WYCIECZKA DO GOERLITZ

0 Comments

W mroźny marcowy poranek 17 marca 2018. kilkuosobowa grupa z Klubu “Ciekawi Świata ” wyruszyła pociągiem z Zielonej Góry do Goerlitz.Trasa kolejowa wiodła przez południową część naszego województwa i zachodnią woj.dolnośląskiego. Po 2 godz.jazdy wysiedliśmy na pięknym dworcu w Goerlitz przypominającym  dworzec we Wrocławiu. Idąc w kierunku centrum podziwialiśmy piękne kamienice renesansowe,secesyjne i wcześniej barokowe jak Pasaż Strasburski ,Dolny Rynek z pięknymi kamienicami ,Stary ,Nowy Ratusz, Dom Giełdy,Kościół Św.Trójcy,Kościół św.Piotra i Pawła ze wspaniałymi  organami  Słońca  ,most Staromiejski z Czarna Basztą,Dom Jakuba Bohme/filozofa,mistyka/.

Goerlitz to miasto ,które obok wsparcia państwa ma prywatnego bogatego sponsora ,który rocznie przeznacza 0,5 mln Euro na renowacje kamienic i to widać na każdym kroku.

Miasto to upodobali  sobie filmowcy ,kręcono tu filmy “W 80 dni dookoła świata”,”Lektor”, “The Grand Budapest Hotel” /wiele ujęć powstało w słynnym secesyjnym domu towarowym/ “Bękarty wojny”,”Złodzieje książek” , “Obrońcy skarbów”. Znani aktorzy, którzy przyjeżdżali do “Europa Miasta”  to m.in .Quentin Tarantino,Kate Winslet ,Nicolas Cage. Żartobliwie Goerlitz bywa nazywane Goerliwood.

Miasto  godne  polecenia !

Barbara  Miller

.