JUBILEUSZ CHÓRU “UNISONO” ze Szprotawy

0 Comments

Delegacja naszego uniwersytetu, którą stanowili: Barbara Konarska, Jadwiga Korcz-Dziadosz, Bolesław Polarczyk i Bogumiła Hyla-Dąbek, uczestniczyła w uroczystym koncercie chóru “Unisono”, działającego przy Stowarzyszeniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szprotawie. Koncert odbył się w Szprotawskim Domu Kultury.
      

Chór, prowadzony przez Izabelę Habich, śpiewający a capella, mieliśmy okazję poznać w roku ubiegłym, gdy wystąpił w Sali Dębowej WiMBP podczas wernisażu I Wystawy Fotograficznej Lubuskich UTW. Spotkaliśmy się też z chórzystami w tym roku na Juwenaliach III Wieku w Warszawie.

Jak opowiadała nam prowadząca chór p. Iza, wszystko zaczęło się od warsztatów muzycznych, które zaproponowała Zenona Piwtorak – prezes Szprotawskiego UTW. Grupa ludzi zaczęła się spotykać, śpiewać, a muzyczne ucho prowadzącej warsztaty, bardzo szybko się zorientowało, że z tymi głosami można stworzyć coś więcej.
Debiut chóru miał miejsce w SZDK w grudniu 2009 roku koncertem kolęd i pastorałek. Chór w swojej działalności miał kilka przerw i brak pewności, czy się uda. To właśnie ta niepewność okazała się mobilizująca, żeby udowodnić sobie i innym, że damy radę.
Nasz budżet był zerowy, ale kapitał ludzki przeogromny – powiedziała nam Iza Habich.
Dzisiaj, chór “Unisono” ma w swoim repertuarze pieśni różnych kompozytorów, m.in. W. A. Mozarta, Verdiego, Gershwina, promuje muzykę polską – Mikołaja Gomółki, Romualda Twardowskiego.
Chór występował w wielu miejscach naszego województwa. Wystąpił też gościnnie podczas przeglądu chórów niemieckich w Schwarze Pumpe i na Juwenaliach III wieku w Warszawie. 
Z utworami chóru została wydana płyta.
       

Program koncertu, jaki przygotowali chórzyści na swój jubileusz był bardzo bogaty i nie ograniczał się tylko do Ich występu.
Wystąpiła Szprotawska Orkiestra Dęta pod dyr. kapelmistrza Zdzisława Głowackiego, swój kunszt muzyczny zaprezentował na gitarze Damian Janicki, zatańczyli brawurowo Julia Habich i Nikodem Słabosz, “Con te” Andrea Bocelii pięknie zaprezentowała Kamila Wiśniewska.
       

       

Wróćmy jednak do programu, jaki zaprezentowali Jubilaci, bo trzeba przyznać, że zadziwił on wielu gości, co wyrażali przy składaniu życzeń i podziękowań. W koncercie chóru znalazły się utwory W. A. Mozarta, R. Twardowskiego, Budzyńskiego,M. Pfeiffer. Wspólne  z orkiestrą dętą wykonanie “Chóru niewolników” z opery G. Verdiego “Nabucco” zapełniona sala Domu Kultury przyjęła entuzjastycznie i zmusiła chór z orkiestrą do bisu. Zdradzę, że nasza Jadwiga Korcz-Dziadosz płakała ze wzruszenia.
Na uwagę zasługuje też prowadzenie koncertu przez Izabelę Habich i Zbigniewa Sucheckiego. Tak z głowy i serca, jak zaznaczyła p. Iza, bardzo dowcipnie i ciekawie.
Wielką frajdę sprawiła wszystkim p. Wanda Kukier czytając swoje własne poetyckie zapiski o chórze, o tym, jak chwali i gani chórzystów prowadząca. Śmiechu było co niemiara.
                  

       

Pani Izabela Habich dziękowała wielu instytucjom i osobom, które wspierają działalność chóru “Unisono”. Dziękowała też naszemu uniwersytetowi, szczególnie p. prezes Zofii Banaszak za wsparcie, pomoc i motywowanie do promowania Szprotawy na Juwenaliach III Wieku w Warszawie.
Po koncercie przyszedł czas na składanie życzeń Jubilatom. Lista sympatyków, chcących je złożyć, okazała się długa, co na pewno cieszyło chórzystów. Nasza delegacja też do niej dołączyła.
      
      
     

Jubileusz zakończył się poczęstunkiem dla wszystkich osób, które przyszły, przyjechały na jubileusz chóru “Unisono” Szprotawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
       
 
Dziękujemy za zaproszenie. Na pewno to wydarzenie pozostanie na długo w naszej pamięci.

Zdjęcia w tekście: Bolesław Polarczyk i Bogumiła Hyla-Dąbek.

Zdj. B. Polarczyk
{avatargalleria src=picasa search=useralbum string=$114883208783833763001/VROCZNICACHORUUNISONOZESZPROTAWSKIEGOUTW91015BPOLARCZYK$ theme=classic/}

Zdj. B. Hyla-Dąbek
{avatargalleria src=picasa search=useralbum string=$114883208783833763001/5LecieChoruUTWSzprotawaZdjBHylaDabek$ theme=classic/}