WYCIECZKA EDUKACYJNA KLUBU „CIEKAWI ŚWIATA” I KLUBU GEOLOGICZNEGO

0 Comments

11 maja wczesnym rankiem wyruszyliśmy liczną grupą członków i sympatyków obu klubów najpierw do Świdnicy a następnie do Szklar k/Ząbkowic Śl. I do Arboretum w Wojsławicach.

W Świdnicy zwiedziliśmy gotycki kościół, Katedrę św. Stanisława i św. Wacława, jeden z największych kościołów Dolnego Śląska, którego wieża o wys. 103 m jest obecnie najwyższą na terenie całego Śląska i piątą co do wielkości w Polsce. Kościół jest późnogotycką, trzynawową bazyliką. Po wejściu do kościoła uderza przede wszystkim ogrom budowli i przepiękny, barokowy, wystrój wnętrza.O historii budowy i dziejach kościoła, który w 2004 roku stał się katedrą diecezji świdnickiej opowiadał ciekawie przewodnik, wskazując najcenniejsze zabytki architektury i rzeźby, gromadzone w świątyni od początku XV wieku.

Zwiedziliśmy również Kościół Pokoju, który jest jednym z największych drewnianych kościołów w Europie, zabytkiem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Kościół jest trójnawową bazyliką, wzniesioną na planie krzyża greckiego, o konstrukcji szkieletowej, w systemie szachulcowym, budowany był z myślą o pomieszczeniu jak największej liczby wiernych, mógł pomieścić ok. 7500 osób. Jest mniejszy od Kościoła Pokoju w Jaworze, który zwiedziliśmy w ubiegłym roku, aleo piękniejszym i bogatszym, barokowym wystroju wnętrza.

Po Świdnicy nadszedł czas na trochę geologii. Po drodze do miejscowości Szklary widoczny był masyw Ślęży, który jest zbudowany ze skał dna oceanicznego sprzed 400 milionów lat.

W Szklarach udostępniona jest do zwiedzania w sztolni “Robert” Podziemna Trasa Edukacyjna, na której możemy oglądać zielonkawe skupienia rudy niklu a przede wszystkim występujące w szczelinach skalnych zabarwione na zielono chryzoprazy i białe opale. Szklary to drugie co do wielkości złoże chryzoprazu na świecie, niestety dziś złoże jest prawie całkowicie wyczerpane.

I na koniec Arboretum w Wojsławicach, filia Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Arboretum to miejsce, w którym kolekcjonuje się drzewa i krzewy oraz prowadzi się badania nad nimi. Wojsławice znane są z bogatego zbioru różaneczników i azalii, liliowców, bukszpanów oraz drzew i krzewów nie mrozoodpornych w innych częściach Polski. Kolekcja obejmuje 4650 gatunków roślin drzewiastych oraz 4885 gatunków i odmian bylin. Znajdujące się tam kolekcje rododendronów to 900 gatunków i odmian, liliowców– 3100 gatunków i odmian oraz bukszpanów uznane zostały przez Polskie Towarzystwo Ogrodów Botanicznych za Kolekcje Narodowe. Dla zwiedzających to przepięknie zagospodarowany park z egzotycznymi drzewami, kwitnącymi aktualnie azaliami, rododendronami i innymi bylin, z mnóstwem ścieżek i uroczych zakątków.

opr. E.Dąbrowska-Żurawik

Zdjęcia: Beata Wołyniec

Zdjęcia: D. Mamczur

Zdjęcia: Zygmunt Jankowski

Zdjęcia: Elżbieta Żurawik