SPOTKANIE Z WOLONTARIUSZAMI

0 Comments


23 lipca 2019 roku na terenie WiMBP im. K. Norwida w Zielonej Górze odbyło się spotkanie kierownictwa biblioteki z wolontariuszami, którzy swą zaangażowaną pracą przyczynili się do sprawnej organizacji 5. Festiwalu Filmu i Teatru KOZZI-CZYŻEWSKA-FIJEWSKI. Dyrektor biblioteki Andrzej Buck ciepło powitał zebranych, przypomniał wszystkich partnerów Festiwalu, którzy brali udział w tym ważnym przedsięwzięciu. Jednak na jego sukces pracowało jeszcze wielu przyjaciół biblioteki, w tej liczbie znaleźli się również obecni na spotkaniu wolontariusze. To prawda, że działalność biblioteki przez długie lata oparta była głównie na kontakcie ze słowem pisanym, dlatego dziś cieszy fakt, że teksty kultury zaistniały w zupełnie nowych przestrzeniach miasta, takich jak: deptak, Urząd Marszałkowski, plac przed Filharmonią Zielonogórską czy Lubuskie Centrum Winiarstwa.

Zrozumiałe więc, że zaistniała potrzeba powiększenia szeregów wolontariuszy, którym przypadła rola porządkowo – informacyjna i zdaniem dyr Anny Polus wywiązali się z niej znakomicie, dlatego zasłużyli oni na szczególne słowa uznania. Każdy, niezależnie od wieku, może być wolontariuszem i sądząc po rozpiętości wieku zebranych w patio biblioteki, jest to zgodne z prawdą. W tej grupie znaleźli się uczniowie LO nr 5, studenci UZ, słuchacze ZUTW, a nawet kilku prawników. Właśnie oni w krótkiej prelekcji przed każdym filmem kryminalnym objaśniali widzom, jak ma się rzeczywistość filmowa do realiów życia współczesnego.

Wszyscy wolontariusze otrzymali imienne dyplomy za bezinteresowną aktywność i świadomą pracę na rzecz instytucji i innych osób. Koordynator wolontariatu Sandra Stempniewska stwierdziła, że oprócz pracowitości i zdyscyplinowania podziwiała radość swych podopiecznych z pomagania innym. Na terenie patio odbył się wspólny piknik- wybornie smakował chleb ze smalcem i ogórkiem, gorąca pizza i pyszne sałatki.

Warto na koniec przytoczyć  słowa C.S.Mardena:” W ofiarowaniu siebie najpiękniejsze jest to, że to, co do nas wraca, jest zawsze lepsze od tego, co dajemy…”

Opr. Małgorzata Turzańska

Zdjęcia: Bolesław Polarczyk