SENIORZY Z PRZEDSZKOLAKAMI I NARODOWE SYMBOLE

0 Comments

Słuchaczki naszego uniwersytetu ponownie spotkały się w Przedszkolu nr 34 z dziećmi. Od dłuższego czasu realizowany jest projekt “Od przedszkola do seniora“, który podpisały panie Renata Rogacewicz – dyrektor “Rozśpiewanego przedszkola” i Zofia Banaszak – prezes ZUTW.
Tym razem, nasze słuchaczki pomagały przedszkolakom w poznawaniu polskich symboli narodowych. Te symbole mają wpływ na świadomość narodową, którą kształtuje się, jak się dzisiaj przekonałyśmy, od najmłodszych lat.
  

Jak zawsze podczas spotkań z milusińskimi dzieci zadziwiały nas swoją wiedzą. Dobrze znały nazwę stolicy Polski, jej herb – Syrenkę, polskie godło, barwy flagi, deklamowały wierszyk W. Bełzy “Katechizm polskiego dziecka”, śpiewały patriotyczną piosenkę o byciu Polakiem. Wielkie brawa dla dzieci i pań nauczycielek.
  

Wspólnie z seniorkami dzieci pracowały nad mapą Polski. Z zapałem ją zamalowywały uwzględniając, gdzie są góry, a gdzie morze. W mapie jednego przedszkolaka przeważał czarny kolor, bo tak widział naszą ojczyznę, jak powiedział, z kosmosu. Dziecięca wyobraźnia bywa zaskakująca.
Malując godło, flagę, warszawską syrenkę dzieci utrwalały sobie wiadomości o tych ważnych symbolach, a nasze słuchaczki im w tym pomagały. To było kolejne bardzo miłe i cenne dla obu stron spotkanie.
  

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek