ZESPÓŁ 'ŚPIEWNIK UNIWERSYTECKI'

ZESPÓŁ 'ŚPIEWNIK UNIWERSYTECKI'

Zakończenie roku akademickiego 2018/19 Śpiewnika ZUTW


Mimo wielkiego upału ( 34 stopnie w cieniu!), członkowie Śpiewnika Uniwersyteckiego spotkali się w Ogrodzie Botanicznym, by świętować zakończenie roku akademickiego. Wybrane miejsce okazało się świetne, gdyż w drewnianym "wigwamie" było przewiewnie i przyjemnie. Wiktuały zostały przygotowane i dostarczone przez uczestników spotkania. Dołączyli do nas fotografowie i gitarzysta, który umilił pobyt grą przy wspólnych śpiewach. Wspominano miniony pracowity rok, występy i koncerty całego zespołu. Trzy, bardzo sympatyczne godziny  spotkania minęły bardzo szybko. Na koniec zrobiono grupowe zdjęcia i obiecano sobie, że za rok spotkamy się być może już w innym, równie atrakcyjnym miejscu. Prowadząca Śpiewnik podziękowała zespołowi za współpracę i wspaniałą atmosferę, która jest udziałem wszystkich członków zespołu.

Napisała Mirosława Branicka-Polarczyk.

Zdjęcia: Andrzej Kozak,
Bolesław PolarczykKoncert wiosenny


Piosenki wiosenne z motywem wody (deszcz, rzeka, morze i ocean) to repertuar z jakim wystąpił Śpiewnik ZUTW 2 kwietnia br. w Domu Kombatanta. Dziewczyny z Zespołu zadbały też o stronę wizualną, strojąc swe głowy kolorowymi wiankami, a Stenia Kozak podarowała jego mieszkańcom wykonaną przez siebie przepiękną palmę Wielkanocną. Jako, że w Śpiewniku mamy śpiewające poetki, utwory wokalne urozmaicone były ich wierszami także o tematyce wiosennej. Zespół przedstawił piosenki od czasów przedwojennych, przez lata 60., aż do utworów współczesnych. Fragment ostatniego przeboju z operetki "Wesoła wdówka" ... Usta milczą, dusza śpiewa ..." zaśpiewano razem ze słuchaczami. Po koncercie, brawach i podziękowaniach była tradycyjna kawa z ciastkami i zaproszenie do kolejnych występów.
Na pewno zajrzymy tam jeszcze z nowym repertuarem. 

Napisała Mirosława Branicka-Polarczyk.

Zdjęcia: Andrzej Kozak

Ach, jak przyjemnie ...


Z repertuarem wiosenno - wodnym Śpiewnik ZUTW wystąpił, kolejny już raz w Domu Dziennego Pobytu " Senior - Wigor". Tym koncertem, razem z podopiecznymi Placówki przywitaliśmy pierwszy dzień wiosny 21 marca. Zespól zaprezentował 12 piosenek o wiośnie, rzece, morzu, oceanie i oczywiście - deszczu. Wodne akcenty przeplatane były tematyką miłosną, jak to na wiosnę szczególnie bywa. Dodatkowym urozmaiceniem piosenek były wiersze naszych śpiewających koleżanek - poetek. Prawdziwym showmanem okazał się nasz nowy kolega, który nie tylko wykonał przygotowaną piosenkę "Cicha woda", ale na koniec występu a capella zaśpiewał utwór  z repertuaru R. Loretti " Mamma". Jak sam powiedział, pierwszy raz śpiewał go w wieku ośmiu lat! Przygotował też dla swego dawnego kolegi fotografię sprzed lat, czym zrobił mu wielką przyjemność. Ostatni utwór " Usta milczą, dusza śpiewa"  wykonali wszyscy, śpiewacy i widownia. Po koncercie, jak zwykle przemiła P. Viola zaprosiła członków Śpiewnika na kawę, owoce i słodki poczęstunek.
Napisała Mirosława Branicka-Polarczyk.

Zobacz też post DD "Senior Wigor"

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk,
Andrzej Kozak

KONCERT WIOSENNY


19 marca to dzień występu Śpiewnika ZUTW w Sali im J. Koniusza, tym razem z repertuarem piosenek z motywem wiosny i ... wody. Zespół wykonał znane i popularne dawniej przeboje, a także współczesne utwory. Wiersze naszych śpiewających koleżanek - poetek stanowiły znakomite uzupełnienie prezentacji wokalnych. Dodatkową wizualną atrakcją były kwietne wianki na głowach członkiń Śpiewnika i kolorowe parasolki na scenie. Ostatni utwór z operetki " Wesoła wdówka"  ( ... Usta milczą, dusza śpiewa...) zaśpiewano z całą widownią. Grupa ostatnio zmieniła nieco skład i przybył nam jeden rodzynek, który z werwą wykonał znaną piosenkę " Cicha woda" z towarzyszeniem koleżanek. Mam nadzieję, że repertuar i wykonanie przypadły publiczności do gustu, bo Zespół bisował " Wesołą wdówkę".
Napisała Miroslawa Branicka - Polarczyk.

