WYPRAWA TURYSTYCZNO-GEOLOGICZNA DO SKALNEGO MIASTA

0 Comments

   W piątek, 10 czerwca 2016 r. wyruszyliśmy na kolejną wyprawę. Tym razem połączonymi Zespołami CIEKAWI SWIATA I GEOLOGICZNY, ponieważ liczne imprezy, odbywające się w czerwcu, nie sprzyjały zebraniu liczniejszej ekipy.
 
Pierwszym punktem naszego programu był Jawor, gdzie zwiedziliśmy Kościół Pokoju, który jest największą drewnianą budowlą o funkcjach religijnych na świecie. Został wybudowany w latach 1654–1655, po zakończeniu wojny trzydziestoletniej, na koszt protestantów. Budowla powstała z materiałów nietrwałych: drewna, słomy i gliny z zastosowaniem konstrukcji ryglowej, ale przetrwała setki lat i do dziś zachwyca swoim pięknem.
 
Zwiedziliśmy również stare miasto i wyruszyliśmy z Jawora do skalnego miasta w Adršpachu, w Czechach.
 
Adršpašsko-Teplickié Skály są częścią Gór Stołowych i zbudowane są z takich samych piaskowców, które powstały w morzu ok.100 milionów lat temu, w okresie geologicznym zwanym kredą.
 
Osady te zostały wydźwignięte wraz z całymi Sudetami ok. 25 milionów lat temu i od tamtej pory ulegają procesom, które doprowadziły do powstania baszt skalnych, osiągających kilkudziesięciometrowe wysokości. 
 
Wzdłuż trasy wycieczkowej spotyka się skały przypominające kształtem postaci ludzi lub zwierzęta, o których ciekawie i z humorem opowiadał nam czeski przewodnik. Na koniec grupa odważnych, pokonując strome schody, dotarła do jeziorka, które przepłynęliśmy łodzią.

I znów było wesoło, bo z brzegów spoglądały postaci z bajek i nie tylko, a przewoźnik opowiadał śmieszne historyjki.  Elżbieta Dąbrowska-Żurawik

 Zdjęcia: A. Kwolek, D. Mamczur, E. Żurawik