BALETNICA W MIEŚCIE. KSIĘGA 2.

0 Comments

Dzisiaj (10. 05. 2018) podczas wernisażu wystawy fotograficznej artysty fotografa Pawła Janczaruka w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze  mogliśmy podziwiać kolejne zdjęcia tańczącej baletnicy.  Zdjęcia na tej wystawie, jak i na poprzednich w Muzeum Ziemi Lubuskiej i w Galerii OKNO w Słubicach, to zdjęcia wielkoformatowe pokazujące piękno tańca klasycznego na tle zielonogórskiego pejzażu.

Autor wystawy napisał : „Miasto pełni tu bardzo ważną rolę. Urbanistyczny krajobraz staje się sceną dla sztuki, dzięki czemu każde zdjęcie jest inne” tak napisała Ania Szafran, baletnica, bohaterka zdjęć.
Kiedy Ania na początku 2015 roku, podsunęła pomysł fotografowania jej tańczącej na ulicach miasta, nie widziałem w tym celu. Zadałem sobie pytanie: po co mam robić tego typu zdjęcia? Musiało minąć pół roku, kiedy to stwierdziłem, że celu jako takiego nie musi być, że celem może być fotografowanie samo w sobie. Uwiecznienie piękna tańczącej baletnicy w przestrzeni miejskiej. Wiedziałem, też że zadanie to nie będzie łatwe, oraz że musi polegać na całkowitej naszej współpracy. W projekcie ważna jest rola obojga nas. Ania nie występuje tylko w roli tancerki, ale również uczestniczy w wyborze zdjęć. W projekcie ważna jest rola obojga nas. Ania uczestniczy również w wyborze zdjęć. Dzięki temu, z poszczególnej sesji, pozostają te najlepsze zdjęcia.
Balet na zdjęciach możne wyglądać dobrze lub źle. Najtrudniejszym nie jest zrobienie samych zdjęć, ale wybór tych najlepszych, na którym baletnica prezentuje się idealnie według prawideł techniki baletowej. Dla Ani tańczenie w balecie „pozwala na zdobywanie technicznych umiejętności, niezbędnych do tworzenia”. Moim zatrzymanie tego w fotografii.
Nie ukrywamy, że wzorujemy się na podobnych projektach. Pierwowzorem jest „Ballerina Project” realizowany od 2000 roku, przez nowojorczyka Dane Shitagi. Fotografuje on zawodowe tancerki z American Ballet Theater, Boston Ballet i Tulsa Ballet w przestrzeni miejskiej.
Najważniejszym w naszym projekcie jest to, że Ania tańczy spektakl, którego świadkiem, widzem i rejestratorem w danym momencie jestem tylko ja. Scenografia, w której odbywa się taniec, zobaczą dopiero oglądający nasze fotografie. Operatorem światła jest słońce, które oddaje swój czar w tej jednej i niepowtarzalnej chwili. Fotografia natomiast prezentuje to wszystko w jednym, jedynym ujęciu.

Na pięknych zdjęciach Pawła Janczaruka możemy podziwiać baletnicę, uroczą, piękną Anię Szafran (obecnie tancerkę zespołu MAZOWSZE), jej pięknie wykonane figury i piękno naszego miasta. Można powiedzieć, że potrójne piękno.
Zielona Góra szybko się zmienia, na niektórych prezentowanych na wystawie zdjęciach oglądamy ją inną od tej dzisiejszej.
Wernisaż zgromadził wiele osób zainteresowanych fotografowaniem, ale nie tylko. Dobra sztuka cieszy się zawsze sporym zainteresowaniem

Dziękujemy Ci Pawle za doznania, jakich doświadczyliśmy oglądając “Baletnicę w mieście” i gratulujemy jej kolejnej odsłony, KSIĘGI 2.
Cieszymy się, że mamy Cię wśród wykładowców ZUTW, za co dziękujemy też p. prezes Zofii Banaszak.

Paweł Janczaruk
– artysta fotograf. Członek ZPAF, artysta Fotoklubu RP. Prowadzący Warsztaty Fotowidzenia, oraz Pracownię Edukacji Fotograficznej ZUTW i Fotograficzna Fabryczna. Autor 40 wystaw indywidualnych. Uczestnik ponad 500 wystaw zbiorowych, gdzie otrzymał 75 nagród. Odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”,  Brązową Odznaką PFSF i Złotą Odznaką LTK.

Prace w kolekcjach prywatnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Francji, Czechach i Belgii. Autor 4 książek o fotografii otworkowej oraz technikach szlachetnych i specjalnych.

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek