Koniec roku akademickiego w Cogito

0 Comments

Minął kolejny rok w klubie filozoficznym „Cogito”, w którym pani doktor nauk filozoficznych – Agnieszka Szczap przedstawiała nam z wdziękiem i wiedzą, dzieła wielkich filozofów. W marcu 2018 na pięknej uroczystości zostaliśmy pasowani na miłośników wiedzy filozoficznej z tytułem „Filozof Niedoskonały”.

Każdy z nas ma inne doświadczenia losowe, inne drogi zawodowe, więc i dyskusje są różne, co potęguje doznania, przemyca nowe interpretacje otaczającej nas rzeczywistości. Nasza społeczność to ciekawe osobowości o różnorodnych zdolnościach, talentach malarskich, fotograficznych, poetyckich, muzycznych, pasji ogrodniczych, pszczelarskich i innych…

Dziś -10. 06. 2018 r. mieliśmy ostatnie spotkanie w tym roku akademickim. Były kwiaty od słuchaczy, a także od p.prezes Zofii Banaszak która podziękowała serdecznie p. doktor Agnieszce za nieodpłatne prowadzenie zajęć. Kierownik Klubu Jerzy Lewandowski z Barbarą Czarnecką przygotowali uroczystą oprawę, a niespodziankę zrobili nam koledzy Marek Kurzawa i Bogdan Jan Springer. Marek, który jest doktorem nauk technicznych, a obecnie kończy dzienne studia filozoficzne na Uniwersytecie Zielonogórskim, przygotował na dziś bardzo ciekawy mini wykład z Epikura – greckiego filozofa, który zajmował się tzw. filozofią życia, czyli rozważaniami, jak osiągnąć pełnię szczęścia. Zacytował napis jaki umieścił na bramie do ogrodu EPIKUR – „Gościu tutaj będzie ci dobrze, tutaj dobrem najwyższym jest rozkosz.” …. czy dziś spotykamy gdzieś taki zapraszający zapis…

Po mini wykładzie był mini recital Bogdana Springera, który pisze teksty i komponuje  do nich muzykę. Powiedział: ”Czy te spotkania filozoficzne mają wpływ na tzw. „moją twórczość” – pewnie w jakimś stopniu tak. Sens moich tekstów jeśli nawet trochę ociera się o filozofię, to z pewnością są to i tak moimi własnymi przemyśleniami Bo, jak twierdzą niektórzy, mają pewne głębsze wartości i zmuszają do zastanawiania.”A propos – Fryderyk Nietzsche niemiecki filozof, prozaik i poeta był także uzdolnionym muzykiem. Bogdan ma także artystyczną żyłkę fotograficzną zdjęciami upiększa nasze spotkania.

Do tej odświętnej części spotkania spontanicznie dołączyła Anna Blacha pięknie recytując z pamięci wiersz z Horacego „Carpe Diem”.

Poprosiłam słuchaczy o kilka refleksji dotyczących zajęć z filozofii – oto co napisali :

Zosia Birgfellner “Wiem, że nic nie wiem” – te słowa Sokratesa dokładnie oddają stan mojej wiedzy filozoficznej. Do klubu “Cogito” wstąpiłam w momencie, gdy moi starsi stażem koledzy byli już po kursie filozofii starożytnej i w znacznym stopniu poznali też nowożytną myśl filozoficzną. “Wkroczyłam” w wiek XX – czasy nieodległe….ale czy znane?

Uczestnicząc w zajęciach, odkrywam, jak skomplikowany jest proces przemian społecznych, jak skomplikowany jest człowiek. Jego postawy należy analizować w różnych konfiguracjach: psychologicznej, socjologicznej, historycznej, antropologicznej… Filozofia je łączy. Pytania: Jak? Dlaczego? Gdzie? Kiedy? – stawiane z perspektywy różnych nauk, to próba zrozumienia współczesnego świata… Ciągle drepczę w miejscu….. Próbuję zrozumieć….Kartezjusz daje taką nadzieję…i oczywiście klub “Cogito” .”Cogito ergo sum” – Myślę, więc jestem”.

Wojciech Dudziak „Spotkanie z klubem Cogito jest dla mnie rodzajem przyjemnego i pożytecznego doświadczenia, jest przypomnieniem szkoły i klimatu szkolnej lekcji, spotkaniem z ciekawym nauczycielem i uczniowskim gronem – ale teraz gronem osób dojrzałych, dociekających, oraz wykładowcą odkrywającym niezwykłość nauki. Zajęcia są też dla mnie, odpoczynkiem, ucieczką od naszpikowanej obowiązkami i zadaniami codzienności. Dziękuję za wszystkie wspólnie spędzone zajęcia i do zobaczenia …… „

