:

„….oby się wszystkie trudne sprawy porozkręcały jak supełki, własne ambicje i urazy zaczęły śmieszyć jak kukiełki….”

Prowadziła i spisała Halina Maszner

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Dekoracje przygotowała Marzena Tomczak. Każdy z gości na przywitanie otrzymywał pocztówkę z wierszem J. Twardowskiego wykonaną przez Marzenę. 

Wiersze czytali:

Prezes Zofia Banaszak, Maria Orlicka, Lidia Engel, Grażyna Kozłowska , Dorota Łukasiewicz, Bogusława Kolasińska, Urszula Piotrowska, Maria Siatecka, Alicja Ryś.

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

TERESA GŁADYSZ - PROMOCJA KSIĄŻKI

  

Jak w „uchu igielnym” Wiesława Myśliwskiego spotkały się w sali Klubowej UTW w Zielonej Górze - doświadczona trudami wojny młodość i powojenna dojrzałość, z nieświadomą starością.

Ewa Kwaśniewicz poprowadziła spotkanie z autorką książki „lata wojny i po...” Teresą Gładysz, napisanej według wspomnień męża Teresy - Mariana. Spotkanie zakończyły ciekawe rozmowy o niedawnej projekcji filmu „Kresy”, którego scenariusz oparty jest również na wspomnieniach literatek Oksymoronu.

Alina Kruk

Wspominaliśmy Barbarę Konarską


W środę, 17 października grupa literacka UTW i przyjaciele wspominali uznaną  poetkę, mentorkę grupy OKSYMORON Barbarę Konarską, która odeszła na zawsze 10 września 2018 r. Gościem spotkania był mąż Barbary – Józef. Wysłuchaliśmy wzruszającej rozmowy, którą Alina Kruk nagrała na potrzeby promocji tomiku „Słodycz Imbiru” dwa dni przed śmiercią swojej liderki. Uczestnicy grupy czytali wiersze napisane dla Basi. Wzruszające i wesołe wspomnienia radosnej do końca mimo świadomości nieuchronności skutków nieuleczalnej choroby Basi, zostaną w nas na zawsze.

Alina Kruk

Nagranej Aliny Kruk z Basią rozmowy można wysłuchać ….....KLIKNIJ

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


„Słodycz imbiru” w Ogrodzie SztukW słoneczne sobotnie popołudnie Barbara Konarska i Eugeniusz Kurzawa zaprosili gości na pre-promocje szóstego poetyckiego tomiku Barbary: Słodycz imbiru. Jego redaktorem jest Eugeniusz, a okładkę zaprojektowała i ilustracjami ozdobiła, jego córka Aleksandra.

Do Wilkanowa przyjechała grupa członków „Oksymoronu”, którzy zawsze wspierają swoją kierowniczkę i przewodniczkę po meandrach twórczości poetyckiej i nie tylko. Była też z nami pani Zofia Mąkosa, laureatka tegorocznego Lubuskiego Wawrzynu Literackiego i pani Elżbieta Plucińska z UTW w Szprotawie, zaprzyjaźniona z Basią, autorka tekstów prozatorskich drukowanych w „Inspiracjach”. Szczególną radość sprawiła Basi obecność jej dzieci, Bereniki i Bartka, wnuka Dominika i męża Józefa. Tym bardziej, że dzieci przyjechały z daleka. Honory domu pełnił oczywiście Eugeniusz Kurzawa, z żoną Lidią. On też rozdał nam tomik. Po rozmowach w ogrodzie przeszliśmy do „Domku ogrodnika”, tam Lidka przeczytała w sposób profesjonalny (jest przecież wykształconą aktorką) parę wierszy. Wybrała te przejmujące o przemijaniu, chorobie i odchodzeniu, niektórzy z nas mieli łzy w oczach. Ale nie tylko takie przygnębiające wiersze znalazły się w tym tomiku.

Eugeniusz opowiedział nam o pracy nad „Słodyczą imbiru” i zapytał autorkę o genezę i znaczenie paru wierszy, a potem długo trwały rozmowy w mniejszych lub większych grupach w zaczarowanej scenerii ogrodu.

 

„Słodycz imbiru”

 

pogryzasz kostki imbirowe

dlaczego imbir?

mogłaś wybrać łagodność papai

lub oswojone w babach wielkanocnych rodzynki

żucie imbiru

jest jak przygryzanie warg przy pocałunku

odrobina perwersji dodaje życiu smaku

obiecuje że ma ono w zanadrzu

obok codziennych potyczek z bólem i strachem

zachwycającą niespodziankę słodyczy

Tekst i zdjęcia: Ewa Kwaśniewicz
.

 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z JADWIGĄ LIDIĄ ENGEL„Promocja ma symboliczny wymiar” - tak rozpoczęła spotkanie z autorką książki „ Z Podola na Ziemię Lubuską” Jadwigą Lidią Engel prowadząca spotkanie autorskie - Ewa Kwaśniewicz. Ewa przypomniała, że ostatni tomik Lidii nosi tytuł „U schyłku”. Wiersze są tam przepełnione przemijaniem, odchodzeniem, zastanawianiem się nad przeszłością. Jest on mało optymistyczny, ale okazuje się, że można wrócić do dzieciństwa, którego wspomnienia dodają sił i prowadzą nas w przyszłość. Wykorzystujmy więc to, co jest przed nami. Tak uczyniła Lidka Engel, a swoją książkę „ Z Podola na Ziemię Lubuską” rozpoczęła wierszem:

Piszę życie

Z pamięci wyłuskuję zdarzenia, rozmowy

Odwiedzam miejsca niegdysiejsze

Rzekami dalekimi płynę

Klawiaturą maluję krainę opuszczoną

Białą kartę zapełniam czarnym drukiem

Z liter tworzę słowa

Słowami ubieram życie

Ewa Kwaśniewicz na spotkaniu autorskim umiejętnie posterowała uwiecznionymi w książce tematami wspomnień Lidki - tymi najwcześniejszymi, związanymi z dzieciństwem w Kamionce Strumiłowej, wakacjami u dziadków, dziecięcymi przyjaźniami, historią wybudowanego przez jej ojca domu, który obecnie jest szpitalem zakaźnym. Dalej Lidka Wspominała swoich rodziców- surowego ojca, czułą i serdeczną mamę.

 Mateńka

W sukience z atłasu w kolorze ecru

wiotka elegancka

z wielkim spokojem w szarych oczach

siadała przy fortepianie

trącane lekką ręką klawisze śpiewały

usypiały dźwiękami kołysanki Brahmsa

mały człowieczy embrion

dojrzewał z muzyką

mateńka grała dla mnie

bezpiecznie pod jej sercem schowanej.

Prowadząca, na ekranie wyświetlała bogate ilustracje miejsc, fotografie rodzinne, mapy, które rodzina autorki książki uratowała z zawieruchy wojennej i tułaczki na Ziemie Zachodnie.

Rodzice Lidki byli aktywni i podrzucali dziecko na czas swoich podróży do rodziny. Lidka wspomina w książce pobyty u dziadków w Sielcu, gdzie spotykała Krysię kuzynkę, która wymyślała zakazane zabawy. Tam w modrzewiowym dworku dziadków, przy lesie pełnym rysiów i wilków, spędzała z rodzicami, ciotkami, krewnymi, dalszymi i bliższymi rodzinne święta. Opowiadała też o pobytach u drugiego dziadka we Lwowie, o niedosięgniętej dorosłością - tramwajowej kresce, wizycie w menażerii i dzieleniu się bananami z małpami, o szalonej i ostatniej w życiu jeździe kolejką w wesołym miasteczku, wyprawie z dziadkiem na górę zamkową i zabawie w bobry. Wspominała uwiecznione w swojej książce spotkania ze słynnym piosenkarzem Tadeuszem Faliszewskim.

Spacerkiem po Lwowie

Wypędzonym

Spod kopca Unii Lubelskiej,

z Wysokiego Zamku

strugami wiosennej ulewy

spłynęła tęsknota

pobiegła alejkami Parku Stryjskiego

wonią bzów owiana

rozdzwoniła się wieżami kościołów

u stóp pomnika wieszcza Adama

przysiadła zadumana

szła ulicami starego miasta

milcząca podziwem

przystanęła wsłuchana w głos

radiowej Lwowskiej Fali

gdzie Tadzio Faliszewski śpiewał

a Szczepciu z Tońciem bałakali

o swoim Lwowi

Nie budząc

pogładziła kamienne grzbiety lwów

drzemiących przy ratuszu

nad Pohulanką zawisła

okna domu rodzinnego

uśmiechem dzieciństwa

rozświetliła

i pozostało w pamięci

miasto „Semper Fidelis”

miasto nasze

jedyne

Ewa Kwaśniewicz poprosiła o wspomnienia domu w Kamionce z początków wojny. Lidka opisuje w książce ciężkie czasy głodu, wsparcie dziadków, zapełnianie się domu przez uciekinierów z Lwowa – zawiadowcę stacji z rodziną, żonę majora z Lwowa z synem Andrzejkiem (opowiadanie o misiu Andrzejka i wiele innych wspomnień z tej książki drukowane były w Seniorze i Inspiracjach).
Lidka opowiedziała o ciężkim dyfterycie dziecięcym, z którego wyszła cudem. Każda ciężka choroba, z których cudem wychodziła, były inspiracją do wiersza „Światełko”.

Lidka Engel podzieliła się też z nami wspomnieniami tułaczki gdy zaczęły się prześladowania na Wołyniu, kiedy przyjaciele ukraińscy uprzedzili rodziców o zamiarach banderowców wobec ich rodziny - „polskich panów”, o ucieczce do Rymanowa i po 45 roku wyjeździe do Ciechocinka, Żor.... Zielonej Góry.

