DLA NIEPODLEGŁEJ – RADOSNE ŚWIĘTOWANIE

0 Comments

22 czerwca w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji im. Z. Majewskiego w Drzonkowie zakończyliśmy rok akademicki 2017/2018. Bieżący rok jest rokiem szczególnym z uwagi na przypadającą w nim setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasi słuchacze uczcili tę rocznicę właśnie podczas zakończenia roku, dedykując NIEPODLEGŁEJ piękny i wzruszający program artystyczny.
Rozpoczynając uroczystość w sali p. prezes Zofia Banaszak powitała p. Małgorzatę Łukiewską zastępcę dyrektora Departamentu Organizacyjno-Prawnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, która reprezentowała p. Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbietę Anną Polak i Annę Sulimę-Jagiełowicz kierownika ds. Sportu i Promocji Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie oraz pracowników ośrodka. Przedstawiła i powitała przedstawiciela
Zakładu Zielarskiego “KAWON – HURT” Nowak sp.j.Gostyń
Powitała, równie serdecznie, naszych nauczycieli i instruktorów prowadzących zajęcia w naszym uniwersytecie, pracowników i słuchaczy ZUTW.
   
     

Przedstawiając krótki rys historyczny odzyskania przez Polskę Niepodległości p. prezes Zofia Banaszak m.in. powiedziała:
Radość z odzyskanej niepodległości była wielka. Dziś możemy sobie tylko wyobrazić atmosferę tamtych dni… Ale ten niebywały entuzjazm naszych przodków powinien udzielić się również i nam, inspirując nas do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami, że mamy tak bogate dziedzictwo narodowe i że kontynuujemy dzieło wielkich rodaków. Uczucia patriotyczne powinny być w nas tak żywe jak wtedy – 11 listopada 1918 roku. Rodzi się refleksja. Czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia? Czy umiemy się z niej cieszyć? Czy pielęgnujemy ją należycie?

Dziś żyjemy w wolnej Polsce, w zjednoczonej Europie. Każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje poglądy. Mamy możliwość decydowania o sobie – o tym gdzie i jak chcemy żyć. Wiemy, że nikomu nie wolno nic narzucać, warto jednak docierać do świadomości ludzi. A w sprawach najważniejszych, związanych z bytem narodu i z prawidłowym funkcjonowaniem państwa oraz naszej Małej Ojczyzny, niezależnie od różnic politycznych, powinniśmy umieć się porozumieć. Nie wolno nam zapominać o tradycji i dobrych wzorach. Ponadto przy każdej okazji powinniśmy podkreślać dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Do tego nas zobowiązuje nasza przeszłość naznaczona krwią i ofiarami…. Manifestujmy swój patriotyzm. Nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski, do naszego miejsca na ziemi, do mojego MIASTA.
Po tych wzniosłych słowach, rozpoczął się ciekawy, piękny, momentami wzruszający program artystyczny, przygotowany przez nasze zespoły śpiewacze, taneczne i teatralny.
  
          

Jedna z naszych słuchaczek, Maria Adrianna Witkowska, wydała książkę pt: “Wojenne dzieciństwo” i to z Jej książki przeczytała piękny, patriotyczny wiersz prowadząca program Zofia Banaszak, gratulując autorce weny twórczej.
Wśród śpiewanych piosenek znalazły się takie utwory, które zawsze wywołują wzruszenie, jak np. “Czerwone maki na Monte Cassino”,  “Na strażnicy”, “Wojenko, wojenko”, “My, Pierwsza Brygada” i inne.

  

Po słowno-muzyczno-tanecznym programie artystycznym dla Niepodległej, po przerwie na kawę, nastąpił pokaz strojów związanych z epoką, w którą przeniósł nas oglądany program. Jury oceniało pomysłowość przebranych osób i nie miało łatwego zadania, bo wszystkie stroje były wspaniałe i wspaniale prezentowane.

I miejsce przypadło ex aequo Grażynie Wyczałkowskiej i Romanowi Grobarskiemu, II Adzie Witkowskiej i Krystynie Łaszcz, a III zajęły Barbara Woronieckiej i  Barbara Ciorga-Kwiecień. Wszyscy pozostali otrzymali wyróżnienia. Wyróżnione zostały też wszystkie zespoły.
  
      

Nagrodę specjalną Zarząd ZUTW, przy poparciu wielu innych słuchaczy, przyznał za strój Mirosławie Antoniewicz, która będąc w jury w konkursie udziału nie brała, a jej strój z epoki był rewelacyjny, no i ten loczek na czole, super.
  

Kilka dni wcześniej, wszyscy dziękowaliśmy Aleksandrze Matusiak za Jej wkład pracy, talent, którym dzieliła się podczas pracy z naszymi słuchaczami. Podczas zakończenia, Ola podziękowała tym wszystkim, z którymi współpracowała i którzy jej w pracy pomagali. Było miło, serdecznie i trochę smutno, bo Ola się z nami pożegnała.
   
  

Działo się na sali w Drzonkowie, oj działo. Na zakończenie tej części programu p. prezes Zofia Banaszak złożyła wszystkim życzenia wakacyjne:
Mija kolejny rok akademicki 2017/2018 wypełniony wieloma wydarzeniami. To także czas, w którym należało sprostać różnym wyzwaniom i trudnościom. Nasz Uniwersytet może poszczycić się licznymi sukcesami, za które dziękujemy ich Autorom: słuchaczom, często ich rodzinom, wykładowcom, naszym nauczycielom i partnerom wspólnych działań. Składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną współpracę, za aktywność i wysiłek włożony w różnorakie edukacyjne i społeczne działania.
Życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży,niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień.
Podejmujcie odważne i odpowiedzialne decyzje, bo od nich może zależeć czyjeś zdrowie lub życie.

Do zobaczenia po wakacyjnym wypoczynku!
                                                                                              Zarząd ZUTW
                                                                               Prezes Zarządu – Zofia Banaszak

Po wspólnym obiedzie, rozpoczęliśmy biesiadowanie, tańce i tak minęły nam kolejne godziny w Drzonkowie na zakończeniu roku akademickiego2017/2018.
           

Całą imprezę fotografowali i filmowali członkowie grupy fotograficzno-filmowej KWADRAT.

Dziękujemy p. prezes Zofii Banaszak i całemu Zarządowi  ZUTW za kolejne, tak atrakcyjne, zakończenie roku akademickiego.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy ufundowali nagrody w konkursie na najlepszy strój z epoki:
Urządowi Miasta Zielona Góra
Urządowi Marszałkowskiemu Województwa Lubuskiego
Zakładowi Zielarskiemu “KAWON – HURT” Nowak sp.j.Gostyń
Zielonogórskiemu Ośrodkowi Kultury
Organizatorowi: Zielonogórskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku

Dziękujemy za pomoc w organizacji zakończenia roku akademickiego Dyrekcji Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji imienia Zbigniewa Majewskiego w Drzonkowie oraz pani Annie SulimieJagiełowicz wraz z  pozostałymi pracownikami Ośrodka.
Pani Bożenie Kaczmarek oraz pracownikom firmy Catering Palce Lizać z Drzonkowa za przygotowany posiłek i pomoc w organizacji przerwy kawowej.
Firmie Zakład Zielarski “KAWON – HURT” Nowak sp.j.Gostyń i jej przedstawicielom p. Bernadecie Staśkiewicz i p. Tomaszowi Biskupskiemu za poczęstunek – herbatę, kawę, ciastka, zestawy herbat i bukiety z lawendy oraz za wieloletnią współpracę.

Pani Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak napisała:

Zdjęcia: Kazimierz Błaszyński

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Nagranie wideo: Kazimierz Błaszyński

Zdjęcia: Roman Grobarski