ZESPÓŁ 'ŚPIEWNIK UNIWERSYTECKI'

ZESPÓŁ 'ŚPIEWNIK UNIWERSYTECKI'

PRZEGLĄD PIOSENEK Z LAT 60. i 90.


W piątkowe popołudnie, 23 listopada w Raculi , spotkało się kilka zespołów śpiewaczych na Festiwalu polskiej piosenki lat 60 - 90. W imprezie wziął także udział Śpiewnik Uniwersytecki ZUTW. Wykonaliśmy cztery piosenki z repertuaru zespołu Alibabki " Kapitańskie tango", " Do łezki łezka" Maryli Rodowicz, Czerwonych Gitar " Barwy jesieni' i przebój Nataszy Zylskiej z lat 60-tych " Mexicana". 
Dziękujemy Stowarzyszeniu Kobiet Wiejskich RACULANKA za zaproszenie i miłą atmosferę w trakcie całego spotkania. Wykonawcom i słuchaczom było bardzo przyjemnie wrócić pamięcią do dawnych piosenek i wspomnień związanych z ich twórcami i wykonawcami. 
Napisała Mirka Branicka-Polarczyk.

Zdjęcia: Andrzej Kozak,

Bolesław Polarczyk


ZASZUM NAM POLSKO


Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją do kolejnego spotkania Śpiewnika ZUTW z podopiecznymi i pracownikami Domu Dziennego Pobytu Senior Wigor w Zielonej Górze. 
Członkowie Zespołu dali koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich z okresu I Wojny Światowej, a także z lat trzydziestych. Większość utworów śpiewano razem ze słuchaczami jako, że wszyscy znali przedstawione piosenki. Dodatkowo, przed każdym utworem odczytano historię jego powstania. Stworzyło to niezwykle wzruszającą atmosferę. Na koniec wysłuchaliśmy pięknej kompozycji Macieja Wróblewskiego pt. " Zaszum nam Polsko", co dodatkowo przywołało wspomnienia stron rodzinnych u wielu słuchaczy.
Po występie, jak zwykle zaproszono Śpiewnik na słodki poczęstunek, a pani Wiola Baziuk w ciepłych słowach podziękowała za koncert i zaprosiła na kolejne muzyczne spotkanie.
Mirosława Branicka-Polarczyk

Zobacz też wpis na Fb - KLIKNIJ

Zdjęcia: Andrzej Kozak


Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


Koncert dla Niepodległej


Kolejny raz Śpiewnik ZUTW zawitał do Domu Kombatanta. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dał koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich. Dominowały utwory napisane w latach 1914 - 1918. Wykonano także kompozycje śpiewane w okresie międzywojennym i w czasie II Wojny Światowej. Nastrój występu był szczególny, gdyż śpiewacy, słuchacze (niektórzy dość wiekowi) i pracownicy Domu włączali się do wspólnego śpiewania. Wszyscy bowiem znali pieśni z młodych lat lub przekazane im przez rodziców i dziadków.
Na ręce prowadzącej przekazano po koncercie podziękowania Zespołowi, dyplom i najnowszy album o Zielonej Górze. Zaproszono także Śpiewnik Uniwersytecki do ponownych odwiedzin Domu Kombatanta.
Napisała Mirka Branicka-Polarczyk.

Zdjęcia: Andrzej Kozak

Spotkanie Śpiewnika ZUTW


Kiedy spotykają się ludzie, kochający śpiew a dodatkowo jeden z nich gra na gitarze, to takie spotkanie musi być udane. Tak też było 5 lipca br. w Ogrodzie Botanicznym, gdzie Śpiewnik Uniwersytecki zakończył rok akademicki 2017/18. Dopisała pogoda i humory wszystkich obecnych. Wspólnie biesiadowano i przede wszystkim śpiewano do akompaniamentu Gracjana Grzesiewicza. Wspominano miniony, bogaty w występy czas i robiono plany na następny rok. Spotkanie zakończyła sesja fotograficzna, jako że byli z nami fotografowie z UTW. Przed nami wakacje, ale o śpiewaniu przy różnych okazjach na pewno nikt nie zapomni.
Opr. Mirosława Branicka-Polarczyk