Jak to dobrze, że Barbara Konarska swoim wywiadem z seniorkami - literatkami zainspirowała Lidię Engel do tej ciekawej wspomnieniowej prozy, ozdobionej Jej pięknymi wierszami. Przeczytam książkę „ Z Podola na Ziemię Lubuską” po tym autorskim spotkaniu z wielkim zainteresowaniem.

Dziękujemy Ewie Kwaśniewicz za interesujące prowadzenie spotkania autorskiego.Wielkie gratulacje dla autorki promowanej na spotkaniu książki.

Opr. Alina Kruk

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Jubileusz Basi KonarskiejW poniedziałek, 8 stycznia obchodziliśmy w „Oksymoronie” jubileusz Basi Konarskiej. Na jej 75 urodziny przygotowaliśmy kilka niespodzianek. Poza pięknie udekorowaną salą klubową, Marzena przygotowała mały zbiorek naszych „ oksymoronkowych” wierszy a Ewa opracowała filmik z życia Basi - pasjonatki gór. Obejrzeliśmy mnóstwo zdjęć z najciekawszych miejsc w kraju i z dalszych wypraw. Bardzo miła to była niespodzianka ukazująca Basię w różnych okresach życia, kronika życia w naszym ZUTW. Pani prezes Zofia Banaszak złożyła życzenia od siebie i zarządu wraz z czerwonymi kwiatami anturium. Podkreśliła, że Basia jest honorowym członkiem ZUTW. Życzenia od nas -„Oksymoronków” były osobiste, gdyż bardzo cenimy czas i pracę Basi poświęconą nam. Postawiła nas na wyższej „półce” twórczości literackiej w prozie i poezji. Dziękujemy za pracę w wydawaniu tomików „Inspiracji” przez kilka lat. Otrzymała od nas kosz pełen owoców i smakołyków. Były czytane wiersze pisane dla Basi. Wszyscy potrzebujemy opieki Basi nad naszą twórczością, bo potrafi zganić lub pochwalić, gdy jest taka potrzeba.

Spotkanie skończyło się życzeniem Stu Lat z Plusem, oraz tortem. Bądź dla nas i z nami, z pięknym uśmiechem na twarzy – bo żyje się tylko raz, a „nic dwa razy się nie zdarza”.

 

Z życzeniami - Anna Blacha

Zdjęcia: Andrzej Kozak

SPOTKANIE OPŁATKOWE W OKSYMORONIEW numerze 1 „Inspiracji” z tego roku pisałam tak: 13 grudnia 2016 r., we wtorek spotkaliśmy się w Sali Dębowej na wieczorze kolęd i pastorałek przygotowanym jak co roku przez Śpiewnik Uniwersytecki, ale w tym roku było inaczej. Barbara Konarska wystąpiła z inicjatywą połączenia sił Śpiewnika z siłami Oksymoronu i napisała scenariusz wspólnego występu, a Śpiewnik, jak zawsze przygotowała Mirosława Polarczyk.

W tym roku znowu spotkaliśmy się 13 grudnia, ale nie w Sali Dębowej tylko w Klubowej i ze Śpiewnika była tylko, zaproszona przez nas, Mirka z mężem Bolkiem. Zgromadziliśmy się przy pięknie ozdobionym, przez Marzenę Tomczak, stole. A na nim pączki i ciasta upieczone przez Teresę Wielińską, Teresę Gładysz i przeze mnie, o owoce zadbały Ania Blacha, Ada Witkowska i Zofia Tumielewicz. Stół prezentował się bardzo okazale.

Basia Konarska złożyła nam wszystkim serdeczne życzenia, mówiła o przyjaźni i serdeczności jaka nas wszystkich łączy i życzyła nam aby było tak jak najdłużej. A potem zrobiło się wielkie zamieszanie, bo wszyscy dzieliliśmy się opłatkiem nie szczędząc sobie uścisków i ciepłych słów.

Jak znowu usiedliśmy do stołu, to Danuta Wesołowska przypomniała nam swoje refleksje po ubiegłorocznym wieczorze opłatkowym, które też były umieszczone we wspomnianym numerze Inspiracji i przeczytała przejmujący tekst o człowieku bezdomnym, który w wieczór wigilijny zagląda do „szczęśliwych okien”.

Ale to wieczór opłatkowy, więc nie mogło w nim zabraknąć kolęd. Mirka zaśpiewała dwie piękne kolędy „Całą noc padał śnieg” z muzyką Zbigniewa Preisnera i znaną szeroko na świecie „Świętą noc”, wykonywaną m.in. przez Dianę Ross. W międzyczasie, przy akompaniamencie Mirki śpiewaliśmy wspólnie, a ten wyjątkowy wieczór zakończyliśmy odśpiewaniem „Bóg się rodzi”.

 

Ewa Kwaśniewicz


Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


pozyczki

Log in