SZLAK DREWNIANYCH KOŚCIOŁÓW

0 Comments

SZLAK KOŚCIOŁÓW DREWNIANYCH

Perełki architektury drewnianej powstawały od XIV do XVIII wieku, były obiektami kultu w małych miejscowościach, wpisane są w wiejski pejzaż obiektów sakralnych. Zadziwiają one precyzją konstrukcji i malowniczością form tworzonych w drewnie.

SZLAK KOŚCIOŁÓW DREWNIANYCH jest unikalną atrakcją na skalę europejską, wyróżniającą się różnorodnością formy, są to kościoły, kaplice, dzwonnice, przydrożne kapliczki. Wyposażenie obiektów od gotyku po barok i rokoko, a nawet formy współczesne.

W malownicze jesienne dni (3 i 10 października) grupa słuchaczy ZUTW (35 osób) uczestniczyła w wycieczkach po „ Lubusko–Wielkopolskim Szlakiem Drewnianych Kościołów”. Trasa I wiodła od Zielonej Góry przez Klępsk, Kosieczyn, Chlastawę, Łomnicę do Bukowca, trasa II od Krzesin przez Buk, Gronów, Ruchocice, Rakoniewice, Obrę i zakończenie w Krępsku.

Prawie wszystkie obiekty pełnią nadal funkcje religijne, jedynie w Rakoniewicach w zabytkowym budynku bardzo podobnym do kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze ulokowano muzeum przyrodnicze i pożarnictwa, gdzie mogliśmy zobaczyć sztandary z lat 1945-1950 Zielonogórskiej Straży Pożarnej.

Obie wycieczki były intelektualna przygodą, która z przyjemnością powtórzymy wybierając obiekty do ponownego spotkania.

 

Henryka Frankiewicz
{avatargalleria src=picasa search=useralbum string=$108682724661314386071/KoscioDrewiane$ theme=classic/}