GORZOWSKI UTW Z PROGRAMEM POETYCKO-MUZYCZNYM W ZIELONEJ GÓRZE

0 Comments

 

Z minionych zdarzeń ścieram kurz

Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku wkroczył w rok 25-lecia. Piękny jubileusz postanowiono obchodzić wspólnie z innymi lubuskimi UTW. Wzajemne prezentacje dorobku rozpoczął spektakl naszego kabaretu „Monte Verde” dla słuchaczy Gorzowskiego UTW oraz – nieco później – wernisaż wystawy malarstwa słuchaczy ZUTW pt. „Linia, kolor, światło…” w Galerii Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzowie Wlkp. Gorzowscy seniorzy zrewanżowali się wczoraj, 15 marca, świetnym spektaklem zatytułowanym „Z minionych zdarzeń ścieram kurz”. Sala Dębowa pękała w szwach. Z zaciekawieniem patrzyliśmy na nieoświetloną jeszcze scenę, na której przy trzech stolikach zasiedli wykonawcy spektaklu, a scenografię tworzyły umieszczone na sztalugach ciekawe obrazy.
Pani prezes Zarządu ZUTW, Zofia Banaszak, w ciepłych słowach powitała naszych przyjaciół z Gorzowa. Gości reprezentował pan Edward Korban, który kierował Gorzowskim UTW przez 15 lat, do 2014 roku. Złożył – z okazji jubileuszu – serdeczne życzenia Zielonogórskiemu UTW, szczególnie podkreślając rolę naszej pani Prezes w jego założeniu i sukcesach.

Rozbłysło światło na scenie, przy mikrofonie pojawiła się młodziutka piosenkarka i „Modlitwą” Bułata Okudżawy rozpoczęła program poetycko-muzyczny. Spektakl znakomicie wyreżyserowany, w którym przeplatały się wspomnienia pełne nostalgii za czasem minionym z obrazami chwytającego za gardło nieszczęścia, z jakim człowiek musi sobie poradzić w życiu, zabawne teksty, krytycznie puentujące wejście naszego pokolenia w świat cyfrowej komunikacji z brawurowo przedstawionym przez Milenę Rucką – drugą młodziutką wokalistką – buntem nastolatki w piosence „Chcę do Bodzia”. Pozostały w pamięci przepiękne, głębokie wiersze Krystyny Woźniak (m. in. wiersz „Wysłane latawcem”, który zdobył I nagrodę w Lubuskim Konkursie Literackim im. Joanny Szczepaniak i był publikowany w 50 numerze „Inspiracji”), niektóre puenty wierszy, niektóre pomysły kompozycyjne tekstów literackich. Zdążyłam zanotować takie smaczne kąski, jak: „Życie to wyrok w zawieszeniu”, „był jeden dźwięk telefonu/ jeden głos/ nadal gra ciszą” (z wierszy Grażyny Zarębskiej), „Postanowiłem po wsze czasy nigdy niczego nie postanawiać”, „nie wyłączajcie/ nigdy komórek/ a nade wszystko tych szarych!” (z wierszy Ferdynanda Głodzika), „zakotwiczyłem się w oczeretach/ zdążyłem na koncert ważek” (z wiersza Romana Habdasa). Opowiadanie „Kobieta upadła” autorka, Janina Jurgowiak zakończyła dość dwuznaczną próbą usprawiedliwienia przystojniaka, który zrejterował, kiedy „grzmotnęła” na ziemię: „może nie chciał mnie zawstydzić, a może nie znosi widoku kobiet upadłych”. Smaczków było więcej, toteż publiczność nagradzała gorącymi brawami poszczególne utwory, a na zakończenie zerwała się burza oklasków.
Roman Habdas przedstawił wszystkich wykonawców, podał nazwiska malarzy, realizatorów (reżyseria, scenografia, oprawa muzyczna), a byli to: Poeci: Krystyna Woźniak, reprezentująca Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury i Gorzowski UTW oraz Grażyna Zarębska, Janina Jurgowiak, Roman Habdas, Tadeusza Dziadosz i Ferdynand Głodzik – wszyscy z RSTK,wokalistki: Oliwia Królikowska i Milena Rucka z Miejskiego Centrum Kultury w Gorzowie .
Obrazy prezentowali słuchacze UTW w Gorzowie Wlkp.: Mieczysław Plociniczak, Grażyna Marcinkiewicz, Barbara Zalewska, Henryka, Kondracka, Wanda Marecka. 
Scenariusz był dziełem Krystyny Woźniak i Czesława Gandy, prezesa UTW w Gorzowie Wlkp., on też sprawował kierownictwo muzyczne i program wyreżyserował.
Do listy współorganizatorów tego ciekawego przedsięwzięcia artystycznego Roman Habdas dodał Zofię Banaszak jako kierownika organizacyjnego i Stanisława Lewandowskiego oraz Ryszarda Helwinga jako akustyków, co spotkało się radosnym aplauzem zebranych.

Koncert był efektem doskonałej współpracy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Robotniczym Stowarzyszeniem Twórców Kultury i Miejskim Centrum Kultury, a zadedykowany został studentom Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Dziękujemy!

Barbara Konarska

W Gazecie Lubuskiej  16 marca red. Leszek Kalinowski napisał:

Foto.Stanisław Matuszewski

{avatargalleria src=picasa search=useralbum string=$102916785978053704554/GorzowskieUTWZPoezjaISpiewemWZielonejGorze$ height=0.6 width=80%  cr=false theme=classic/}

Jak to nasze spotkanie zrelacjonował na swojej stronie UTW Gorzów? Przeczytajcie: http://www.utw-gorzow.pl/zdarzenia.html