ZESPÓŁ ŻYWEGO SŁOWA

ZESPÓŁ ŻYWEGO SŁOWA

SPOTKANIE WIGILIJNE W KROŚNIE ODRZAŃSKIM
W sobotę 8 grudnia przedstawiciele zespołów literackich, fotograficznych i śpiewaczych  ZUTW uczestniczyli w Wigilii zorganizowanej w Zamku przez UTW w Krośnie Odrzańskim.
Uroczystość uświetnili: starosta krośnieński, w imieniu burmistrza - dyrektor departamentu Urzędu Gminy i gospodarz Zamku. Po miłym przywitaniu uczestników i gości, nowocześnie zaaranżowane kolędy, ślicznie odśpiewał krośnieński zespół wokalny "Nadodrze". Do kolęd dołączyli się biesiadnicy, tworząc miłą, rodzinną atmosferę. Panie z "Żywego słowa" i "Oksymoronu" z Zielonej Góry recytowały wiersze okolicznościowe i podarowały gospodarzom  autorskie tomiki wraz z kwiatem - gwiazdą betlejemską. Wigilijny nastrój podkreśliła pyszna wieczerza z barszczykiem, karpiem i innymi smakołykami. Były też prezenty od Gwiazdora, radosne wspólne śpiewanie, życzenia i serdeczne pożegnanie.
                                                                              Tekst: Alina Kruk

Zdjęcia: Alina Kruk i Roman Czarnecki

OBLICZA OJCZYZNYZespół Żywego Słowa" UTW, kierowany przez Danutę Filipowską ożywił wiersze patriotyczne w niezwykle uroczystym nastroju. Po recytacjach gości, w miłej atmosferze wspomniano czasy powojenne i czytano utwory patriotyczne członków grupy literackiej Oksymoron.
Tekst i zdjęcie Alina Kruk

ZESPÓŁ ŻYWEGO SŁOWA W PZERiI


13 listopada 2017 r. Zespół Żywego Słowa od dawna działający w naszym ZUTW gościł w Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Zielonej Górze. Czytane tam teksty nawiązywały do tematu "Anioły w wierszach". Nasza grupa spotkała się z bardzo miłym przyjęciem.
Zdjęcie i opr. Janina Kubiak

Wieczór z psem w tytule

 

 

27 stycznia Zespół „Żywego Słowa” przygotował dla nas sympatyczne spotkanie z poezją poświęconą naszym ulubieńcom, bo kto z nas nie lubi psa? Tak więc w sali klubowej zebrali się sympatycy tych czworonogów.
 
Prowadząca Dana Filipowska wyszperała i wybrała z różnych źródeł wiersze o psach, autorstwa poetów jak: Ryszard Marek Groński, Marek Majewski, Ludwik Jerzy Kern i Barbara Borzymowska.
 
 

Zespół w składzie: Anna Kozłowska, Grażyna Nieczkowska, Maria Kuleszyńska-Kozak, Ewa Kwaśniewicz, Anna Blacha, Grażyna Balcer, Marek Kozłowski, Roman Czarnecki czarowali nas wierszami. Były wiersze refleksyjne, przezabawne i pouczające. Dowiedzieliśmy się, że n.p. spod śniegu wykopie nas pies rasy bernardyn, pies celnik sprawdzi na lotnisku bagaże, pies przewodnik poprowadzi niewidomego, owczarek dopilnuje owiec, psy huski pociągną sanie, a \jeśli pies nierób co pracą się nie trudzi, najwyraźniej wziął wzór z niektórych ludzi\ .Teraz wiemy, że pies uśmiecha się ogonem, że spacer w kagańcu i na smyczy jest nieciekawy i psa unieszczęśliwia, a jeśli lubimy psa, musimy polubić kłaki i na wszelkie ludzkie dolegliwości najlepszy jest psi język, a zatem \pies ci mordę lizał\ .
 

Zostaliśmy pouczeni, że\ kto po psie swym nie sprząta, to on, nie pies, jest brudasem\. Rozbawiły nas wiersze „Pies według Brukseli” i „Wielkanocne poświęcenie” .W pierwszym \jedno jest pewne, pies mały czy duży, choćby się starał...nie narozrabia w Unii jak człowiek.\, zaś w drugim, /niosąc koszyczek ze święconką nic nie zjadł i nie dał zjeść nikomu \.To dopiero poświęcenie! Wiersz „Kiedy pada deszcz” wywołał aplauz u panów, bo wtedy pies z nudów staje się szkodnikiem i \pies jest jak kobieta, powinien mieć zajęcie, inaczej coś zbroi\ .

W wierszu” Sport praktyczny” autor radzi organizatorom olimpiady wprowadzić rzut patykiem.

Recytacje przerywane były nagraniami „psich” piosenek. Razem z Bogusławem Mecem śpiewaliśmy „Mały biały pies”. Niezawodny Bolo Polarczyk przygotował nagrania dwóch ostatnich piosenek i tak „Kundel bury” wszystkie dziury penetrował razem ze słuchaczami, a w piosence ”Pieski małe dwa”, głośno śpiewaliśmy refren „si bon si bon, tralala lala”.

 

Zabawa była przednia. Razem z nami bawili się członkowie rodziny Dany Filipowskiej, oraz piesek rasy York ,spokojnie spoczywający na kolanach Jej syna.

I ja tam byłam i bawiłam się razem ze wszystkimi

 

Tekst: Lidka Engel
Zdjęcia: Zbyszek Rajche
 

pozyczki

Log in