ZESPÓŁ 'ŻYJMY ZDROWIEJ'

ZESPÓŁ 'ŻYJMY ZDROWIEJ'

KOPERTA ŻYCIALekarz med. Robert Górski ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Zielonej Górze w dniu 16.01.2018r. w sali wykładowej WiMBP w Zielonej Górze zaprezentował i przekazał słuchaczom naszego uniwersytetu Koperty Życia, o których mówił w toku swojego wykładu w dniu 17.10.2017r.
 
Szczegółowo wyjaśnił w jaki sposób Kopertę Życia wypełniać oraz jak i gdzie ją przechowywać. Podkreślił, że w stanie nagłego pogorszenia stanu zdrowia informacje zawarte w Kopercie Życia mogą okazać się niezbędne do rozpoczęcia właściwego leczenia, a może i uratowania życia.
 
Doktorowi serdecznie dziękujemy!
 
 
Zespół Żyjmy Zdrowiej
Halina Sawa i Jadwiga Jarowicz

Zdjęcia: Jadwiga Jarowicz

Rehabilitacja neuropsychologiczna w zaburzeniach pamięciW sali Klubowej 13 grudnia 2017 r. wysłuchaliśmy wykładu nt. wybranych zagadnień 
rehabilitacji neuropsychologicznej w zaburzeniach pamięci i innych zespołów otępiennych.
Pani mgr Katarzyna Kot-Bryćko - psycholog terapeuta uświadomiła słuchaczom, że terapia zaburzeń poznawczych jest uznaną metodą, która daje szansę na spowolnienie skutków chorób otępiennych oraz pozwala na poprawę pamięci. Specjalistyczna neuropsychologiczna diagnostyka i ocena neurologiczna umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia. Zaburzenia funkcji poznawczych dotykają pacjentów z łagodnymi zaburzeniami pamięci we wczesnej 
i umiarkowanej fazie choroby alzheimera i innych zespołów otępiennych, choroby parkinsona, stwardnienia rozsianego oraz po udarze mózgu.
Wykład niezwykle interesujący. Przygotowany starannie. Duża wiedza pani psycholog w tym zakresie i umiejętnie przekazana. Temat zainteresował słuchaczy, świadczyła o tym duża frekwencja na wykładzie. Pani psycholog mgr Katarzynie Kot-Bryćko serdecznie dziękujemy za poświęcony nam czas. Halina Sawa i Jadwiga Jarowicz

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

Schorzenia urologiczne wieku dojrzałegoCYKL: MEDYCYNA  -   Zespół Żyjmy Zdrowiej
 
" Schorzenia urologiczne wieku dojrzałego" - taki wykład w dniu 21.11.2017r. w Sali Wykładowej WiMBP  wygłosił lek. med. urolog Adam Haliński z Oddziału Urologii Wielospecjalistycznego Szpitala w Nowej Soli. Pomimo bardzo napiętego grafiku zajęć  z uśmiechem nas przywitał i z tym uśmiechem omawiał urologiczne schorzenia wieku dojrzałego, m. in. , nietrzymanie moczu, prostata, kamica układu moczowego. Podkreślił, że problemy urologiczne są zazwyczaj dla wielu osób wstydliwe, ale są bardzo ważne i należy zadbać o to, aby je jak najszybciej zdiagnozować. Im wcześniej wykryje się problem, tym szybciej będzie można się z nim uporać. Bardzo ważna jest więc profilaktyka w tym zakresie. Dowiedzieliśmy się na co zwracać uwagę, jakie są oznaki, że już najwyższy czas wybrać się do lekarza.
Wykład był niezwykle ciekawy, zrozumiały i wzbudził ogromne zainteresowanie bardzo licznie zgromadzonych słuchaczy naszego uniwersytetu. Dał nam dużo do myślenia i zachęcił do dbania o zdrowie. 
 
Serdecznie dziękujemy doktorowi za wspaniały wykład, a koleżankom i kolegom za tak liczny udział.
 
NIE BÓJMY SIĘ UROLOGA !
 
opr. Halina Sawa i Jadwiga Jarowicz

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


KUCHNIE ŚWIATA – KUCHNIA WŁOSKA16 listopada 2017 roku odbyło się spotkanie z cyklu „Żyjmy Zdrowiej” w rodzinnie prowadzonej Pizzerii „Little Italy”w Zielonej Górze. Spotkanie poświęcone KUCHNI WŁOSKIEJ prowadził Krzysztof Gierczak, jeden z właścicieli. Poznaliśmy, degustując różnego rodzaju pizze, jej odmienne aromaty, smaki i sam ceremoniał przygotowania.

Dziękujemy

Zofia Banaszak

Zdjęcia: Elżbieta Józefowicz


Wykład lek.med.Roberta GórskiegoW dniu 17.10.2017r. Zespół Żyjmy Zdrowiej zorganizował w Sali Dębowej spotkanie z lekarzem med. Robertem Górskim ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Zielonej Górze ( w skrócie zwanym SOR). Licznie zgromadzeni słuchacze ( ponad 100 osób) mieli okazję szczegółowo zapoznać się z działaniem SOR-u, na który powinny trafiać osoby wymagające natychmiastowej pomocy medycznej z powodu nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub wypadku. Doktor zwracał szczególną uwagę na to, jak ważne jest, zwłaszcza w przypadku konieczności wezwania karetki pogotowia, posiadanie skompletowanej dokumentacji medycznej w jednym miejscu. Wskazywał, jaka dokumentacja medyczna i jakie dodatkowe informacje są najważniejsze, aby pomoc medyczna mogła być szybka i skuteczna. Podkreślał, że bardzo pomocna będzie „Koperta życia dla seniora”, która jest w trakcie przygotowywania i będzie dla nas dostępna.

Doktorowi dziękujemy za przekazane nam bardzo interesujące i obszerne informacje, a słuchaczom za tak liczny udział.

Halina Sawa i Jadwiga Jarowicz

Zdjęcia: Roman Grobarski

Jak dbać o mózg - wykład 04-10-2017 r.Odkryj możliwości umysłu: koncentrację, spostrzegawczość, pamięć, słownictwo, kreatywność - to m.in. możliwości naszego umysłu. Wykład prowadziła mgr Justyna Frankiewicz pedagog, neuroterapeuta z Centrum Rozwoju Mózgu w Zielonej Górze. Pani Justyna niezwykle interesująco przekazała wiedzę o roli mózgu w naszym organizmie. Mówiła w jaki sposób należy dbać i wspomagać mózg, by cieszył się dobrą kondycją przez wiele lat, dając nam zdrowie. Uczyliśmy się jak wzmacniać jego odporność na stres, nerwowość, jak w spokoju i pozytywnie myśleć. Jak ćwiczyć spostrzegawczość, słownictwo, myślenie, kreatywność. Prowadząca przygotowała ćwiczenia, na których pracować będziemy w domu, usprawniając umysł. Zainteresowanie słuchaczy wykładem fascynujące!
Dziękujemy za miłe i interesujące, pierwsze w tym roku akademickim spotkanie z Zespołem Żyjmy Zdrowiej.

Halina Sawa i Jadwiga Jarowicz

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz

Fizjologia i patologia tarczycyFizjologia i patologia tarczycy” – wykład na ten temat w dniu 23 maja 2017 r. w Sali Dębowej naszej Biblioteki Wojewódzkiej, przeprowadziła dr n. med. Teresa Gertig – specjalista endokrynolog, na zaproszenie Zespołu Żyjmy Zdrowiej.

W toku wykładu zapoznała nas z budową gruczołu tarczycy, wskazała jego podstawowe czynności i omówiła niektóre choroby tarczycy, m.in., niedoczynność , nadczynność, zapalenia tego gruczołu. Przedstawiła także objawy chorób tarczycy, sposoby ich rozpoznawania oraz podstawowe metody diagnostyki - np. diagnostyka hormonalna, która umożliwia oznaczenie stężenia TSH, diagnostyka obrazowa, która umożliwia wykrycie np. guzków lub wola. Przybliżyła nam niektóre sposoby leczenia chorób tarczycy, zaznaczając, że leczenie zawsze jest ściśle związane z indywidualnym przypadkiem i o tym należy pamiętać.

Przekazana wiedza utwierdziła nas w przekonaniu, jak ważne jest wczesne wykrycie chorób tarczycy.

Reakcja słuchaczy i duża ilość zadawanych przez nich pytań świadczyły o dużym zainteresowaniu wykładem.

Serdecznie dziękujemy zarówno pani doktor jak i wszystkim uczestnikom wykładu.

Zespół Żyjmy Zdrowiej
Halina Sawa i Jadwiga Jarowicz

JAK ZMIENIAJĄ SIĘ STOPY Z WIEKIEM


Dbamy o twarz, włosy, ręce, bo są widoczne. A stopy? Z reguły poświęcamy im mniej uwagi, bo ich nie widać.” - takimi słowami przywitała nas mgr Aleksandra Lemanik - podolog, prowadząca wykład w środę 17 maja b.r., na zaproszenie Zespołu Żyjmy Zdrowiej.

 Na początku spotkania okazało się, że słowo podologia wzbudziło ogromne zainteresowanie ze strony słuchaczy. Pani Aleksandra wyjaśniła nam, ze podologia to dziedzina medycyny zajmująca się badaniem wad, zniekształceń i zaburzeń funkcji stopy.

Dolegliwości jakie odczuwamy w obrębie stóp są bardzo różne, a szczególnie dotyczą one osób z grup ryzyka, na przykład takich jak cukrzyca, czy choroby reumatyczne.

W toku wykładu pani podolog obrazowo przedstawiała różne problemy ze stopami: odciski, modzele, brodawki wirusowe, pękające pięty, wrastające paznokcie i wiele innych, które występują szczególnie wśród osób starszych. Bardzo obrazowo, jasno i zrozumiale wyjaśniała i udzielała rad w jaki sposób zadbać o nasze stopy, a kiedy można lub nawet trzeba szukać pomocy u profesjonalisty – lekarza podologa.

Wykład był niezwykle interesujący, a słuchacze bardzo zadowoleni, że przyszli na to spotkanie.

 

Pani Aleksandrze i wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy.

 

Halina Sawa i Jadwiga Jarowicz

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk


pozyczki

Log in