SPOTKANIE NA POGRANICZU

0 Comments

15 czerwca 2018 grupa naszych słuchaczy spotkała się z grupą niemieckich seniorów. To kolejne spotkanie w tym tygodniu, chociaż o innym charakterze. Te POLSKO–NIEMIECKIE SPOTKANIA realizowane są w ramach projektów: „Polsko–niemieckie spotkania wzmacniają stosunki dobrosąsiedzkie” oraz „Podniesienie jakości współpracy miast partnerskich Zielonej Góry i Cottbus”.
Obie grupy spotkały się w Cottbus, skąd wspólnie przejechały do Bad Muskau (Mużaków). Bad Muskau  to miasto uzdrowiskowe we wschodnich Niemczech, położone nad Nysą Łużycką w bezpośrednim sąsiedztwie polskiej granicy. Jednym z ciekawszych zabytków jest tu usytuowana na terenie niemieckiej części Parku Mużakowskiego okazała neorenesansowa rezydencja (Schloss Muskau) zwana Nowym Zamkiem (Neues Schloss). Park Mużakowski wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest bardzo piękny. Większa jego część z 800. hektarów znajduje się po stronie Polski.
Na wspólny spacer niemieckich i polskich seniorów z przewodnikiem wybrano miejsce łączące oba sąsiadujące ze sobą kraje. Nasze spotkania też mają łączyć oba narody.
  
Po spacerze, poznaniu historii zwiedzanych miejsc, zjedliśmy po polskiej stronie w Łęknicy wspólny obiad. Próbowaliśmy swoich sił w porozumiewaniu się. Wielu słuchaczy ZUTW uczyło się języka niemieckiego, Niemcom też nie są obce podstawowe słowa po polsku, więc dawaliśmy radę nawet bez pomocy tłumaczki.
  

Następnym punktem programu było uczestnictwo w święcie miasta Cottbus. Wróciliśmy tam i przyglądaliśmy się atrakcjom z tym świętem związanym. Było kolorowo, bardzo głośno, wielonarodowościowo i wesoło. Do Zielonej Góry wracaliśmy rozbawieni z kolejnymi miłymi wspomnieniami.
  

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk