MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

0 Comments

Podczas naszej wizyty w Warszawie na Juwenaliach III Wieku znaleźliśmy czas na zwiedzenie niezwykłego Muzeum Historii Żydów Polskich. Wystawa stała – znakomicie zaaranżowana  – ilustruje historię narodu Żydowskiego w sposób rzetelny i obiektywny. 

W czerwcu 2015 r. czynna była wystawa czasowa poświęcona ocalonym dzieciom holocaustu. Wystawa Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce. Projekt przygotowany we współpracy z Muzeum POLIN dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg Przedstawicielstwo w Polsce. 

W Polsce z Zagłady ocalało około 5 tysięcy z blisko miliona żydowskich dzieci. Wiele z nich znalazło schronienie w polskich rodzinach. Polacy, którzy zaopiekowali się ocalonymi dziećmi, często później stawali się ich przybranymi rodzicami. Na ogół prawdę trzymali w tajemnicy, niektórzy wyjawili ją przed śmiercią, inni zabrali ją do grobu.


 

Bohaterowie wystawy, wychowani w obcych domach, które uważali za własne, musieli zmierzyć się ze swoją historią i stworzyć tożsamość łączącą utraconą i zyskaną rodzinę. Często latami szukali śladów swoich żydowskich bliskich, nazwisk, dat urodzenia. Ci, którym się to nie udało, wciąż mają nadzieję. 

Wystawa opowiada o losach piętnaściorga dzieci urodzonych w latach 1939–1942. Ocalały dzięki bezgranicznej rodzicielskiej miłości, która kazała oddać je w obce ręce, a także odwadze ludzi, którzy uznali je za własne. 

Mimo że urodziły się z wyrokiem śmierci, a los nie szczędził im gorzkich doświadczeń, uśmiechają się do nas ze zdjęć. Dobrze przeżyli życie, które podarowali im rodzice — żydowscy i polscy.


 

Wśród ocalonych jest nasza słuchaczka Maria Kowalska, która swoich żydowskich bliskich odnalazła po wielu latach w Izraelu.
Zdjęcia Ela Józefowicz:

 

 {avatargalleria src=picasa search=useralbum string=$108682724661314386071/MuzeumZydow$ height=0.6 width=80%  cr=false theme=classic/}