POLSKO-NIEMIECKIE SPOTKANIE

0 Comments

Grudzień to miesiąc mikołajkowych i świątecznych spotkań. Miesiąc, w którym, jak w żadnym innym, chcemy się obdarowywać upominkami, upiec pyszne ciasto, okazać przyjaciołom i  znajomym życzliwość i serdeczność.
Ponad czterdzieści osób z Cottbus i ponad dwudziestu słuchaczy ZUTW spotkało się już tradycyjnie na mikołajkowym spotkaniu w sobotę – 9 grudnia 2017 w Drzonkowie.
Tam bowiem zaplanowała p. prezes Zofia Banaszak z Zarządem i grupą “Asystent” oraz Anną Sulimą-Jagiełowicz szereg atrakcji dla naszych gości. Spotykającym się dorosłym towarzyszyła spora grupa dzieci, przeważnie wnuki niemieckich i polskich seniorów.
  

Po powitaniu gości przez p. manager Annę Sulimę-Jagiełowicz i tłumaczkę p. Małgorzatę Krupnicką oraz ciepłym posiłku wszyscy udali się na zwiedzanie sportowego ośrodka, chluby naszego miasta, w którym akurat odbywały się różne sportowe imprezy. Zainteresowaniem cieszyły się zawody hipiczne.
  

Następnie wszyscy, podzieleni na grupy, korzystali z groty solnej, ze strzelnicy, oraz przejażdżek bryczką po ośrodku. Był relaks, było sportowe współzawodnictwo i dużo śmiechu w bryczce powożonej przez woźnicę w mikołajowym stroju przy padającym śniegu.
  
  

Po tych atrakcjach, wszyscy spotkali się na wspólnym obiedzie i słodkim poczęstunku do kawy.  Po obiedzie przyszedł Św. Mikołaj z wieloma paczkami. Nic dziwnego, że zaraz obległy go dzieci i długo nie odstępowały. Rozdawanie prezentów, ich oglądanie było przyjemne nie tylko dla najmłodszych.
  

To był też czas wspólnych z gośćmi rozmów przy kawie. Znamy się z niektórymi z poprzednich spotkań, niektóre Niemki mówią po polsku, niektórym naszym słuchaczkom nie jest obcy język niemiecki, więc większych problemów z porozumieniem się nie było. Panowała serdeczna, przyjacielska atmosfera.
  

Gdy nadszedł czas pożegnania, przedstawiciel gości z Cottbus na ręce vice prezes ZUTW Elżbiety Józefowicz złożył serdeczne podziękowania i przekazał upominek. Niemcy nie kryli zadowolenia ze spotkania i pobytu w Drzonkowie, co nam sprawiło przyjemność. Goście już nas zaprosili w przyszłym roku do siebie.
 

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek