GDAŃSK I OKOLICE – Plener fotograficzny klubu FotoX

0 Comments

Wyruszyliśmy w poniedziałek 18.04.2016 o godz.6,15, punktualnie!

W dobrych nastrojach, pełni obaw o pogodę rozpoczęliśmy naszą podróż z okrzykiem – “witaj przygodo”.

Podróż przebiegała bez zakłóceń, a przerwy w podróży wykorzystywaliśmy na degustację wyrobów uczestników wyprawy – pychota.

Po drodze zwiedziliśmy Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku,

gdzie mogliśmy zadumać się nad losami 3 mln naszych rodaków wywożonych wagonami na Sybir m.in. do Katynia. Do kraju powróciło do kraju około 500 000

Magiczna aura otaczająca CEiPR pozwoliła poznać trochę historię regionu i nie tylko, ale też zainteresowała ciekawostkami w postaci najdłuższej deski na świecie, a także domu postawionego do “Góry nogami”.

Do hotelu w Gdańsku-Oliwie dojechaliśmy akurat na pyszną, gorącą kolację, choć po pysznościach jakie serwowali uczestnicy wyprawy nie spieszno nam było na kolację.

Długa podróż nie była przeszkodą, by wybrać się na wieczorny spacer do pobliskiego parku, a nawet nad morze, które było trochę oddalone od hotelu. Ciekawe zjawisko nad morzem w czasie padającego deszczu udało się uchwycić Broni.

 We wtorek po obfitym śniadaniu obraliśmy azymut na Gdańsk, gdzie docieramy tramwajem i miejskim busem. Nasz plener fotograficzny rozpoczynamy nad Mołtawą pod słynnym “Żurawiem”, gdzie po krótkim instruktażu celu pleneru grupa rozchodzi się w poszukiwaniu ciekawych ujęć. W drodze powrotnej wysiadamy przy Stoczni Gdańskiej by odwiedzić ikonę “Solidarności”, gdzie z  podziwem oglądaliśmy m.in.  nowoczesne Muzeum. Pobyt w Stoczni kończymy wspólnym zdjęciem pod pomnikiem.

Wieczorem wspólne spotkanie i dalsza degustacja napitków i smakołyków własnej roboty.

 Środa to wyprawa na plener do Sopotu. Pogoda super, trochę głowę wiatr urywa ale my tym nie zrażeni wyruszamy w poszukiwaniu ciekawych ujęć. Piękne molo, ciekawy tzw. “Monciak” tj. deptak Monte Casino z ciekawostkami wypełniają nam przeznaczony czas, a słoneczna pogoda pozwala na krótkie chwile opalania.

W południe wracamy do Oliwy i trafiamy na cudny koncert organowy w pięknej Katedrze Oliwskiej. Po koncercie i zwiedzeniu katedry, rozchodzimy sie po Oliwie kontynuując nasz plener.

Wieczorem wybieramy się z powrotem do Gdańska na nocny plener. Po krótkim instruktażu jak radzić sobie z nocnymi klimatami wyruszyliśmy w miasto. Po trzech godzinach, zmarznięci ale zadowoleni i pełni wrażeń wracamy do naszego hotelu.

 Czwartek przeznaczamy na Gdynię, rozpoczynamy od nadbrzeża portowego, gdzie zacumowana jest nasza historia, okręt wojenny ORP “Błyskawica”, słynny jacht “Dar Pomorza”,  a także jacht-korweta “Dragon”. Spacerując po nadbrzeżu uwieczniamy jego ciekawostki. Tutaj Staszek traci swoją czapkę z daszkiem, którą silny podmuch wiatru niesie do morza.

 Po południu jedziemy do Gdyni-Orłowo na niewielkie ale urocze molo, oraz podziwiamy i utrwalamy na naszych kartach pamięci kilify z przedniej urody widokami.

Urzekają nas liczne pary łabędzi tańczących ze sobą  niczym u Czajkowskiego.

Słoneczna i ciepła pogoda pozwala oddać się chwilom relaksu.

Po kolacji wspólne spotkanie, przy niedopitych trunkach i nie zjedzonych smakowitościach, dzieliliśmy się naszymi wrażeniami.

 Piątek startujemy w drogę powrotną do domu. Po drodze zatrzymujemy się  w miejscowości Wdzydze Kiszewskie by zwiedzić i uwiecznić znajdujący się tam

110-letni skansen kultury kaszubskiej założony w roku 1906 przez Izydorę i Teodora Gulczewskich. Na ponad 22 hektarach terenu zgromadzono tam wiele zabudowań chłopskich /nawet z XVII wieku/ z wyposażeniem z tamtego okresu, kościołów, wiatraków i wiele ciekawostek obrazujących kulturę kaszubską. 

Pełni wrażeń i z pełnymi kartami pamięci zawierającymi urok i klimat naszego pleneru wracamy do domu. Po drodze jeszcze postój, by skończyć zapasy jedzenia jakie posiadaliśmy, napitków już nie było.

Cieszymy się z tak udanego pleneru. 

                                                                                                            Alicja Zięta
                                                         

W plenerze udział wzięli i swoje zdjęcia udostępnili:

 Aleksandra Dittrich ,   Zofia Biniewska-Dobrzyńska,  Krystyna Jaworska,  Adam Jaworski
 Teresa Kaczmarek,      Krystyna Rutkowska,                 Eryka Sosnowska,     Maria Weiss
 Elżbieta Stalec,             Mieczysław Kurczewski             Bogusława Szyjka,    Zofia Stępka           
 Zboralska Alicja,          Bronisława Piecharków             Zięta Alicja,                 Żak Teresa
 Stanisław Matuszewski.

{avatargalleria src=picasa search=useralbum string=$102332102176153554039/6277449942977068049$ theme=classic/}