PRZEDSZKOLAKI RAZEM Z SENIORAMI OJCZYŹNIE

0 Comments

W ramach projektu zakładającego współpracę Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Przedszkolem nr 34 w Zielonej Górze – “Rozśpiewanym przedszkolem”- nasze słuchaczki ze Śpiewnika Uniwersyteckiego pod kierunkiem Mirki Branickiej-Polarczyk z Zofią Banaszak – prezes ZUTW, 8 listopada 2019 r. po raz kolejny odwiedziły dzieci z tego przedszkola. Tym razem celem odwiedzin było wspólne uczczenie zbliżającego się Święta Niepodległości.
Wszyscy, przedszkolaki z nauczycielkami, ich rodzice, przedstawiciele Wojska Polskiego i kuratorium oraz seniorki ZUTW, zebrali się w sali, na ścianie której obok godła pojawił się napis PRZEDSZKOLAKI OJCZYŹNIE. Dzieci były ubrane w barwy narodowe, podobnie panie ze Śpiewnika Uniwersyteckiego, co było wyrazem szacunku do święta, któremu to spotkanie było poświęcone.
Przygotowany i zaprezentowany przez dzieci bogaty program artystyczny, który poprowadziła sama pani dyrektor Renata Rogacewicz, podobał się wszystkim i był nagradzany gromkimi brawami. Patriotyczne wierszyki, piosenki, tańce w wykonaniu jeszcze małych przecież dzieci zadziwiły i wzruszyły. Słowa o miłości do ojczyzny, tej dużej i tej małej powtarzały się często w wykonywanych tekstach. Na wierszu W. Bełzy “Katechizm polskiego dziecka” patriotyzmu uczyło się wiele pokoleń i tym razem, w “Rozśpiewanym przedszkolu” wszyscy usłyszeli: “Kto ty jesteś? Polak mały…”
Zebrani w sali przedszkola razem z dziećmi zaśpiewali hymn polski. Przedszkolaki ze słuchaczkami ZUTW śpiewały znane piosenki harcerskie, co jednym i drugim sprawiło wiele przyjemności.
To spotkanie było szczególne zarówno dla dzieci, jak i dla seniorów. Jego podniosła atmosfera, oprawa muzyczna, biało-czerwone kotyliony, polonez na powitanie, cały ambitny program artystyczny, obecność żołnierzy… na pewno wszyscy będą długo pamiętali i wspominali.
U
małego dziecka nie kształtuje się dojrzała postawa patriotyczna od razu, ale takie oddziaływania pozwolą stworzyć podłoże do jej rozwijania. Dziecko uczy się poprzez naśladowanie dorosłych, dlatego dobrze, gdy dzieci, śpiewające z przejęciem patriotyczne pieśni i piosenki, mogą to robić razem ze starszymi ludźmi, którzy są przykładem, że patriotyzm powinien być w życiu każdego człowieka wartością stałą. W każdym wieku możemy dawać wyraz swojego patriotyzmu.
Pięknie przygotowana w przedszkolu impreza i udział w niej słuchaczy ZUTW, to była dobra lekcja historii i patriotyzmu dla jednych i drugich. Jak została odebrana przez dzieci i czym zaowocuje? Okaże się pewnie po latach.
Wielki ukłon w stronę kadry pedagogicznej za przygotowany z dziećmi program artystyczny dla Ojczyzny.

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek