NIEMIECKO-POLSKIE BOŻONARODZENIOWE SPOTKANIE PRZYJACIÓŁ

0 Comments

W niedzielę, 2 grudnia 2018 roku, delegacja naszego uniwersytetu, razem z innymi zielonogórzanami, przedstawicielami różnych instytucji, pojechała do Cottbus, żeby wziąć udział w bożonarodzeniowym spotkaniu z Niemcami na terenie Parku Branitz.
Organizatorzy spotkania – Stowarzyszenie Niemiecko-Polskie w Cottbus – powitali nas na parkingu przy ZOO, żeby wspólnie z przewodnikiem pokazać nam swoją dumę, jaką jest dzieło
księcia Pücklera-Branitz – ogrodnika artysty.
  
Mimo, że pogoda tego dnia nie była najlepsza, to spacer po parku sprawił wszystkim wiele przyjemności. Można było tutaj podziwiać kręte ścieżki, elegancko poprowadzone jeziorka i wodospady oraz niesamowite kompozycje zagajników, które ukazują Branitz jako punkt kulminacyjny rozwoju sztuki ogrodnictwa krajobrazowego, co czyni go zabytkiem międzynarodowej rangi. W Branitz najbardziej znaczącymi obiektami w parku są dwie piramidy, będące śladem pobytu księcia w Egipcie. Jedna z piramid została na jego polecenie usypana na środku największego ze stawów parkowych i książę został tam pochowany – do dziś, jak europejski faraon, spoczywa w piramidzie. W centralnej części parku znajduje się zamek zbudowany w latach 1770 -72. Ciekawostki z wystawnego życia twórcy parku, opowiadane przez przewodniczkę, dodały kolorytu naszemu spacerowi.
  
W Parku Branitz uczestniczyliśmy w świątecznym jarmarku, oglądaliśmy występy lokalnych zespołów, wysłuchaliśmy kolęd w wykonaniu dzieci z jednej ze szkół. Kolędy śpiewali z dziećmi też zebrani w parku mieszkańcy Cottbus.
  
  
Po wrażeniach w Parku Branitz organizatorzy zaprosili wszystkich gości na wspólną kolację w restauracji KULINARIUM – BRANITZ. Tam czekali już muzycy z lokalnej szkoły muzycznej, żeby umilić i ułatwić nam wspólne śpiewanie kolęd.
Były podziękowania za współpracę, miłe słowa, gesty i drobne upominki.
Nasza p. prezes Zofia Banaszak również dziękowała Zarządowi Stowarzyszenia Niemiecko-Polskiemu w Cottbus przekazując kwiat Gwiazdę Betlejemską, jako symbol świąt Bożego Narodzenia i podkreślając przyjazne stosunki, jakie łączą nas od lat.
  
  
Nasze dobre, przyjazne stosunki z Niemcami na szczeblu lokalnym cieszą i napawają optymizmem. Bardzo je sobie cenimy. Te spotkania, wspólnie realizowane projekty pozwalają na umacnianie więzi, co jest szczególnie ważne wśród narodów, które łączy trudna historia.
                                                       Dziękujemy za miłe spotkanie.

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Zaproszenie