LUBIMY UCZYĆ SIĘ OD SIEBIE

0 Comments

13 grudnia odbyło się trzecie spotkanie z uczniami kl. IV i VI w Zespole Szkół Ekologicznych w ramach realizacji projektu “Międzypokoleniowa wymiana doświadczeń” -. “Lubimy się uczyć od siebie”. Tym razem spotkanie odbyło się pod hasłem „Skały, minerały, kamienie – podstawy geologii”.

Spotkanie poprowadziły Elżbieta Dąbrowska-Żurawik, geolog i Maria Siatecka z Klubu „Kryształ”. Spotkanie odbyło się na lekcjach przyrody, prowadzonych przez p. Joannę Lewszyk (koordynatorki projektu) z uczniami dwóch klas VI i klasy IV. Uczniowie dowiedzieli się, czym zajmuje się geologia jako nauka o Ziemi, planecie na której żyjemy i że mimo swojego wieku – ok. 4,5 miliarda lat jest wciąż żywą planetą, ponieważ trzęsienia ziemi i wybuchy wulkanów zmieniają jej powierzchnię. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali skamieniałości fauny sprzed ok.500 mln lat i młodsze. Dowiedzieli się też, że dzięki pracy geologów mamy gaz z okolic Kościana, który zasila 2 bloki gazowo – parowe w naszej elektrociepłowni.

Ale z największym zainteresowaniem i zachwytem wszyscy oglądali piękną kolekcję kryształów i minerałów. Najważniejsze, że wszystko można było dotknąć i obejrzeć.

P. Maria Siatecka opowiedziała uczniom o możliwościach wykorzystania energii minerałów i kryształów w życiu codziennym, w domu i otoczeniu. Mimo trudnych pojęć jak litoterapia część uczniów znała znaczenie, to na pewno wszyscy byli zainteresowani urodą i możliwościami wpływania energii na człowieka. Jedni tym, że cytryn łagodzi strach, sodalit ból, a fluoryt jest pomocny na klasówkę, inni ozdobami lub zajęli się robieniem zdjęć minerałom telefonem komórkowym. „Cieszę się , że zdołałam odpowiedzieć na wiele różnych pytań. Zapewne były to wiadomości inne niż w programie szkolnym i niektórzy uczniowie zainteresują się w przyszłości tym tematem”, mówiła p. Maria . Dla pokolenia seniorów to kontakt z młodością i innym zaciekawieniem.

E. Dąbrowska-Żurawik, Maria Siatecka

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk