I FORUM SENIORA

0 Comments


Nasi słuchacze wzięli 7 czerwca 2019 udział w I Forum Seniora w Zielonej Górze zorganizowanym przez Gazetę Lubuską i Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku. To znaczące dla seniorów wydarzenie zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
Zainteresowani seniorzy tłumnie przybyli do Sali Kolumnowej UM i to nie tylko z Zielonej Góry. Co im powiedzą, co zaproponują, czy pomogą w trudnych sprawach? Ich problemy nie spotykają się zbyt często z zainteresowaniem innych, czy tym razem będzie inaczej? Było! Poruszono tyle ważnych spraw, że chyba każdy z obecnych znalazł coś dla siebie i wychodził usatysfakcjonowany.
  
Po powitaniu przybyłych, głos zabrała  była minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, która stwierdziła, że coraz więcej osób zajmuje się sprawami seniorów i życzyła, żeby zajmowały się skutecznie, a to przełożyło się na poprawę warunków materialnych i organizacyjnych ludzi starszych.
   
Występ Grupy Tanecznej ZUTW “DISCO SOLO, FOLKLOR, DANCE LATINO SOLO” został entuzjastycznie nagrodzony brawami, a instruktor Krzysztof Kociński usłyszał słowa uznania.
  
Miłość i seksualność osób w wieku senioralnym” to temat wykładu inauguracyjnego prof. Zbigniewa Izdebskiego znanego seksuologa i pedagoga. Zaskoczenie? Może trochę, bo temat często niesłusznie wstydliwy, o którym nie wszyscy potrafią swobodnie rozmawiać, mimo, że bardzo ważny i dotyczący każdego z nas. Wiek przecież nie narzuca zaprzestania uprawiania seksu i osiągania orgazmu  mówił prof. Z Izdebski i trudno się z tym nie zgodzić.
Na sali udzielił się wszystkim bardzo wesoły nastrój, gdy profesor swobodnie mówił o seksie, a mówił momentami w sposób żartobliwy, zabawny namawiając seniorów do seksualnej aktywności, do okazywania sobie uczuć, do częstego przytulania się. Poruszył problemy ludzi samotnych, a po stwierdzeniu, że: “To, że umiera jeden z małżonków, nie znaczy, że zabiera ze sobą naszą seksualność!” otrzymał gromkie brawa. Było m.in. o seksie w sanatoriach, o tym, że warto o seksie rozmawiać też z wnukami, którym z dziadkami łatwiej niż z rodzicami.
Wykład prof. Z. Izdebskiego na pewno pobudził wielu seniorów do przemyśleń nad swoim życiem intymnym, od którego w dużym stopniu zależy nasze z życia zadowolenie.
Profesor sporo czasu poświęcił dr nauk medycznych Michalinie Wisłockiej, którą znał osobiście. Proponował, żeby województwo lubuskie promować hasłem: “Lubuskie kraina winem, miodem i miłością płynące”, bo to właśnie w naszym województwie Michalina Wisłocka przeżyła swoją wielką miłość.
   
Po wykładzie prof. Z Izdebskiego, który wszyscy na pewno zapamiętają i długo będą o nim dyskutować, przyszedł czas na inne porady, mające pomóc i ułatwić życie starszemu pokoleniu.
Pierwszy wystąpił Narodowy Fundusz Zdrowia i chociaż dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego – Piotr Bromber nie mógł przyjść osobiście, to na telebimie wyświetlono z nim rozmowę. Dyrektor opowiedział o planach i już realizowanych programach dla seniorów. Wszyscy mogli na stoisku NFZ w holu załatwić np. kartę uprawniającą do leczenia w krajach UE. zbliżają się wakacje, wyjazdy, więc wiele osób z tego skorzystało. 
W panelu na temat zdrowia nie zabrakło głosu dietetyka klinicznego Aleksandry Majsnerowskiej, która mówiła o zdrowej diecie seniorów i podawała konkretne przykłady, co jeść, czego nie jeść, żeby cieszyć się dobrym zdrowiem.
   
Jakub Piosik – dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej zaproponował m.in. Kartę Seniora dającą wiele zniżek. Nic dziwnego, że wnioski o tę kartę trzeba było dodrukować.
W panelu o przedsiębiorczości i bezpieczeństwie porad prawnych udzielał Piotr Bijański – prezes firmy Twój Prawnik24.pl, który przyjechał z Gliwic. “Umowy, banki, spadki – gdzie najczęściej popełniamy błędy?” – to tematy, które spotkały się z dużym zainteresowaniem, a jeżeli kogoś można było przestrzec przed popełnieniem błędu, to wykład spełnił swoje zadanie.
   
Dariusz Olipra z firmy Winnarce zaprezentował najnowsze przyrządy, które mogą usprawnić codziennie życie emerytów i ich opiekunów. Poznali je wszyscy teoretycznie i zobaczyli na filmie w konkretnym zastosowaniu. Firma też miała swoje stoisko w holu UM, kto chciał mógł tam dowiedzieć się więcej.
Z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wykładem “ZUS dla seniora” przyszła na forum Alina Ciesielska – naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych i  opowiedziała o najważniejszych zasadach dotyczących waloryzacji emerytur oraz przypomniała o doradcach emerytalnych.
  
Swoją ofertę przedstawiły również Przewozy Regionalne PolRegio, a Krzysztof Pawlak omówił gdzie, kiedy i z jakich zniżek mogą korzystać podróżujący seniorzy.
Nie mogło zabraknąć spotkania z policjantem, tym bardziej, że statystyki oszustw seniorów są zatrważające. W 2018 roku lubuscy seniorzy stracili ponad milion złotych , a od stycznia do maja 2019 starsze osoby dały się naciągnąć na ponad 560 tysięcy. Funkcjonariusz przypominał, że “oszustwo na wnuczka”, to jedna z najpopularniejszych metod wyłudzania pieniędzy i bardzo przed nią przestrzegał. Zapoznał też z innymi metodami oszustów, jak się okazuje jest ich sporo.
  
Na zakończenie I Forum Seniorów wystąpiła Grupa Taneczna “Senior Perfekt” z ZUTW, której instruktorką jest Aneta Ostrówka. Występ, podobnie jak poprzedni, bardzo się wszystkim podobał i zebrał wielkie brawa.
   
W przerwie pomiędzy poszczególnymi panelami był czas na kawę, herbatę, ciasteczka, a przy nich na rozmowy, dyskusje i wymianę doświadczeń. Po zakończeniu, na wszystkich czekał ciepły posiłek.
   
Forum okazało się bardzo potrzebne. Było ciekawie, miło, wesoło i, co najważniejsze, seniorzy poczuli, że nie są pozostawieni sami sobie.
Dziękujemy organizatorom i wszystkim, którzy udzielili cennych rad i wskazówek.
    
                                                   
Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Zdjęcia: Krystyna i Roman Grobarscy

Na stronie Gazety Lubuskiej: https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-i-forum-seniora-w-zielonej-gorze-rozmawiali-o-seksie-znizkach-prawidlowej-diecie-i-bezpieczenstwie/ar/c1-14192501