INAUGURACJA NOWEGO ROKU NA UTW W SZPROTAWIE

0 Comments

Październik jest miesiącem inauguracji nowego roku akademickiego na lubuskich uniwersytetach trzeciego wieku.
17 października 2017 rok akademicki 2017/2018 powitali słuchacze Szprotawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a my, delegacja w składzie: Bolesław Polarczyk – członek Zarządu ZUTW i słuchaczki Jadwiga Korcz-Dziadosz oraz Bogumiła Hyla-Dąbek, razem z nimi.

Sala Szprotawskiego Domu Kultury we wtorkowe popołudnie wypełniła się seniorami oraz zaproszonymi gośćmi, których powitały p. dyrektor SzDK Teresa Zima i p. prezes SzUTW Zenona Piwtorak. Pani prezes podkreśliła rolę, jaką spełnia szprotawski uniwersytet dla seniorów, ludzi pełnych inwencji i pasji, podejmujących różne działania. Na pewno są to działania zapobiegające marginalizacji osób starszych. Wspomniała o współpracy z naszym uniwersytetem i wynikających z niej korzyściach.

 

Uroczystego otwarcia roku akademickiego 2017/2018 dokonała p. dr Dorota Niewiedział, której wykładu “Psychologiczne koncepcje pomyślnego starzenia się człowieka” wszyscy wysłuchali z uwagą.
Temat dla seniorów bardzo ciekawy, szczególnie, gdy jako aktywni seniorzy, nabraliśmy przekonania, że nasze starzenie się zaliczane jest do starzenia pomyślnego i daje nadzieję na dłuższe życie. Życie mające sens, z którego mamy satysfakcję.
Podobało mi się, gdy  padły słowa: “Przejmuj się tym, na co masz wpływ. Na co wpływu nie masz, tym się nie przejmuj”. Warto żebyśmy wszyscy o tym pamiętali.

  

Program artystyczny, w którym słuchacze z młodego uniwersytetu z Iłowej Żagańskiej przedstawili humorystyczny spektakl teatralny, ambitnie oparty na tekstach Szekspira, rozbawił wszystkich zebranych. Koncert dwóch młodziutkich wokalistek z piosenkami naszej młodości też bardzo się podobał.

  
  

Nastąpił moment życzeń, gratulacji, przekazywania kwiatów i upominków. W imieniu naszej p. prezes Zofii Banaszak i wszystkich słuchaczy ZUTW wystąpiła słuchaczka Jadwiga Korcz-Dziadosz. Składając życzenia szprotawskim seniorom, słuchaczom utw, nawiązała do wykładu i zacytowała słowa z książki “Tysiąc polnych dróg”, których autorem jest Robert James Waller:
….są dwie główne rzeczy, które świadczą o dojrzałości.
   Pierwsza to zdolność do śmiania się z samego siebie. Większość ludzi traktuje siebie oraz swoje życie zdecydowanie bardziej serio, niż wymagają tego okoliczności. Mają problem z dostrzeżeniem generalnej absurdalności wszystkiego. Ja świetnie się bawię, śmiejąc się z rozmaitych głupich rzeczy, które robię.(..)
   Druga to zdolność do radosnego podziwiania innych ludzi zamiast dąsania się i zazdroszczenia im.”

     

To miłe popołudnie w Szprotawie przeciągnęło się do wieczora. Przy kawie i torcie mogliśmy porozmawiać, wymienić się doświadczeniami.
   

Życzymy słuchaczom Szprotawskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, żeby rok akademicki 2017/2018 przyniósł im wiele równie ciekawych wykładów, jak inauguracyjny, żeby zajęcia w sekcjach pozwoliły na rozwój zdolności, pasji i uczyły czegoś nowego. Życzymy aktywności ruchowej i umysłowej, która nasze starzenie uczyni pomyślnym.

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek