SENIORZY O SENIORACH W SEJMIE RP

0 Comments

21 marca 2019 r. na zaproszenie pani poseł Katarzyny Osos grupa słuchaczy naszego uniwersytetu (w tym reprezentantki Zielonogórskiej Rady Seniorów) z prezes Zofią Banaszak wyruszyła do Sejmu aby wziąć udział w II etapie programu „Polska dla Seniora”. Dołączyli do wyjazdu słuchacze  utw z Sulechowa, przedstawicielka Lubuskiej Rady Seniorów z utw z Nowej Soli, przedstawiciel organizacji działającej na rzecz osób chorych na Alzheimera oraz inni, którzy na co dzień pracują w organizacjach na rzecz osób starszych. Była także z nami  Ewa Duma – do niedawna kronikarz Miasta Zielona Góra.

   Był to event w Sali Kolumnowej Sejmu, na którym przedstawiono konkretne projekty ustaw proponowanych przez Platformę Obywatelską.
Wszystkich nas nurtują pytania o Polskę XXI wieku przyjazną seniorom, którzy obecnie zmagają się z wieloma problemami i utrudnieniami. Czy będzie lepiej, jeżeli tak to kiedy?
Nic dziwnego, że do Sejmu przyjechali seniorzy z całej Polski, żeby posłuchać, co mają im do zaoferowania politycy.
Po powitaniu seniorów przez p. poseł M. Kidawę-Błońską i poseł M. Okła-Drewnowicz – szefową pracującego nad programem zespołu, wyniki pierwszej rundy konsultacji z seniorami przedstawiła  p. poseł Agnieszka Kołacz-Leszczyńska.
  
“Polska Seniora” to dotąd największe konsultacje programu senioralnego prowadzone przez dwadzieścia posłanek Klubu Parlamentarnego PO – Koalicja Obywatelska, jeżdżących po Polsce na spotkania z seniorami. Tym razem seniorzy z całej Polski przyjechali do nich, do miejsca, w którym te konsultacje, zebrane głosy, zmieniają się w konkretne ustawy, przepisy.  Nasza delegacja też.
  
O pomocy osobom niesamodzielnym szczegółowo mówiła p. poseł M. Okła-Drewnowicz, a o rozporządzeniu “Bilans 60-latka” Beata Małecka-Libera. Dużo było o radach seniora, które omówiła p. Anna Wasilewska. Ciekawe było wystąpienie przewodniczącej Ogólnopolskiego Porozumienia Rad Seniora p. Barbary Szafraniec z Krakowa.
  
Długa i burzliwa była dyskusja seniorów przybyłych do Sejmu RP, bo i problemów, z którymi się  seniorzy zmagają jest dużo. Każdy zabrany głos w dyskusji był bardzo cenny dla przedstawicieli zespołu pracującego nad programem “Polska Seniora”.
 
  
Nieopodatkowane emerytury, czeki opiekuńcze do wykorzystania na opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, lepsza opieka lekarska, oddziały geriatryczne, rady seniorów w każdym mieście… Z obrad wyszliśmy z nadzieją, że może kiedyś w Polsce nadejdą lepsze czasy dla seniorów. Co, kiedy? Warto wsłuchiwać się w przyjazne nam głosy i decydować, kto będzie się polityką senioralną w naszym kraju zajmował.
Po obradach czekała nas miła niespodzianka. Spotkanie z senatorem Waldemarem Sługockim, znanym na pewno wszystkim Lubuszanom, który zorganizował nam zwiedzanie Sejmu i Senatu.
  
Pan senator W. Sługocki na Facebooku napisał: Dziś miałem ogromną przyjemność spotkać się w polskim parlamencie z Seniorami z naszego regionu, którzy uczestniczyli w spotkaniu „Polska Seniora”. Cieszę się bardzo, że przyjęli moje zaproszenie i mogłem przybliżyć moim szanownym gościom pracę w Sejmie i Senacie RP. Muszę przyznać, iż było to fantastyczne spotkanie. Kochani, bardzo Wam dziękuję

To my bardzo Panu, Panie Senatorze, dziękujemy za życzliwość, za kompetentne, bardzo merytoryczne spotkanie w Sejmie. Dla większości był to pierwszy pobyt w Parlamencie.
   
Za miły pierwszy dzień wiosny, spędzony w stolicy, w Sejmie RP, za możliwość wzięcia udziału w konsultacjach dotyczących życia polskich seniorów dziękujemy p. poseł Katarzynie Osos, p. E. Dumie i p. prezes Zofii Banaszak.

Zdjęcia: Krzysztof Subocz

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Zdjęcia: Roman Grobarski