NITRA – SŁOWACJA MIĘDZYNARODOWA OLIMPIADA SPORTOWA DLA SENIORÓW

0 Comments

 

Nitra to czwarte pod względem wielkości miasto Słowacji, które już od wielu lat jest miastem partnerskim Zielonej Góry. Współpraca miast odbywa się głównie na płaszczyźnie kulturalnej.

W dniach 11 – 13 sierpnia 2015 roku odbyła się MIĘDZYNARODOWA OLIMPIADA SPORTOWA DLA SENIORÓW i 18 Narodowe Zawody Sportowe oraz Dni Turystyczne dla Seniorów w NITRZE na SŁOWACJI.

Organizatorem międzynarodowego wydarzenia było stowarzyszenie Emerytów i Rencistów na Słowacji Oddział Regionalny. Olimpiada odbyła sie pod honorowym patronatem: Doc. Ing. Milana Belicy Prezesa regionu Nitra i Doc. Ing. Jozefa Dvonč Burmistrza miasta Nitra.

Zieloną Górę reprezentowało 9 seniorów: byli to mieszkańcy miasta i słuchacze Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Miejscem sportowych zmagań była Spojená szkoła oraz gimnazjum sportowe. Uroczyste otwarcie Olimpiady z udziałem władz odbyło się na stadionie atletycznym TJ Stavbár Nitra – Chrenová.

Wśród wielu konkurencji sportowych w różnych grupach wiekowych wybrać można byłotylko 3 kategorie. Odnieśliśmy sukcesy. Nasi uczestnicy startowali w kilku kategoriach, zdobywając 6 medali w konkurencjach:

1/ MEDALE ZŁOTE:

  • Rzut granatem do tarczy – kategoria męska ZBIGNIEW REICHERT.

  • Pétanque kategoria żeńska – JANINA SKRYNKOWSKA. (petanka, gra w bule, gra w kule) – tradycyjna francuska gra towarzyska z elementami zręcznościowymi).

 

2/ MEDALE SREBRNE:

  • Strzelanie z wiatrówki – kategoria męska – HENRYK BANASZAK

  • Pétanque kategoria męska – ZBIGNIEW BANASZAK.

 

3/ MEDALE BRĄZOWE:

  • Pływanie – styl dowolny – kategoria męska – ANDRZEJ POLAŃSKI.

  • Pływanie – żabka – kategoria męska – ANDRZEJ POLAŃSKI.

Podczas trwania Olimpiady odbyło się wiele spotkań i roboczych rozmów z naszymipartnerami ze Słowacji. Nawiązaliśmy także kontakty z Węgrami. Przedstawiciele wszystkich grup uczestniczących w Olimpiadzie przyjął na uroczystym spotkaniu Doc. Ing. Jozefa Dvonč -Burmistrz miasta Nitra. Zieloną Górę reprezentowali: Zofia Banaszak – prezes Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Zbigniew Reichert – słuchacz ZUTW. Burmistrz Nitry przekazał serdeczne pozdrowienia naszemu Prezydentowi Zielonej Góry Januszowi Kubickiemu i zielonogórskim seniorom.

 

Dziękujemy za umożliwienie naszym seniorom wyjazdu na Olimpiadę i nawiązanie partnerskich kontaktów z seniorami z Nitry.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom Olimpiady za opiekę nad naszą polską grupą, za przewodnictwo po Nitrze, za życzliwość podczas całego pobytu.

 

Zdjęcia: Zofia Banaszak 

{avatargalleria src=picasa search=useralbum string=$108682724661314386071/SPARTAKIADAWNITRZEZBANASZAK$ height=0.6 width=80%  cr=false theme=classic/}

{avatargalleria src=picasa search=useralbum string=$108682724661314386071/SPARTAKIADAWNITRZESTRYCARTUS$ height=0.6 width=80%  cr=false theme=classic/}a