PLENER MALARSKI W WITNICY

0 Comments


No i stało się. Pięcioosobowa grupa malarzy Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku udała się na trzydniowy plener malarski do Witnicy, na zaproszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Witnicy. Gościnność Witniczan znana jest w całym kraju, a to między innymi za sprawą tamtejszego Browaru i życzliwości słuchaczy UTW. Życzliwość ta towarzyszyła naszym malarzom przez cały trzydniowy pobyt.

Nasza grupa malarska w składzie Mirka Sokołowska, Ania Blacha, Ania Tylkowska, Krysia Grabińska i Witek Stankiewicz zaraz po przybyciu do Witnicy i zakwaterowaniu udała się z pozostałymi uczestnikami pleneru do Pałacyku – siedziby UTW, gdzie fachowych rad udzielił Gorzowianin Eugeniusz Jaszkul.

Po powitaniu i smacznym poczęstunku (wyśmienite ciasto i kawa) cała grupa po pobraniu farb i podobrazi ruszyła w teren.

Pojawili się w różnych miejscach, między innymi w Parku Drogowskazów, przed ratuszem miejskim i restauracją. Wzbudzali zainteresowanie mieszkańców, a szczególnie młodych ludzi, którzy zatrzymywali się przy malarzach i obserwowali powstające na ich oczach obrazy.

Pierwszy dzień zakończył się spotkaniem integracyjnym, który pozwolił poznać się wzajemnie wszystkim uczestnikom pleneru. Poza grupą zielonogórską, Witniczanie gościli również dwie Panie z UTW w Gorzowie Wlkp.

Trzy dni minęły bardzo szybko, ale efektem tego pleneru są obrazy, które zostaną zaprezentowane na wernisażu w czasie Inauguracji Roku Akademickiego w UTW Witnica.

Poza obrazami, które są namacalnym efektem tego spotkania zawiązały się przyjaźnie i koleżeńskie kontakty. Plener ten zbliżył ludzi, którzy do tej pory nie znali się i umożliwił zaproszonym Gościom z Zielonej Góry i Gorzowa poznać zabytki Witnicy i zachwycić jej skarbami.

Serdeczne podziękowania za opiekę i serce okazane naszym słuchaczom należą się Pani Prezes Ewie Janowicz i Vice Prezesowi Panu Romanowi Sybalowi.

Dziękując im, składam również na ich ręce w imieniu zielonogórskich malarzy, serdeczne podziękowania za przyjacielską atmosferę wszystkim Witniczankom i Witniczanom, uczestniczącym w tym plenerze. Również podziękowania za tę atmosferę należą się koleżankom z Gorzowa Wlkp.

 

Fotografował i zrelacjonował przebieg pleneru nieco współwinny tego wydarzenia Roman Czarnecki.