Jerzy Lewandowski

„Moja podróż przez świat filozofii trwa już ponad 5 lat. Na naszych klubowych spotkaniach podążaliśmy śladami wielkich filozofów starożytnej Grecji takich jak Sokrates, Platon czy Arystoteles. Na naszej drodze był też św. Augustyn i św.Tomasz. Przeszliśmy przez filozofie nowożytną czytając czy też rozmawiając o Kartezjuszu, Kancie, Heglu, Schopenhauerze czy też Nietzschem. Doszliśmy do filozofii współczesnej, a tutaj spotkaliśmy Bergsona, Husserla, Alberta Camusa i wiele – wiele innych wspaniałych ale też kontrowersyjnych postaci. Przez całą tę drogę wsłuchiwaliśmy się w pytania jakie zadawali, odpowiedzi których udzielali filozofowie wszech czasów. Czytaliśmy i rozmawialiśmy o ich poglądach na życie i na świat o polemikach jakie prowadzili pomiędzy sobą. Sami też staraliśmy się zadawać swoje pytania i poszukiwać swoich własnych odpowiedzi. Dla mnie ważna jest sama droga, którą idę śladami znanych postaci dążąc do pogłębiania wiedzy i poszerzania swoich horyzontów. ” A komu trzy tysiące lat nie mówią nic, niech w ciemnościach niewiedzy żyje z dnia na dzień” –  Goethe.

 

Ryszard Konarski – bardzo precyzyjny słuchacz, dyskutant napisał: „filozofia winna być wprowadzona do szkół średnich jako przedmiot obowiązkowy i maturalny”.

Urszula Piotrowska

Moja skromna refleksja na temat naszych zajęć z filozofii:

Szkoda, że tak późno mam przyjemność zapoznania się z mądrością filozofów starożytnych i całkiem współczesnych, a jednocześnie wielka radość, że jeszcze zdążyłam chociaż łyk wiedzy zaczerpnąć.

I sądzę, że gdyby  filozofia, a nie religia,  była przedmiotem obowiązkowym w szkole, świat wyglądałby “o niebo” lepiej. 

 

 

Józef Koncewicz                                           

Dlaczego zainteresowałem się filozofią? Kierowała mną zwykła ciekawość. Pierwsze spotkanie z filozofią miało miejsce już w szkole podstawowej. Wówczas to na moje zadawane skomplikowane pytania zawsze otrzymywałem odpowiedź — nie filozofuj. Sytuacja taka wygenerowała obraz czegoś tajemniczego i niedostępnego. Prościej mi było zając się matematyka czy fizyką, tu wszystko było konkretne i dostępne.

W moim dorosłym życie zdarzyło mi się usłyszeć cytaty znanych filozofów, ale dotyczyło to jedynie starożytności, nigdy zaś filozofii współczesnej. Jak zostałem emerytem zacząłem szukać sposobu na życie. Kupiłem działkę – moją pasją była uprawa irysów. Zapisałem się też do ZUTW. Kiedy utworzono klub filozoficzny „Cogito”, tak jak wspomniałem, zapisałem się z ciekawości. Przychodziłem na wykłady seminaryjne prowadzone przez doktor Agnieszkę Szczap – i tu zaskoczenie. Ta dziedzina nauki niczego nie udowadnia, każdy filozof stawia jedynie własne tezy w które święcie wierzy.

Wędrując poprzez filozoficzne rozważania – od starożytności po współczesność zrozumiałem znacznie więcej z historii ludzkości..

                                          

Elżbieta Stalec

„Coraz więcej wiemy, zdobywamy kosmos, chodzimy po księżycu, a przeraża nas ulotność czasu…życia… czyli przemijanie …. Wsłuchując się w profesjonalny – jednocześnie dostępny sposób przekazywania nam tak trudnej wiedzy przez panią doktor Agnieszkę Szczap ogarnia nas zaduma nad nieprzemijającą od wieków mądrością Arystotelesa i innych filozofów… „

 

Halina Maszner

„Jestem wdzięczna losowi, że trafiłam do pani Agnieszki …Filozofia to bogactwo niełatwej wiedzy. Bywają często skrajnie różne podejścia filozofów do tych samych zagadnień. Filozofowie przecież różnie definiują równość, wolność, emocje, moralność…Interpretacja może wywołać chaos u niewyrobionego słuchacza. Uczestnicząc w zajęciach staram się jakoś to sobie poukładać??? Czy to możliwe?? To chyba też pytanie filozoficzne???..

…………………………………

Kierownik Klubu Jerzy Lewandowski wraz z Barbarą Czarnecką złożyli życzenia ciekawych wakacji pani Agnieszce oraz Koleżankom i Kolegom.

Z nadzieją na spotkanie w nowym roku akademickim.

 

Spisała Halina Maszner

PS. Dziękujemy Bolesławowi Polarczykowi za współpracę przy obsłudze technicznej.

Zdjęcia: Bogdan Jan Springer