JUBILEUSZOWA WYSTAWA KLUBU “FOTOOKO”

0 Comments


Prezes ZUTW Zofia Banaszak 4 czerwca 2019 roku stwierdziła: “W WiMBP im. C.K.Norwida w Zielonej Górze dzieją się rzeczy szczególne!” I rzeczywiście tego dnia w holu tejże biblioteki odbywało się wspólne przedsięwzięcie obu instytucji -Wernisaż wystawy Klubu Fotograficznego Fotooko“, podsumowujący 25 lat jego działalności. Z ramienia biblioteki wszystkich obecnych na tej uroczystości serdecznie powitała zast. dyr. WiMBP Anna Polus, która wyraziła swoje uznanie dla bogatego dorobku klubu i życzyła wszystkim fotografującym, bez względu na jakim etapie drogi artystycznej aktualnie się znajdują , kolejnych udanych fotografii.
  
W imieniu Klubu “Fotooko” powitało gości jego dwuosobowe kierownictwo: Roman Grobarski i Ewa Kwaśniewicz. Podziękowali oni wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację jubileuszowej wystawy, w szczególności pani Dorocie Kaczmarek – kier. Działu Promocji i Krzysztofowi Suboczowi – kuratorowi tego wernisażu. Za sprawą “demokratycznego przeglądu”, przy zasłoniętych nazwiskach ich autorów, z bogatego zasobu wybrano 80 prac, które czekały teraz w holu na aplauz lub słowo krytyczne oglądających wystawę. Przypomniano krótko historię klubu, którą tworzyli obecni na tej uroczystości, jak również Ci, których nie ma już wśród nas. Ludzie odchodzą, pozostają fotografie, wspomnienia, zawiązane przyjaźnie i wspólna pasja.
  
W imieniu Zarządu ZUTW  p. prezes Zofia Banaszak wyraziła radość, że współpraca z WiMBP im. C. K. Norwida przynosi wymierne efekty, owocujące pięknymi, wspólnymi artystycznymi wydarzeniami. Zarząd ZUTW zawsze sprzyjał też działalności Klubu “Fotooko”, wspomagał jego zamierzenia, był dumny z sukcesów fotografujących. W dniu, w którym wszyscy cieszyli  się tak ważnym Jubileuszem Klubu, te osoby, które włożyły największy wkład pracy, by on zaistniał, zostały obdarowane dorodnymi kwiatami. Docenieni zostali: p. Dorota Kaczmarek, Ewa Kwaśniewicz, Roman Grobarski i Krzysztof Subocz.
  
Oficjalnego otwarcia wernisażu wspólnie dokonali: prezes ZUTW Zofia Banaszak i dyr WiMBP Andrzej Buck.  Fotografie byłych i aktualnych członków klubu doczekały się wreszcie należnego im zainteresowania, bo to one na tej scenie grały główną rolę. Zostały pięknie wyeksponowane, ich tematyka zadziwiała swą różnorodnością. Oglądający przenosili się w różne szerokości geograficzne, przeskakiwali z jednej pory roku na drugą, podziwiali zabytki architektury, przeciskali się wąskimi zaułkami, podglądali scenki uliczne, by za moment “wpłynąć na suchego przestwór oceanu”, unosić się paralotnią nad ziemią, podziwiać siłę wodospadów, wreszcie odpocząć podczas pikniku na trawie.
  
Te fotografie można potraktować jako skarbnicę wiedzy o ich autorach, dowiedzieć się, “co w duszy komu gra”… Członkowie Klubu “Fotooko” lubią podróżować po kraju, zwiedzają też świat – M.Wróblewska sfotografowała Świątynię Wang, K. Filmanowicz dała zdjęcie “W Dreźnie”, Janina Komorowska zdjęcia z  Londynu i Kopenhagi, B. Hyla-Dąbek pokazała Podlasie, ale i Sycylię. Na fotografiach zobaczymy ciche przydrożne kapliczki, jak np. u Bolesława Polarczyka, kościoły, świątynie, meczety…Bije z nich powaga, szacunek, tolerancja. Interesuje ich życie, te w zaciszu domostw i na ulicy, pochylają się nad starością i nędzą ludzką – zdjęcie “Drzemiąca staruszka”. Kochają przyrodę, uczą szacunku do niej, każą zatrzymać się w pędzie i popatrzeć dookoła – jaki piękny jest ten świat, jaka piękna nasza Zielona Góra -J. Staszewski – “Wagmostaw jesienią”. Są wrażliwi, cenią sobie przyjaźń, rodzinę, subtelnie wyrażają swoje emocje – B. Polarczyk zdjęcie “Skupienie”.  Bez uśmiechu życie byłoby nudne – twierdzi E. Kwaśniewicz. Jej ptaszek z fotografii  po prostu idzie sobie przed siebie i jak go nie darzyć sympatią. O zdjęciach z wystawy i ich autorach można by napisać jeszcze wiele, ale na pewno lepiej przyjść, obejrzeć i przeżyć ich treść po swojemu.
  
Dużym przywilejem było uczestniczenie w tym wyjątkowym dniu na Jubileuszowej wystawie Klubu Fotograficznego “Fotoko”.
                                                         Opisała: Małgorzata Turzańska
Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz

Zdjęcia: Andrzej Kozak

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Zdjęcia: Roman Grobarski