Projekt

XXII Międzynarodowy Otwarty Konkurs na Rysunek Satyryczny ph. „PLASTIK”

Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida ogłasza XXII Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny. Tegorocznym tematem konkursu jest PLASTIK.

W czasach gdy największymi zmartwieniami świata stają się: globalne ocieplenie, zaburzenia klimatyczne, wyczerpywanie kopalnych źródeł energii, zanieczyszczenie środowiska, nie mniej ważna jest ochrona ziemi przed zanieczyszczeniem plastikiem. Plastik otacza nas zewsząd. Plastikowe opakowania, plastikowe ubrania, plastikowe zabawki. Plastik, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu był cudownym materiałem, który oszczędzał naturalne zasoby i lasy, staje się wielkim problemem. Okazało się, że ma nie tylko zalety. Doniesienia medialne mówią o zanieczyszczeniu oceanów plastikiem, o śmierci morskiej fauny, która ten plastik połyka. Jeśli nie przestaniemy zanieczyszczać oceanów plastikiem, to podobno już w 2050 roku będzie w nich więcej plastikowych butelek, niż ryb. Tworzywa sztuczne raz uwolnione do środowiska, rozkładają się przez setki, a nawet tysiące lat. W łańcuchu pokarmowym mikroplastik trafia w końcu na nasze stoły. W 2021 roku wejdzie w życie dyrektywa unijna zakazująca użycia wielu plastikowych produktów, takich jak jednorazowe sztućce, talerze czy słomki do napojów. To małe światełko w tunelu. Powinniśmy dbać o powtórne wykorzystanie opakowań plastikowych, gdyż obecnie 90 procent plastiku nie jest poddane recyklingowi. Plastik budzi wiele kontrowersji. Tworzywa sztuczne zwane potocznie plastikiem obecne są w niemal każdej dziedzinie naszego życia i bez niego już trudno byłoby się obejść. Mają wiele zalet wykorzystywanych choćby w medycynie. Wiele z nich jest składową częścią sprzętów ratujących nam życie. Tworzywa sztuczne są lekkie, nie przepuszczają wody, gwarantują zachowanie stabilnych warunków wewnątrz opakowania. Nie zawsze więc plastik jest zły.

W codziennym życiu możemy aktywnie kształtować swoją postawę jako świadomego, ekologicznego mieszkańca ziemi, który z rozwagą używa materiałów z plastiku, stara się zastępować go materiałami biodegradowalnymi. Kreować takie odpowiedzialne postawy możemy doskonale także za pomocą wyostrzonej satyry. Zwracać uwagę, piętnować. Trafne spostrzeżenia dotyczące zagrożenia wynikającego z nadużywania plastiku, podane w atrakcyjnej formie rysunku satyrycznego mogą spełniać edukacyjną rolę, bowiem efekty konkursu w postaci wystawy najlepszych prac będę pokazywane w wielu galeriach i salonach wystawowych w kraju. Hasło tegorocznego konkursu jest wieloznaczne. Rysownikom, którym temat dosłownie rozumianego plastiku nie będzie oddziaływał na wyobraźnię, pomocne mogą być zupełnie inne skojarzenia z plastikiem. Plastikowy to określenie często czegoś tandetnego, w złym guście, kiczowatego. Można więc temat tegorocznego konkursu potraktować w bardziej lub mniej poważnym tonie byle satyrycznie.

KARTA ZGŁOSZENIOWA

UWAGA ZMIANA TERMINU !

Zmiana terminu nadsyłania prac na XXII Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny

Ze względu na pandemię koronawirusa na całym świecie występują trudności w funkcjonowaniu transportu lotniczego i poczty. Sytuacja ta uniemożliwiła wielu rysownikom nadesłanie prac na Konkurs w przewidzianym uprzednio terminie do 31 maja 2020 r.

W związku z tymi trudnościami przedłużamy termin nadsyłania prac konkursowych do 31 lipca 2020 roku.

Konkurs zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Zielona Góra

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

XXII Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny rozstrzygnięty!

 17 sierpnia odbyły się obrady jury tegorocznego XXII Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. PLASTIK.

Obradującemu składowi przewodniczył  Ryszard Błażyński – członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, prezes Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry WINNICA.

W jury zasiedli także:

Jerzy Fedro – grafik uprawiający grafikę warsztatową, projektowanie graficzne, malarstwo, prasowy rysunek satyryczny,

Zbigniew Kołaczek malarz, rysownik, ilustrator książkowy, laureat wielu konkursów, inicjator konkursu Manufaktura Satyry,

Leszek Kania – dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze,

Paulina Komorowska-Birger – artysta plastyk, profesor, dyrektor Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego,

Zwycięzcami konkursu zostali:

GRAND PRIX – Mojmir Mihatov (Chorwacja)

I nagroda – Henryk Cebula (Polska)

II nagroda – Julia Łuczak (Polska)

III nagroda – Bernard Bouton(Francja)

GRAND PRIX – Mojmir Mihatov (Croatia)

Konkurs sfinansowany został przy pomocy Urzędu Miasta Zielona Góra

XII Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny – nagrody specjalne

Grzegorz Myćka

– nagroda specjalna ufundowana przez Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze

Sławomir Makal

– nagroda specjalna ufundowana przez Narodowy Bank Polski. Oddział Okręgowy w Zielonej Górze

Mirela Bukała

– nagroda specjalna ufundowana przez Narodowy Bank Polski. Oddział Okręgowy w Zielonej Górze

Oskar Grabara

– nagroda specjalna ufundowana przez Narodowy Bank Polski. Oddział Okręgowy w Zielonej Górze

Magdalena Wosik

– nagroda specjalna ufundowana przez Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry -WINNICA

Valery Momot

– nagroda specjalna ufundowana przez Zielonogórski Ośrodek Kultury

Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Zielona Góra

WIRTUALNA WYSTAWA

Wirtualna wystawa prac XXII Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny pn. PLASTIK

https://www.youtube.com/watch?v=kqd2xtYupvE

Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Zielona Góra

KATALOG