PRZYRODNICZA EDUKACJA W ZOO – COTTBUS

0 Comments

Wakacje zbliżają się do końca, pomału wracamy na zajęcia, które sobie wybraliśmy, które lubimy i zastanawiamy się, co przyniesie nam kolejny rok akademicki na Zielonogórskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku?
Grupa naszych słuchaczy, pod kierownictwem Zofii Banaszak – prezes ZUTW,  wyjechała 27.08.2019 do Cottbus, żeby tam w ZOO zgłębiać swoją wiedzę z zakresu zoologii i botaniki. To już kolejny wyjazd w ramach polsko-niemieckiego projektu transgranicznego “Przyrodnicza edukacja w zakresie zoologii i botaniki w Cottbus i Zielonej Górze” realizowanego na terenie Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.
Organizatorem jest Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze w Zielonej Górze we współpracy z Ogrodem Zoologicznym Tierpark Cottbus, a zajęcia dydaktyczne na terenie cottbuskiego ZOO prowadzi Bartosz Łysakowski, który jest też koordynatorem projektu po stronie niemieckiej. Po stronie polskiej koordynatorem jest Adriana Topczewska.
  
To bardzo ciekawy projekt i to, że możemy brać w nim udział jest dla nas dużym wyróżnieniem i wielką przyjemnością. Ogród zoologiczny w Cottbus zajmuje bardzo duży obszar, a większość znajdujących się tam zwierząt ma warunki zbliżone do naturalnych, dzięki czemu zwiedzający mają wrażenie, że to tylko ogromny park z ciekawą, ładną roślinnością i żyjącymi w nim zwierzętami. Do tych niegroźnych można wejść, inne też ogląda się z bliska, z widokowych tarasów, parkowych alejek, ławeczek.
  
Wartością dodaną na pewno była wiedza o roślinach i zwierzętach, którą przekazał nam Bartosz Łysakowski w sposób niezwykle barwny, ciekawy, często dowcipny. Tym razem skupił się na wiadomościach o żubrach, które po wysłuchaniu wykładu stały się nam znacznie bliższe.
  
Ci, których pasją jest fotografowanie, pod artystycznym okiem Pawła Janczaruka, mogli kolejny już raz uczyć się, jak fotografować zwierzęta, żeby nie tworzyć ich katalogu, tylko zrobić fotografię, która będzie dobra, ciekawa, a oglądający nad nią się zastanowią.
   
Wyniki zajęć z Pawłem w ZOO są imponujące, co można zobaczyć na zdjęciach prezentowanych tutaj na stronie, a będą też, w terminie późniejszym, pokazane na wystawie konkursowej w naszym Centrum Przyrodniczym.
  
  
Po zajęciach kształcących, warsztatach fotograficznych, zjedzeniu obiadu, uczestnicy wyjazdu zapełnili stół smakołykami, które sami przygotowali, kupili, żeby wspólnie biesiadować wśród przyrody. Integracja słuchaczy podczas wycieczek, spotkań jest ważna, bo dostarcza wielu miłych wrażeń, ludzie poznają się bliżej, a nawet zaprzyjaźniają i nikt nie czuje się samotny.
  
  
Słuchaczom, podczas powrotu do Zielonej Góry, po tak miło spędzonym dniu, towarzyszył miły, wesoły nastrój.

Projekt, który mamy przyjemność realizować, jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Współpracy INTERREG V A Brandenburgia-Polska 2014-2020. Projekt realizowany jest w partnerstwie pomiędzy z Miastem Cottbus, Miastem Zielona Góra/ZGM oraz Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury. Jego celem jest wzmocnienie transgranicznych kompetencji w zakresie ustawicznego kształcenia. Planowany termin zakończenia realizacji projektu to 30 czerwiec 2020 r.

Zdjęcia: Teresa Kaczmarek

Zdjęcia: Beata Wołyniec

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Zdjęcia: Andrzej Polański

Zdjęcia: Aleksandra Dittrich