REMINISCENCJE 2017

0 Comments

                                                                                 

Wernisaż prac plastycznych grupy “KONTRAPOST”

W kalendarzu wystaw Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ustalono, że w dniu 13 grudnia 2o17 odbędzie się ostatni w tym roku pokaz prac plastycznych „ Kontrapostu”.
Wernisaż ten nosi tytuł „ Reminiscencje ‘. Reminiscencje, to wspomnienie, przypomnienie.
Przypominaliśmy więc, notatki malarskie, z odbytych plenerów, obserwacje sezonowych zmian w środowisku przyrodniczym itp. Szczególnie dużo miejsca poświęcono pracom prezentującym nadodrzańskie rozlewiska w okolicy wsi Krępa, pod Zieloną Górą. Właśnie w tej okolicy, odbywaliśmy plener malarski w październiku tego roku, pod kierunkiem artystycznym mgr. Leopolda Kolbiarza.
Lasy bukowe, drzewa i krzewy ubarwione jesiennym złotem, purpurą i zgaszonymi zieleniami j żółciami- obserwowane w terenie przedstawiono na wystawie w przeważającej części w technice kolażu. Wiele prac olejnych również przedstawia reminiscencje jesieni

Wernisaż dawniej oznaczał werniksowanie, woskowanie obrazów w dzień przed wystawą. Dziś, nie tylko z powodu ewolucyjnej zmiany znaczenia tego słowa, ale również dlatego, że dominowały na wystawie kolaże, nie werniksowano ich.Wernisaż był więc spotkaniem autorów, wystawiających prace z publicznością.

Wystawiono 48 obrazów. Wykonanych przez 14 autorów. W większości, były to prace prezentowane w antyramach, które prezentowano sali Słonecznej , w siedzibie ZUTW.
W otwarciu wystawy uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Uniwersytetu oraz inni słuchacze. Jak zwykle z gratulacjami i życzeniami zjawiła się Pani Lucyna -kierująca grupą plastyczną „ Pastele”. Dziękujemy za solidarność.
Wśród gości znalazła się również słuchaczka, która w tym roku ukończyła 97 lat!      

Miłym akcentem tej uroczystości była, zorganizowana przez M. Jabłekę, loteria fantowa. Właśnie ten szczególny gość – 97 letnia Pani wylosował, jeden z dwóch obrazów stanowiących fanty.

Stół poczęstunkowy przygotowała, jak zwykle, z dużym zacięciem dizajnerskim- Ela Nalepa.
Dokumentacji fotograficznej podjął się z dużą życzliwością i ogromną tolerancją -St. Matuszewski.
Prowadzenia uroczystości podjęła się- z wielką ochotą – H. Lebiecka.
Patronat artystyczny sprawował , jak zwykle honorowo, non profit -L. Kolbiarz
Notę z wernisażu wykonała „ dobrowolnie” – J. Kopij.

Zielona Góra grudzień 2017

                                       

Foto. Stanisław Matuszewski

Otwarcie wernisażu

Reminiscencje – Obrazy