SIŁA WIEKU TKWI W CZŁOWIEKU

0 CommentsXXI LUBUSKI TYDZIEŃ SENIORA obchodzony jest w październiku, a że seniorów coraz więcej, bo społeczeństwo się starzeje, to i lokalnych działań organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe w ramach obchodów XXI Lubuskiego Tygodnia Seniora dużo. Na terenie naszego województwa Lubuski Tydzień Seniora obchodzony jest pod honorowym patronatem Elżbiety Anny Polak  Marszałek Województwa Lubuskiego.
Inauguracja Lubuskiego Tygodnia Seniora odbyła się 7 października br. o godz. 11 w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze uroczystym wręczeniem tysięcznej Lubuskiej Karty Seniora oraz musicalem z piosenkami Edith Piaf.
Kolejnym wydarzeniem, w którym słuchacze naszego uniwersytetu też wzięli udział, a nasze artystyczne zespoły wystąpiły, była impreza kulturalno-integracyjna pod hasłem: “Siła wieku tkwi w człowieku – Zdrowie Seniora” 8 października w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałka Województwa Lubuskiego.
Organizatorem tego wydarzenia było Lubuskie Stowarzyszenie Alzheimera, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze, ZUTW wspomógł znacząco organizatorów, za co podziękowania otrzymała pani prezes Zofia Banaszak.
Wioletta Baziuk i Maciej Wróblewski, jako konferansjerzy, przeprowadzili zebranych w Sali Kolumnowej seniorów przez bogaty i bardzo ciekawy program imprezy.
  
Jeszcze przed uroczystym otwarciem przez panią Elżbietę Annę Polak – Marszałek Województwa Lubuskiego wydarzenia w Sali Kolumnowej, wystąpił nasz kabaret Monte Verde” z zabawnym programem “Spojrzenie dojrzałej kobiety“. Żartobliwe teksty o dolegliwościach ludzi starszych i w ogóle o starości, o tym, że seniorzy nie rezygnują z miłości, że czasami padają ofiarą oszustów…itp. rozbawiły wszystkich zebranych, którzy naszych artystów nagrodzili gromkimi brawami. Z monologiem wystąpiła też seniorka z Dziennego Domu “Senior WIGOR”
  
Pani marszałek Elżbieta Anna Polak po otwarciu spotkania z seniorami omówiła podjęte działania samorządu, pozyskane fundusze na rzecz seniorów, których, jak podkreśliła, jest coraz więcej, a ich życie nie jest łatwe. Trzeba zrobić wszystko, żeby było im lżej. Lubuskie dla Seniora! Pani marszałek wspomniała o 5. programach z zakresu profilaktyki i poprawy dostępności do leczenia m.in. walki z rakiem. Dofinansowania do wymiany pieców też sprawa istotna dla wielu seniorów.  Czy będzie silne społecznie, bliżej obywatela, czy środków wystarczy? Miejmy nadzieję, że nasze województwo będzie przyjazne dla nas, seniorów.
  
Śmiało można napisać, że hitem tego spotkania był wykład, który wygłosił dr hab. n. med. Andrzej Haczyński. “Starzejemy się zdrowo” to jego tytuł, a wiadomości przekazane przez wykładowcę pozwoliły na optymistyczne podejście do przemijającego czasu. Gdy usłyszeliśmy, że starość zależy od nas samych, pewnie wiele osób zastanawiało się, jakie podjąć działania, żeby ona, ta starość, nas nie dopadła. Bo od kiedy się zaczyna starość? Podobno wtedy, gdy sobie sami powiemy, że jesteśmy starzy. Może lepiej nie mówić? Wg doktora wtedy, gdy wolisz siedzieć w domu zamiast z niego wyjść, kiedy miejsce marzeń zajmują wspomnienia, kiedy wydajesz więcej na ratowanie zdrowia niż na jego rujnowanie, kiedy wartość świeczek na torcie przekracza wartość tortu. Z pewnością wielu słuchaczy ZUTW może odetchnąć z ulgą. Starość? Ona nas nie dotyczy! Zaraz po wykładzie udowodnili to seniorzy z grupy tanecznej “SeniorPerfekt” Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
  
Po emocjach, jakie wywołał wykład o zdrowym starzeniu się, przyszedł czas na kolejne, a był nimi występ zielonogórskiego barda Macieja Wróblewskiego. Jego repertuar, w tym wiele piosenek niezapomnianego Czesława Niemena, bardzo się podobał, a niektórzy dali temu wyraz śpiewając i bawiąc się wesoło.
  
   
Podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim można było obejrzeć wystawę fotograficzną “Siła wieku tkwi w człowieku” oraz skorzystać z różnych stoisk informacyjnych.
  
Bardzo dobre i bardzo potrzebne wydarzenie kulturalno integracyjne, spotkanie, na którym seniorzy uzyskali wiele dla nich cennych informacji. Wiedza i rozrywka, bardzo miło spędzone przedpołudnie. Dziękujemy.

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek