PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE

0 CommentsGrudzień, to na naszym uniwersytecie miesiąc mikołajkowych i przedświątecznych spotkań. W różnej formie robią je prawie wszystkie kluby i zespoły. Dzisiaj, 18 grudnia 2018, takie spotkanie zorganizował zespół “Asystent” z Zarządem ZUTW.
Na stołach znalazły się świąteczne potrawy, pyszne ciasta, które przygotowali wszyscy uczestniczący w przedświątecznym spotkaniu.
Jak zawsze, odwiedzili nas harcerze z Betlejemskim Światłem Pokoju, które przekazali do rąk p. prezes Zofii Banaszak. Jest to wyjątkowy moment. Harcerze są strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami.
Było nam miło, gdy razem z nami zasiedli do stołu.
  
Przy zgaszonym świetle, na tle wyświetlonego na ekranie obrazu Georgesa de La Tour -“Nowo Narodzony” i muzyki Fryderyka Chopina “Scherzo h-moll Op.20”  p. prezes Zofia Banaszak przeczytała dwa wzruszające wiersze nieżyjącej już słuchaczki Romualdy Dobrzyńskiej.
Jeden to wiersz pt. “Nowy Rok”, w którym autorka zastanawia się, jak Ją nadchodzący rok powita.
(…) Czy ciepłem rąk przytuli,
czy nowym niepokojem
jak białym całunem
owinie serce
moje?
(…) Jak mnie powitać raczy?

Wiersz drugi pt. “Zosiu” był adresowany do synowej autorki, dzisiaj naszej słuchaczki, będącej od lat w uniwersyteckim Zarządzie. Nic dziwnego, że słuchając go Zofia Dobrzyńska miała łzy w oczach. Wzruszenie udzieliło się też czytającej Zofii Banaszak.
Jakże mi Ciebie nie kochać,
Skoro nam wspólną miłość,
Twoje życie i moje –
Na drodze postawiło…
  
Andrzej Josicz – członek Zarządu ZUTW zadbał, żebyśmy mogli jeszcze wysłuchać pięknej kolędy Zbigniewa Preisnera, a śpiewała ją Beata Rybotycka. Słowa o pustych miejscach przy stole, które zajmą ci, co się narodzą wzruszyły wszystkich.
Daj nam wiarę, że to ma sens,
Że nie trzeba żałować przyjaciół.
Że gdziekolwiek są dobrze im jest,
Bo są z nami choć w innej postaci.
I przekonaj, że tak ma być,
Że po głosach tych wciąż drży powietrze,
Że odeszli po to by żyć.
I tym razem będą żyć wiecznie.
(…)
Przyjdź na świat,
By wyrównać rachunki strat.
Żeby zająć wśród nas,
Puste miejsce przy stole.
Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas,
I zapomnieć że są puste miejsca przy stole.

Po chwilach wzruszeń przyszedł czas na degustację świątecznych potraw. Na kawę, ciasto, lampkę wina. Każdy zrobił to, co lubi najbardziej, co mu się zawsze udaje, więc mogliśmy wzbogacić też swoje świąteczne menu, wymieniając się przepisami.
  
Takie spotkania zbliżają słuchaczy ZUTW do siebie. Świąteczna atmosfera udziela się wszystkim. Nieważne, że w domu, przed świętami jest jeszcze wiele do zrobienia, to było nasze, bardzo miłe popołudnie.

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Betlejemskie przesłanie
. .