Zdjęcia: Mirosława Branicka-Polarczyk
i Bolesław Polarczyk

Śpiewnik ZUTW w DDP Senior Wigor


Z repertuarem piosenek wiosennych,  Śpiewnik Uniwersytecki wystąpił 7 czerwca br. w DDP Senior Wigor na Os. Pomorskim. Szefowa placówki, pani Viola Baziuk od lat zaprasza zespół na koncerty. Solistki: Basia Ciorga-Kwiecień, Grażyna Balcer, Stenia Kozak i Wanda Rejman wykonały wraz z chórkiem dziesięć piosenek o minionym miesiącu maju, o pięknie przyrody i oczywiście o miłości. Maria Tyliszczak-Baryła i Zosia Tumielewicz (także poetka) przeczytały wiersze o podobnej tematyce. Ostatnie dwie piosenki (Wesoła wdówka i Jabłonie) zostały wykonane przez cały Śpiewnik i zgromadzoną publiczność, a do tańca melodii  operetki " Wesoła wdówka", prowadząca Śpiewnik Mirka Branicka-Polarczyk poprosiła pana Stanisława, którego córki kiedyś uczyła. Pani Viola w ciepłych słowach podziękowała Zespołowi za występ i zaprosiła na kolejne koncerty. 
Opr. Mirosława Branicka-Polarczyk

Zdjęcia: Andrzej Kozak,
Bolesław Polarczyk

Śpiewnik ZUTW w DPS przy ul. Słowackiego


Po trzech latach znów do DPS przy ul. Słowackiego zawitał Śpiewnik UTW z repertuarem piosenek o wiośnie i najpiękniejszym miesiącu, maju. Występ zainaugurowała jednak piosenka W. Młynarskiego " Nie ma, jak u mamy...", jako że występ odbył się 25 maja, a więc w przeddzień Święta Matki. Solistki wraz z Zespołem wykonały 10 utworów, opiewających piękno przyrody i nawiązujących do miłości i przyjaźni. Mimo złośliwości przedmiotów martwych ( zacinała się płytka z podkładami instrumentalnymi), śpiewacy znakomicie poradzili sobie z tym problemem, kończąc występ przy akompaniamencie pianina. Naszej skarbniczce odśpiewano "Sto lat", jako że w tym dniu miała urodziny. Ona zaś odwdzięczyła się pysznymi cukierkami, częstując nie tylko Zespół, ale także pensjonariuszy DPS-u. Wizytę zakończyliśmy spotkaniem przy kawie i wspomnieniach z minionych występów.
Mirosława Branicka-Polarczyk

Zdjęcia: Andrzej Kozak

Koncert Śpiewnika ZUTW dla nauczycieli


17 maja 2018 r. Śpiewnik Uniwersytecki wystąpił z repertuarem piosenek wiosennych dla  emerytowanych nauczycieli. Soliści i Zespół wykonali dziesięć utworów przeplatanych wierszami jednej z członkiń, Zofii Tumielewicz. Niektóre piosenki śpiewano wspólnie ze słuchaczami, gdyż były one wszystkim znane. Atmosfera spotkania była, jak zwykle bardzo ciepła i przyjazna. Dziękujemy prezesowi Sekcji Emerytów ZNP, Jurkowi Słomie za zaproszenie i baaardzo słodki poczęstunek. Śpiewnik odwdzięczył się Szefowi, wręczając Mu białą różę, symbol wdzięczności i przyjaźni. Do następnego spotkania, drodzy nauczyciele ! 
Mirosława Branicka-Polarczyk

Zdjęcia: Andrzej Kozak

W ZIMOWYM NASTROJUPo raz pierwszy w 2018 roku, 6 lutego, w odnowionej Sali Dębowej im J. Koniusza, dał koncert Śpiewnik Uniwersytecki. W programie znalazły się utwory o treści zimowej, noworocznej i okołoświątecznej.

Piosenki przeplatane były wierszami naszych uniwersyteckich koleżanek i kolegów, a które recytowali członkowie Śpiewnika (Maria Tyliszczak- Baryła, Jan Stańczyk i Mirka Branicka-Polarczyk, która także wykonała wybrane partie solowe i prowadziła cały koncert.

Śpiewali solo z Zespołem również : Barbara Ciorga – Kwiecień, Grażyna Balcer, Gracjan Grzesiewicz, Stenia Kozak, Wanda Rejman i Eugenia Smolich.

Pierwsza część występu obejmowała piosenki nastrojowe, refleksyjne, by w drugiej przejść do utworów o żywszym tempie i bardziej radosnych.

Koncert zakończył, śpiewany wspólnie z licznie przybyłą publicznością popularny przebój z repertuaru Jerzego Połomskiego pt. „Cała sala śpiewa z nami”.

Imprezie towarzyszyli nasi fotografowie (Andrzej Kozak, Roman Grobarski i Bolesław Polarczyk, zaś akustyką zajmował się Andrzej Josicz.

Występ dedykowany był naszym koleżankom i kolegom, którzy odeszli od nas na zawsze.

Przed Śpiewnikiem teraz praca nad nowym repertuarem o treściach związanych z ...wodą.

Jest wiele piosenek opowiadających np. o deszczu, rzekach, morzach i oceanach. Na pewno znajdziemy coś ciekawego do zaśpiewania w przyszłości.

opr. Mirosława Branicka-Polarczyk

Zdjęcia: Roman Grobarski


Zdjęcia: Andrzej Kozak


Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


pozyczki

Log in