PATRIOTYCZNY KONCERT CHÓRU MODERATO

0 Comments


Słuchacze ZUTW uczestnicząc 12.11.2019 w pięknym koncercie naszego chóru “MODERATO” uczcili 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Chór i gości powitała pani prezes Zofia Banaszak. Repertuar chóru pod dyr. Bernarda Grupy jest bardzo bogaty. Tym razem, jak na obchodzone święto przystało, zebrani w Sali im. J. Koniusza WiMBP wysłuchali pieśni i piosenek patriotycznych. Najbardziej patriotyczna pieśń polskiej Niepodległości to Rota ze słowami Marii Konopnickiej i to od niej rozpoczął się koncert. Zaśpiewali wszyscy razem, chór i zebrani na sali słuchacze. Jej przekaz jest ciągle aktualny, chociaż odnosi się do najbardziej tragicznych i wzruszających chwil i obrazów walecznej, i dumnej polskiej historii w  bitwie o polską niepodległość. Niepodległość o którą , jeżeli nie walczyć, to dbać trzeba zawsze.
Koncert poprowadziła Maria Jolanta Lorens, która zachwyciła wszystkich też swoim solowym śpiewem. Irena Klin i Marian Wygoda, oprócz śpiewu, recytowali patriotyczne wiersze.
Pieśni patriotyczne bardzo silnie oddziałują na emocje, wzruszają, szczególnie seniorów, bo któż lepiej od nich rozumie, co oznacza Niepodległość. Muzyka jednoczy ludzi, podtrzymuje na duchu, gdy słuchamy piosenek o ojczyźnie, słów opisujących jej piękno, mamy przed oczami nasze góry, jeziora, lasy, morze, piosenki wojskowe przypominają naszą historię, dodają odwagi, wszystkie zmuszają do refleksji, a gdy w oczach zakręcą się łzy, przekonujemy się, że patriotyzm to nie jest puste słowo.
Dzisiejszy koncert chóru “MODERATO” nas o tym przekonał. Nie można słuchać bez emocji takich utworów, jak m.in. “I Brygada”, “Czerwone maki”, “Moja ojczyzna”, “Uwierz Polsko”, “Piękny kraj”, “Żeby Polska, żeby Polska”…
Dziękujemy chórowi za ten piękny koncert.

Zdjęcia: A. Kozak i B. Hyla-Dąbek