KONCERT “PĄSOWEJ RÓŻY KWIAT” – WYDARZENIEM MIESIĄCA

0 Comments


Wtorki to dla naszych słuchaczy bardzo ważny dzień tygodnia. Co tydzień, tego dnia, w Sali Dębowej WiMBP zbierają się, żeby wysłuchać wykładu, a czasami też koncertu. “Pąsowej Róży Kwiat” to tytuł dzisiejszego (17. 11. 2015.) koncertu, który stał się wydarzeniem miesiąca i dostarczył wszystkim, którzy przyszli, dużo miłych wrażeń.
Jego pomysłodawczynią była nasza koleżanka Basia Dzięcielewska, która znając autora ciekawych, śpiewanych tekstów p. Tomasza Jankowskiego z Nowej Soli, przyszła do p. Prezes z propozycją ich zaprezentowania słuchaczom ZUTW.

 W koncercie, który prowadziła  Zofia Banaszak – prezes ZUTW, udział wzięli młodzi muzycy z Czech ze szkoły o profilu artystycznym: Zdenka Kralova – skrzypce, Lenka Liberdova – skrzypce, Eliška Brlokova – skrzypce oraz Jan Vilašek– klarnet. Wraz z nimi przyjechał do nas przedstawiciel Związku Miast Friedlandzkich na Polskę p. Ryszard Nowak, współpracujący z lubuskimi muzykami, którzy także zaszczycili dzisiejszy koncert: Zuzanną Michalik (fortepian i kompozycje) z Nowej Soli i zielonogórskim wokalistą Leszkiem Jastrubczakiem.

Przy okazji koncertu wszyscy zebrani dowiedzieli się o miastach i spotkaniach friedlandzkich.
Oto historyczna wzmianka: Z inicjatywy Burmistrza miasta Friedland w Mecklemburgii Pana Wilfrieda Blocka – 4 maja 1996 roku odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli 8 miast złączonych historyczną nazwą Friedland (przyjazny kraj), które położyło “kamień węgielny” dla dobrych stosunków sąsiedzkich.
Nasz gość Ryszard Nowak, jak już było wspomniane, przedstawiciel Związku Miast Friedlandzkich, przyjechał z miejscowości Korfantów położonej w woj. opolskim.
Korfantów – w 1347 roku książę Bolko Niemodliński nazywał tę miejscowość Fredeland, co oznaczało “spokojny. przyjazny kraj”i dlatego Korfantów należy do miast friedlandzkich. Z polskich miast, jeszcze miasto Mirosławiec z woj. zachodniopomorskiego jest członkiem wspomnianego związku.
Spotkania friedlandzkie odbywają się w różnych państwach i miastach i służą spotkaniom m.in. młodzieży, wymianie poglądów, podpatrywaniu dobrych inicjatyw, pomysłów, współpracy w różnych dziedzinach życia. Współpraca kulturalna zaowocowała m.in. koncertem, który mieliśmy przyjemność wysłuchać.

Oprócz młodych wykonawców z Czech, wykonujących bardzo różne, ładne melodie, Leszek Jastrubczak z Zielonej Góry śpiewał teksty Tomasza Jankowskiego, których słowa mogli wszyscy śledzić na ekranie. Utwory poetyckie o miłości, o życiu, a nawet trochę frywolne podobały się wszystkim, o czym świadczyły gromkie brawa.

Ciekawa też była prezentacja książki Tomasza Jankowskiego: “Pąsowej róży kwiat czyli Zuzia przy pianinie”. Książka o p. Zuzi Michalik, której grane na fortepianie utwory, wszyscy zebrani mieli przyjemność wysłuchać. To one były inspiracją do napisania przez autora wielu wierszy.

Dzisiejszy program w Sali Dębowej, to było połączenie wiedzy, poezji z muzyką i śpiewem. To było poznanie nowych, ciekawych ludzi.
                             
                   Zdjęcia: Bolesław Polarczyk
{avatargalleria src=picasa search=useralbum string=$114883208783833763001/KoncertPasowejRozyKwiat171115BPolarczyk$ theme=classic/}

                    Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek
{avatargalleria src=picasa search=useralbum string=$115252319110004559159/ZUTWKoncertPasowejRozyKwiat$ theme=classic/}