„Chryzantemy –piękno jesieni”

0 Comments

 

 

Chryzantemy –piękno jesieni”

taki tytuł miał wtorkowy recital na Sali Dębowej WiMBP w dniu 27.10.2015r. Solistką była Genia Bieda od lat należąca do naszego prestiżowego chóru Moderato. Gości w wypełnionej po brzegi sali w klimat zadumy wprowadził na przywitanie akompaniator znakomity Bernard Grupa grając urywek starego tanga z 1939 roku „Chryzantemy złociste w kryształowym wazonie”…..przy „chryzantemowym” wystroju sceny i pięknych wiązankach anturium, róż …….

Halina Maszner –prowadząca recital- powiedziała: „dzisiejszy wieczór nazwaliśmy – „chryzantemy –piękno jesieni”… wszak mamy jesień a w przyrodzie jak w człowieczym losie bywają wiosenne uniesienia, gorące lata ale i chłodniejsze wydarzenia …A to wyśpiewa nam nasza znakomita koleżanka Genia Bieda.”

W pięknej kreacji wyszła na scenę solistka rozpoczynając od piosenki „Szczęście „ jednej z dziewięciu w których było o miłości , rozstaniach, białych chryzantemach, a kończąc na rytmicznym utworem „Serce na śniegu” .

Szalenie miłym akcentem był bukiet białych chryzantem wręczony Geni przez syna Marka po piosence „Moje chryzantemy”….

Z kilku zdań od prowadzącej recital dowiedzieliśmy się ,że droga życiowa Geni to poprzeczki przez los stawiane dosyć dramatycznie. Począwszy od niełatwego dzieciństwa. Ale mimo to wspinała się po szczeblach nauki i pracy— pracowała na różnych stanowiskach –a po studiach prawniczych była sędzią. ….Jak mówi: zawsze śpiewała – czasem przez łzy. Ksiądz Jan Twardowski w jednym z wierszy napisał: Czy wiesz, że łzy się śmieją kiedy są za duże?

Genia śpiewała w szkolnych chórach, w Lubuskim Zespole Pieśni i Tańca, w chórze Polskiej Wełny oraz Pohulance…. W ZUTW znalazła się za namową przyjaciółki –Basi Zapotocznej i tu prowadziła Śpiewnik Uniwersytecki, założyła zespół wokalny Bajagero.

Akompaniował naszej solistce znakomity muzyk, dyrygent Bernard Grupa, odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Dwukrotny laureat nagrody Ministra Edukacji Narodowej, społecznik i działacz kulturalny, nagrodzony przez samorząd lokalny tytułem: “Honorowy Obywatel Gminy Sulechów”. Studia muzyczne magisterskie oraz podyplomowe w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i instrumentalnych. Nauczyciel muzyki. Założyciel i jedyny dyrygent sulechowskiego chóru Cantabile. Od kilku lat prowadzi również “Chór Moderato Uniwersytetu III Wieku” w Zielonej Górze.

Wieczór pełen muzyki, radości, przywołanych piosenkami wspomnień. Wieczór pełen eleganckich kwiatów, wzajemnej galanterii podziękowań. Bohaterka wieczoru podziękowała przybyłym słuchaczom. Pani prezes Zosi Banaszak wręczyła piękną wiązankę. Kwiaty od Geni dostał również niezrównany muzyk Bernard Grupa oraz za scenariusz i prowadzenie Halina Maszner.

Naręcze kwiatów otrzymała po występie Genia. Od pani prezes Zosi, od przyjaciół, od syna Marka wraz z córką Agnieszką ….wzruszający wieczór…

Genia podziękowała m. innymi..Staszkowi Lewandowskiemu, Bolowi Polarczykowi , Krysi Filmanowicz ….

Nasza koleżanka Genia śpiewa dając radość sobie i innym. Może puentą tego pięknego wieczoru mogą być słowa Paulo Coelio …… „każdy z nas ma jakąś misje do wypełnienia. Nie ma znaczenia czy inni nas wspierają, ignorują, krytykują czy akceptują . Robimy bo to nam daje radość.”

Spisała Halina Maszner

 
ZDJĘCIA: KRYSTYNA FILMANOWICZ

{avatargalleria src=picasa search=useralbum string=$114883208783833763001/20151027$ theme=classic/}

ZDJĘCIA: BOLESŁAW POLARCZYK
{avatargalleria src=picasa search=useralbum string=$114883208783833763001/GBIEDARECITAL271015BPOLARCZYK$ theme=classic/}

ZDJĘCIA: B. POLARCZYK