POLSKO-NIEMIECKIE WARSZTATY KREATYWNOŚCI

0 Comments

Nasi słuchacze spotkali się dzisiaj, 13 listopada 2019, z Niemcami, którzy przyjechali z Cottbus, w Centrum Nauki Keplera – Centrum Przyrodnicze na warsztaty kreatywności z naturalnymi surowcami. To kolejne spotkanie polskich i niemieckich seniorów w ramach realizacji projektu: Przyrodnicza edukacja w zakresie zoologii i botaniki w Cottbus i Zielonej Górze realizowanego na terenie Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.
Nasi goście to seniorzy i seniorki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku (Seniorenuniversität) przy Brandenburskim Uniwersytecie Technicznym (BTU) w Cottbus.
30. seniorów z Cottbus i 20. z ZUTW w gościnnych progach Centrum Przyrodniczego przywitała dr Krystyna Walińska – kierownik Centrum Przyrodniczego oraz koordynator Adriana Topczewska. Zofia Banaszak – prezes ZUTW przedstawiła wszystkim Iwonę Przybyszewską, która na naszym uniwersytecie prowadzi klub Inspiracje i Porady i właśnie ona została poproszona o przeprowadzenie dzisiejszych warsztatów.
Iwona Przybyszewska, poinstruowała uczestników, jak wykonać jesienne dekoracje z dyni, gałęzi, mchu, szyszek oraz innych materiałów. Następnie seniorzy wspólnie wykonywali girlandy i ozdoby z filcowych liści. Po nich przyszedł czas na dekoracje z drewna ściętego podczas prac pielęgnacyjnych i interwencyjnych drzew. Wykorzystywali również wcześniej ususzone liście miłorzębu, głogu, tui, topoli, jarzębiny i innych drzew.
Seniorzy pracowali wspólnie, pomagali sobie nawzajem, w porozumiewaniu się pomagały im panie Adriana Topczewska i Barbara Krzeszewska-Zmyślony.
Z wykonanych prac powstała imponująca i bardzo ładna wystawa, przy której każdy chciał mieć zrobione zdjęcie. Wspólna kawa, herbata i słodkości umiliły dzisiejsze warsztaty kreatywności.
Było miło, wesoło, wszyscy poznali, co ładnego można zrobić z naturalnych surowców i tanim kosztem ozdobić swoje domy, mieszkania, zrobić komuś nietuzinkowy prezent. Przed nami kolejne spotkania i ciekawe zajęcia w ramach realizowanego programu.

Zdjęcia: Bogumiła Hyla-Dąbek

Zdjęcia: Krystyna Filmanowicz

                                    W Gazecie Lubuskiej: https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-seniorzy-po-obu-stronach-odry-wyczarowuja-cuda-zdjecia-wideo/ar/c1-14582131