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


Zdjęcia: Andrzej Kozak


PRZEGLĄD PIOSENEK Z LAT 60. i 90.


W piątkowe popołudnie, 23 listopada w Raculi , spotkało się kilka zespołów śpiewaczych na Festiwalu polskiej piosenki lat 60 - 90. W imprezie wziął także udział Śpiewnik Uniwersytecki ZUTW. Wykonaliśmy cztery piosenki z repertuaru zespołu Alibabki " Kapitańskie tango", " Do łezki łezka" Maryli Rodowicz, Czerwonych Gitar " Barwy jesieni' i przebój Nataszy Zylskiej z lat 60-tych " Mexicana". 
Dziękujemy Stowarzyszeniu Kobiet Wiejskich RACULANKA za zaproszenie i miłą atmosferę w trakcie całego spotkania. Wykonawcom i słuchaczom było bardzo przyjemnie wrócić pamięcią do dawnych piosenek i wspomnień związanych z ich twórcami i wykonawcami. 
Napisała Mirka Branicka-Polarczyk.

Zdjęcia: Andrzej Kozak,

Bolesław Polarczyk


ZASZUM NAM POLSKO


Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją do kolejnego spotkania Śpiewnika ZUTW z podopiecznymi i pracownikami Domu Dziennego Pobytu Senior Wigor w Zielonej Górze. 
Członkowie Zespołu dali koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich z okresu I Wojny Światowej, a także z lat trzydziestych. Większość utworów śpiewano razem ze słuchaczami jako, że wszyscy znali przedstawione piosenki. Dodatkowo, przed każdym utworem odczytano historię jego powstania. Stworzyło to niezwykle wzruszającą atmosferę. Na koniec wysłuchaliśmy pięknej kompozycji Macieja Wróblewskiego pt. " Zaszum nam Polsko", co dodatkowo przywołało wspomnienia stron rodzinnych u wielu słuchaczy.
Po występie, jak zwykle zaproszono Śpiewnik na słodki poczęstunek, a pani Wiola Baziuk w ciepłych słowach podziękowała za koncert i zaprosiła na kolejne muzyczne spotkanie.
Mirosława Branicka-Polarczyk

Zobacz też wpis na Fb - KLIKNIJ

Zdjęcia: Andrzej Kozak


Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


Koncert dla Niepodległej


Kolejny raz Śpiewnik ZUTW zawitał do Domu Kombatanta. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dał koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich. Dominowały utwory napisane w latach 1914 - 1918. Wykonano także kompozycje śpiewane w okresie międzywojennym i w czasie II Wojny Światowej. Nastrój występu był szczególny, gdyż śpiewacy, słuchacze (niektórzy dość wiekowi) i pracownicy Domu włączali się do wspólnego śpiewania. Wszyscy bowiem znali pieśni z młodych lat lub przekazane im przez rodziców i dziadków.
Na ręce prowadzącej przekazano po koncercie podziękowania Zespołowi, dyplom i najnowszy album o Zielonej Górze. Zaproszono także Śpiewnik Uniwersytecki do ponownych odwiedzin Domu Kombatanta.
Napisała Mirka Branicka-Polarczyk.

Zdjęcia: Andrzej Kozak

Spotkanie Śpiewnika ZUTW


Kiedy spotykają się ludzie, kochający śpiew a dodatkowo jeden z nich gra na gitarze, to takie spotkanie musi być udane. Tak też było 5 lipca br. w Ogrodzie Botanicznym, gdzie Śpiewnik Uniwersytecki zakończył rok akademicki 2017/18. Dopisała pogoda i humory wszystkich obecnych. Wspólnie biesiadowano i przede wszystkim śpiewano do akompaniamentu Gracjana Grzesiewicza. Wspominano miniony, bogaty w występy czas i robiono plany na następny rok. Spotkanie zakończyła sesja fotograficzna, jako że byli z nami fotografowie z UTW. Przed nami wakacje, ale o śpiewaniu przy różnych okazjach na pewno nikt nie zapomni.
Opr. Mirosława Branicka-Polarczyk

Zdjęcia: Mirosława Branicka-Polarczyk
i Bolesław Polarczyk


pozyczki

Log in