PARKI MIEJSKIE W OBIEKTYWIE SŁUCHACZY PEF

0 Comments

Pracownię Edukacji Fotograficznej na naszym uniwersytecie prowadzi artysta fotograf Paweł Janczaruk. Słuchacze, którzy pasjonują się fotografowaniem i chcą tę swoją pasję doskonalić, uczestniczą w zajęciach, na których poznają teorię fotografowania, żeby później tę wiedzę wykorzystywać na zajęciach praktycznych.
W ubiegłym i w tym roku akademickim większość fotograficznych plenerów mieliśmy i nadal będziemy mieli w parkach miejskich. Ich fotografowanie sprawia nam wiele przyjemności, a zdjęcia, biorąc pod uwagę wycinkę drzew w mieście, stanowią wartość nie tylko artystyczną, ale też dokumentalną, a nawet już historyczną.

W parku Sowińskiego:
  

W parku Poetów:
  

W parku przy stacji kolejowej:
  

Fotografując parki nasz nauczyciel stawia nam zawsze konkretne zadanie. I tak w parku Sowińskiego ważne były linie, ich układ. W parku Poetów zwracaliśmy uwagę na prawie lustrzane odbicia, a w parku Makusynów, czy Kolejowym fotografowaliśmy je tak, żeby drugie wykonane zdjęcie było dopowiedzeniem pierwszego. Mamy nadzieję, że oglądający nasze zdjęcia to dostrzegą. Nie są to łatwe zadania, zdarzają się nam “poprawki”. Idziemy i fotografujemy raz jeszcze. Za to, gdy uda się nam zadanie wykonać poprawnie, a zdjęcia Paweł Janczaruk zakwalifikuje jeszcze na wystawę, czujemy ogromną satysfakcję. Zrozumieliśmy, że w sztuce nie ma demokracji, liczy się dobre zdjęcie i tak na wystawach PEF może być kilka zdjęć jednej osoby, a drugiej żadnego. To czyni wystawy Pracowni Edukacji Fotograficznej wystawami dobrych zdjęć, a nas bardzo motywuje. Mamy świadomość, że ciągle się uczymy, ale też, że robimy coraz lepsze zdjęcia.
       
  
Nasze wystawy powstają długo. Poświęcamy wiele zajęć na dany temat, żeby móc zebrać materiał, który można pokazać. W pierwszym półroczu słuchacze PEF pod kierunkiem Pawła Janczaruka otworzyli dwie wystawy fotograficzne. Pierwszą w październiku o tytule “WZGÓRZE WINNE –  Rozdział drugi”. Dzisiaj Wzgórze Winne o dawnym wyglądzie już nie istnieje. Jakie będzie? Zobaczymy. Nasze zdjęcia mają dużą wartość dokumentalną.
Druga wystawa  “PARK SOWIŃSKIEGO” została otwarta 14 października i można ją teraz oglądać w łączniku siedziby ZUTW. Na niej też można zobaczyć to, czego, niestety, już w tym parku dzisiaj nie ma.
Sukcesywnie będziemy pokazywać kolejne zielone tereny naszego miasta, ale tak, jak wspominałam wystawy pod kierunkiem Pawła Janczaruka potrzebują czasu.
Liczymy na zainteresowanie słuchaczy ZUTW i nie tylko naszymi wystawami, na które serdecznie zapraszamy.

Zdjęcia: Janina Komorowska:

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk: