SENIORZY W SZKOLE

0 Comments

Już nie młode (chociaż duchem tak), ale z dużą wiedzą, doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą, energiczne, nasze słuchaczki, Anna Kwolek i Sylwia Mejnartowicz chętnie dzieliły się dzisiaj, 09.04. 2018 swoją wiedzą z uczniami klas czwartej i szóstej Zespołu Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze w ramach realizacji projektu “Międzypokoleniowa wymiana doświadczeń”.
“Lubimy się uczyć od siebie” – to pod takim hasłem realizowany jest projekt i dobitnie oddaje atmosferę , jaka panuje podczas tych międzypokoleniowych spotkań.
Sylwia Majnartowicz – emerytowana nauczycielka fizyki w sposób bardzo przystępny i ciekawy omawiała z uczniami stany skupienia. Mieszała wodę z nadmanganianem potasu, żeby pokazać, co dzieje się z cząsteczkami, jak ich ruch powoduje zabarwienie wody. Dzieciom bardzo się to podobało.

  

Co jest niezbędne, żeby paliła się świeczka? Kiedy i dlaczego zgasła? I kolejne doświadczenia, które pozwoliły dzieciom to  zrozumieć.
  

Siła odrzutu wytłumaczona przy pomocy nadmuchanych baloników i ich puszczaniu też bardzo spodobała się dzieciom i wprowadziła na lekcji trochę wesołego luzu. Jak można spowodować, że ciało pływa? Kolejny eksperyment p. Sylwii Mejnartowicz pozwolił dzieciom na rozwiązanie i tego problemu.
  

Pani Anna Kwolek, chemiczka, emerytowana nauczycielka, pracowała kiedyś ze studentami. Dzisiaj postanowiła dzieci zapoznać z kilkoma pojęciami chemicznymi. Mówiła o atomie, pierwiastkach, ich uszeregowaniu w układzie Mendelejewa, o związkach węgla i wodoru. Dzieci dowiedziały się, że chemia dzieli się na organiczną i nieorganiczną. Prawdziwa i trudna chemia dopiero przed nimi, ale pewne pojęcia po dzisiejszej lekcji nie będą im już obce.
  

Przysłuchiwałam się tym lekcjom z dużym zainteresowaniem. Kontakt naszych słuchaczek z dziećmi i dzieci z nimi był bardzo przyjazny, a przede wszystkim dzieci dużo się nauczyły.
Nadzorowała oczywiście ich nauczycielka przyrody p. Joanna Lewszyk. Dzieci imponowały też wcześniej zdobytą wiedzą.