Projekty 2022
- Start
- Projekty 2022
1. Projekt “SPRAWNY I ŚWIADOMY SENIOR” – WOSIR Drzonków
W dniach 06-09.06.2022 r. w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie rozpocznie się realizacja projektu „Sprawny i świadomy Senior” w ramach Programu Ministerstwa Sportu i Turystyki pn. „Upowszechnianie sportu w Rodzinie oraz w różnych grupach społecznych.” Zadanie zostało dofinasowane ze środków budżetu państwa, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz ze środków Samorządu Województwa Lubuskiego.
Realizatorem jest Lubuska Federacja Sportu w Zielonej Górze.
Do współpracy w realizacji zadania zaproszono Uniwersytet Zielonogórski, który kształci w zakresie wsparcia wieloaspektowej aktywności seniorów poprzez pobudzenie intelektualne, fizyczne i społeczne oraz w zakresie żywienia i dietetyki z uwzględnieniem chorób typowych dla wieku dojrzałego.
Projekt „Sprawny i świadomy senior” zakłada przeprowadzenie dwóch edycji 4 dniowych spotkań o charakterze sportowo – rekreacyjno- edukacyjnym dla ok 100 seniorów-słuchaczy lubuskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Głównym celem jest zwiększenie aktywności fizycznej seniorów poprzez pokazanie roli sportu jako środka pozytywnie wpływającego na poprawę i utrzymanie zdrowia.
Pobyt w Wojewódzkim Ośrodku Sportu stworzy osobom starszym warunki do aktywnego spędzenia czasu, a przeprowadzone wykłady z zakresu żywienia oraz zachowań prozdrowotnych zwiększą świadomość dotyczącą związku między aktywnym trybem życia a zachowaniem sprawności fizycznej i dobrego zdrowia.
W programie pobytu znajdują się zajęcia sportowe: boccia, nordic walking, taniec, fitness na sali i strzelanie laserowe oraz warsztaty: trening profilaktyczny na krzesłach i ćwiczenia z taśmami terapeutycznymi. Zaplanowano także blok rekreacyjny, podczas którego uczestnicy będą mogli skorzystać z basenu oraz pobytu w jaskini solnej,
Przyjęta formuła spotkania, czyli 4 dniowy pobyt w grupach, których członkowie pochodzą z różnych części województwa, pozwoli na integrację tych środowisk, zmniejszenie poczucia wykluczenia społecznego oraz będzie stanowiła okazję do wymiany doświadczeń związanych z działaniami prozdrowotnymi pomiędzy uczestnikami spotkań.
autor: Monika Sobiech
Więcej: na stronie WOSIR Drzonków

2. Projekt pt. „ARTYSTYCZNA PODRÓŻ SENIORA PO ZIELONEJ GÓRZE”.
Projekt został złożony 21 lutego 2022 r. po korekcie finansowej 15 marca br. i złożeniu ponownej oferty dotyczy REALIZACJI ZADANIA PUBLICZNEGO, O KTÓRYCH MOWA W ART. 14 UST. 1 I 2 USTAWY Z DNIA 24 KWIETNIA 2003 R. O DZIAŁALNOŚCI POŻYTKU PUBLICZNEGO I O WOLONTARIACIE (DZ. U. Z2018R. POZ. 450, Z PÓŹN. ZM.), którego organem administracji publicznej jest Prezydent Miasta Zielona Góra.
Rodzaj zadania publicznego: Organizacja imprez i przedsięwzięć związanych z obchodami 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich. Rozpoczęcie projektu: 1.04.2022, zakończenie: 31.12 2022.
Syntetyczny opis zadania:
Zadanie składa się z 3 bloków artystycznych: malarskich, fotograficznych, muzycznych połączonych wspólną linią programową: Zieloną Górą. Członkowie Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z okazji jubileuszu obchodów związanych z 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich zaprezentują mieszkańcom „Zielona Górę” – artystyczny obraz miasta z perspektywy osoby dojrzałej.
Miejsce realizacji zadania: Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku, al. Wojska Polskiego 9, Zielona Góra; Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C Norwida i Miasto Zielona Góra.
UZASADNIENIE PROJEKTU
Projekt powstał w odpowiedzi na potrzeby ludzi starszych i samotnych. Jego podstawowym zadaniem jest przeciwdziałanie marginalizacji i wykluczeniu społecznemu seniorów, poprzez ich aktywizację i integrację. Obchody 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich idealnie wpasowują się w ten trend. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli rozwijać swoje pasje, nabywać nowe umiejętności artystyczne, wyrażać śpiewem, na płótnie i papierze fotograficznym swoje emocje, ale przede wszystkim aktywnie i miło spędzać wolny czas w gronie osób o podobnych zainteresowaniach. Dzięki warsztatom seniorzy mają nabrać większej pewności siebie, ale też zwykłej satysfakcji, dumy i radości z własnych osiągnięć.