KOLEJNA WYSTAWA W PEF

0 Comments

 
Na zajęciach Pracowni Edukacji Fotograficznej nie sposób się nudzić! Tegoroczna grupa jest wyjątkowo liczna, stąd decyzja o przedłużeniu zajęć o pół godziny. Naprzeciw siebie usiedli słuchacze, dla których fotografowanie jest zdecydowanie nową pasją, a także ci bardziej doświadczeni, którzy wprawdzie już pewną ręką trzymają aparat w dłoni, ale chcą pogłębiać swoją wiedzę, bo im dalej w las, tym więcej drzew… Pod czujnym okiem prowadzącego zajęcia- artysty fotografa Pawła Janczaruka wykonywane są zadania w plenerze, a następnie omawiane na kolejnych – w Sali Słonecznej. Nauka metodą prób i błędów jest bardzo pożyteczna, co widać na fotografiach uczestników zajęć. Konstruktywna krytyka naszego nauczyciela jest dla nas bardzo cenna, a wszelkie pochwały z ust Pawła dodają skrzydeł fotografującym.
Ostatnio mieliśmy w PEF też okazje do świętowania. Nasze koleżanki: Małgorzata Barańska i Teresa Kaczmarek zajęły pierwsze i drugie miejsce w Konkursie Fotograficznym dla Lubuskich UTW, co nas bardzo cieszy i napawa dumą.
Kazimierz Błaszyński  również dołączył do świętujących z zupełnie innej okazji, bo jak na mężczyznę przystało ogłosił światu, że od 7 listopada 2019, nabył prawo do darmowych przejazdów autobusami MZK. Mimo atmosfery sprzyjającej świętowaniu, Paweł Janczaruk zaplanowane zajęcia przeprowadził, dyscyplinę, do której przywiązuje dużą wagę utrzymał, a co ważniejsze wiadomości zalecił podkreślać wężykiem.
Po zajęciach, przy współudziale pani prezes Zofii Banaszak, oraz pań z Zarządu: Bożenny Strączyńskiej i Alicji Szpakowskiej-Balewskiej została otwarta w łączniku, stałym miejscu naszych wystaw, kolejna wystawa: Księga Parków. Rozdział siódmy.
Jak zawsze wystawę ciekawie omówił Paweł Janczaruk, któremu nienaruszona obecność “zielonych płuc” miasta leży szczególnie na sercu. Wyraził też nadzieję, że wspólnymi siłami  uda się zrealizować szerszy projekt, bo składający się ze wszystkich rozdziałów, ale już w gościnnych progach Centrum Przyrodniczego. Pani prezes też podkreśliła ważność podejmowanego tematu, który w przyszłości może zaowocować wydaniem publikacji o zielonogórskich parkach. Obiecała swoją pomoc przy zdobyciu na ten szczytny cel odpowiednich funduszy.
Fotografowaniem terenów zielonych, pod kierunkiem swojego nauczyciela, słuchacze Pracowni Edukacji Fotograficznej zajmują się od dawna. Wielokrotnie wydeptywali już ścieżki znanego wszystkim Parku Poetów, jednak za każdym razem realizowali inne zadania wytyczone przez Pawła.
Tym razem oglądający wystawę zobaczyli na niej  usytuowane obok siebie pary zdjęć. Ich celem było zestawienie podobieństw lub przeciwieństw, bo fotografia nie musi być pojedynczym zdjęciem, jak stwierdził komisarz wystawy – Paweł Janczaruk. Patrząc na efekty pracy fotografujących trzeba wysilić umysł, poszukać, co uzupełnia, łamie regularność linii, co je łączy, a może różni?  Zwracaliśmy uwagę na to, jak można pokazać obok siebie czegoś dużo lub mało, jasność przeciwstawić ciemności, bawić się światłocieniem, lustrzanym odbiciem… Ten sam temat można pokazać na wiele sposobów. Wszystko jest możliwe pod warunkiem, że obok stoi taki mistrz fotografowania, jakim jest Paweł Janczaruk, a jego rady spadają na “żyzną glebę”.
Ta wystawa zdjęć zmusza do myślenia, a jej autorów przygotowuje do wyjścia z parku i do rodzinnych wypraw z aparatem w ręku do większego skupiska natury – do lasu. 
Zapraszamy, obejrzyjcie, a na pewno poczujecie to samo.
Dziękujemy Pawle, że wysoko stawiasz poprzeczkę. Nie łatwo nam czasami ją pokonać, ale jak już się uda, to zadowolenie jest ogromne.
                                       
                                                        Małgorzata Turzańska i Bogumiła Hyla-Dąbek 

   Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek