9. JUWENALIA III WIEKU

0 CommentsJuwenalia „zdobyte” ! Wow! Po raz kolejny wróciliśmy z Warszawy z nagrodami! Radość nasza jest tym większa, że w tym roku nie planowaliśmy wyjazdu na te ogólnopolskie (już dziewiąte) Juwenalia III Wieku. Na szczęście Fundacja AVE (organizator) mocno „suszyła głowę” naszej szefowej, że nie było wyjścia: Zosia Banaszak podjęła jedynie słuszną decyzję: jedziemy! Decyzję podjętą na zaledwie tydzień przed rozpoczęciem imprezy!

 

Oj działo się, działo w stolicy! Jak zwykle wyróżnialiśmy się spośród ponad 3-tysięcznego „tłumu”. Nowiutkie koszulki, na głowach zgrabne kapelusiki w trzech kolorach : żółtym, pomarańczowym i zielonym. A było nas „zaledwie” 49 osób! Ale byliśmy widoczni. Wszędzie. A i sam prezes Fundacji AVE kilka razy chwalił nas ze sceny: a to, że fajnie wyglądamy, a to, że nie zawiedliśmy, a to że swoich dopingujemy. Jednym słowem: ZAISTNIELIŚMY! I to nie tylko dzięki kapelusikom.

Nasze rozmaite talenta pokazaliśmy na dwóch scenach: teatru Palladium (samo centrum stolicy, ze sto metrów od Pałacu Kultury) na którym wystąpił nasz kabaret Monte Verde oraz tancerze z grup „Hula Hop” i „Radość Tańczenia”. A także piętro niżej na scenie kultowego klubu „Hybrydy”, gdzie pięknie zaśpiewali nasi soliści: Basia Ciorga-Kwiecień, Witold Stankiewicz i Ola Matusiak, a także brawurowo wcieliła się w piłkarskich kibiców rozśpiewana „AKOLADA”. Konkurencję mieliśmy sporą, bo w sumie na Juwenaliach wystąpiło ponad 120 tzw. „podmiotów wykonawczych”, czyli: kabarety, teatry, tancerze, wokaliści, chóry…

I NIE PRZEPADLIŚMY w tym rozśpiewanym i roztańczonym tłumie. Nas było widać. I słychać. A obie sceny aż wibrowały od eksplozji zielonogórskich talentów. Co oczywiście dostrzegło jury i odpowiednio nagrodziło.


A teraz do rzeczy, czyli do nagród:

  • Grand Prix w kategorii poezji wywalczyła Barbara Konarska za wiersze: „pstrąg Franza Schuberta”, „Możliwa inspiracja muzyki M. Ravela”, oraz „Muzyczne wędrówki F. Schuberta i J. Brahmsa”
  • Witold Stankiewicz dostał wyróżnienie za wiersze: „Burza”, „Nic, Kochanie” i „Rycerze” .
  • Bogumiła Hyla-Dąbek została rekomendowana do druku za prozę „Wy do matki nie jedziecie”.
  • Jadwiga Korcz Dziadosz również rekomendowana do druku za prozę „Jak to drzewiej bywało”. (prace literackie zostały wysłane do oceny dużo wcześniej, na Juwenaliach ogłoszono laureatów).
  • Grupa taneczna „Hula Hop”- otrzymała nagrodę specjalną za energetyzujący taniec z obręczami (po raz pierwszy ta forma pojawiła się na Juwenaliach, co oczywiście dostrzegli jurorzy oraz prowadzący galę Bartek, który na własnej skórze przekonał się, że z obręczą nie tak łatwo idzie się w tany ). Grupą kieruje Grażyna Wyczałkowska.

 

  • Kabaret Monte Verde – który na chybcika przygotował króciutki program „Perypetie damsko-męskie” – otrzymał II nagrodę.
  • Grupa wolalno-estradowa AKOLADA – zdobyła III nagrodę za „sportowe” piosenki: „A ty się bracie nie denerwuj”, „Bo mój chłopiec piłkę kopie” oraz „Tajemnice Mundialu”. Grupą kieruje Aleksandra Matusiak. BRAWO! I tym razem nie zawiedliśmy. Sama atmosfera Juwenaliów była gorąca. Panowała wszechobecna życzliwość, grupy z różnych stron Polski integrowały się ze sobą. To było prawdziwe święto radości. I MŁODOŚCI !!!! Tak, tak. Bo my seniorzy pokazaliśmy, że nie metryka się liczy, a duch. A ten jest wiecznie młody. I tak trzymajmy!  
  •    
  • Aleksandra Matusiak – wyśpiewała III nagrodę wykonując brawurowo utwór „Rebeka” z repertuaru Ewy Demarczyk, oraz utwór „Mistrz i Małgorzata.

BRAWO! I tym razem nie zawiedliśmy. Sama atmosfera Juwenaliów była gorąca. Panowała wszechobecna życzliwość, grupy z różnych stron Polski integrowały się ze sobą. To było prawdziwe święto radości. I MŁODOŚCI !!!! Tak, tak. Bo my seniorzy pokazaliśmy, że nie metryka się liczy, a duch. A ten jest wiecznie młody. I tak trzymajmy!

tekst: Danuta Kuleszyńska

Na stronie internetowej Fundacji AVE – organizatora Juwenaliów możesz zapoznać się z protokołami obrad jury oraz obejrzeć fotoreportaż Filipa Marka Klimaszewskiego.

Zdjęcia: Roman Czarnecki:

{avatargalleria src=picasa serach=useralbum string=$108682724661314386071/6300808061361811713$ height=0.6 width=80% cr=false theme=classic/}

Zdjęcia: Roman Grobarski:

 {avatargalleria src=picasa serach=useralbum string=$108682724661314386071/6300804333033896513$ height=0.6 width=80% cr=false theme=classic/}

Wideoklipy na You Tube – zdj. Andrzej Josicz – FOTOOKO – kliknij w obrazekWitold Stankiewicz


Barbara Ciorga-Kwiecień


Aleksandra Matusiak


Monte Verde


Eksplozja


Radość Tańczenia


Akolada