DNI MUZYKI NAD ODRĄ

0 Comments

Dwugłos na temat wyjazdu do Frankfurtu na inaugurację koncertu “Dni Muzyki nad Odrą”.

 

“Dni Muzyki nad Odrą”.

Witamy!

Chcieliśmy wyrazić podziękowanie UTW w Zielonej Górze za możliwość skorzystania i uczestnictwa w koncercie inauguracyjnym we Frankfurcie nad Odrą z okazji “Dni Muzyki nad Odrą”.

W ramach tego koncertu wysłuchaliśmy muzyki w wykonaniu Brandenburskiej Orkiestry Państwowej z towarzyszeniem Wielkiego Chóru Akademii Śpiewu we Frankfurcie.

Były to utwory:

– w pierwszej części  “Mały koncert muzyki sakralnej – modlitwy Dawida” (fragmenty) i msza “Solo Deo Gloria” (fragmenty) – w drugiej części “Msza św. Cecylii”.

Dało to nam możliwość porównania muzyki kościelnej protestanckiej i katolickiej. Dostarczyły nam te utwory wielu emocji doznań estetycznych.

Po koncercie w kuluarach Brandenburskiej Orkiestry Państwowej odbyło się spotkanie z wykonawcami koncertu i organizatorami Festiwalu “Dni Muzyki nad Odrą”, w którym uczestniczyliśmy.

Spotkaliśmy tam profesora Czesława Grabowskiego, wieloletniego dyrektora i dyrygenta Filharmonii Zielonogórskiej, głównego organizatora Dni Muzyki nad Odrą, który przybliżył nam genezę powstania wysłuchanych utworów i podzielił się z nami wrażeniami z koncertu.

Mieliśmy też okazję poznania Gottfrieda Glọ̈cknera, twórcę jednego z wykonywanych utworów.

Dziękujemy Mirosławie Jodziałło – Antoniewicz i Barbarze Krzeszewskiej – Zmyślony za opiekę organizacyjną i przekazywaną wiedzę w czasie naszej wspólnej eskapady.

                                                                         Z poważaniem Jadwiga i Andrzej Polańscy

    

W piątek 2 marca 2018 roku koncertem inauguracyjnym w Zielonej Górze w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej i Białoruskiego Chóru w Mińsku rozpoczął się Festiwal Dni Muzyki nad Odrą.

Jest to wspaniałe święto muzyczne. Nasz Uniwersytet bierze aktywny udział w koncertach po obu stronach Odry.

W samo południe 3 marca br. – w sobotę – wybraliśmy się do Frankfurtu na inaugurację Festiwalu po stronie niemieckiej. O wyjeździe do Frankfurtu można pisać w samych superlatywach. Wspaniały koncert w wykonaniu Brandenburskiej Orkiestry Państwowej we Frankfurcie pod batutą  Rudolfa Tierscha i Wielkiego Chóru Akademii Śpiewu we Frankfurcie nad Odrą oraz solistów.

W programie: Gottfried Gloeckner  – Msza “Solo Deo Gloria” Charles Guonod – Msza Św. Cecylii

Sala koncertowa im. Carla Philipa Emanuela Bacha była wypełniona po brzegi. Muzyka brzmiała przepięknie, chór
i soliści śpiewali zachwycająco. Oklaskom nie było końca.

Po koncercie czekała nas niespodzianka, o której w przeddzień wyjazdu wspomniała Zofia Banaszak. Był to wspaniały bankiet w foyer.

Po prostu nie chciało się wyjeżdżać!

                                                            Emilia Mocek – słuchaczka ZUTW

Zdjęcia: Maria Herzog

 

.