SPACERKIEM PO ZABYTKACH ZATONIA

0 Comments


Klub fotograficzny ZUTW FotoX pod kierownictwem Stanisława Matuszewskiego rozpoczął 6 września w Zatoniu zajęcia w plenerze. Uczestnicy sesji fotograficznej zmierzyli się z fotografowaniem ruin zabytkowego pałacu Doroty Talleyrand-Perigord i zabytkowego parku.

      

Księżna Dorota w 1840 roku niewielki dwór w Zatoniu (Grünthersdorf), uczyniła swoją rezydencją. W 1841 roku podjęła decyzję całkowitej przebudowy dworu. Przebudowa zakończyła się w 1842 roku. Projektant przebudowy W. Gurlt wzorował się na jednym z najwybitniejszych twórców architektury tamtych czasów Karlu Friederichu Schinklu. Projektantem ogrodów, wokół pałacu, uczyniła Piotra Lenne, królewskiego architekta ogrodniczego pracującego na dworze Hohenzollernów.

Efekty tych decyzji możemy podziwiać w czasach nam współczesnych – mimo upływu lat i niekorzystnych wydarzeń historycznych dla tej rezydencji. Obecnie trwają prace zabezpieczające ruiny, adaptacja na potrzeby kulturalno-wypoczynkowe zabytkowej oranżerii oraz rewitalizacja parku w ramach projektu „Zachowanie i wykorzystanie historycznych krajobrazów parkowych w Branitz i Zatoniu” i kosztować będzie blisko 17 milionów złotych. Warto już, mimo trwających jeszcze prac, zwiedzić i podziwiać te obiekty.

                          

Zdjęcia: Kazimierz Błaszyński