O PRACOWNI EDUKACJI FOTOGRAFICZNEJ

0 Comments

Od września 2013 roku działa w naszym uniwersytecie Pracownia Edukacji Fotograficznej (PEF). Zajęcia prowadzi artysta-fotograf Paweł Janczaruk. Uczęszczają na nie członkowie obu klubów fotograficznych: FOTOOKO i FOTOX oraz zainteresowani fotografią i fotografowaniem słuchacze spoza tych klubów. Są to zajęcia teoretyczne, praktyczne, plenery, wykonujemy zdjęcia na zadany temat, często zestawy. Wszystkie są szczegółowo omawiane i wówczas przekonujemy się ile jeszcze musimy się nauczyć, żeby robić dobre zdjęcia.
Dla niektórych, jest to już czwarty rok pogłębiania wiedzy z zakresu fotografowania, co jest ich pasją.
Prowadzący zajęcia Paweł uczy i wymaga. Wysoko stawia poprzeczkę swoim słuchaczom. Chwali za dobre zdjęcia, ale też wytyka wszystkie błędy i zmusza do ich wyeliminowania.
Cenimy to sobie, bo każdemu z nas zależy, żeby jak najwięcej się nauczyć i żeby nasze zdjęcia były coraz lepsze.
W ciągu tych lat, pod kierunkiem Pawła Janczaruka,  powstało wiele wystaw słuchaczy Pracowni Edukacji Fotograficznej, grupowych i indywidualnych. Były też wystawy w obu klubach fotograficznych, na które Paweł pomagał dokonać wyboru zdjęć, bo dobre zdjęcia to podstawa, żeby nasze wystawy się podobały i były doceniane.
Zdjęcia, które były na tych wystawach prezentowane, to najlepsze nasze zdjęcia, wcześniej szczegółowo omawiane i wybrane.

Obecnie w siedzibie ZUTW (w łączniku) można oglądać wystawę Małgorzaty Mężyńskiej pt: “Siedem dni w Alpach“.

Wcześniejsze wystawy słuchaczy wszystkich grup PEF prezentowały zdjęcia o różnej tematyce.
Studio dwa” –  to wystawa zdjęć martwej natury, fotografowanej podczas zajęć. Ta wystawa wzbudziła podziw, że z fotografowania takich banalnych rzeczy, bibelotów, powstało coś tak interesującego.

Wystawy “Ulica” i “Ulica 2” – prezentowały zdjęcia wykonane w różnych miejscach na ulicach różnych miast. To zatrzymane w kadrze przez fotografujących niepozowane sytuacje. Nie jest łatwe uchwycenie czegoś bardzo interesującego. Wymaga obserwacji i cierpliwości. Dlatego sporo czasu poświęciliśmy podczas zajęć na teorię i szczegółowe omawianie takich zdjęć.

“Opowiemy wam o Zbyszku” – wystawa poświęcona  Zbigniewowi Rajche, który odszedł od nas w roku 2016, była wystawą członków obu klubów fotograficznych FOTOOKO i FOTOX, ale w PEF dokonano selekcji zdjęć i była to wystawa, z której na pewno i Zbyszek, świetny fotograf, byłby zadowolony.

“Antypocztówka” – tutaj pokazano zdjęcia miejsc naszego miasta, które na pewno nigdy nie ukazałyby się na widokówkach. Zanim je znaleźliśmy i zrozumieliśmy o co w takiej fotografii chodzi, przemierzyliśmy z naszym nauczycielem Zieloną Górę i wysłuchaliśmy wszystkich Jego wskazówek. Ta wystawa była prezentowana też poza siedzibą ZUTW.

“Czeski Raj” i “Jesień w Czeskiej Szwajcarii” – to piękne wystawy zdjęć członków klubu FOTOX,  w wyborze których pomagał Paweł Janczaruk, a zdjęcia zrobiono podczas wycieczek w te urocze regiony naszych sąsiadów.

“Zittau i okolice” – to też jedna z ładniejszych wystaw, jaka powstała po naszym pobycie w Zittau i gdzie warsztaty fotograficzne prowadził Paweł. Długo trwał wybór zdjęć na tę wystawę, ale prezentowaliśmy ją nie tylko w ZUTW, bo też w Zielonogórskiej Palmiarni i w Zittau.

“W studiu”  – to wystawa portretów osób niepełnosprawnych i uroczej Darii, która zgodziła się nam pozować na oddzielnej sesji w sali, w której mamy zajęcia. Na tej wystawie są też wybrane najlepsze zdjęcia martwej natury. Była ona posumowaniem studyjnych warsztatów fotograficznych. Fotografowaniu, szczególnie osób niepełnosprawnych, towarzyszyły duże emocje. Osoby fotografowane pokazały nam, że z niepełnosprawnością można też żyć pełnią życia i być szczęśliwym, co staraliśmy się pokazać na naszych zdjęciach.

Tych grupowych wystaw zdjęć, w których czynnie uczestniczyła PEF i jej prowadzący, było więcej, o czym przekonają się wszyscy, którzy się nimi zainteresują i klikną w link:    http://pracowniaedukacjifotograficznej.eu/galerie/

 

W PEF, przez okres jej działalności, powstało też wiele wystawa indywidualnych, do których zawsze nas Paweł Janczaruk namawia. I tak, pod Jego kierunkiem i czujnym, artystycznym okiem, powstały m.in. wystawy:
TaniecTeresy Kaczmarek 
Taaka ryba” – Ewy Kwaśniewicz
Pocałunek w Neapolu” – Eugeniusz Czerwińskiego
Dwa teatry” – Janiny Komorowskiej
Gdzie śpiewają motyle” – Krystyny Bałundy
O czym szumi rzeka”  – Krystyny Filmanowicz
Myśl podwójnie” – Romana Grobarskiego
Moje spacery” – Andrzeja Kozaka
Detale zielonogórskie” – Ewy Kwaśniewicz
Współczesna architektura Zielonej Góry” – Bolesława Polarczyka
Oksford Street” – Janiny Komorowskiej
Priwit Lwiw!” – Bogumiły Hyli-Dąbek
Architektura” – Marii Greckiej i Ryszarda Anackiego
Pasjonaci” – Pawła Janczaruka

Wystawy Marii Greckiej i Ryszarda Anackiego, Janiny Komorowskiej, Andrzeja Kozaka, Bogumiły Hyli-Dąbek, Ewy Kwaśniewicz, Bolesława Polarczyka były prezentowane poza siedzibą ZUTW i dostępne dla wielu zainteresowanych zielonogórzan.  Wystawy Janiny Komorowskiej i Bogumiły Hyli-Dąbek powędrowały, aż do Jastrzębia Zdroju.
Wystawy najlepiej świadczą o naszych fotograficznych postępach. Chociaż ciągle nam jeszcze wiele brakuje, żeby nasz nauczyciel był z nas w pełni zadowolony, to małymi kroczkami idziemy do przodu.
W tym miesiącu w siedzibie ZUTW będzie otwarcie kolejnej indywidualnej wystawy. Tym razem Boleslawa Polarczyka pt: “Może morze“. Tymczasem, wszystkich zainteresowanych zapraszamy do naszych galerii, bo, jak się przekonacie, dorobek słuchaczy PEF jest już imponujący.

Wszystkie wystawy indywidualne warto na pewno zobaczyć i tak, jak wystawy grupowe, wystarczy kliknąć w link: http://pracowniaedukacjifotograficznej.eu/galerie/